NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 13 Juli 1886. N°. 162. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. idsche Courant I*eLe Courant verschijut dadelijks, behalve op 'Lon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, ik contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. ITADINIEUWI. Aan het gedrukt verslag van den toe stand der gemeente Leiden over het jaar 1885 ontleenen wij nog het volgende: Ten behoeve van de Hoogere Burgerschool voor Jongens wordt bij voortduring eene rijkssubsidie van 7000 gulden verleend. Die voor de Hoogere Burgerschool voor meisje9 bedroeg f3750 en werd tot 1 September 1885 uitgekeerd. Aan genoemde school voor jon gens ontvingen dat jaar 14-2, aan die voor meisjes 90 leerlingen onderwijs. De school gelden voor de Jongensschool bedroegen f 8200, voor de meisjesschool f 4781.25, terwijl de kosten respectievelijk bedroegen f 38689,20 en f 17700.75. Aan de school van het genootschap Mathe sis Scientiarum Genitrix genoten ruim 200 leerlingen ouderwijs van een directeur en 17 leeraren. Aan de Kweekschool voor Zeevaart waren in December 1885 421 jongens aanwezig Op 1 April vertrokken 160 en op 1 October 204 jongens naar de opleidingsschepen. SUchts één moest wegens berispelijk gedrag van de inrichting worden verwijderd. Geen sterfgevallen waren te betreuren en de ge zondheidstoestand was uitmuntend. Doorliet voor de school smartelijk verlies, geleden door het overlijden van den president der commissie, werd de keuze van een nieuwen voorzitter noodig; in de vacature werd voor zien door het kiezen, uit de leden, van den heer dr. C. J. Van Ketwich. Op de Burgerzangschool nemen 300 leer lingen aan het daar verstrekte onderwijs deel; hiervan zijn 106 jongens en 190 meisjes. Op 23 December had in de Ge hoorzaal de openbare les plaats, waarbij de leerlingen zich uitstekend van hunne taak kweten. De rekening sloot met f632.586 aan baten. De volkszangschool werd bezocht door 294 leerlingen, van welken 151 jongens en 143 meisjes. De heeren Oost veen en Peters volbrachten steeds met ijver en belangstelling hunne taak. Door zuinig beheer kon op het renteloos voorschot nog f 25 worden afgedaan. De lessen aan het Gymnasium begonnen met 93 leerlingen; de som van f9137.50 kwam als schoolgeld de kosten van f 27434.90 tegemoet; evenzoo eene rijkssubsidie van f9092. Aan de universiteit werd tot secretaris van het college van curatoren benoemd de heer mr J. S. D. Van Doorn in de plaats van den op verzoek wegens ziekte ontslagen functionaris, den heer W. G. De Bruyn Kops Gevoelige verliezen werden geleden door den dood van prof. A. Heynsius en van de oud-hoogleeraren dr. J. II. Scholten, dr. W. J. A. Jonckbloet en den minister van staat mr. A. E. J. Modderman. De hoog leeraren dr. J. J. Prins en dr. P. J. Vetl» wie 't emeritaat werd verleend werden vervangen door de heeren dr. W. F. Van Manen en dr. G. A. Wilken. Dr. M. Th. Houtsma werd benoemd tot lector in het Perzisch en Turksch. Het 25 jarig professoraat werd herdacht van de hoog leeraren Fruin en Rauwenhoff. Door eerst- genoemden werd bij die gelegenheid een fonds gesticht voor de voltooiing buitens land van de vorming van verdienstelijke studenten. Tevens werd dit jaar de 310de verjaardag van de Leidsche hoogeschool ge vierd. Het aantal ingeschreven studenten bedroeg In de rechten 419 u geneeskunde 310 y y wis- en natuurkunde 43 y y letteren 63 iv godgeleerdheid 29 Te zamen 864 Hiervan waren 519 leden van het Leid sche studentencorps en 289 niet-leden. 56 leden bedankten in den loop van 't jaar voor het lidmaatschap. Het aantal promotion bedroeg: In de rechtswetenschap 47 u w staatswetenschap 4 n y godgeleerdheid 1 h y klassieke letteren 4 u u NederJandsche letteren 1 u taal- en letterkunde van den O.-I. archipel 2 u h geneeskunde 8 u if wis- en natuurkunde 2 Te zamen 69 Van 15 November 1884 tot 15 Novem ber 1885 werden 27 personen tot arts en 4 tot proponent bij de Ned. Herv. kerk be noemd. Wat betreft de gemeentelijke inrichting tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren nog dit. Het examen Indische dienst werd door 10 en het groot-ambtenaarsexamen door 6 personen met goed gevolg afgelegd. Nadat door den gemeenteraadtot het be houd der Instelling besloten was werd tot vermeerdering van het onderwijzend perso neel benoemd tot onderwijzer in de Po lynesische talen de heer L. K. flarmsen. lot directeur werd benoemd prof. P. A. Van der Lith die met de meeste welwillendheid die betrekking aanvaardde. De uitgaven bedroegen f 10504.28 en de ontvangsten aan collegegelden f 1530. (fTordt vervolgd.) Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van lüO, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 37, f 18,50, ƒ3,80 en f 1,90, laagste prijzen ƒ36, 18, ƒ3,70 en ƒ1,90. Bij de gisterenavond gehouden gods dienstoefening in de Hooglandsche kerk werd door dr. Ph. S. Van Ronkel gedachtenis ge vierd van zijne 25-jarige evangeliebediening in de Ned. IJerv. kerk met het houden eener rede naar aanleiding van Joh. 1 vs. 50ó: yRabbi! gij zijt de zoon van God, gij zijt de koning van Israël!", waarbij hij tevens in breedvoerige bewoordingen eenige mededeelingen deed omtrent zijnen overgang van het Jodendom tot het Christendom. Aan het slot zijner rede betuigde hij zijnen har- telijken dank voor de vele blijken van innige waardeering zoo ruimschoots van deze ge meente, waar hij nog zoo kort zijn dienst werk verricht, eu van elders ontvangen Aan het einde der godsdienstoefening zong de in grooten getale opgekomen gemeente haren leeraar toe Psalm 134, vs. 3. Gisteren was het Steenschuur yzwart van de menschen", die naar het beeld kwa men kijken, omdat er yeen stieep doorloopt". Vooral de vrouwen waren daarbij diep be wogen. Om die reden meenen wij een nader hoogst geruststellend bericht, 0119 uit een ybetrouwbare" bron geworden, niet te mogen verzwijgen. De zaak is deze. Volgens een melkboer, die bij het krieken van den dag op de been was, moet de figuur uit het Haagsche wapen in de vorige week Leiden bezocht en zich o. a. op het hoofd van het beeld des heeren Van der Werf hebben neer gezet. In zijn bewondering over de fraaie omgeving moet den vogel toen iets ontvallen zijn. Van daar een streep, die door het it hemelwater" aangedund en verlengd ge worden, tot in 's mans linkerschoen is af gedropen. Hedenmorgen meenden zij die over een en ander gesteld zijn dat de grap nu lang genoeg geduurd had en namen daarom de onschuldige stof, die zóóveel gemoederen in beweging gebracht had, van het beeld weg. Benoemd: tot leeraar in Ned. taal en gesch. aan het instituut Schreuders te Noord- wijk, de heer C. P. A. A. Boeser, doctr. in de Ned. letteren te Leiden. Benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school voor meisjes te Rotterdam mej. T. C. J. v. d. Berg, te Leiden. Bij het overgangsexamen der rijks landbouwschool te Wageningen is o. m. be vorderd van B II tot B III de leerling K. A. Van Bemmelen van Leiden. De Slaatsct. deelt de volgende opgave mede van het aantal loten in de 32 1ste staats loterij verstrekt aan iederen collecteur en voormaligen gedelegeerde van de 1ste khsse der staatsloterijwaaronder te Leiden aan de collecteurs de heeren: C. J. Heintz en Zoon 350 en H. Van Romburgh en Zoon 125 loten. Gisterenmiddag, ongeveer halftwee, is een begin van brand ontstaan in eene woning in de Korte Paradijssteeg. Hoe wel spuit n°. 7 weldra op de plaats des onheils aanwezig was, behoefde deze geen dienst te doen, daar de brand inmiddels met emmers wal er was gebluscht. Alleen is eene werkbank verbrand. Aan de Langegracht vielen gisteren middag 12 uur twee jongens, die zich ver maakten met het zoogenaamd ykrijgertje spelen" en zich te dicht aan den wal waagden, in het water; zoomede is aan den Rijnsburger Singel een jongen, die zich met visschen onledig hield, daarin gevallen. In beide geval.en zijn de jongens spoedig op het droge gebracht. nUZlEK, LETTKKE\ E\ KINST. Geboortedag (1816) van Gustav Freytag. Tot de juryleden voor den zangwed strijd van de „Société Royale de Chant" van Verviers behooren o. a. onze landgenooten Verhulst, M. Hageman en Th. Verhey. Men zegt dat de heer Mannsfeldfc, de kapelmeester van het thans te Rotterdam werkzaam harmonie-orkest, zal optreden als opvolger van den heer 11 utschenruyteroud directeur van de schuttersmuziek aldaar. De Hollander Cornelius Bontekoe, lijf arts van den grooten Keurvorstgat in 1661 de eerste Berïijnsche courant uit. De uit gave er van was nog al eigenaardig en zeer beperkt. Slechts twee boekverkoopers hadden