NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e/.e Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 10 Juli 1886. N°. 160. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANÜSCHE BERICHTEN. ourant ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. 200e Jaargang. Van 16 regelsQ.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg: 6. Stads-Berichten. sen uTTEn ij. BURGEMEESTER in WETHOUDERS vak LEIDEN doen te «eten, dat de Couiuiissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den ll<iea April 1827 [Staatsblad N°. 17), benoemd tot hel onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen %an vrijstelling en uitsluitingral vaceeren op liet Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag dei16aeD Juli aanstaande 's namiddags te %es uren. En woiden diensvolgens opgeroepen 1°. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1852 tol 1860 ingesloten; 3°. zij, die amhtshaUe zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling vermeenen te hebben 4°. degenen, d«e na hunne imlienst-stelliug bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben ver kregenalsmede die bij liet bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijge:«eld, en 5°. degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wet, als tot de nacht- of brandwacht behoo- rende, lijf- ol huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengetnelden dagal ware het dat hij hen geen oproepings-biljet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geeue reden tot vrijstelling Ie hebben en mitsdien, overeenkomstig art. IC van Zijurr Majesteits besluit van den 28sleD Juni 1828 Staatsblad N°. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nominers getrokken heb ben, hij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant a gekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. Lkiiiem,9Juli 1886. E. KIST, Secretaris. «TADiNIEUlVI. In de maand Juni 1886 zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 125 kinderen als: 64 zoons en 61 dochters, over leden: 114 personen, (van welke 12 elders woonachtig,) als: 10 mannen, 16vrouwen, 52 zoons en 36 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Gehuwd 41 paren. Aan het gedrukt verslag van den toe stand der gemeente Leiden over het jaar 1885 onlleenen wij nog het volgende: Er werden in 't afgeloopen jaar 318 huwelijken gesloten waarvan 268 tusschen jongmans en jonge dochters, 5 tusschen jongmans en weduwen en 2 tusschen jongmans en gescheiden vrouwen. 24 tus schen weduwnaars en jonge dochters, 16 tusschen weduwnaars en weduwen en 3 tus schen gescheiden mannen en jonge dochters. Verreweg het grootst aantal huwelijken wer den gesloten in Mei, een zeer gering aantal slechts in Maart. Het aantal in dat jaar levend geborenen bedraagt 1518 waaronder 775 van het man nelijk en 738 van het vrouwelijk geslacht; 23 tweelinggeboorten hadden plaats. Over leden zijn 467 personen van het mannelijk en 482 vau het vrouwelijk geslacht, te za- men 949. Van het bevolkingsregister wer den afgeschreven 1807 m. en 1164 vr. te zamen 2971. Ingeschreven werden 1969 m., 1266 vr. te zamen 3235. De meeste kinderen stierven beneden den eenjarigen leeftijd en wel 27-1. Na het 7de levensjaar werd de sterfte geringer. De oudst- gestorvene was 96 jaar. Op 31 December 1885 waren in de ka zernegebouwen woonachtig 618 personen onder welken 53 vrouwenin het invalie- denhuis (38 personen van welken 4 vrouwen. De gemeente was verdeeld in 39 gebuurten. Onder de onderwerpen gedurende 't afge loopen jaar door den gemeenteraad behandeld zijn, naar onze meeniug, de voornaamste: lste. Mededeeling dat het contract met de regeering in zake de Ruïdc is gesloten en ingeschreven op de openbare registers. 2de. Aanneming van het voorstel tot ver laging van den gasprijs tot 6 cents per kubieken meter, aan te vaDgeu met 1 April 1885. 3de. Afwijzende beschikking op de ver zoeken van den waarnemend kommandant der schutterij en de scherpschuttersvereeni- gingen tot inrichting van een schietbaan op het Raamland buiten de Utrechtsche brug en beschikbaarstelling van eene som van f 3000 voor de verbetering van bedoeld Raamland. 4de. Beschikbaarstelling van eene som van f 11500 voor de verbouwing van de bewaarschool in de Groenesteeg. 