In 1889 zal, tegelijk met de inter nationale tentoonstelling, een internationale tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters te Parijs plaats hebben. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De opbrengst van 's rijks middelen bedroeg iu Juni jl. f8,490,311.41, tegen f8,043,862.14 in Juni 1885. Sinds 1 Januari beliep de opbrengst f 51,309,365.21, tegen f49,521,401.261 in de eerste zes maanden van 1885. De raming voor 1886 bedraagt voor zes maanden f 53,076,107.50. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 10 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ25,431,607.87 en bij de betaalmeesters ƒ1,442,200.61». Te zamen26,873,808.51. De minister van financiën maakt be kend dat bij hem ontvangen zijn twee post wissels, ingeschreven te Steenwijk en te Leiden, ieder groot f 8.28, door onbekenden wegens te weinig betaald successierecht in gezonden. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in de bijvoegsels der St.-Ct. opgenomen staat betreffende: I. den in- en uitvoer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedu rende de maand Maart 1886 en gedurende de eerste drie maanden van 1886, vergeleken met dien over gelijke tijdvakken van de beide voorgaande jaren. II. den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Sama- rang en Soerabaija, gedurende de maand Maart en de vorige maanden van 1886 te zamen III. den voorraad der voornaamste han delsartikelen in entrepot op Java en Madura aan het eind der maand Maart 1886. De overplaatsing van den officier van gezondheid 2e kl. J. 8. C. Pichal, van Bergen-op-Zoom naar Goudais per tele- giaaf door den inspecteur van den genees kundigen dienst ingetrokken. (N. R. C.) In den loop der tijden is alles duur geworden maar de soldaten zeker niet het minst! De volgende opgave kan deze waar heid bevestigen. Jaren lang vóór den Java- oorlog (1825 30) tot aan 1844, ontving ieder koloniaal soldaat als handgeld slechts 2 dukaten f 10.50. Toen werd het f24. In 1848 reeds f40 voor Neder landers, en f8 voor vreemdelingen, die echter in 1852 f24 ontvingen. In 1854 steeg het reeds, respect, voor Nederlanders en vreemdelingen tot f60 en f 40. Tien jaren later tot f150 en f120. In 1867 tot f200 en f160. In 1870 ging het een oogenblik terug tot f150 en f120, doch de Atjeh-oorlog (begin 1873) bracht het voor allen op f 200 en een jaar later voor Neder- lauders op f 300 en voor vreemdelingen op f200, zooals het thans nog is. In 1885 is, aan een totaal van 1878 naar Oost en West uitgezonden troepen, in het geheel aan handgeld uitbetaald eene som van f 464,190. Zondag had te Luik op de Maas de internationale roeiwedstrijd plaats, waarbij Nederland door de studenten-roeivereeniging vNjord", te Leiden, werd vertegenwoordigd. Ontzaglijk was de massa toeschouwerszoo dat men van het afvaartpnnt tot de eind- boei als het ware tusschen een cordon van menschen doorroeide. Aan vier nummers nam ^Njord" deel. Het eerst werd de wedstrijd de ^jongen vieren" geroeid, waarbij de En avant quatre van Leiden den 2en prijs (100 francs et 5 insignes en argent) behaalde, terwijl de Cor- saire van de ySport Nautique de Lille" den len prijs wegdroeg. Bij den daarna gehouden wedstrijd voor youde twee", won de Reli quiae van fNjord" den len prijs op hare vijf mededingsters. De prijs bestond uiteen prachtig uurwerk, door Z. M. den koning van Belgie uitgeloofd, een waar kunstwerk, gemaakt uit twee stukken van 100 francs. De tweede aankomende was de Bonne Ecole van de club ^Nautique de Gand." Aan den prijs waren 3 insignes en vermeil toegezegd. De sjonge twee" van „Njord" was min der gelukkig, daar zij vau de 5 concurrenten als vierde aankwam. De Zuster Anna echter hield bij den wedstrijd der quatres seniores yNjord's" naam weer schitterend op, daar zij hare vijf mededingers versloeg en den prijs, bestaande uit 400 francs en 5 insignes en vermeil, met 20 seconden voorsprong op den tweeden aankomende behaalde. Njord' verkreeg dus weer het leeuwen aandeel der prijzen. De namen der overwinnaars zijn In oude vier [Zuster Anna)'. P. H. Damsté (slag), T. E. Pels Rijcken, H. R. Van Maas dijk en C. Van den Broek. In oude twee ReliquiaeP. A. Damsté (slag) en T. E. Pel9 Rijcken, Beiden ploegen werden gestuurd door den heer P. Buys. De jonge vier, die den 2en prijs verwierf, was aldus samengesteld: H. R. Van Maas dijk (slag), C. Vermeer, G. Vissering en W. Leuring. Ook deze ploeg werd door denzelfden stuur man gestuurd. De stijl der seniores van Njord" droeg de algemeene bewondering der Belgen en Franschen weg. [N. R. Cl.) Men schrijft aan de Amtt. C. uit 'sHage: De heer M. J. Van Bosse, hoofd ingenieur van den waterstaat in Ned.