NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Vrijdag 9 Juli 1886. N°. 159 AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. ourani Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zoii- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 t ent. 200e Jnaritang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Unreel: Scheepmakerssteejr 6. ITADINIEUWI. Aan het gedrukt verslag van den toe stand der gemeente Leiden over het jaar 1885 ontleenen wij het volgende: De werkelijke bevolking bestond op 31 Dec. 1885 uit 44650 zielenwaarvan 21215 mannen en 23105 vrouwen: is bij vergelij king inet het vorig jaar met 828 zielen vermeerderd. De staat van bevolkiug der onderscheidene gezindten is: Nederduitsch Hervormden 28321 Fransche of Waalsch Hervormden 9-17 Anghkaansche Epixopalen 3 Evangelisch Lutherschen 1134 Hersteld Evangelisch Lutherschen 34 Doopsgezinden of Mennonieten 297 Remonstranten 314 Christelijk Gereformeerden 1684 Roomsch Catholieken 11213 Oud Roomschen of van de bisschop pelijke clerezy 61 Nederduitsche Israëlieten 583 59 personen behooren niet tot een kerkge nootschap. Het aantal kiezers bedroeg den 30sten Maart 1885: Voor de 2e kamer der staten-generaal 1311 if if provinciale staten 1310 ff den gemeenteraad 1826 Den 30sten Maart 1886; Voor de 2e kamer der staten-generaal 1334 v if provinciale staten 1329 ff den gemeenteraad 1889 De gemeenteraad bestaat uit 27 leden. De gemeentepolitie telt: Eén commissaris. Eén hoofdinspecteur. Drie inspecteurs. Vier agenten le klasse. Acht agenten 2e klasse. Veertig agenten 3e klasse. Achttien brugwachters. Wordt vervolgd) Bij het gymnasiale eindexamen zijn geslaagd (afd. A.) de vier leerlingen der zesde klasse: L. L C. Kulff, Th. Pleyte, Ph. S. De Laat de Kanter en A D. Wempe. Niet geslaagd één extraneus (afd, B.). Tijdens de a. s. kennis alhier zal het tooneelgezelschap onder directie van de hh. Le Gras en Haspels in den stads schouw burg alhier voorstellingen geven en wel op den 28en, 29en en 3üen Juli en op den len en 2eu Augustus. Tegen een wachtmeester der huzaren alhier is proces-verbaal opgemaakt ter zake dat hij in den avond van Dinsdag j 1. met zijn sabel eene vrouw aan hoofd en armen verwond. Men zoekt de oorzaak in minne nijd. UNIVERSITEIT. Heden werden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer R. J. H. Patijn, geb. te Maarsen, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: De geschillen van bevoegdheid"; de heer II. Vos, geb. te Leeuwarden, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: aPubliekrech telijke geschillen"; daarna dezelfde tot doc tor in de staatswetenschap met Stellingen." nUZIEK, LETTE1(E\ EK KUIST. Sterfdag (1627) van Camphuysen, dichter. Prof. Mannstadt heeft het aanbod, om te Wiesbaden directeur van het opera orkest te worden, nog niet aangenomen. Ook is hij nog door een contract met het „Philharmonische Gesellschaft" van Berlijn verbonden. Rubinstein schrijft eene Symphonie, die het eerst te Leipzig onder zijn leiding zal worden uitgevoerd. Hij gaat in den herfst naar Odessa, waar zijn hoogbejaarde moeder woont, en zal daarna op uitnooniging der koningin 14 dagen aan het hof te Bucharest doorbrengenvervolgens zal hij Praag bezoeken, waar zijn h Feramors" wordt opgevoerd. De heer Desuiten heeft van den Parij- schen uitgever Hartmann het recht tot op voering van „Hérodiade" en „Manon" in het a. s. seizoen gekocht. Carmen Sylva, die, onder den pseu doniem „Dito", een roman Astra" uitgaf, heeft thans een roman doen verschijnen „Uit twee werelden," onder den pseudoniem „Idem". Te Berlijn zal een internationale schouw burg gebouwd worden, waarin de dramatische meesterstukken van alle landen opgevoerd zullen worden in de taal, waarin zij ge schreven zijn. De heer H. Th. Chappuis heeft, onder den titel „Nol Giele en andere Noordöra- bantsche Beelden," uitgegeven een bundel verhalen, waarvan sommige vroeger indag en weekbladen verschenen. Men zal deze eenvoudige, goed geteekende schetsen met genoegen lezen; „Janus de vrachtrijder," ^Hannes de drijver" en andere typen zijn o. a. flink en waar geteekend. De reis der Meiningers naar Amerika zal nu toch doorgaan. Zij zullen den lln Oct. voor het eerst te New-York optreden. De hertog van Meiningen krijgt 50U0 Mk. voor elk optreden; de acteurs hebben niets voor reis- en verblijfkosten te betalen. Te Straatsburg is op 81-jarigen leef tijd de uitvinder van de chromolithographie, Simon, overleden. De onthulling van het Sarphati monu ment in het Sarphati park te Amsterdam is thans definitief bepaald op Donderdag 15 dezer, te half elf BIKK EK LAK DSCllE BERICHTEN. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van hendie het examen tor verkrijging van het diploma van geëxa mineerd en beëdigd landmeter wenscheu af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 15 Augustus e. k. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken m eten aanmelden. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Woudrichem, ontvangers en andere ambtenaren, die vol gens de bestaande bepalingen voor de ver vulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overi gens bevoegd zijn tot mededinging, zich nog tot 20 Juli e. k. daarvoor bij het depart, van financiën kunnen aanmelden. Naar wij vernemenis Z. M. de koning sedert eenige dagen ongesteld. Z. M. leed aan maagpij u. (^ad.) Bij het wapen der artillerie wordt binnenkort nog eene bevordering verwacht. George Goeckoud 36 jaar, staats ambtenaar te Briedingen, in Hessen, is voortvluchtig, na het plegen van verduiste ring en vaischhcid. Door de regeering te Hessen is zijne uitlevering gevraagd. In een artikel „de statistiek en de dames" berekent de Avondpostdat voor vrouwen de kans om nog te huwen voor 34-jarige ongehuwde vrouwen is U,5U44 en voor eene 35-jarige vrouw 0,4589, dus be neden de helft. Het oude-vrijsterstijdperk begint dus tusschen den 34 en 35-jarigeu leeftijd. Wiskunstig zuiver berekend, vangt dat tijdperk aan op 34 jaar en twee weken. 514 personen vertrokken gisteren per Hoil. spoor van 's Haue om te Velsen het zendingsfeest bij te wonen. Uit Pernis wordt gemeldde schepen der kleine vloot, welke de vorige week ter garnalenvissclierij uitgingen, maakten zeer slechte zaken; vooreerst werd weinig gevan gen maar daarbij kwam dat de prijzen zoo laag zijn, dat ze de kosten van kokenzout enz. bijna niet goed maken. Besteed werd f 0 90 f 1 per mand. Vrijdag werd in publieke veiling eene gar- nalenschuit, groot 16 ton, verkocht; voor den enkelen romp werd slechts f 35 geboden, en voor de schuit met den geheelen inven taris de prijs van slechts f 100, wel een be wijs dat er niet te verdienen is. Eene proef om garnalen naar Parijs te zenden, had tot uitslag dat de onkosten de opbrengst met 35 cent overtroffen; ook bij het zenden naar Engeland komt er den meesten tijd weinig vau teiecht. Men schrijft aan Je N. R. C. uit Groot-AmmersAls eene bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat door P. d. O. alhier, bij Let lossen van een voer hooi, ee-ie slang van -1 M. lengte werd aange troffen. Als een bewijs van de spanning, welke ditmaal bij de verkiezing