-WB2 m jN «E: m K: lijker te verkrijgen zijn, is krachtige mate- rieele steun dringend noodig, wil de ver- eeniging, hare taak blijven voortzetten. Van daar de aanvraag om subsidie. Op 20 Augustus a. s. zal in de Ma liebaan te 's Hage een harddraverij plaats hebben van wege de Haagsche afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw. Uit Rotterdam wordt aan het llbl. gemeldEr heeft hier in de vorige week nog een tweede diefstal met braak en inklim ming plaats gehad, waarvan tot heden in geen der bladen melding is gemaakt. Ten huize van een leeraar aan een onzer hoogere burgerscholen, den heer dr. J., zijn eenige effecten en loten, benevens een aantal zil veren en andere sieraden ontvreemd. L)e diefstal heeft plaats gehad terwijl de bewoners afwezig waren. Hoogstwaarschijnlijk zijn de dieven dezelfde personen, die des nachts bij den heer Van o. hebben ingebroken Is dit vermoeden juist, dan heeft men hier te doen met vol leerde inbrekers, die het vooral voorzien hebben op tijdelijk onbewoonde huizen, waar zij weten of vermoeden kuunen dat iets te vinden is, en die hunne maatregelen goed weten te nemen, om politie en justitie te verschalken. Het huis van den heer v. S staat tamelijk afgelegen buiten de stad, nabij Kralingsch grondgebied. Het door dr. J. bewoonde bovenhuis echter staat in een druk bevolkte straat, op niet verren afstand van een po litiebureau Men schrijft uit Amsterdam aan het U. D.: Door tusschenkorast der politie zijn de bankinrichtingen en bankiersfi.ma's hier ter stede gewaarschuwd voor in aantocht zijnde Engelschen, die, in het bezit van loopers en dergelijke werktuigen, zich toe gang weten te verschaffen tot gebouwen, waar men hun bezoek bij voorkeur niet wenscht. De Engelsche politie verwittigde de Amsterdamsche van de nadering dezer weinig welkome gasten. W. de vroegere gemeente-ambtenaar der belastingen te Amsterdam, is ten crimi- nee'e verwezen. Hem wordt ten las'.e ge legd, dat hij van de hondenbelasting ruim f 48,000, van de straatbelasting ruim f 10,000 en van de overige belastingen f 12,000 heeft verduisterd. Te zamen ongeveer f 70,000. Gisterenmiddag zijn op de Jacob van Lennepkade te Amsterdam vier in aanbouw zijnde huizen ingestort. Gelukkig waren juist de werklieden aan het schaften en zijn derhalve geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Aan de uitnoodiging vanwege het ge meentebestuur van Nieuwer-Amstelom als blijk van ingenomenheid met de intrekking van het annexatie-ontwerp de vlag uit te hangen, is gisteren algemeen voldaan. Huis aan huis een ongewoon schouwspel in en om de hoofdstad wapperde het dun doek, als een rood, wit en blauw protest tegen de zoo langen tijd gedreigd hebbende, maar thans verijdelde annexatie-plannen van Amsterdam. Eergisteren werden te Wormerveer twee meisjes geboren, «lie aan elkaar gegroeid waren. Hoewel de kinderen levensvatbaar heid hadden zijn ze toch kort na de geboorte overleden. Door tusschenkomst van den ge neesheer, zullen ze naar het rijks-ziekenhuis te Leiden worden gezonden. Per circulaire hebben de liquidateuren der Westfriesche Crediet- en Deposito-Bank te Hoorn, welke hare betalingen gestaakt had, aan hare schuldeischers bekend ge maakt, dat eene eerste uilkeering van 20 pCt. zal worden gedaan en einde September tot eene tweede betaling zal worden over gegaan. Bij vonnis der arrondissemcnts-recht- bank te Alkmaar werd gisteren de vordering van de wed. Siebrands