-lndië, die tijdelijk hier te lande vertoeft, zal zich naar Antwerpen begeventen einde de dok ken en havenwerken dier stad in oogen- schouw te nemen. Men brengt dit in ver band met de voorgenomen havenwerken te Batavia. Nader verneemt men dat, toen Domela Nieuwenhuis verleden Zondag te Esschen door de gendarmerie naar Nederland werd teruggewezen, hij te Gent een congres had willen bijwonen. Prins Albrecht van Pruisen wordt tegen 20 of 21 dezer te Scheveningen ver wacht. Prins Peter van Oldenburg heeft apar- tementen in het hotel Kurzaal te Zandvoort gehuurd. Zondag vierden te Rotterdam twee stadgenooten hun zilveren bruiloft. Zij had den dit geheim gehouden, behalve voor de armen, die ten getale van ongeveer 60 wekelijks een aalmoes bij hen komen halen. Deze hadden zij uitgenoodigd tegen Zondag middag 2 uren bij hen te komen. Van de 60 kwamen er 46. Zij vonden een goed gedekte tafel, kregen een heerlijk middag maal en ieder ƒ5 daarenboven. (Maasb) Voor rekening van dr. Mezger zijn Vrijdag uit Amsterdam weder vijf en vijftig minvermogende kinderen vertrokken, om gedurende eenige weken in de frissche bui tenlucht te kunnen leven. De naar Zeist gezonden vacantiekolonie is 30, die naar Wijk aan Zee 25 kinderen sterk. Aan eenige tramwagens op de lijn TulppleinWeespcrzijde te Amsterdam is eene vernuftige vinding aangebracht door den heer André Schrader, waardoor de remstang onnoodig wordt, en het paard niet behoeft aan te zetten als de wagen na stoppen weer in beweging moet komen. De rem wordt bewogen met den voet en door het neer- trappen rolt een ketting om; laat de voet los, dan komt de wagen door een veer aan den terughollenden ketting van zelf in be weging en wordt daardoor aan het paard het harde- werk van het aanzetten bespaard. Het paard heeft dan slechts te trekken wat reeds in beweging is. De proef schijnt zeer goed te voldoen, zoodat de vinding wel op alle wagens zal worden toegepast. Ulbl). Men meldt aan de N. R. Cl. uit Tessel van 11 Juli: Gisteren- en ook eer- gisterennacht werd hier een prachtig noorder licht waargenomen. Voor de visschers was het zelfs hinderlijk bij het visschen naar tong. Alle voorwerpen in de schuitjes waren door het sterke licht bijua even duidelijk waar te nemen als bij dag. Het licht was den geheelen nacht zichtbaar. Bij den corpswedstrijd, door den bond van schutterij-onderofficieren uitgeschreven en gisteren te Arnhem gehoudenis de eere- prijs (gouden medaille met diploma gewon nen door de Helmondsche schutterijde tweede prijs (zilv. med. met diploma) door de schutterij van Groningende derde (bronz. med. met diploma) door Den Haag, en de vierde (diploma) door Nijmegen. Naar men verneemt, heeft zich voor de pacht van Musis Sacrum te Arnhem tot heden geeu enkele sollicitant aangemeld; 2 3 ton schijnt niet zóó voor de hand te liggen, dat men zich daaraan onder de ge stelde voorwaarden durft wagen. Men schrijft aan de Standaard uit Nijkerk o. d. Veluwe van 12 Juli: Onze voormalige prinses Hendrik der Nederlanden bracht gisteren met haar gemaal een bezoek aan den ex-minister van koloniën, mr. W. baron Van Goltstein, op zijn kasteel „Olden- aller", op één uur afstands van hier gele gen. Des voormiddags te 12 uren reden de hooge gasten in open rijtuig naar genoemd kasteel, om des avonds op dezelfde wijze naar het station te gaan en met den trein van 8 uur te vertrekken. Beide malen waren zij door hun gastheer vergezeld. Gisteren, bij het uitrukken der cava lerie te Zutfen, schrikte het paard van den ritmeester G. door het fluiten van eene voorbij komende locomotief. Het paard ging op hol en struikelde op eene brug, b liten de voormalige Nieuwstadspoort, waardoor zijn berijder met het achterhoofd tegen den grond sloeg. Spoedig werd geneeskundige hulp verleend. De toestand van den heer G. is vrij bevredigend. «Z2 O MLT