NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Woensdag 14 Juli 1886, N". 163. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Morgen, den dag der opening van de vergadering der Stateu-Geiieraal, zal de troonrede worden bekend ge maakt door aanplakking aan het Bureau dezer Courant en bij som mige 1111. Winkeliers en door be zorging van bulletins in Sociëteiten en Kofliehuizen. DE ADMINISTRATIE. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meeule LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid beslaat tot koste looze vaccinatie en revacclnatle voor onveraiogenden in hei lokaal der Stads-YVaag op eikeu Woensdag, des namiddags te een uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE K\NTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei JSS6. SCHUTTERIJ* BURGEMEESTER in WETHOUDERS van LEIDEN doen te ueten, dat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den ltden April 1827 Staatsblad N°. 17), benoemd lot hel oncl«*rtoeken van en beslissen omtrent de redenen tan vrijstelling en uitsluiting, zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 16JeD Juli aanstaande namiddags te zes uren. En wurden diensvolgens opgeroepen 1°. al de zoodanigeri, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hehben; 2°. degenendie sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1852 tol 1860 ingesloten; 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling vermcenen te hebben 4°. degenen, die na hunne iiulienst-stelliiig bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben ver kregenalsmede die bij het bataljon oin lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld, en 5°. degeneu die, volgens art. 3 L. en M. der Wet, als tot tie nacht- of brandwacht behoo- rende, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te venoegen, op bovengemelden dagal ware het dat hij hen geen oproeping»-biljet was onUangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geeue reden tot vrijsielling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 16 vuil Zijlier Majesteits besluit van den 28a,en Juni 1828 tStaatsblad N°. 42), voor zooverre zij dienstplichtige noimners getrokken heb ben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant a gckondigd. burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. Liisen, 9 Juli 1886. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIOEN; berichten dat de Rwaaltbius over de llaarleminerlrek vaart bij Poelgeest, wegens vernieuwing, gedurende drie wekenaanvangende up Maandag 12 Juli a. s. voor rij- en voertuigen, zal zijn afgesloten. In de passage voor voetgangers en jagers paarden wordt dooor middel van een over naai- schouw voorzien. Burgemeester en Wel houders voornoemd» DE KANTEK Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 Juli 1886. BTAD§NIEUW8. Aan het gedrukt verslag van den toe stand der gemeente Leiden over het jaar 1885 ontleeuen wij nog het volgende Het ledental van de Maatschappij voor Toonkunst is nagenoeg stationnair gebleven en bedroeg op 10 November van 't afge- loopen jaar 366. De kas sluit met een voordeelig saldo van f 209.22s. Drie druk bezochte concerten werden in dit maatschap pelijk joar gegeven. In de plaats van mej Schulz-Lessig, overleden, werd tot piano- onderwijzeres aan de muziekschool benoemd mej. G. C. M. Van Baaten, aan wie het onderwijs in de theorie weid opgedragen. In de kas der muziekschool bedroeg het batig saldo f 455.88s. Overeenkomstig de door prof. Van Geer ingediende plannen werd eene voorzorgskas in het leven geroe pen in het belang van de toekomst der onderwijzers. Het aantal schoolgaande kin deren (sic) bedroeg op 1 October 1885 een totaal van 278. De afdeeling Leiden der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst telde 158 leden de zangvereeniging der maatschappij bestond uit 150 leden. Drie uitvoeringen werden gegeven. Onder leiding van den heer Dau. De Lange werd de zangcursus (methode Galin-Pari8 Chevé) geregeld voortgezet en door 12 leerlingen gevolgd. De Burgeizangvereeniging „Oefening baart Kunst" werd in den loop van het jaar op geheven. Het ledental van de LiedertafelLeiden's Mannenkoor", onder leidiug van den heer B. H Taylor, vermeerderde met 15. De Muziek- en Tooiieelvereeniging „Nut en Vermaak" telde 58 leden en eereleden en 60 donateurs. Van de opbrengst der lief dadigheidsvoorstellingen werden aan 255 huisgezinnen uitdeelingen gehouden tot een bedrag van f 780.50. De Leidsche