NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. iteze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Vrijdag 16 Juli 1886. N°. 165 ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. idsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Ncheepmakerssteeg 6. 200» Jaargang. Stads-Bericliten. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Ge meentebestuur van LEIDEN, brengt ter alge- meene kennis dat aan den Ontvanger der Di recte Belastingen alhier zijn terhand gesteld een kohier van de personeele belasting, wijk 4 en een kohier van hel patentrecht, wijken 1, 2 en 3, beide voor den dienst 1886/7 en executoir verklaard den I4den Juli en her innerl voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden 15 Juli 1886 9TADINIEUWI. Aan het gedrukt verslag van den toe stand der gemeente Leiden over het jaar 1885 ontleeuen wij nog liet volgende: Armwezen. De commissie die zich in den aanvang van 1885 gevormd had om onderzoek te doen naar de klachten over gebrek aan werk gaf in haar belangrijk ver slag als resultaat van dat onderzoek o. a. de bevinding dat werkgebrek en behoefte voornamelijk heerschten onder de opperlieden, sjouwerlieden en het zoogenaamd los werk volk. Degelijke, bekwame werklieden kon den óf voortdurend geregeld werk bekomen óf werkten voor minder loon en voorzagen verder in den bestaanden toestand door zui nig zijn en 't aanspreken van wat in gun stige tijden was overgespaard. Van de min der degelijken waren slechts weinigen te overtuigen dat het werkzaam zijn in de Stedelijke Werkinrichting geen schandelijk handwerk was. Bij de commissie tot onder stand kwam in de som van f 3279.57. Het aantal aanvragers om ondersteuning bedroeg 411 van welken 241 die die be kwamen. Door giften werden 141 personen onder steund en aan 97 in de werkinrichting op- genomenen toelagen verleend. In de verschillende liefdadigheidsgestichten werden verpleegd 285 kinderen en 320 oude lieden. Bedeeld werden: onafgebroken 3939 en tijdelijk 6741 personen van verschillende gezindten. Door de genootschappen tot het verleenen van onderstand aan behoeftige kraamvrouwen werden 556 vrouwen ondersteund. In de Stedelijke Werkinrichting werden opgenomen 24612 volwassen personen en 3752 kinderen. Dit is gemiddeld per dag 77 personen tegen 66 in 1884. De tegen zin in deze inrichting neemt dus en te recht af. Bij de stadsbanken van leening werden ingebracht: bij de hoofdbank 54574 panden en bij de hulpbanken 31387 panden. Slechts 782 panden behoefden verkocht te worden. De vereeniging „H. Vincentius Paulo" telt 46 werkende leden en kon 163 behoef tige huisgezinnen, ondersteunen. De spijskokerij zorgde voor c. 15000 portiën warme spijzen of soep. De afdeeling Leiden van de Nederland- sche Vrouwenvereniging „Tesselschade" telde over 1885 177 leden en 10 werksters. De afdeeling Leiden van „Nederlandsche Mettray", telde 35 leden. De Vereeniging Uit Liefde" bestond uit 289 leden, van welken 229 gewone-, 43 buitengewone-, 16 daraesleden en 1 do nateur. 17979 bons voor brood, rijst en gort werden uitgereikt. In het laatst van het jaar werd ook hier eene kinderbewaarplaats opgericht, die ge vestigd is in de Lange Scheistraat. Voor elk kind wordt per dag (van zeven uur 's mor gens tot half negen 's avonds) tien cents be taald. Tegen dien prijs kunnen weldadigen toe gangskaarten koopen om ze dan aan de ouders der kinderen te schenken. Bij de op richting telde de vereeniging 322 leden ter wijl eene commissie van dertien dames het dagelijksch toezicht uitoefent. Reeds in de eerste anderhalve maand werden 267 kinde ren verpleegd. Bij den ingang van het nieuwe jaar wi-rd besloten ook oudere kinderen in de tusschenuren van de schooltijden en des avonds toe te laten en hun een middagmaal te verschaffen. De heer J. Hagen, alhieris benoemd tot hoofd der openb. school te Aarlander- veen (Lage zijde). MUZIEK, LETTEREN ENT KUNST. Sterfdag (1857) van P. J. De Beranger. Voor het seizoen 1886-87 is het per soneel der Duitsche opera te Rotterdam als volgt samengesteld. Directie: Behrens en Bollé; administra tie: H. L. Berckenhoff, administrateur; prof. C. Schroeder, van het hoftheater te Sonders- liausen, 1 ste kapelmeester; Qustav Starke, kapelmeester en koor-directeur; Eduard Bollé, lste regisseur; Jac. De Vos, 2de regisseur; E. Dedemeyer, inspiciënt; H. Sobeck, souffleur. Solisten: Frau Antonia Grüning-Mielke, lste dramatische