BWL M rJT- Zaterdag middag werd te Meppel door eenige ingezetenen een waagstuk van een 15- jarige knaap waargenomendat aan een epi sode uit het jongensleven van den grooten Hollandschen zeeheld Michiel Adriaanz. De Ruiter deed denken. De Mepp. Ct. maakt er in dezer voege melding van Bedoelde knaap was op het Kerkhofplein bezig met het oplaten van zijn vlieger. Deze raakte aan een der palen van het hek boven om den omgang van den toren verward, en spoedig daarna ondernam den jongen het waagstukom tegen den zuidmuur van de kerk op te klauteren en zoodoende op de goot te klimmen, deze door te kruipen tot aan het hekwerk, dat over de pannen ligt, om deze voor het afwaaien te beveiligen. Boven op de kerk zijnde, klimt hij door een luikje, dat los stoud, in de toren en gaat zoodoende de trappen op, om zijn speeltuig, den vlieger, welke zeker een beste zal zijn, weder machtig te worden. Na den vlieger losgemaakt te hebben, ging hij langs de trappen naar beneden, doen daar gekomen zijnde, vond hij de deur aan den ingang gesloten. Evenwel is hij niet vervaardhij gaat wederom naar boven, waar hij een touw ziet hangen, neemt het kloek besluit zich daarbij naar beneden te laten glijden: alwaar hij over het hek, dat des daags tot afsluiting van den ingang van den toren dient, naar buiten klom. Thans verneemt de Middelb. Ct., dat men van een vroeger plan is teruggekomen en geen protest zal aanteekenen tegen de verkiezing voor twee leden der tweede kamer, in het district Middelburg gehouden. Naar Be Tijd verneemt, is het feest, ter gelegenheid van het 25jarig bestaan van het Zouaven-regiment te Tilburg te vieren, vastgesteld op den 19n Sept. a. s. Tusschen Oisterwijk en Haaren (N.-B.) was de zoon van den landbouwer v. B gaau jagen. Terwijl hij waarschijnlijk het geweer bij den loop vast had, schijnt hij gestruikeld te zijn, waardoor het schot afging, en bij de volle lading in de borst kreeg. Toen men hem 's morgens vondscheen hij reeds eenige uren overleden te zijn. NGKAVEMUlCiE. De minister van marine zal op 16 dezer geeu audieutie verleenen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN DEL O 1 E. De regeering is voornemens de gar nizoenen van Gent en Brugge te verwisse len, omdat de troepen te Gent vele aan hangers van het socialisme tellen. FRANKRIJ K. De heer Brissondie gisteren een on derhoud had met den heer De Freycinet, vroeg o. a. welke maatregelen de regeering had genomen na het protest van den hertog van Au male tegen het schrappen van zijn naam op de ranglijst der officieren. De heer De Freycinet antwoordde, dat nog geen be sluit was genomen, maar in den morgen te houden kabinetsraad over de zaak zou be raadslaagd worden. De heer De Cassagnac heeft den minister president aangekondigd, dat hij voornemens is eene interpellatie tot de regeering te rich ten over het gebeurde te Armeutières. De heer De Freycinet heeft de interpellatie tegen morgen aanvaard. Den len September zal te Parijs een begin worden gemaakt met de werken voor de wereldtentoonstelling. Alphand, Berger en Grison zijn gekozen tot directeuren voor de werken, de exploitatie en de financieele aangelegenheden. De hertog en de hertogin van Mont- pensier, met den infant Antonio en de in fante Eulalia, zijn met gevolg verleden Vrijdag van Parijs naar Tunbridge Wells vertrokken. De verzwakte stof van hondsdolheid, tot inenting geschikt, is reeds over zee in toepassing. Met behulp van een door Pasteur toegezonden konijn worden thans ook te New-York door dr. Mott inentingen verricht. De werkstaking onder de glasblazers te Lyon is geëindigd. De patroons aldaar en in de omstreken van Saint-Etienne heb ben het door het werklieden-syndicaat voor gestelde tarief goedgekeurd. MPAKJE. Een zeer levendig debat is Zaterdag in deu senaat gevoerd. Een lid voor Cata- lonië, de heer Bosch, viel den minister van buitenlandscbe zaken heftig aan. Hij be schuldigde hem, de belangen van het buiten land beter te dienen dan die van Spanje. Hij voegde er bijdat de minister was mis leid geworden door de Ëngelsche diplomatie iu zake de handelsovereenkomst met Engeland. De minister, dezen aanval zich persoonlijk aantrekkende, verklaarde, dat hij weigerde in den senaat op deze onbeschaamdheden" te antwoorden. De voorzitter