BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Dezer dagen meldde Het Vad. dat door een gepensionneerd sergeant-majoor van het Indische leger, H. J. J. Ratelbandlaatste lijk burgerschrijver ten bureele van den com mandant der veld artillerie te 's Gravenhage een aanklacht bij den burgerlijken rechter was ingediend wegens een wederrechtelijke gevangenzetting, door hem ondergaan van de zijde der militaire overheid. Onmiddellijk na die mededeeling volgde een tweede arrestatie, thans door tusschen- komst der politie. Het Vad. achtte het noo- dig, omtrent dit zonderlinge feit nadere in lichtingen in te winnen. Het vernam het volgende Ratelband had zich op 12 Mei 1886 als burgeischrijver geëngageerd; hij ontving als zoodanig huisvesting noch kleeding, voeding noch soldij, maar alleen een toelage; bij zijn aanstelling werd vastgesteld, dat partijen el kander bij verbreking der overeenkomst we derzijds een bepaalden tijd te voren zouden waarschuwen; alleen de minister van oorlog had het recht den schrijver bovendienbij wijze van straf, te ontslaan. //Door een ongeval aan 't been, volgens Ratelband het gevolg van het voortdurend staan bij het werk, moest hij in Juni zich onder geneeskundige behandeling stellen en de officier van gezondheid, die over hem practiseerdegaf hem het bewijs dat hij acht dagen rust moest houden. Het ongemak aan het been week echter niet zoo spoedig en 't is nog niet verdwenenzoodat de man ook nu nog onder geneeskundige behande ling is. Daarom vroeg hij op 21 Juni zijn ontslag. yin stede van een gunstige beschikking daarop te ontvangen, bleek weldra dat men zijn ziekte of zijn beletsel om ten bureele te komen als een voorwendsel, zijn op last van een militair geneeskundige genomen rust als dienstweigering beschouwde en men legde hem, den burger-schrijvar en gepensionneerd militair, 4 dagen provoost-arrest op. ff Ratelband protesteerde tevergeefs en na het ondergaan van zijn straf diende hij bij den officier van justitie een klacht in. Daarop werd hij bij den hoofdcommissaris van poli tie ontbodenper rijtuig naar de kazerne overgebracht en opnieuw in de provoost gezet." Uit Middelharnis wordt aan de N. R. Ct. gemeld van 12 Juli: Bij de aankomst van vischsloepen aan het havenhoofd alhier had hedenmiddag een treffend ongeval plaats. Zooals gewoonte is, wordt alsdan de boot te water gelaten, om zich in verbinding te stellen met den wal. In eene dier booten begaven zich drie visscherlieden van 1820 jaar, toen de boot omsloeg en allen te water geraakten. Eén had het geluk zich aan de boot te kunnen vastklampen en werd gered, maar de twee anderen, Pieter De Valk en Jan Vermaas, zonken in de diepte weg en zijn niet weder gezien. In eene Zondag in het Volkspark te Amsterdam gehouden openbare vergadering der sociaal-democratische meubelmakersver- eeniging yde Broederbond" werd een protest aan de regeering tegen het proces-Domela Nieuwenhuis, zooals dat door de Haagsche rechtbank werd behandeld, van ruim 300 handteekeningen voorzien. Daarentegen werd in eene dienzelfden dag gehouden vergadering van de vereeniging z,Amsterdamsche Werkmansbond" met ap plaus de mededeeling begroet, dat het be stuur de zaal niet meer wilde verhuren aan de vereeniging //Het Vrije Woord", het yArbeiter-Bildungsverein" en aan de sociaal democratische. vereeniging (de beide eerstge- noemden werken eveneens op sociaal-demo- cratischen grondslag). Naar het Vad. verneemt, moet de socialist Geel, gevangengenomen wegens schieten op den commissaris van politie te Amsterdam, den heer Stork, sedert zijn arrestatie zeer ter neder geslagen zijn. Hij betreurt het dagelijks meer en meer de daad bedreven te hebben. De socialist Fortuyn is naar het huis van arrest op den Heiligenweg te Amsterdam overgebracht, om daar de gevangenisstraf van 14 dagen, hem opgelegd, te ondergaan. Zondagmiddag maakten de koning, de koningin en het prinsesje in een open lan dauer een rijtoer door Baarn en Soest. Dit was de eerste maal, dat Z. M. na zijne ziekte een rijtoer maakte. Gisterennamiddag is te Tiel een 4-jarig jongentje tengevolge van het eten van een paar klapbessen ongesteld geworden en bin nen een half uur tijds overleden. Een paar dagen geleden maande te Tiel een politieagent een beschonken persoon herhaalde malen aan, bedaard