BUITEN LAN DSCHË BERICHTEN. c. de kamerheer-ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig, bespannen met twee paarden, gaande één lakei naast elk portier. d. acht kamerheeren van Zijne Majesteit, gezeten in twee rijtuigenieder met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier. De kamerheeren plaatsen zich volgens hun nen rang van benoeming; e. de groot-officieren van 's konings huis, geeeten in twee rijtuigen, ieder met zes paar den bespannen, gaaude twee lakeien naast elk portier; f. een commando cavalerie; g. Zijne Majesteit de koning, gezeten in een rijtuig, bespannen inet acht paarden, gaande een rijknecht naast elk paard en vier lakeien naast elk portier. De luitenant-generaal, adjudant-generaal, de generaais-adjudanten en degeneraal-majoor, waarnemende gouverneur der residentie, te paard. Eerstgenoemde rijdt rechts, terwijl de generaal-majoor, waarnemende gouverneur der residentie, en de oudste in rang van de geueraals-adjudanten zich, volgens hunnen rang, rechts of links plaatsen van's konings rijtuig; hierop volgen de overige officieren van het militaire huis, rijdende twee aan twee, de oudsten in rang vooruit, k. een commando cavalerie, tot sluiting van den trein. Art. 4. De trein zal rijden: door het Noordeinde, door de Hoogstraat, door de Gravenstraat over het Buitenhof, naar het Binnenhof. Art. 5. De trein gekomen zijnde aan de vergaderplaats der staten-generaal, zal de ko ning aan de deur van het gebouw ontvangen worden door eene commissie uit de vergade ring dievoorafgegaan door den kamerheer- ceremoniemeester de kamerheeren en de groot-officieren van 's konings huis, Zijne Majesteit zal geleiden naar de zaal der staten- generaal. Het militaire huis volgt onmiddellijk. Art. (I. De groot-officiereu van 's konings huis en de waarnemende gouverneur der ko ninklijke residentie plaatsen zich achter Zijner Majesteits zitplaats, de: kamerheeren rechts en het militaire huis links van den troon. Art. 7. De zitting geëindigd zijnde, gaat de koning met denzelfden trein, waarmede Zijne Majesteit gekomtn is, en in de bij art. 3 vermelde orde, naar het paleis terug; zullende de trein de navolgenden weg nemen: van het Binnenhof, over den Korten Vij verberg, over den Langen Vijverberg, over de Plaats, door het Noordeiude, naar het paleis. Art. 8. Salvo's uit het geschut zullen het afrijden van den koning van het paleis, en het oogenblik waarop Zijne Majesteit het gebouw van de slaten-geueraal verlaat, aan kondigen. De kon. familie zal na hare terug komst van Soestdijkacht h tien dagen in de residentie vertueven. HH. MM. zullen zich vermoedelijk daarna naar het Loo be geven. Door de geneesk. staatscommissie te Amsterdam zijn Zaterdag tot arts bevorderd de heeren M. B. Korneny, doctorandus en Joh. C. Stolz, cand.-arts. Dr. C. H. Van Rhijn, pred bij de herv. gemeente te Gouda, heeft de benoe ming tot hoogleeraar aan de universiteit te Groningen aangenomen. Door een noodlottig toeval geraakte Zaterdagvoormiddag te Wassenaar een man te water. Toen men hem op het droge had, bleek het dat hij te 's Gravenhage thuis be hoorde. De man was niet goed bij het hoofd •n had Vrijdagochtend zijn woning verlaten. Men seint aan het Hbl. uit 's Gra venhage van 11 Juli: Reizigershedenavond met de Be.gische treinen hier aangekomen, brachten het bericht mede, dat Domela Nieuwenhuis, hedenochtend met een kaartje 3de klasse naar Antwerpen vertrokken, aan de Belgische grenzen is teruggewezen en, niet kunnende doorreizen, herwaarts terug keerde, waar hij hedenavond met den trein van 8 uur aankwam. Van de candidaten, die geslaagd zijn voor het groot 0-1. ambtenaars-examen, zullen er waarschijnlijk, in plaats van 4, zooals eerst bepaald was, 8 geplaatst kunnen worden. De vier plaatsen namelijkdie bestemd waren voor juristen in adwinistra- tieven dienst, kunnen niet be/.et worden. Dr. Blom Coster te 's Gravenhage die voor eenigen tijd naar Amerika is ver trokken, zal, namens het gemeentebestuur en de ingezetenen van 's Gravenhage, inge volge een van burg. en weth. ontvangen opdracht, op 22 Juli aan het gemeentebe stuur van Albany, een schriftelijken geluk- wensch aanbieden, met het feest van het 2ÜÖ-jarig bestaan dier stad. De twee jon gelieden, die dr. Coster vergezellen, zullen