kwam tusschen- beide en daarop verklaarde de heer Bosch de beleedigde woorden terug te nemen. Niet temin zou er een duel tusschen den minister en den spreker plaats hebben. DUlTiCNLAlVD. De locomotieven-fabriek van Borsig te Berlijn, de oudste op het vasteland, en die reeds acht-en-veertig jaren bestaat, zal weldra gesloten wordenten gevolge van de aan houdende verliezen, welke zij geleden heeft door gedurende eenigen tijd tot lage prijzen te moeten werken. Een extra-trein, waarin de koningin van Saksen zich bevond, is, op reis van Schwarzeuberg naar Dresden, bij Chemnitz tegen eeneu stilstaandenmet steenen bela den waggon aangeloopen. Deze waggon werd geheel vernield; de locomotief en de eerste waggon van den extra-trein werden sterk beschadigddoch als door een wonder be kwam niemand letsel. De baanwachter, die verzuimd had den weg af te sluiten, is in hechtenis genomen. OOITE.NRIJ K. Het ongeluk op den Grosz-Glockner. Zondag is het telegrafisch bericht ontvangen dat de lijken van den heer Crommelin en van den tweeden gids (Rangetiner genaamd) ge vonden zijn zoodat nu alleen nog dat van graaf Pallavicini gezocht behoeft te worden. De plaats, waar men de lijken vond, geeft vrij groote zekerheid omtrent de omstandighe den waaronder het ongeluk is voorgekomen. Men ziet, hoog boven die plaats, dat eene sneeuwlaag is afgebroken, die over den rots wand heen ging, maar voor de toeristen en hunne gidsen het voorkomen moet gehad hebben van vaste sneeuw op de rots. Het gevaar van dergelijke sneeuwlagen is den bergbewoners bekend en dikwijls is voor ge oefende oogen het gevaar bijtijds te ont dekken. Dat echter ook de meest ervarenen misleid kunnen worden, heeft dit ongeluk weder bewezen. Het lijk van Rubesoier (den eersten gids) werd gevonden met het touw om zijn middel; het andere uiteinde van het touw was niet afgescheurd, maar ein digde in eene lus. Blijkbaar waren de vier verongelukten dus niet allen door één touw vereenigd, maar was elk der toeristen met één gids verbonden. Zij moeten alle vier te gelijk met de onder hen aforekende sneeuw laag in de ontzettende diepte gestort en on middellijk gedood geweest zijn; graaf Palla vicini, die vermoedelijk met Robesoier ver bonden was, zal onder het vallen uit de lus geraakt zijn, die om zijn middel geslagen was. Het lijk van den heer Crommelin werd gevonden, met het touw nog verbonden aan dat van den gids Rangetiner, omstreeks een meter diep onder de sneeuw; zij lagen één of twee meters van de plaats verwijderd waar Rubesoier gevonden was. In afwach ting dat graaf Pallavicinrs lijk nu ook spoe dig uitgegraven zal worden, zijn de drie ge vonden lijken van den berg naar Heiligen- bluth, in het dal, gebracht, waar de fami lie der zoo noodlottig omgekomenen vertoeft. (H. Ct.) RUILAKD. Een officieus blad te Warschau be richt, dat de le, 2e, 5e en 6e Duitsche legercorpsen, die in de oostelijke provinciën van Pruisen in garnizoen liggen, een voor- waartsche beweging naar de grenzen gemaakt hebben. Het bericht verdient bevestiging. Het is echter mogelijk, dat Duitschland de behoefte gevoeld heeft zijn garnizoenen te versterken, daar Rusland een groote menigte cavalerie heeft samengetrokken en voortgaat met het aanleggen van strategische spoor wegen. IERTIE. Volgens een opgave van de Servische regeering verloor Servië in den oorlog met Bulgarije aan dooden: 669 soldaten, 14 of ficieren en 61 onderofficieren. Het aantal gewonden was 4055 soldaten, 97 officieren en 418 onderofficieren. MONTENEGRO Op de grenzen van Montenegro heb ben in den loop der afgeloopen week weder gevechten tusschen de Albanezen en de Mon- tenegrijnen plaats gehad. De Albanezen deden, ten getale van 2000, een inval en er waren in het gevecht, dat volgde, 80 40 man gevallen eer de Turksche troepen een einde aan den strijd kwamen maken. De correspondent van de Times te Konstantinopel acht door dit voorval op nieuw bewezen, dat het terugtrekken van de Turksche troepen uit Albanië onmogelijk is, daar anders zulke botsingen niet alleen veelvuldiger voorkomen, maar ook veel grooter uitbreiding verkrijgen zouden. TURKIJE. Officieel wordt gemeld, dat de batal jons der redifs en der reservisten zijn afge-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2