zangeres; Frl. Kathi Bet- faque, jeugdige dramatische en soubrette partijen; Erl. Johanna Richter, van het hof theater te Kassei, coloratuur-partijen, (de buut); Frau Louise Jaide, kamerzangeres van den groothertog van Hessen, lste alt partijen; Frl. Jenny Boner, van het Stads theater te König9berg, lste en 2de altpartijen (debuut); Frl. G'arola v. Tarnay, van het Koninkl. Landstheater te Budapest, soubrettp, (debuut); Fr. Bertha Von Bongardt, soubrette. De heeren Louis Ucke, Königl. Wurtemberg hofopera-zanger, heldentenor, (debuut); Max Wertheim, van het Stadstheater te Augs burg, lyrische en heldentenor-partijen, (de buut); Willi. Grüning, lyrische en helden tenor partijenEd. Bollé, tenor buffo en lyrische partijen; A. Piatfenberg, van het Landstheater te Graz, tenor buffo en 2de partijen; Carl. v. Bongardt, lste baryton; Nicolas Walldorf, lste baryton, (debuut), van het Stadstheater te Bremen, (vroeger hier ter stede reeds werkzaam)Conrad Behrens, lste baspartijen; Ludwig Röne, van het Landstheater te Praag, bas buffo, (debuut); iwan Shukowsky, lste en 2de baspartijen, A. Weis, van het Stadstheater te Mainz, 2de paspartijen, (vroeger te Rot terdam reed8 werkzaam). Koor: 20 heeren en 18 dames. Orkest: 45 heeren. Hans Von Bülow is thans in Zwit serland. Hij zal dezen winter de concerten der „Russ. Musikgesellschaft" te Petersburg en de nieuwe abounements-concerten te Mam- burg dirigeeren, en bovendien Oosteurijk bezoeken. Tot op gisteren, den dag waarop het Rijks museum te Amsterdam juist een jaar geleden werd geopend, is het bezocht door 778.041 personen. In het Trippenhuis te Amsterdam zijn fraaie zolderschilderingen ondekt, van de hand van Niklaas Heldt Stokade. Er waren eenige lagen papier over geplakt, ten einde er het aanzien van notenhout aan te gevenmen vermoedt dat dit in den „Fran- schen tijd" is geschied, ten einde te voor komen dat Napoleon de schilderstukken naar Parijs zou overbrengen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Oc tober a. s. kunnen worden toegelatena. te Delft tot den cursus ter opleiding voor 2de luit. der artillerie bij het leger hier te lande, 17 jongelieden; A te Haarlemtot den voor bereidenden practischen cursus der nieuw op te richten militaire school, ter opleiding voor 2de luit. der inf. bij het leger hier te lande, 20 jongelieden. De bij de aanvraag om toelating voor beide cursussen over te leggen stukken welke vóór den lOden Augustus aan het ministerie van oorlog moeten worden inge diend, alsmede de bepalingen voor de exa mens worden vermeld in de Staats-Ct. van 15 Juli. Aan het staatsexamen tot toelating aan eene der universiteiten werd op den 12n 13n en I4n dezer deelgenomen door 10 cand., terwijl 3 zich vóór het examen terug trokken. Het diploma voor de faculteiten der godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid, der letteren en wijsbegeerte werd uitgereikt aan de heeren H. J. Van Ogtrop, van Am sterdamF. Coenen, van Amsterdam, J. B. Kolthoff, van Assen; dat voor de facultei ten der geneeskunde en der wi9- en natuur kunde aan de heeren A. Kervel, van Was senaar; F. D. Schmal, van Voorburg; G. De Niet, van Scheveningen. Met het stoomschip Soerabaja zal 17 Juli aanstaande, 's namiddags 12 uren, eene brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. De R. K. kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Amersfoort het-ft mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis (conserva tief), voorloopig tot candidaat gesteld. Omtrent het verbod der Belgische re- geeiing, om den heer Domela Nieuwenhuis in België toe te laten, verneemt het D. v. Ned. nader het volgende: De heeren Nieu wenhuis en v. d. Stadt waren te zamen op reis naar Gent en werden aan het grens station aangehouden. De gendarmen, met het portret van D. N. gewapend, schenen niet zeker van hun zaak, toen zij de reizi gers zagen; zij twijfelden wie van beiden de gesignaleerde was. Op hun vraag gaf de heer Nieuwenhuis te kennen dat hij de persoon was dien zij zochten, en mocht hij vernemen dat het verbod slechts voor eenige dagen gold. Blijkbaar heeft men in België alleen de manifestie, die te Gent zou plaals hebben, willen voorkomen, misschien wel om geen aanstoot te geven aan het Neder- landsche hof." De Maasbode maakt melding van een geval van straatroof op klaarlichten dag in een der drukste gedeelten van Rotterdam en gepleegd door een kind. Zondag