dergelijke gelukwenschen van de senaten der ■c-* ~we2 m mm ts mzs mm mc Leidsche en Amsterdamsche universiteiten overbrengen. Men herinnert zich, dat voor eenige maanden een officiële uitnoodiging voor die feestviering bij den Haagschen ge meenteraad en bij de senaten der Nederland- sche hoogescholen inkwam. Albany werd door Hollanders gesticht. Met het stoomschip Scholen, ver trokken Zaterdag uit Rotterdam naar New- York twee neven, een Franschman en een Italiaan, onlangs uit Amerika aangekomen om te Marseille een erfenis van 600,000 irancs te gaan ontvangen. {Maasbode Uit Rotterdam wordt gemeldZeer waarschijnlijk zijn de Engelsche gauwdieven waartegen de Londensche politie de Amster damsche heeft gewaarschuwd, dezelfde per sonen, tegen welke ter zake van de alhier gepleegde inbraken kwade vermoedens waren gerezen. Ook onze politie was, naar men verneemt, van de komst dezer lieden ver wittigd. Zij schijnen thans uit onze gemeente te zijn verdreven, maar omtrent de bewuste in braken hebben de ijverige nasporingen der politie nog tot geen voldoend resultaat geleid. Vrijdag is in het Vondel-park te Am sterdam een treurig ongeluk gebeurd. De kapitein der artillerie W. J. Van Hoytema9 aldaar in garnizoen, op een paard van de Hollandsche manége door het park rijdende, werd plotseling doordien het paard schrikte uit den zadel geworpen en bleef bewusteloos liggen. De kapitein werd dadelijk in het paviljoen van liet Vondel-park opgenomen, waar hij goed werd verzorgd, en van daar naar het Buitengasthuis gebracht, waar hij te haltzes overleed. Het paard, ongewoon door een militair te worden bereden, was vermoedelijk door het slingeren van den sabel geschrikt. In den heer Van Hoytema verliest het leger een knap en algemeen ge acht officier. In het Amstel-hótel te Amsterdam vertoefde Donderdag de beroemde oudheden- ontgraver dr. Schlieman, die een bezoek had gebracht aan Scheveningen. Naar wij ver nemen, komt de echtgenoote van dr. S. eer daags aldaar onder behandeling van dr. Mez- ger en is hij thans naar Duitschland om haar af te halen. Dr. S is zijn Hollandsch nog niet ver geten; zooals men weet was hij vroeger in Amsterdam kantoorbediende. Zijn voornemen is, om in September a. s. op Creta nieuwe ontgravingen te bewerk stelligen. {N. v. d. R) Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. geseind: Zaterdagavond te 10 uren ontstond er tegelijkertijd brand in de Westerstraat en op den. Binnenkant, hoek Kalkmarkt Beide branden werden in 15 minuten door de brandweer gebluscht. De perceelen ver brandden gedeeltelijk. Ofschoon honderden nieuwsgierigen heden avond tusschen 9 en 11 uren in de Dam straat achter de rondventers van Recht voor Allen liepen, bleef alles rustig. Op verzoek van het bestuur van het A instel-Hotel te Amsterdam, werd door de politie aldaar een Duitscher verwijderd, die 2 flesschen champagne had gebruikt en geen geld had om te betalen. Donderdag 15 dezer zal voor het hof te Amsterdam terechtstaan zekere W., be schuldigd van bij een volksoploop i'n de Warmoesstraat een agent van politie peper in de oogen te hebben geworpen. De gerechtelijke instructie in de zaak van den socialist Geel, die een moordaanslag pleegde op den commissaris van politie Stork is Vrijdagmiddag aangevangen. Zij wordt gevoerd door mr. Scholten. De gemeenteraad van Nieuwer-Amstel, heeft besloten 1000 gulden beschikbaar te stellen voor feesten, naar aanleiding van het voornemen der regeering om geen wetsont werp in te dienen ter vereeniging van een deel van Nieuwer-Amstel met Amsterdam. De burgerij zal het door den raad gegeven voorbeeld volgen. Althans eenige ingeze tenen hebben zich tot eene commissie ver- eenigd, met het doel een feest te organisee- renwaarbij aan het elk wat wils" zal worden gedacht. Men spreekt van vuur werk, verlichtingen, harddraverijen te Am stelveen en aan den Amstel enz terwijl alle scholen in de gemeente en de liefdadige instellingen in ruime mate zullen bedacht worden. Het spreekt van zelf dat de com missie rekent op financieelen steun van de gemeentenaren. De beruchte verordening tegen het gebruik van rijwielen in de gemeente Olde- broek is thans ingetrokken. j nooit, zoo schrijft men, was de hooioogst in Friesland zoo voordee- lig als nu. De eerste snede levert zoo