tegen de gemeente Alkmaar, ter zake van het haren man over komen ongeluk bij de Waag, toegewezen tot een bedrag van f 6500. Schipper T. de Boer, Donderdagoch tend tusschen Schokland en Urk bezig zijnde met het zoogenaamde aalkubben, had het ongeluk dat de bliksem in zijn vaartuig sloeg. Het schijnt, dat deze door de deur van het vooronder is binnengekomen en een uitweg heeft gezocht door de boeg, waardoor deze zoo zwaar beschadigd is, dat er een zeil voor gespannen moest worden om de schuit de haven van Vollenhove te kunnen binnenbrengen. Gelukkig dat van de drie opvarenden slechts de bijligger aan boord was, terwijl de twee anderen in eene boot waren om de kubben te lichten. De voer man kreeg geen letsel. In het Utr. Dagbl. vermeldt een in zender de volgende nieuwe manier van op lichten: Tijdens zijne afwezigheid, vervoegde zich aan zijn woning eene vrouw, die, zoodra haar de deur was geopend een pak goed, dat zij bij zich hadop den drempel legde (sluiting der deur was daardoor onmogelijk), brutaal de gang in liep en aan een in die gang rondloopend kind van 8 jaar een trommel voorhield met papiertjes, waaruit het kind natuurlijk een of meer nam, waarop zij dei- geheel verblufte vrouw des huizes een stukje zeep aanbood, met de woorden: fdit heeft de jongeheer getrokken", waarvoor zij de betaling eischte van stellig driemaal de waarde. Toen de vrouw des huizes weigerde te betalen, vloog de koopvrouw schijnbaar woe dend de voorkamer in, sloeg met de vuist op de tafel en eischte onder de gemeenste scheldwoorden betaling, waaraan eindelijk de vrouw des huizes, voor de overmacht zwichtend, gevolg gaf, zeer in haar schik, dat zij er nog zonder handtastelijkheden afkwam. Woensdag zijn van de te Zutfen in garnizoen liggende escadrons huzaren, 5 bri gadiers gedeserteerd. Drie hunner zijn reeds gisteren in en om Zutfen aangehouden. Uit Kruiningen (Zeeland) wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Waarschijnlijk ten gevolge van het slechte drinkwater of van ile warmte werd een rundgrazende in de Iersche moer (gemeente lerseke) razend. Na dat het uren lang rondgedwaald had trachtte men het op te vangen maar moest de vlucht nemen. Men was toen genoodzaakt, het dier met geweerschoten af te maken. u Arresteerenseinde men uit Oister- wijk. nArresteerenluidde weder een tele grafische mededeeling uit Boxtel, 't Gold drie personen, die velleden Donderdag plaats hadden genomen in een kermiswagenwelke op een got derentrein geladen en voor Den Bosch bestemd was; deze lui vonden het gemakkelijker doodeenvoudig in hun wagen te kruipen en zich op die wijze gratis te laten vervoeren dan een kaartje te nemen. Verscheidene leden der koninklijke maréchaus see waren op het perron geposteerd, aan beide zijden geflankeerd door het personeel van het station. Met gespannen verwachting zag men den tiein stoppen. De politie stond klaar, de hand op de overtreders der wet te leggen, 'l Was een plechtig oogenblik, niet slechts voor de gerechtsdienaars, maar ook voor de enkelen, die lucht gekregen hadden van de zaak, De keten rondom den wagen was verwijderd, de deur opengemaakt en de vogels waren gevlogen. Waar schijnlijk zijn de lui onderweg door een verborgen raampje uit hun kast geraakt en van den goederentreindie hier en daar stopte, gesprongen. Zoo verhaalt de Meier. Ct. Dinsdagavond brak bij den logement houder M. E. Kaslander, te Breda, een begin van brand uit op de slaapkamer