5de. Verleenen van eervol ontslag aan den heer J. W. Schaap, als gemeente-architect. 6de. Mededeeling van het overlijden van den heer G. Wilhelmy Damsté, lid van den gemeenteraad. 7de. Benoeming van den heer D. E. C. Knuttel tot gemeente-architect. 8ste. Behandeling van de voordracht tot regeling der betrekking van gemeente-archi varis. 9de. Besluit tot oprichting van twee hulp banken van de bank van leeuing. 10de. Besluit tot opheffing van de betrek king van leeraar in de staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. 11de. Vaststelling van een adres aan de tweede kamer der staten-generaalter beko ming wederom van een rijkssubsidie ten behoeve van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. 12de. Behandeling van de begrooting der gemeente voor 1886. 13de. Besluit tot demping van de Zijd gracht. 14de. Verhoogen met f 2500 van de sub sidie voor de Stedelijke Werkinrichting. 15de. Staking van stemmen omtrent het voorstel van de heereu mr. J. T. Buys, dr. E. F. Van Dissel en H. C. Juta tot op heffing van de gemeente-instelling voor de opleiding van O.-I. ambtenaren 16de. Behandeling van het voorstel tot uitdieping van de Kool- en Brandewijns grachten. 17de. Verwerping van het voorstel van de heeren Buys c. s. tot opheffing van de O.-l. Inrichting. 18de. Mededeelingen dat de heeren mr. J. T. Buys en mr. S. Le Poole ontslag ne men als lid van den gemeenteraad. Wat den gezondheidstoestand aangaat kan worden gemeld dat gedurende 1885 ten raadhuize werden aangegeven als: door aangetast overleden Pokken 2 personen geen. Diphtheritis 32 7 Roodvonk 228 6 Typhus en Febris Typhoidea J M Mazelen 5 1 Het roodvonk werd den 6den October epidemisch veiklaard en den 11 den Januari daaraanvolgend werd de epidemie verklaard te zijn geweken. Op de verschillende begraafplaatsen wer den het volgend aantal lijken begraven; op de algemeene begraafplaats geeneop de be graafplaats aan de Groenesteeg 52aan de voorin. Marepoort 239, aan de voorin. Hee renpoort 52ti en op de R K. begraafplaats SU1, te zamen 1118 lijken. In het Academisch Ziekenhuis werden in 1885 opgenomen 164 zieke stadsarmen voor welken per dag en persoon f0 75 door de gemeente werd bijgedragen. Op 1 Januari 1886 werden in de verschillende Krankzin nigengestichten elders, voor rekening vau de gemeente, 50 personen verpltegd. In de stadsapotheek werden gereed gemaakt 18993 recepten. 1224 personen werden ge vaccineerd. Verordeningen omtrent de keuring van levensmiddelen bestaan in deze gemeente niet. De brandweer bestaat uit 1 directeur; 1 adjunct-dirrcteur machinist en ten adjunct-machinist bij de stoombrandspuit; 8 opperbrandmeesters 31 brandmeesters; 15 adjunct-brandmeesters; en ongeveer 400 spuitgasten. De brandbiuschmiddelen bestaan in 1 stoombrandspuit; 11 brandspuiten; 4 reservespuifen 2 kleine spuiten; 1 reddingstoestel; 1 lijfgordel met toebehooren; 1 respirateur; 1 brandladder; brand-emrners, ladders, haken, enz. enz. [Wordt vervolgd.) De herstellingen aan de Morschpoort, waarvan de gunning door burg. en weth. op Maandag 5 Juli jl. was aangehoudenis toe gewezen aan den minsten inschrijver, den heer C. E. Verhaaff alhier, voor f 1528. Voor zoover tot nu toe bekend is zal op de aanstaande kermis die Maandag 26 dezer begint, behalve in den Schouwburg de heeren Le Gras en Haspels, de heer A. Van Lier in zijn Schouwburgient op de Doezastraat tooneelvoorstellingeu geven. Op 't gebied van paardendressuur zullen de directie's Henrotte en Schuitenvoerder de eer moeten ophouden ieder met een zoogenaamd u Klein Paardenspel". Qua Theatres de Nouveautés krijgen we die van Spriet en van Princelle. Verder zal men kunnen bezoeken het Anatomisch Museum van Consael en het Panorama van Dobbelaire de leeuwen van madame Caro en de apen van Spork. Verder een wonderbaarlijk groot mensch van Raimond, een wonderbaarlijk klein mensch prinses Maria, directie Boteilli en twee nóg wonderbaarlijker menschen n.l. twee ^Stella's" van wie we alleen 't boven deel te zien krijgen. De eene wordt ver toond door Damman, de andere door Scliild- meijer. Draaien kunnen we behalve in de gewone draaimolens in twee sclieepjes- draaimulens, respective!ijk van Tewe en Kaïzer. Aan velocipèdemolens, gebak- en oliebollenkramenwafel-, poffertjes- en andere reukkramen zal het evenmin ontbreken als aan kleinere tentjes en byouterie- en speel- goedkramen. Men ziet er zal voor ^elk wat wils" le genieten zijn. Tevens zal iederen avond gedurende de kermis het be kenden calé concert gezelschap onder directie van den heer Frits van Haarlem in de Stads- Gehoorzaal optreden. U INi I V K R i I T E 1 T. Heden werden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer H. Gevers Jr., geb. te Nourdwijk-Binnenna verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: ,/Art. 562 u°. 