Dilettantenclub" telde 50 leden en eereleden en 13 donateurs en gaf telken drie maanden eene tooneelvoorstelling. Ze ontving dit jaar een prachtig vaandel ten geschenke. De Vereeniging Jacob Cats" gaf twee tooneeluitvoeringen en telde 90 kunstlie vende, 19 werkende leden en 3 donateurs. Door de Studenteiiafdeeling van bet „Neder- landsch Tooneelverbond" werden dit jaar twee tooneelvoorstellingen gegeven. Het ledental klom van 170 tot 248. De Studeuten- vereeniging Debating-So- ciety", ouder voorzitterschap van den hoog leeraar mr. J. T. Buys, neemt iu bloei toe. Het ledental bedraagt ongeveer 180. Het Studentengezelschap „Doctrina" liet zes lezingen houden en telde ongeveer 300 leden. Van de Vereeniging „Litteris Sacrum" werden de maandelijksche vergaderingen door de leden, ongeveer 70 iu getal, vrij ge trouw bezocht. Het correspondentschap Leiden der Ver eeniging Volksonderwijs" nam aandeel in de werkzaamheden in betrekking o. a. tot de nieuwe wetsvoordracht op den kinder arbeid en de door de regeering voorgestelde wijziging van art. 191 der Grondwet. Het departement Leiden der Maatschappij tot „Nut van 't Algemeen" telde 324 ge wone eu 3 honoraire leden. Op 21 Novem ber had de viering plaats van het Honderd jarig bestaan der maatschappij. Prof. Buys trad als feestredenaar op eu eene feestcan tate van den heer Dan. De Lange werd uitgevoerd. Bij de „Volksbijeenkomsten" traden ver schillende sprekers op en werd op 8 De cember het St. JSicolaas-kinderfeest gevierd. De Schilder- eu Teekenakademie //Ars Aemula Naturae". Door een twintigtal dames werd, onder leiding van mej. Tonnet, ge bruik gemaakt van de gelegenheid om zich te oefenen in het teekenen naar pleister en het gekleed model. Vier kunstbeschouwin gen werden gegeven. Door het overlijden van den heer J. Kueppelhout leed de ver eeniging een gevoelig verlies. De Leidsche Vereenigiug tot bevordering van getrouw schoolbezoek. 179 ledeu steu nen de vereeniging geldelijk, terwijl het be stuur bestaat uit 12 leden en 16 medewer kers die toezicht houden. De herhalings school wordt bezocht door 26 jongens en 7 meisjes. De Vereeniging tot bevordering der beel dende kunsten, correspondentie Leiden, telde 26 leden. De Vereeniging „Bouwkunst en Vriend schap" bestaat uit 20 ledeu en bespreekt op hare vergaderingen alles wat op bouw kunst betrekking heeft, voornamelijk te dezer stede. De afdeeling Leiden en Omstreken der i Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst" blijft steeds iu bloeienden toestand; zij telt 61 leden. Er werden 8 vergaderingen gehouden, op eene ten vorigen jare uitge schreven prijsvraag kwamen 5 antwoorden in. De eerste prijs werd toegekend aan den heer W. Fontein, de tweede aan den heer Joh. Vlaanderen. Wordt vervolgd Men schrijft ons: De vroege aard appelen worden druk gerooid; zij zijn groot van stuk en het beschot is voldoende. De eene schuit volgt de andere met ladingen van deze vrucht. Maar over de verdiensten valt niet hoog op te geven. Bij een uit gebreide teelt wordt de markt bijna over voerd en daarvan ondervindt het Westland ook weder dit jaar het nadeel dat er met het buitenland geeii koop gesloten wordt. Bij hooge landhuur moet het buitenland de rekening goed maken en nu zal ook deze weder met een nadeelig saldo sluiten. Ten opzichte van de aardappel teelt is ook voor het Westland het vet van den ketel. Komen elders de late aardappelen in aanmerking, die tot dusver gunstig te veld staan, om gerooid te worden en is het beschot ruim, dan is de kooplust even traag en men mag de handen dicht knijpen als de stroopfa- brieken nog een groot deel van den voor raad inslaan. Om gewone likeur te „ver dikken" is, in het voorbijgaan gezegd, aard- appelenstroop een probaat middel. Veur en Loosduinen hebben scheepsvrachten bloem kool verzonden, waarvan de teelt echter niet al te best is geslaagd. Bij de geboorte van de kool toch had zij het te droog, er ontstonden klemharten onder en tengevolge daarvan geen mooie bloem. Kool kan bij het poten en om te vatten nog al vocht verdragen. De handel bekreunt zich echter thans veel minder om eenig misgewas, dan vroeger tijd. Italië verzendt in het midden van den winter wel hagelblanke bloemkool en mocht de eertijds zoo beroemde West- landscbe druif van den kouden grond niet slagen, dan voldoet Frankrijk thans met zijn edele vrucht van den wijnstok aan de vraag. Wij Hollanders zijn daarentegen zoo goedwillig onze naburen