over vloedig op, dat er weinig behoefte is aan de tweede. In weerwil van dezen grooten voorraad, brengen de verhuringen der bin- mz mm mj jm m nr. nen- en buitenlanden meer geld op dan in het vorige jaar. In den veehandel begint meer leven te komen, daar de vraag uit het buitenland toeneemt. Schapen en lammeren blijven nog laag in prijs. Een ingezetene van Groningen heeft aan den directeur van het postkantoor aldaar eene som van f 100 ter hand gesteld, met verzoek dit bedrag te verdeelen onder de brievenbestellers, de postboden enz., ver bonden aan en behoorende onder het kantoor. De milde gever heeft uitdrukkelijk verzocht dat zijn naam niet bekend worde gemaakt. De brievenbestellers storten hun aandeel in hun onderling weduwenfonds. PO. C.) In het Zuid-Oosten van Groningen worden gedurig herten waargenomen. Thans heeft men weer een fraai dier in het Ter- Apelsche veen zien grazen, hetwelk, toen het zich opgemerkt zagmet groote sprongen aan den haal ging. Uit Maastricht schrijft men aan het Ubl.De verwoestingen, door de wilde zwijnen op de oostelijke grenzen van Limburg aangericht, nemen jaarlijks in omvang toe. In de omstreken van Posterholt werden in de drie laatste nachten eenige hectaren aardappelen geheel omgewoeld en vernield. Om hieraan een einde te maken hebben de boeren een keteljacht georganiseerd. Elk huis ii oet één man met een ketel leveren. Donderdag 11. trokken de boeren de bosschen, nabij de grens binnen, hopende, door lawaai en rumoer te maken, de wilde zwijnen te verdrijven. '«r-KAVEXIItGE. Door Z. M. is tot burgemeester van Teteringen benoemd L. J. Verdaasdonk, secretaris dier gemeente. Door Z. M. is de waarneming der betrekking van directeur en commandant der marine te Hellevoetsluismet ingang van den eersten Augustus a. s.opgedragen aan den schout-bij-nacht W. F. H. Cramer. Door Z. M. zijn de off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. P. Broekhotf Jzn., dr. C. J. De Bruyn Kops jr. en dr. J. W. Blanken, met ingang van den eersten Au gustus a. s.bevorderd tot off. v. gez. 1ste kl. Door Z. M. is J. G. Smit, laatstelijk meesterknecht-metaaldraaier bij den artillerie- constructiewinkel te Soerabaija, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1°. October 1886 eervol uit 's lauds dienst ontslagen. De heer William Crosby, benoemd tot consul der Nederlanden te Hobartis in die hoedanigheid door de Britsche re geering erkend. Ingevolge machtiging des konings is de kapitein-luitenant ter zee H. Quispel, met 1 Augustus a. s.eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Koning Emma der Nederlandenen daarin vervangen door den kapitein ter zee J. H. Commijs, die, onder eervolle onthef fing van het thans door hem gevoerde bevel over Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, met genoemden datum vervangen wordt door den kapitein ter zee A. baron Collot d'Escury. De minister van oorlog zal op 15 dezer geen audiëntie verlecnen. De aanstaande harddraverij alhier, die eerst den 20sten Augustus zou plaats heb ben, is uitgesteld tot 24 Augustus, dewijl op eerstgenoemden datum de weg benoorden het Malieveld reeds ten gebruike is afge staan aan de Internationale Vélocipèdis- teu-club. BËLG1E. De heer Malou is gisterennamiddag te Brussel overleden. Ilij was het hoold der katholieke partijlaatstelijk senator, vroeger minister-president en herhaaldelijk minister in de kabinetten der rechterzijde. Victor Napoleon heeft te Brussel een huis gehuurd in de Avenue-Louise. ËIVGËLAIVD. Het Engelsch geneesk. blad The Lancej deelt als eene bijzonderheid mede, dat een der geboren prinsen uit Hindostan, en wel de Thakon Sahib van Gardal,zich bij de hooge- school te Edinburg op de rol der studeuteu in de geneeskunde liet inschrijven. De jongste broeder van koning Noro- don van Cambodja, prins Nil-Vong, die drie maanden geleden tot de opstandelingen over liep, is gevangen genomen en onthoofd. Ook zou Norodon's broeder en mededinger Si- Votha, het hoofd van den opstand, zijn ge vat en gedood FRANK RIJ K. In de zitting van Zaterdag, door de kamer van afgevaardigden gehouden, las de heer Floquet eene kennisgeving voor, waarbij het ontwerp op de loterij-leening voor Pa nama, door de regeering wordtingetrokken. Op het oogenblik dat Zaterdag de kamerzitting