NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lie ze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- eu Feestdagen. Maandag 12 Juli 1886. N°. 161. Uitgevers: Gebroeders Muré. ourant. ABOPJItiEftlEIÜT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200e Jaargang. ADVERTENTIEN: Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstees: 6. Aan de geabonneerde» op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos.111 181 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzouden. Stads-Berichten. De IiUIIGEMEESTER der gemeente LEI DEN; Gezien art. 21 der Wel van den 4n Decem ber IS72 Stbl. no. 134; Brengt Ier algemeeue kennis dat in de afge- loopen week zes personen aan Mazelen alhier zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leulsche ourant. üe Burgemeester voornoemd, BE KAïNTEU. Leiden, 10 Juli 1880. HTADIN IKUtVi. Ten gevolge van de rechtsvordering bij raadsbesluit van IS October 1*83 gemeen schappelijk met de gemeente Delft ingesteld tegen den pachter van de opbrengst der passage of gabel- of schouwgelden en diens borgen tot betaling van het ter zake ver schuldigde weid bij vonnis der arrondisse ment s-rechtbank te 's llage bedoelde pachter en een zijner borgen veourdeeSd tot betaling aan de gemeenten Leiden en Delft van de gevorderde som van f2516 met de interest daarvan berekend tegen 5 pCt. loopende van 10 December lb85 tot de voldoening. Ter uitvoering van het vonnis werd beslag gelegd op de vaste goederen van den veroordeelden borg. Hierop is vanwege den pachter op 29 Juni jl. ten kantore van den gemeente ontvanger gestort een bedrag van f2864.786, als de in het vonnis vermelde som van f2516, de wettelijke rente ad f195, en de resteerende f 153.7O6 in mindering van het alsnog verschuldigde. Vermits de pachtsom per jaar bedraagt f 2995, was de pachter op 1 Juli jl. alsnog verschuldigd f808z.54s, tot de betaling waarvan hij in rechten ge sommeerd is. Burg. en weth. hebben tot het gemeente bestuur van Delft het verzoek gericht tot het ïnste'len van een tweede rechtsvordering te besluitenen stellen den raad voor om met de gemeente Delft op nieuw tegen be doelden pachter en zijn borgen te ageeren ter voldoening van het aan beide gemeenten ter zake van de voormelde pacht tot den dag der dagvaarding verschuldigde. Burg. en weth. stellen overeenkomstig het advies der commissie van fabricage den raad voor in te willigen het verzoek van de directie der Leidsche Zoutkeet om een aanvoerbuis voor water te leggen van de Oude Singel gracht naar de Zoutziederij aldaar, mits tegen vergoeding der kosten van opbreken en bestratenzonder hinder voor de pas sage, onder toezicht van den gemeente architect en tegen betaling van het vastge stelde tarief. Burg. en weth. stellen voor eervol ontslag te verleenen: aan den heer F. J. F. Tijssen uit zijn betrekking van 2den onderwijzer aan de jongensschool 2e klasse, in te gaan 16 Aug. e. k. aan mej. A. Honig uit haar betrekking van 2de onderwijzeres aan de meisjesschool 2de klasse, in te gaan 16 Aug. e. k. aan mej. A. Risseeuw wegens gezond heidsredenen uit haar betrekking van leerares in de vrouwelijke handwerken aan de kweek school voor ondervv ijzers en onderwijzeressen, in te gaan 1 September e. k. Burg. en weth. hebben geen bedenkingen tegen de inwilliging van het verzoek van den heer dr. W. P. VVeebers, stadsgenees heer! belast met de armenpraktijk in de wijken I en II, en stellen den gemeenteraad voor aan genoemden heer die betrekking weder voor den tijd van diie jaren op te dragen. Gelijk onze lezers zich herinneren zullen heeft de gemeenteraad in zake de Kool- en Braiidewijnsgtachten in de zitting van 24 Juni j.l waarin aan de orde was het voor stel van burg. en weth. tot uitdieping dier grachten, het standpunt niet verlaten, dat door hem werd ingenomen in de zitting van 3 December 1885. In die zitting namelijk werd eeu motie van den heer Van Hoeken aangenomen, waarbij de wenschel ijk held tot demping dier grachten werd uitgesproken. Tengevolge van deze beslissing kon een ver werping van het voorstel tot uitdieping moeilijk achterwege blijven, te minder, wijl geen nie iwe gronden vóór het voorstel maar wel nieuwe argumenten daartegen werden aangevoerd. De zaakrijke geneeskui dige adviezen in de jongste raadszitting door de heeren Zaalberg en Nijkamp uitgebracht, gaven dan ook bij de beslissing der vraag: //demping of uitdieping" den doorslag. Nu in beginsel tot de demping besloten is, geven burg. en weth. den raad in overwe- g'»&: 1°. te besluiten, dat de Kool- en Bran dewijnsgrachten zullen worden gedempt en dat de daaraan verbonden uiti/ave geraamd op f 7600 zal worden gevonden uit de bui tengewone ontvangsten. Hieronder zijn begrepen niet alleen de kosten der demping, maar ook die tot het leggen van een riool en het maken van bestrating door stadswerklieden met oude stcenen. 