met tarbot, tong, paling en andere fijne visch te gerieven, want: de eene dienst, is de andpre waard. Overigens is er aan allerlei groenten geen gebrek, doch de verdiensten zijn schraal en de een verdringt den ander. Daarbij loopen de rondventers de deuren af in spijt van de gezeten warmoeziers, en het gegalm van: pheulen, pheulen! arebeie! wordt overal vernomen. Die meent dat het weer dan ook niet groeizaam is met regen zoo juist van pas, is de kluts kwijt. Zelfs de boereu durven dat erkennen en zijn met hun hooi bouw meer dan ooit ingenomen. Met een oog van voldoening aanschouwen zij den berg, die tot in top gevu.d is. Barg in top geeft bolsop, (d. i. witte brood in melk met suiker en kaneel gebrokkeld) en hij de meeste boeren zijn de pannekoeken met krenten reeds geurberdomdat de bouw binnen is. Met Sim Jakob (25 Juli) moet de barg in top, wel, lang voor dien dag, man, is alles kant en klaar. Dat kan lij den. Marie (eertijds Marijtje) heeft de naai ster bevolen een nieuwe japon met strooken naar den laatste» smaak te maken en Letta (eertijds Elsje) zal zich een paar nieuwe laarzen met heele hooge hakken, benevens een andere hoed met een prachtig bouquet van boterbloemen en veldasters aanschaffen. Intusschen staan de koetjes in de wtê zoo genoegelijk te herkauwen of zij zich in het land Goschen bevindenwant er is gras in overvloed. MUZIEK, LETTEREN ENT KUNST. Sterfdag (1817) van mevr. De Stael Holsteyn. Naar aanleiding van het bericht, dat de hter Verhulst zijn ontslag gevraagd heeft als directeur van de afdeeling Amsterdam der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, en dat in zijne plaats, door zeven leden van het bestuur dier afdeeling, zonder voorafgegane oproeping van candidate» en zonder raadpleging der leden, benoemd is de heer Julius Röntgen, bevat Be Portefeuille eenige opmerkingen. Met alle waardeering van het talent des heeren Röntgen, acht zij de benoeming, op deze wijze, van eenen buiten lander niet genoegzaam gewettigd. „Ware, dit is hare slotsomeen vreemdeling benoemd, die een naam had als wereld- kunstenaar, b. v. Brahms of Max. Bruch, dau zou voorzeker elk rechtgeaard kunstenaar of kunstliefhebber er niet alleen in berusten, maar er zich zelfs over verblijden. Maar tegen de benoeming van een buitenlander, nevens wien men een groot getal Nederlan ders van minstens evenveel bekwaamheid als directeur kan plaatsenzijn we verplicht protest aan te teekenen." Blijkens de N. Gr. Ct. werd het con cert der Dom koorzangers aldaar, in de Mar tinikerk, door ongeveer 10U0 personen bezocht. In het kerkelijk gezang nadert dit koor de volmaaktheid zoover die met juist muzikaal gevoel, ernstige studie en ouder uitstekende leiding te bertiken is. Van de afzonderlijke stemmen zullen altijd de plienomenale bassen vermeld moeten worden de andere, de teno ren bv., zijn te evenaren. Maar in het geheel ligt de kracht, de invloed van dit heerlijk gezang. De stemmen vloeien ineen en steu nen elkander; het crescendo, het zwellen van den loon en het dalen van dit indruk wekkend geluid tot een bijna gefluisterd pianissimo, dat toch nog rond en vol langs de kerkgewelven klinkt, dat is eenig. Een bevriende hand wijst er ons op, dat een benoeming, in bet buitenland ge schied, hier niet zoodanig de aandacht heeft getrokken als zij alleszins verdient. De be noeming toch van dr. Johannes Franck, vroeger privaatdocent te Bonn, tot buiten gewoon hoogleeraar in de Nederduitsche en Nederlandse he taal- en lettei kunde aan de universiteit aldaar, i9 een gebeurtenis, welke 's mans talrijke vrienden en hoogschatters hier te lande groot genoegen moet doen; maar daarenboven is zij verblijdend, omdat zij de eer9te inaal in den vreemde, een leerstoel sticht voor Nederlandsche filologie en een rechtmatige hulde brengt aan een man als Franck, den schrijver van de eerste uitvoerige middel Nederlandsche spraakkunst en van het etymologisch woordenboek onzer taal, den uitgever van Maerlants Alexander enz. {Ned. Speet Bij een opvoering van „Macbeth" te Bordeaux, door het gezelschap vau bet „Odéou", wierp Paul Mounet zich in de 5de acte, in het vuur van zijn spel, met zooveel kracht op den degen van Macduff (Rebel), dat een ader van een der vingers werd door gesneden. Hij merkte dat eerst een poos later, na veel bloed te hebben verloren. Ge lukkig heeft het ongeluk voor den acteur geen ernstige gevolgen gehad.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1