ver gunning het blad te verkoopen. Eenmaal 's weeks verscheen het en wel op Zaterdag, doch de uitgave mocht eerst plaats hebben op Zondag daaraanvolgend, in den winter vóór en in den zomer na de godsdienst oefening. Terstond na het slotgebed werd met den verkoop begonnen. Slechts zeer matig mocht de lijfarts den volke bekend maken met de tijdsgebeurte- nissenmeestal waren het berichten van het hof en gemengde berichten (,/absonderliche Dinge") die het blad vulden en gretig ge lezen werden. Tot aan zijn dood sloeg de Keurvorst elk verzoek van uitgevers om een tweede blad te mogen oprichten af; één blad, eenmaal per week verschijnend, vond hij meer dan voldoende. Graal' Leo Tolstoï heeft met de laatste uitgave zijner werken netto 50.0('0 roebels verdiend. Hij schrijft thans een nieuwen roman. Wat zijn gezondheid aangaat, deze is veel beter dan voorheen. De Meiningers gaan niet naar Amerika, zoo luidt het laatste bericht, wegens de ziekte van den nlntendanzratb" Chronegk. De honder.lste verjaardag van den ge leerden Chevreuil is Donderdag te Parijs door studenten en doctoren van alle faculteiten feestelijk gevierd. De heer Chevreul heeft den eertitel van: deken der Fransche studenten. Naar tiet Vad. verneemt is het yPa- norama-Mesdag" aangekocht door den heer Mesdag zei ven. In New-York zijn twee tegenover el kander liggende schouwburgen, het Theatre Wallach en het Theatre Byou, die beiden een vertaling van hetzelfde stuk spelenna melijk Audran's operette „Serment d'araour." In het thefitre Byou gaat het onder den titel. yDe muizenval van het huwelijk" en in Wallach heet het yDe zingende haan." Natuurlijk heeft de eene schouwburgdi recteur den ondergang gezworen van den andere en wordt de strijd, na een reeks van wederzijdsche hatelijkheden aangevangenon afgebroken en in het openbaar gevoerd. Byou opende het vuur, in de letterlijke beteeke- nis van het woord, door op den gevel van zijn overbuur, met behulp van een soort kalklicht, een annonce te laten vallen, waarin met letters van een voetlengte te lezen stond yGa naar Byou en zie het onderscheid tus- schen geest en lafheidenz. enz." Deze verwoede aanval beroofde Wallach niet lang van zijn tegenwoordigheid van geest. In een oogenblik was de lichtende annonce van Byoutot groote teleurstelling der menigte, te niet gedaan door een nog sterker licht, dat uit een der vensters van Wallach straalde. Voorloopig is de overwinning dus aan den directeur van het théatre Wallach. Zijn haan kraait er victorie en daarom heeft hij voor zijn deur een reuzenhaan als reclame ten toongesteld. Byou daarentegen stelt een mui zenval ten toon, waarin een haan den geest geeft en waarop te lezen staat: uWaarom heb ik ook gekraaid?" Het publiek schept natuurlijk vermaak in deze grappige vijandelijkheden maar kiest voorloopig noch voor de haan, noch voor de muizenval, partij. De Moniteur bevat het kon. besluit, waarbij te Gent een koninklijke academie wordt gevestigd voor de beoefening der Nederlandsche taal en letterkunde. Tevens worden 18 leden benoemd, waaronder Rose9, Van Beers, Snieder en De Laet van Ant werpen Hiel van BrusselNolet de Brauwere en anderen. Willems van Leuven is benoemd tor direc teur, Van Beers tot onder-directeur en de Polter tot secretaris. Zondag den lOn October zal de minister voor de schoone kunsten de academie in wijden. BiNNENLANDSCHE BERICHTEN. Programma voor de opening van de vergadering der staten-generaal te 's Graven- hage, op Woensdag den 14den Juli 1886. Art. 1. Des middags, te twaalf uren, zul len de leden der staten-generaal zich begeven naar de zaal, besterad voor de zittingen van de tweede kamer en zich in eene algeraeene vergadering vereenigen, onder voorzitting van den door Zijne Majesteit den koning benoemden president der eerste kamer. Art. 2. De ministers, hoofden van mi- nisterieele departementen, de kanselier der orden en de leden van den raad van state zullen zich, des namiddags te één uur, mede in die zaal vereenigen. Art. 3. Zijne Majesteit de koning, de ver gadering der staten-generaal zullende ope nen, zal te één uur met den volgenden trein van het paleis afrijden: a. een commando cavalerie tot opening van den trein b. een hoffourier en twee rijknechts te paard

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1