2°. vast te stellen den daarbij overge- legden su ipletoiren staat van begrooting. dienst 1886, strekkende tot verhooging van die begrooting in ontvangst en uitgaaf met f 7600. Aan het gedrukt verslag van den toe stand der gemeente Leiden over het jaar 1885 outleeuen wij nog het volgende: De sterkte der dd schutterij was 772 inan actief en 570 reserve, te zamen dus 1342. Kervol ontslag weid op hun verzoek verleend aan de heeren officieren mr. J. S. D. Van Doorn, G. SandifortJ. A. M. A. Grond- hout en J. P. Riedel, terwijl de heer C. Th. Driessen tot officier werd benoemd. De heer J. L. A. Desertine officier van gezond heid 1ste klasse overleed. Op 31 December 1885 bestond een incompleet van 1 majoor- commandant, 1 kapitein, 3. lste luitenants en 9 2de luitenants. De werking van het Tehuis voor Mili tairen" is goed te noemen; het werd door 3708 jongelingen van verschillende wapenen bezo ht. De vereeniging 4 het Metalen Kruis" bestaat uit nog 14 oudstrijders van de jaren 1830 en 1831. liet aantal kerken bedraagt 17, dat der predikanten en gerstelijken 31. Van de Nedprlandsche Gustaaf Adolf- vereeniging zijn de leden van het hoofdbe stuur allen te Lei 'en woonachtig. Het le dental van de afdeeling Leiden van het Ne- derlandsch Werkliedenverbond Patrimonium bedraagt 320, dat der begunstigers 35. Voor openbaar lager onderwijs bestaan 10 en voor bijzonder lager onderwijs 9 scholen te zamen dus 19 De ko>teu voor dat on derwijs beliepen f 140,001 23 de uutvangeu schoolgelden f 31,2 14 28. Er bestonden drie openbare en zeven bij zondere bewaarscholen. Op de eerste gaan te zamen 9S4, op de tweede 1186 leerlingen. Bij den aanvang van cursus 1885/'8Ö bestond de bevolking der kweekschool voor onderwijzer* en onderwijzeressen uit: hoofdonderwijzers en onderwijzers 61. hoofdonderwijzeressen en onderwijzeressen46. mannelijke kweekelingen 42. vrouwelijke 49. andere personen 22. Te zamen 220. Bovendien ontvangen nog 23 mannelijke en 12 vrouwelijke aspirant-kweekelingen het voorbi reidend onderwijs op de scholen der 2de klasse. Wordt vervolgd De uitslag der overgangs examens aan de hoogere burgerschool voor meisjes was als volgt: 4de klasse 1 4 leerlingen: onvoorwaardelijk bevorderd 13; niet bevorderd 1. 3de klasse 20 leerlingen: onvoorw. be vorderd 19; niet bevorderd 1. 2de klasse 20 leerlingen: onvoorw. be- voMerd 17, voorw 2; niet bevorderd 1. lste klasse 23 leerlingen: onvoorw be vorderd 20, voorw. 2; niet bevorderd 1. Aan het eerste admissie-exameii werd deelgenomen door 25 leerlingen. Voor de lste klasse werden 21 leerlingen onvoorw., 2 voorw. toegelaten Eén leeiling voor de 2de klasse werd toegelaten, en één voor de 3de klasse met herexamen. De uitslag van het admissie-examen voor de h. b. s v. jongens alhier waaraan door i8 aspiranten weid deelgenomen is als volgt ou\oorwaanielijk toegelaten werden 31, voor waardelijk 11 en afgewezen 6 aspiranten. Van een bevoegde hand ontvangi n wij het volgende schrijven: Voor jongens van een hoogere burgerschool is handtekenen bij zaak. Verliest men dat niet uit het oog dan was de dezer dagen gehouden tentoonstelling van teekeningen van de leerlingen der hoo. gere burgerschool alhierniet onbevredigend- Voor verscheidenheid was gezorgd en een tonigheid vermeden, heigeen dan ook zeer natuurlijk is en van een onderwijzer, die zijn vak verstaat, mag verwacht worden. Verreweg de meeste teekeningen waren frisch gedaan en uien had vooral met den doeze laar bedrevenheid getoond in het uitdrukken van stof. Het gebruik van krijt eu den doe zelaar verdient dan ook, ondanks het zoeken naar nieuwe methoden, nog altoos de voor keur en men verkrijgt er doorgaans kloek werk door. Het is bekend dat He burgeravondschool van het genootschap //Mathesis Scientiarum Genilrix" gevestigd is in het gebouw van de hoogere