van een logé, 'die zich reeds te 8 uren ter ruste had begeven. "Vermoedelijk heeft deze op bed een pijp gerookt, en een vonk zich mede gedeeld aan 's mans kleeren, die op een stoel voor het ledikant lagen. Althans de stoel, de kleeren, het hoofdkussen, de peluw en stroozak waren aan het smeulen en verspreid den een dikken rook, die door de achter buren het eerst werd opgemerkt. Ware het ongeval niet betrekkelijk spoedig ontdekt, dan was ongetwijfeld de slaper, die geiust was ingedommeld, het slachtoffer van zijn onvoorzichtigheid geworden. 'sGRAVENHAGE. Door Z. M. is aan mr. P. P. P. Kist, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als notaris te Gouda. Door Z. M. zijn de luit.-geueraal P. G. J Van der Schrieck, van den staf der infanterie, 's konings adjudant in buitenge wonen dienst, de kolonel J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, van den grooten staf, de majoor W. Rooseboom, van den generalen staf, alsmede de kapitein H. Seret en de le luit. J. C. Fabius, beiden van den staf der artillerie, allen op 15 Juni jl. gekozen tot lid van de tweede kamer der staten-generaal, op non-activiteit gesteld, te rekenen van den dag, waarop zij het lid maatschap der genoemde kamer zullen heb ben aanvaard. Door Z. M. is bepaalddat het daarbij aan den kapitein G. Visker, van het 2de reg. infanterie, toegelegd pensioen geacht moet worden te zijn verleend tut een bedrag van f 1560 'sjaars. Door Z. M. is de le luit. J. Scheppers, magazijnmeester der artillerie te VVoudrichem, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 906 's jaars. Door Z. M. zijn: 1°. benoemd bij het personeel der militaire administratie, en wel bij de kwartiermeesters: tot kapitein- kwartiermeester, bij het 2de reg. infanterie, de le-luit.-kwartiermeester J. L. Nederburgh, van het reg. grenadiers en jagers; tot le- luit.-kwartierm. bij het 7de reg. inf. J J. Van llille, van het corps; tot 2e-luit.-kwartierm bij het 8de reg. vesting-artillerie, de sergeant N. Feis, van het 1ste reg. infanterie; en is 2°. in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, de le-luit.-kwartier meester C. J. li. J. Schuak, van het 6de reg. infanterie. Door Z. M. is de heer P. A. F. Maier, arts, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië. BUITEN LAK DSCHÊ BEUIC1ITEN. BELG1E. Van het verbrande universiteitsgebouw te Brussel waren de bibliotheek voor 75.000, het meubilair voor 10.000, de verschillende verzamelingen vooi 65.000 fr., te zamen dus voor 150.000 fr. tegen brandschade verzekerd. Twee professoren zijn in commissie benoemd om, met de gemachtigden der assurantie- maatschappij de schade te bepalen. De betaling zal spoedig plaats hebben. De lessen der universiteit zullen voorloopig in het oude paleis van justitie gegeven worden. ElVGEL4i\ B. Toen in den afgeloopen nacht te Car diff de uitslag der parlementsverkiezing werd openbaar gemaakt, ontstond eene botsing met de politie, die eene charge op de me nigte maakte. Een honderdtal personen waaronder veie vrouwen, zijn gewond, ver scheidene ernstig. De Engelsche bladen bevatten een advies van den Engelschen geneesheer Char les R. Drysdale, die de inëutingsmethode- Pasteur ter plaatse bestudeerd heelt. Vol gens den Britschen vakman was hij van de werkdadigheid der geneeswijze ten volle over tuigd geworden. De Daily News verneemt uit Kon- stantinopel dat de Porte besloten heeft een observatie-leger van 80,000 man te laten