zou opgeheven worden en bijna niemand meer op de openbare galerij was, haalde een persoondie van daar de zitting had bijgewoond, eene revolver uit den zak en schoot in de richting van het Gobelin behangsel boven het bureau van den voor zitter, die zijn zetel ging verlateD. Toen de persoon het schot had gelost, wierp hij een brief in de zaal. De deurwaarders der kamer grepen terstond den man, die niet den minsten weerstand bood. Toen hij naar de quaestuur gebracht was, vroeg een der afgevaardigden hem, of hij wel wist dat hij den voorzitter had kunnen treffen, waarop de man antwoordde dat hij hooger gemikt had. De revolver was, nadat het eerste schot gevallen was, nog voorzien van vijf kogels. De brief, dien hij in de zaal geworpen had en die gericht was aan den voorzitter, behelsde allerlei onsamenhangende klachten over zijne ellende. Men houdt het er algemeen voor, dat men met een krankzinnige te doen had. Aan de prefectuur van politie zeide hij Justin Capus te heeten en aardwerker van van beroep te zijn. Op bevel van den nieuwen aartsbis schop, Mgr. Richard, zal het stoffelijk over schot van kardinaal Guibert in de kerk Notre-Dame en niet in de kapel van het H. Hart worden bijgezet, daar de aartbis schop weet, dat de regeering tegen Mont- martre is en manifestaties ducht. De bij zetting zal den 16n geschieden en door alle Fransche bisschoppen bijgewoond worden; alle staatslichamen en het leger zullen ver tegenwoordig worden. Het blijkt thans werkelijk, dat de hertog van Aumale, als gevolg van de ver- banningswet, besloten is voortaan geen groote jachtpartijen meer op zijne bezitting te Chan- tilly te geven. Hij heeft last verstrekt om zijne paarden, enz. voor de hertenjacht te verkoopen. iPAIJL De president der kamer is met de commissie bet antwoord adres aan de koningin- regentes gaan overbrengen. Te gelijkertijd wenschte hij H. M. geluk met de geboorte des konings. De regentes antwoordde, dat het haar eenige wensch was het haar toevertrouwde pand ongeschonden aan den koning te mogen overhandigen. Om dit doel te bereiken stelde zij vertrouwen in den nationalen wil en de edelmoedige gevoelens van het Spaansche volk. El Globo zegt, dat met de vrijheid van vereeniging en vergadering, de vrijheid van drukpers en het kiesrecht, waarin Spanje zich verheugt, niemand het recht heeft in opstand te komen; maar de regeering heeft het recht, tegen die opstandelingen te woeden. El Progreso spoort de gecoaliseerde rebu- blikeinen krachtig aan, zich van de kamer zittingen te onthouden. De heer Zorilla betuigde het blad zijn dank voor dit artikel. De oud-minister Pedregal heeft daarentegen in de kamer verklaard, dat de gecoaliseerde republikeinen moeten blijven zitting nemen en hun beginselen in de kamer verdedigen. De havens van Almeria en Malaga worden streng bewaakt, om het landen van Spaansche uitgewekenen te beletten. De Donderdag in de kamer gehouden redevoe ringen hebben een zeer levendige polemiek in de pers teweeg gebracht. De discussie over de civiele lijst wordt voortgezet. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm zal, op zijne reis van Ems naar Gastein, eenigen tijd teMünchen vertoeven, om den prins-regent van Beieren een bezoek te brengen. De bladen maken thans het antwoord openbaar, dd. 20 Junij 11. door den prins regent van Beijeren aan den keizer gericht, naar aanleiding van den hem door dezen toe gezonden brief van rouwbeklag: jMoge U. K. en K. M. zich overtuigd houden", zoo leest men aan het slot van dit stuk, „dat ook ik mijnerzijds niets vuri ger najaag dan het in stand houden en be vestigen der zoo gelukkig bestaande innige en door vei trouwen gekenmerkte betrekkin gen, welke tot heil van Duitschland de kroonen van Pruissen en Beijeren verbinden." Naar men uit de beste bron van Berlijn aan de Köfnische Zeilung meldt, was de prins-regent voornemens, eerlang den keizer een bezoek te brengendoch is hiervan met het oog op den gezondheidstoestand van Z. M. voorloopig weder afgezien. Die toestand wordt wel is waar als hoogst bevredigend voorgesteld, maar toch schijnt het noodig te zijn, den keizer gedurende zijne badkuur te Ems en Gastein de vermoeienissen te be sparen, welke aan bezoeken als het boven-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2