middag, ongeveer half vier, geschiedde dit. Een meisje van negen of tien jaren had in de Scheepstimmermanslaan een vierjarig kind in een hoekje gelokt, en onder de belofte, dat het een koekje kreeg wanneer het zoet was, van hare oorbelletjes ontdaan. Twee kleine broertjes der kleine dievegge, van drie en vijf jaar naar gissing, stonden eveneens voor het kind, zoodat de voorbijgangers niets zagen. Een heer, opmerkzaam geworden door het gezegde der kleine dievegge„Nu, hier heb je dan een koekje," ging" haar na, die zich met de belletjes verwijderde, eu waarschuwde een politie-agent, die den dief stal constateerde en de jonge dievegge en het „corpus delicti" naar hei politie bureau bracht. De kleine was met zooveel handig heid te werk gegaan, dat het bijna geen twijfel lijdt of zij had dit zaakje meer bij de hand gehad. Het Genootschap van leeraren aan Gymnasiën en H. B. Scholen telt 39 hono raire en 57 gewone leden. De 56ste verga dering, Zondag te Amsterdam gehouden, heeft bepaald dat de 57ste zal worden ge houden te Amersfoort. Dr. D. Van Lanke- ren Matthes en dr. D. Burger zijn tot ho noraire leden benoemd. Na inleiding door den heer J. J. A. A. Fiantzeiivan Amster dam werd breedvoerig gesproken over de vraag, in hoever de lagere school mede schuldig is aan de veelal onbevredigende resultaten van het gymnasium. Met betrekking tot het nieuwe rem- toestel voor tramwagens te Amsterdam be proefd, meldt het Ilbl. nader dat op eene inschrijving van de „Nederlandsche Vereeni ging voor lokaal spoorwegen en tramwegen te 'sGravenhage" een 40-tal plannen uit verschillende landen zijn ingekomen, waar onder ook dat van de heer André Schrfcder. Er is eene jury benoemd om de verschil lende plannen te onderzoeken, en eerst na hare uitspraak kan beslist worden, welke der toestellen op de verschillende tramwa gens zal worden toegepast. Een zekere J. L.vroeger hofmeester op een der stoomschepen der Mij. „Nederland", werd ongeveer 2 jaar geleden plotseling ver mist, en men vermoedde dat hij verdronken was. Werkelijk werd kort daarop een lijk opgevischt, dat door den schoonvader en eenige vrienden voor dat van J. L. werd herkend, zoodat zijne vrouw en hare twee kinderen niets anders meenden dan dat man en vader door een noodlottig toeval het leven had verloren. Laatstleden Zondag bracht ech ter J. L. in levenden lijve, gezond maar arm en haveloos gekleed, een bezoek aan de Javaansche bedienden der Suezbooten en werd hij ook dezen morgen door verschillende per sonen aan de Handelskade gezien en door allen herkend, en door een hunner toege sproken. Intusschen is zijne vrouw in het bezit van de acte van zijn overlijden en vol gens de wet niet verplicht den verrezen echt genoot weder met liefde te ontvangen. (Ilbl.) Ruim 3} jaar geleden verloor een dienstmeisje te Hilversum plotseling haar stem. Men schreef dit destijds toe aan een verkoudheid; doch alle aangewende middelen tot herstel mochten niet baten, en haar spreken bleef steeds een zacht fluisteren. Verleden week ondervond het meisje een hevigen schrik, daar tengevolge van een vergissing het vermoeden oprees, dat een kind vergiftigd was. Gelukkig bleek dit laatste onjuist te zijn, doch door den schrik had het meisje plotseling haar stem terug gekregen, en zij spreekt nu weer even hel der als ieder ander. Dezer dagen werd ter secretarie te Steenwijkerwold huwelijksaangifte gedaan door een paar, waarvan de bruigom zoowel als de bruid doofstom zijn. De bruigom is weduw naar. Ook zijne eerste wederheft was doofstom. Dinsdag namiddag is in het Langdeel, even buiten Leeuwarden, eene roeiboot, waarin twee jongelieden (broeders) uit Leeu warden zaten met een «chip in botsing ge komen en omgeslagen, met het noodlottig gevolg dat een hunner, oud 18 jaren, ver dronk; de ander, 12 jaren oud, kon nog in tijds door eenige schippers worden gered, liet lijk is nog niet opgevischt. Te Akkerwoude (Frverliet een meisje van 12 jaren dezer dauen om 5 uur inden avond in stilte de ouderlijke woning, om zich naar haar familie, die op 20 uren afstand te Appingedam woont, te begeven. Daar kwam zij inderdaad den volgenden avond oinslreeks middernacht aan. Zij had den geheelen weg te voet afgelegd en kon de verbazing harer bloedverwanten maar half begrijpen. Natuurlijk haastte men zich om haar ouders, die van niets wisten, gerust te stellen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1