blijven te Cossova in Macedonië. De over tuiging wint veld, dal Rusland eerlang Bul garije zal bezetten en Oostenrijk Servie. FRAN HU IJ li. De ontvangsten bij de schatkist over de maand Juni zijn 3{ millioen beneden de begrooting gebleven. De ontvangsten over het eerste haltjaar van 1886 zijn 38 mil lioen minder dan over datzelfde tijdvak van 1885. liet nadeelig verschil bestaat voorna melijk bij de ontvangsten op suiker. Bij het nemen van het paleis van den keizer van Anam, vond de jonge luitenant der Zouaven, Edme, op het lijk van een mandarijn een zwaard van goud en steen, ingelegd met diamanten en paarlenwaarvan de waarde op meer dan een millioen frs. werd geschat. Edme zond het den min. van oorlog, Campenon. Deze heeft het zwaard aan het nationale artillerie-museum ten ge schenke gegeven. In de afgeloopen week werd te Parijs de yCercle national des armées de terre de mer" geopend; de plechtige opening zal den 15den dezer maand geschieden. Deze club, gevestigd op den hoek van de Avenue de l'üpéra en de rue de la Paix, is veel prachtiger gelegen en heelt fraaiere zalen dan eenige andere club m Frankrijks hoofdstad. Al de officieren van het Fransche garnizoen en van de reserve zijn leden ex officio, en betalen niet meer dan 25 fr. 'sjaars aan contributie, 10.000 aandeelen 100 fr. wor den uitgegeven om de kosten te bestrijden. Een officiersbibliotheek van 200,000 boekdee- len en 230 dag- en weekbladen, tijdschriften enz., zijn naar de club overgebracht. Men verwacht dat 20,000 leden zullen toetreden; velen hunner zullen 500 fr. betalen om le venslang lid te zijn. De gemeenteraad van Parijs heeft een subsidie van 50,000 fr ver leend; Lyon en Rijssel hebben ieder 100,000 fr. geschonken. Op de eerste verdieping van het clubgebouw bevinden zich eetzalen, een groote zaal en kleinere vertrekken; op de tweede zijn de bibliotheek, leeskamers, koffiekamers en biljartzalen aangebracht; de derde en de vierde zijn ingericht tot slaap plaatsen voor officieren, die Parijs bezoeken. Hazardspelen zijn wel niet verboden, maar aan zeer strenge bepalingen onderworpen. De directie der kolenmijnen van Anzin waarvan bijna uitsluitend Orleanistische no- tabiliteiten en millionairs aandeelhouders zijn, heeft onlangs voor het eerst financieele op gaven gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat na belangrijke verbeteringen een zeer aanzienlijke toevoeging aan het reservefonds, een divi dend van 6500 fr. voor iedere geheele actie kan worden uitgekeerd (voor liet honderdste van elk aandeel wordt ter Parijsche Beurze 1860 fr. betaald). De mijnen hebben iu het afgeloopen jaar meer dan 2 millioen tun kolen opgeleverd. De directie verklaart vol komen op de hoogte van alle vorderingen der wetenschap te zijn en zoowel aan Fran sche als aan buiteülandsche concurrentie het hoofd te kunnen bieden. (Vad.) P A .1 E. Op aanraden harer geneesheeren begeeft zich koningin Christina van Spanje met haar kinderen wegens de in Madrid heerschende hitte naar Granja zonder de sluiting der Cor tes af te wachten. Z WIT9EIIL A.A II. Verleden Zondag werd in geheel Zwit serland de 500e verjaardag gevierd van den slag van Sempach, in welken 2000 Zwitser- sche boeren, onder leiding van Arnold Vou YVinckelried, het leger van hertog Leopold van Oostenrijk versloegen. Dit leger bestond uit 4000 zwaar gehar naste ruiters, waaronder de bloem der Duit- sche ridderschap. Arnold Von YVinckelried verloor