burgerschool. Men heeft getracht in ougunstigen zin voor eerstgenoemde ver gelijkingen te maken wat het haiidteekeuen eu tentoonstellen van teekeningen betreft. Men heeft echter blijkbaar van hooren zeggen tii bij de meeste oordeelvellingen, ook hier, ontbreekt zaakkennis. De handteekeuschool aan het Uenoulschap toch is veel uitge breider en beschikt tevens over allerlei groote plcisterafgietsels van bepaalde stijlen, be nevens een reeks van antieke koppen. Zij staat onmiddellijk naast de bouwkundige teekenscliool en wordt met deze*tot de houfdvakkeu gerekend, gelijk dan ook genoegzaam kan blijken wanneer beider tentoonstellingen plaats hebben. In geval nu alle leerlingen even ingenomen waren met het haudUekenen als met het bouw kundig teekenen, zou een tentoonstelling daar van spoedig evenveel roem behalen als die van de bouwkunde. Voor hel overige hau ook hier weder hel: ydie goed weel le onderscheiden, kan ook goed onderrichten", worden toegepast. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgeiioiuenen bedroeg gedurende de aigcloupeu week dagelijks van 41 tot 67 volwassen personen eu 5 tot 10 kinderen. Gedurende de afgeloopeu week zijn alhier 3b gevallen van mazelen, 1 geval van roodvonk aangegeven. Overleden aan mazelen 6 personen eu 1 aan diphtheritis. Het beeld van Van der Werf schijnt in de laatste dagen bijzonder de aandacht te trekken. Zij die /t weten" maken hun die 4,'t niet weien" er opmerkzaam op dat van de kruin tot de schoenen een dikke witte streep loopt. yMen" vertelt dat 't beeld onlangs door den bliksem getroffen zou zijn en die toitle streep een barst is. V\ ij mee- nen echter dat een of meer groote vogel* ffmen" een poets //gebakken" hebben op Van der Wert's hoofd, welke poets haar weg naar omlaag genomen heeft langs de daartoe meest geschikte plooien van zijne knêren. De heer J. Oldeboom alhier, is be noemd tot hoofdonderwijzer aan de Vrije Protestantsclie school te tuk huizen. De lieer J. J. Kersbergen, opzichter van fortificatie alhier, wordt met 1°. No vember overgeplaatst naar Deventer. Hedenmorgen zijn de miliciens der infanterie afgeëxerceerd. Na goeden afloop daarvan maakte de troep, met de muziek van het regiment, eene militaire wandeling door de stad. Gedurende eenigen tijd is men bezig de wissel-poreii voor den tram te verleggen en sommige te verlengen. Naar we verne men worden ter bevordering van een meer geregelden trammenloop die w issel sporen op meer onderling gelijken afstand van elkaar gebracht; die afstand zou 500 meter zijn. Zoo is de wissel aan de Ge hoorzaal vervangen door dien aan de Ketelboetersteeg en die aan de Watersteeg door dien bij de Wielmakersteeg. De wissel aan de voorm. Rijnsburgerpoort is verlengd en doorgetrokken tot aan dien voor Zomer- zurg zoodat over dien weg dubbel spoor ligt. Hedenmorgen, ongeveer 10 uur, is aan de Langegracht nabij de Bolwerkstraafc eene vrouw, die bezig was met goed te spoelen, in het water aldaar gevallen. Zij werd echter spoedig door een voorbijganger gered. Aan de Haven wilde hedenmiddag, ongeveer half twee ure, een jongen een hond laten zwemmen. Daar de jongen zich aan den wal te veel voorover begaf, vielen èn jongen èn hond te gelijk in het water. Beiden werden weldra op het droge gebracht. Deze week werden op Rhijnzigt 1042 zwembaden door heeren en 93 door dame* genomen. De temperatuur van het water is 22° Celsius. ni'ZIEK, LhTTEKEV EN KU,\HT. 11de Juli. Sterfdag (1698) v Balthasar Bekker. 12de u u 1374) van Fritz Reuther. 12de u h (1546) van Erasmus. Naar de TV. R. C. verneemt is de garantie voor eenige voorstellingen van ver maarde Duitsche tooneelspelers en tooneel- speelsters in het aanstaand winterseizoen te Rotterdam volteekend. lu November zal de eerste voorstelling gegeven worden door Possart. In de Parijsche opera is in studie ge nomen de opera ^Patrie," tekst van Saruou naar zijn drama van dien naam, muziek van Paladilke, bekend door zijn Mauduhnata. Webers kleinzoon heeft de brieven uitgegevendie Carl Maria op zijn reizen aan zijn vrouw Caroline schreef. Emil Gölze is te Marienbad, waar hij een //Nachkur" volgt. Duniela Von Bulow is te Bayreuth getrouwd met den privaat-docent dr. Böthe. Liszt was tegenwoordig. Schurmann heeft Judic geëngageerd voor 16 voorstellingen te Kopenhagen

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1