3 B. VV."; de heer J. Pel, geb. te Dragten (Friesland), na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: u De actie van den legataris"; de lieer U. W. A. Dijck- meester, geb. te Utrecht, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: ^Aanbod van gereede betaling, gevolgd van consignatie"; en de heer G. Blom, geb. te Krahngen, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: ^Over schen king in verband met faillissement." JIUZlfcK, LETTfcKE% EN KUNST. Aan het op 5 en 6 Juli te Utrecht afgenomen examen, ter verkrijging van het diploma der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst namen negen candidaten deel. Toegewezen zijn diplomas voor de vak ken B en D, klavierspel en klavieronderwijs: aan de dames Van Marle uit Utrecht, Van Driel uit Amersfoort, Mouton uit Den Haag, Smit uit Amsterdam, Van Cleef uit Zwolle; voor vak B, klavierspelaan de dames Stroo en Orré uit Amsterdam en Van der Gaag uit Den Haag; voor de vakkeu B en D, vioolspel en vioolonderwijs, aan den heer Sicking uit Wormerveer. De commissie van examinatoren bestond uit F. Coenen, S. Van Groningen, R. Hol, Dan. De Lange, J. Röntgen, L. Schlegel en Th. L. Van der Wurff. Professor C. VV. Opzoomer heeftnaar aanleiding van de hulde, hem onlangs ge bracht bij zijn feest, het volgend, welspre kend woord gericht tot de deelnemers: //Konden na veertigjarigen arbeid mij ooit die aandoenlijke woorden op de lippen ko men: Ik begeer niet meer televen, want mijne dagen zijn vergeefsch geweest, ze zouden wijken voor alwat door mijne leer lingen van vroeger en later tijd en door mijne vrienden tot mij gesproken is. Het bewaart mij voor moedeloosheid en verflau wing; het geeft mij bezieling en kracht voor de dagen die mij nog wachten. Daarom dank ik hun van heeler harte." In de fabriek van den heer Nicolas, te Roermond, zijn de geschilderde glazen van de Groote Kerk te Edam hersteld. Er waren verscheidene daarvan sinds eenigeu tijd gebroken, en door de zorgen van kerk voogden der Ned. Herv. gemeente te Edam zijn zij nu weder in orde gemaakt. Het werk moet zeer gelukkig geslaagd zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald1°. dat een verkiezing van een lid der tweede kamer van de staten- generaal in het hoofdkiesdistrict Amersfoort zal plaats hebben op Dinsdag 20 Juü e. k.; 2°. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 3 Aug. daaraanvol gende. Niet zelden ziet men met droeve blik ken de schrikbare verwoestingen aan, welke dank zij o. a. chloor en zwavel, in onze lin nenkasten aangericht worden. Met dankbaar heid zal men daarom kennis nemen van een anti-chloor, hetwelk in Zwitserland aange wend wordt, en bestaat uit eene zeer ver dunde oplossing van waterstof-super-oxyd. Het goed wordt in water uitgespoeld, na de chloor- of zwavelbehandeling, waarbij op 20 liter 10 gram waterstof-super-oxyd-oplos- sing van den handel gevoegd is. (Maandbl. tegen Verv.) De raad van beheer der kon. vereeni- ging //Het Nederlandsch Tooneel" heeft den gemeenteraad van 's Gravenhage verzocht, aan de vereeniging voor het aanstaande speel seizoen een geldelijken steun te verleenen. Ir. zijn adres wijst de raad op het streven, nu gedurende 10 jaren door de vereeniging voortgezet, om den smaak voor het goede en schoone aan te kweeken en het gevoel voor nationaliteit te versterken. Winstbejag stond daarbij zoo weinig op den voorgrond, dat de vereeniging, ondanks de mildheid van Z. M. den koning, aanzienlijke verliezen heeft geleden, nu reeJs te begrooten op ruim een ton gouds. Nu door het vervallen van de Haagsrhe kermis, die vroeger zoo mild vloeiende bron van inkomsten, de verliezen nog grooter dreigen te worden, nu de eischen van het publiek steeds hooger wordenen de weinige uitmuntende tooueelkunstenaars steeds moei-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1