het leven in den slag, doch werd moedig gewroken: wat van het Oostenrijksche leger niet gedood was, werd krijgsgevangen gemaakt. Sedert dien tijd heeft het huis van Habs- burg, dat toen reeds over Oostenrijk regeerde en nu nog de kroon draagt, nooit iets meer tegen de kleine, doch moedige bevolking durven ondernemen. OUITiCHLAIVD. Te Mainz hebben de leidekkers om loonsverhooging den arbeid gestaakt. De groote historische optocht ter ge legenheid van het jubileum der lleidelberger universiteit zal den 6den Aug. plaats hebben. Aan den optocht nemen 90U personen, 300 paarden en 14 triomfwagens deel. OÜ9TE IIIJ H. De keizerin van Oostenrijk moet zeer gedrukt zijn tengevolge van het tragisch uit einde van haar neef, den koning van Beie ren. Zij was reeds niet wel toen het doods bericht zoo onverwacht kwam en is sedert dien ernstig lijdende. De doctoren hebben haar aangeraden niet meer paard te rijden en haar kostbare stoeterij zal verkocht worden. AEKIHA. Volgens een bericht uit Natal kwam het bij een twist op eene meeting van Zulu's uit, dat Cetewayo niet aan een hartziekte, maar door vergif was gestorven. ANEKIHA. De A merikaansche senaat heeft 2 500 000 gulden toegestaan tot uitdieping van den toegang naar de haven van New-York bij Sandy-hook, opdat de grootste stoombooten bij elk getij kunnen binnenkomen. Het werk zal vermoedelijk in drie jaren voltooid zijn. Volgens een bericht uit New-York is het aantal landverhuizers, die in Noord- Amerika aankwamen, dit jaar met 20 pCt. verminderd, tengevolge van de ongeregeld heden, door de werkliedenpartij veroorzaakt^ Het Roodhuiden-opperhoofd Pound- maker, die een werkdadig aandeel nam aan den opstand van Riet in Canada, is gestorven. De betaling der eerste Mexico-coupon is uitgesteld. Officieel wordt als oorzaak van het uitstel opgegevendat aan zekere for maliteiten betreffende het zegelrecht nog niet voldaan is. PER TELEGRAAF. LONDEN, 9 Juli, 2 uur na midder nacht. Parlementsverkiezingen. Gekozen: 251 conservatieven, 50 unionisten (libe ralen die tegen home-rule zijn), 131 aanhangers van Gladstone, 65 Iersche nationalisten. Sir Richard Cross minister van binnenlandsche zaken in het vorige conservatieve kabinet, -en de heer Campbell Bannerman, de tegenwoordige minister van oorlog, zijn herkozen. LAATSTE BERICHTEN. Op de Muziekschool der Maatschappij voor Tuonkunst alhier hebben de volgende bevorderingen plaats gehad: Piano. Van de 1ste tot de 2de klasse: C. Speyer, A. A. H. Visser, M. Kist, S. A. De Graaff, W. De Sturler, G. Kooyker, F. S. W. Parmentier, C. Parmentier, A. G. Ripping, J. Fonteyu, P Mulder, J. D. Blankenberg, R. Pape, I I. YV. Matthes, J. P. Jeltes, F. Salberg en M. Coert. Van de 2de tot de 3de klasse: G. A. C. Oort, C. J. Le Poole, A. D. H. Fockema Andreae, S. II. Obreen, A. De Koster, A. C \rreede, J. II. Zaayer, Joha. De Graaff, A. M. Jentink, G. H. llamersma, C. M. YV. Zillesen, H. Y\r. N. Van der Heyden, A.F. De Vleeshouwer, H. Spandaw en C. L. Coronel. Voorwaardelijk H. M. A. Juta. Van de 3de tot de 4de klasse: J. J. A. De Ridder, J. D. De Stoppelaar, H. E. W. Van Dissel, E. M. Koppeschaar, C. M. Ladage, A. C. Ladage, G. Schreuders, J. J. Van Amerom, A. A. Ladage, H. Dinge- raans, E De Carpentier YVildervanck, C. Bos, E M. Gerlings, H. Jeltes, J. Van der Hoeven, M. Ridderhof, E. C. A Toutenhoofd, G. C. Stiekel Schoemaker, M. Sprenger, C. Van

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2