te zijn en zijnen weg te vervolgen. In plaats van hier aan te voldoen, voegde de man den agent onder hevige vloeken toe: yde commissaris Stork heeft het er goed afgebracht, maar jij zult het er niet zoo afbrengenals ik nu wbz je u mm h wpz een mes had, was je kop er al afgeweest, maar wacht, ik kan je ook zoo den kop wel afdraaien", en zich hierna losrukkende van de personen, die hem ter voorkoming van ongelukken hadden vastgegrepensuelde hij op den beambte toe, klaarblijkelijk om gevolg te geven aan zijn plan doch de agent trok nu zijne sabel en wist den aanvaller, die reeds 13 jaren tuchthuisstraf achter den rug heeft wegens poging tot moord, met dat wapen zoodanig in bedwang te houden, dat de woestaard de volvoering van zijn plan moest opgeven. Na atloop van het voorval werd menig loffelijk woord omtrent het ferm gedrag van den agent geuit. De zaak is thans in handen van de justitie. Uit Nijmegen wordt aan de N. R. Ct. gemeld: De heer Bahlmann, lid van de tweede kamer der staten-generaalis gisteren aan een groot gevaar ontsnapt. Toen hij omstreeks 9^ uur gisteren avond van het spoorweg-station alhier naar zijn buitenver blijf //Het Geldersche Hof" reed, geraakte het paard van zijn rijtuig op hol, waardoor het rijtuig omver werd geslingerden tegen eene lantaarn terecht kwam, terwijl de koet sier van den bok werd geworpen, eu zich ernstig bezeerde. De heer Bahlmann kwam met den schrik vrij. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Drente: De yhooitijd1' heeft hier in het volks leven sinds jaren her eene eigenaardige en voor den landbouwenden stand belangrijke beteekenis. Het is het begin van den zoo- genaamden ^drukken tijd". Reeds dagen en weken te voren is daarvan gesproken en is daarvoor een en ander in de werkzaamheden en huishoudelijke zaken en toestanden ge regeld. Familiebezoeken aan veire en na- bijwonende verwanten worden vóór dien tijd gebracht. Zoowel binnen als buiten 's huis wordt alles voor dien tijd schoongemaakt of, zooals de Drentsche boer het noemt, yop- gehemmeld." De hooitijd is het midden van het jaar. Een boer die van zijn zaken geen dagboek houdt, herinnert ziah uit het ge heugen, of een voor hem belangrijk of op merkelijk voorval heeft plaats gehad vóór of lik den hooitijd. L)e hooiing is voor allen in een landbouwersgezin eene gewenschte werkzaamheid. Behalve de huisvrouw en de kinderen, zijn allen van den morgen tot den avond in het hooiland. Een k twee uren vroeger dan gewoonlijk is het gezin ontwaakt, terwijl de grasmaaiers reeds in het middernachtelijk uur naar het land zijn gegaanomdat het graswanneer het door den dauw bevochtigd is, beter kan worden afgesneden. Het eerste werk der Drentsche boerin is des .ochtends het bakken van eenen eierkoek voor eiken grasmaaier. De quali- teit van dezen eierkoek is niet zelden de maatstaf ter beoordeeling van de eigenschap pen en hoedanigheden der bakster. Men verhaalt hoe eene huisvrouw berucht werd door een grasmaaier, die den hem aangebo den slechten eierkoek op den beugel der etensmand hing, ten aanschouwe van allen, die langs den weg gingen. Te Gasselternijveen en omstreken is aan de scheepstimmerwerven thans zeer wei nig leven, daar er aldaar bijna geen nieuwe schepen gebouwd worden. Vroeger hebben deze werven in Drente eene ongekende duurte in het eikenhout gebracht, en thans ver neemt men van geen enkele wagenvracht meer, die derwaarts wordt verzonden. Aan eene der werven zijn onlangs een twintig timmerlieden ontslagen. 's GK IVK VII ICIE. Door Z. M. is de heer dr. F. A. J. In- gen Housz, inspecteur voor het geneeskun dig staatstoezicht voor Noordbrabant en Lim burg, te Breda, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester van Zwaag, J. Rozendaal, en de burgemeester van Mesch, J. H. Ramae- kers, zijn benoemd respectievelijk tot secre taris dier gemeenten. Door Z. M. is aan den burgemeester der gemeente Bodegraven, W. Lotsij, ver gund tot 1 Augustus 1887 te Gouda te blijven wonen. Door Z. M. is, op zijn verzoek, in getrokken de gedane benoeming van W. J. N. Landrè tot notaris te Meppel, en is be noemd tot notaris te Meppel, A. J. Metzlar, candidaat-notaris te Hilversum. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester van Reek, F. A. De Vocht, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Door Z. M. is J A. Ter Wol de, eer- ste-teekenaar aan 's Rijks werf te Amsterdam, belast met het onderwijs iii het scheepsbouw kundig teekenen aan de Polytechnische school te Delft, gedurende den cursus 1886/87, met vergunning de voormelde werkzaamhe den waar te nemen gelijktijdig met de be trekking van eerste-teekeuaar aan de Rijks werf te Amsterdam. C WLJ EE /m.. M TE*- Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, is L H. Siertsema, voor het tijdvak van 1 September tot en met 31 December 1886, benoemd tot adsistent voor de natuurkunde aan de rijks-universiteit te Groningen. Door Z. M. is de majoor F. H. A. Rijnders, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld. Door Z. M. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd, tot dirig.-off. v. gez, 3de kl.de off. v. gez. 1ste kl.met titulaireu rang van majoor, G. A. J. Baumvan dat personeel. De luit. ter zee 2de kl, W. Naudin ten Cate, dienende aau boord van Zr. Ms. fregat Evertienwordt met den 16deu dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord en op gemeld fregat met genoemden datum vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. P. Guepin. De off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht H. G. J. Van Doesbuigh, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willems oord, wordt met 1 Augustus a. s. overge plaatst aan boord van Zr. Ms schroefstoom- schip Koningin Emma der Nederlandenter wij 1 de off. v. gez. 2de kl. W. M. Mertens, behoorende tot de rol van genoemd wacht schip met genoemden datum wordt gedeta cheerd aan boord van Zr. Ms. schoener Argus. De benoemde off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht A. E. Sissingh wordt met 16 Augustus a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoordom tevens dienst te doen bij het hospitaal der marine aldaar. De minister van koloniën zal op 16 dezer geen audiëntie verleenen. Precies te 5 uren bracht gisteren een extra-trein van de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij de koninklijke familie van Soest- dijk in de residentie. Z. M. zag er zeer wel varend uit, evenals zijne gemalin en prinses Wilhelmina. Hunne Majesteiten zijn, te midden van het gejuich der op het stationsplein verza melde menigte, in een open rijtuig, van het station naar het paleis gereden. De gewone autoriteiten waren bij de aan komst ter begroeting van de vorstelijke per sonen tegenwoordig, t. w.: de minister van buitenlandsche zaken, jhr. Van Karnebeek, de commissaris des konings in Zuid-ilolland, de generaal-majoor waarnemend gouverneur der residentiede burgemeester de heer Pa- tijn, alsmede de grootmeester graaf Schim- melpenninck en de adjudant-generaal jhr. Verspijck. Z. M. onderhield zich enkele oogenblikken met den burgemeester, wien hij herhaaldelijk hartelijk de hand drukte. Ai de leden van het gevolg zijn met H1I. MM. hier teruggekomen. Z. M. de koning heeft hedenvoormid dag te 10 uren audiëntie verleend, ter be- eediging van leden der eerste en tweede kamer der staten-generaal. Vereenigde zitting der beide kamers, tot opening van de buitengewone vergade ring der staten-generaal. De heer jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, die den voorzitterstoel bekleedt, opent, na dat de leden der beide kamers zich in de zaal bestemd voor de zittingen van de tweede kamer vereenigd hebben, tegen half één ure de vergadering, en laat een koninklijk be sluit, van den 29sten Juni 1886, nü. 16, houdende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer gedurende de buitengewone vergadering der staten-generaal, die zal aan vangen op 14 Juli 1886, door den griffier dier kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie van 18 leden uit beide kamers, die Z. M. den koning, bij HÜs. aankomst in het gebouw der staten generaalontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De ministers, hoofden van ministerieele departementen, de kanselier der orden en de leden van den raad van state vervoegen zich ten één ure mede in de vergaderzaal. Z. M. de koning, die zich op de in het programma voor de opening van de verga- deriug omschreven wijze naar het gebouw der staten-generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de koning plaatst zich op den troon en houdt de navolgende openingsrede: Mijne Heeren! Met genoegen bevind ik mij weder te midden der vertegenwoordigers van mijn volk. Het is u bekend, welk verschil van mee ning tusschen mijne regeering en een deel van de tweede kamer der staten-generaal aanleiding gaf tot de ontbinding van deze. Ik mag verwachten dat de afgebroken ar beid thans zal worden hervat. Mijne betrekkingen met andere mogend heden zijn zeer vriendschappelijk. Het is mij aangenaam te kunnen vermelden, dat de kustvaart tusschen de havens van Duitsch- land weder voor de Nederlandsche vlag is opengesteld. De gunstige afloop van de conversie van een deel der Nationale schuld strekte tot bevestiging van 's lands crediet. Behalve de wetsontwerpen betreffende de Grondwet en andere, die in de vorige zit ting aanhangig warenzullen nog enkele spoedeischende aan u worden voorgelegd. Mogen uwe werkzaamheden, onder Gods zegen, tot heil van het vaderland strekken. Ik verklaar de buitengewone zitting der staten-generaal te zijn geopend. Z. M. de koning verlaat, na het uit spreken dezer troonrede, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting der kamers. Het verblijf van het hof in de resi dentie zal van korteren duur zijn dan aan vankelijk verwacht werd. Z. M. de koning is voornemens reeds na ontvangst der can- didatenlijst voor het voorzitterschap der tweede kamer uit handen der commissie en de daarop gevolgde benoeming, met gemalin en dochter, naar Soestdijk terug te keeren. De adressen van antwoord op de troonrede casu quo zouden dan den koning te Soest dijk geworden. Aan de woning van den Franschen gezant, Amaliastraaten aan het gebouw van de kanselarij der legatie van Frankrijk, Casuaristraat, was heden de driekleurige republieksvlag ontplooid ter gelegenheid van den nationalen feestdag der Franschen. Op Vrijdag is de komst hier ter stede aangekondigd van graaf Von Seilern, den nieuwberoemden gezantschapsraad bij de legatie van Z. M. den keizer van Oosten rijk alhier, opvolger van den secretaris van legatie prins Hohenlohe. Z. K. H. prins Albert van Pruisen wordt den 20sten dezer met den Rijnspoor trein van 10 u. 18 voormiddags alhier ver wacht, en zal onmiddellijk naar Scheveningen gaan. BELGIE. De commissie, welke onlangs van re- geeringswege is benoemd om verslag uit te brengen over den toestand der werklieden, heeft te La Louvière, een der voornaamste fabrieks-districteneen onderzoek ingesteld. Een duizendtal mijnwerkers kwamen bijeen en vaardigden een deputatie van zeventien leden af, om hen bij de commissie te ver tegenwoordigen. Eenstemmig hebben deze afgevaardigden besloten om te eischen vast stelling van den werktijd per dag op hoogstens 8 uren; een loon van minstens 4 tot 5 franca per dag en algemeen stemrecht, opdat ook de werklieden invloed op de regeering kunnen oefenen. Men zegt dat de oud-minister Malou 20 millioen frs. nalaat; hij bestuurde een aantal fitianciëele ondernemingen. In zijn testament gelastte hij dat men hem op zeer eenvoudige wijze zou begraven. Hij atierf aan longcongestie. ENGELAND. Gisterenavond zijn tusschen Orangisten eu Katholieken te Belfast ernstige ongere geldheden ontstaan. In twee wijken der stad zijn geweerschoten gewisseld en werd met steenen geworpen. Velen zijn gekwetst. Nadat de politie versterking had ontvangen, gelukte het haar de menigte uiteen te jagen. De straten worden thans door cavalerie en infanterie bezet. Uit Tientsin verneemt de Timesdat de Chineesche regeering met de firma Krupp heeft gecontracteerd, voor de levering van 1500 ton stalen spoorwegstaven, 15 shillings lager dan het laagste aanbod eener Engel- sche firma. FRANK RU K. De heer Chesnelong, vroeg in de gis teren gehouden zitting van den senaat ver lof, om de regeering te interpelleeren over de verbanning van den hertog van Aumale, doch de senaat, hierover geraadpleegd, be sliste dat zulk eene interpellatie thans niet kon plaats hebben. Toen de heer Chesne long er op bleef aandringen, om ophelde ringen te mogen vragen, werd hij tot de orde geroepen. De heer De Cassagnac heeft gisteren in de kamer van afgevaardigden zijne aange kondigde interpellatie gehouden over de wan ordelijkheden bij zijne conferentie te Armen- tières op 12 dezer. De interpellatie gaf tot een onstuimig

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2