in Engeland heerscht, kan gemeld worden dat de geregelde stoom vaart van Amsterdam op Hull vice-versa dit maal niet kon plaats hebben. De boot toch, die Zaterdagavond van llull moest vertrekken en Maandagochtend aldaar zijnis eerst Dins dagmiddag aangekomen De reeders hebben de boot tot Maandag voor den wal te Huil gehouden, om den kapitein en mogelijk andere stemgerechtigden der equipage aan de stem ming te doen deelnemen. Ongetwijfeld staat dit geval niet alleen. Tijd) Twintig werklieden, arbeidende aan de nieuwe huizen in de BilHerdijkstraat te Am sterdamstaakten gisteren liet werk en dreig den hen, die voort bleven werken, te zullen mishandelen. Men meldt aan de II. C. uit Nieuwer- Amstel: De burgemeester dezer gemeente heeft per bulletin aan de burgerij bekend gemaakt, dat het wetsontwerp der grens regeling niet wordt ingediend; en verzoekt den 8en dezer, in afwachting der feesten, die later zullen plaats hebben, door het uitsteken der vlaggen hare vreugde over dit besluit van den minister kenbaar te maken. Omtrent de werkstaking op de fabriek van den lieer Van de Loo, te Havikker- waard, verneemt de Arnh. Cour. nader het volgende: De eisch tot loonsverliooging en, in afwachting daarvan, werkstaking, mei bedreiging tot geweld te zullen overgaan, werd door een 20-tal arbeiders op touw gezet en vond bij het meerendeel hunner metgezellen gereeden ingang. De werkbaas had echter tijdig het gevaar ontdekt en de rijks- en gemeeute-politie in den omtrek doen waaischuwen, die, dank zij haar snel en krachtdadig optreden, er zeer spoedig in slaagde de orde te bersi ellen. Met uitzon- deiing van de 20 belhamels, welke het raad zaam oordeelden te vertrekkenhebben alien het werk hervat en is dus de geheele zaak als geëindigd te beschouwen. De eigenaar der fabriek, Maandagmorgen juist daarheen op weg en vóór zijne aankomst verwittigd, dat men hem te lijf wilde keerde daarom bijtijds terug. Als een bijzonderheid vernemen wij te mogen vermelden dat in een failissement, onlangs voor de rechtbank te Arnhem be handeld, een akkoord is aangeboden en ge homologeerd waarbij aan de concurenten crediteuren twee en een half procent hunner oorsponkelijke vorderingen werd uitbetaald. Een bewijs der ongunstige tijdsomstandighe den mag het zeker genoemd worden, wan neer de overgroote meerderheid der credi teuren genegen is om voor zulk een gering bedrag afstand te doen van hun vorderings recht, dat men zonder akkoord blijft behou den en bij eventueele solvabiliteit van den debiteur in de toekomst zou hebben kunnen doen gelden. [Arnh. Ct.) De stoomweverij enz. der firma Stroink Blijdenstein te Enschedé, is in publieke veiling door de firma Ter Kuile Morsman voor ongeveer f 42.000 gekocht. Uit Drente meldt men aan de N. R. Ct: De adders, slangen en hagedissen wor den thans weer menigvuldiger in oostelijk Drente gevonden dan in de laatste jaren het geval was. Voor tien A vijftien jaren waren zij er zoo menigvuldig, dat er bij het om werken van één perceel wild groenland te Ees vier-en-vijftig adders werden gedood. Te Schoonloo werden door eenige personen des tijds gedurende een Zondagacbterraiddag twee-en-veertig slangen gedood. Van de slangen bekwam mensch noch dier aldaar ooit eenig onheil. Zij vestigden zich vooral in den mest der schapen. Van ad- derbeten verneemt men nogal dikwijls. Hon den, die hen trachten le vernielen, worden niet zelden erg gebeten, waaraan zij eenige dagen lijden. In de gemeente Rolde werd ten vorigen jare in zeker huisgezin des avonds eene adder in het bed gebonden. Bekend is het alhier, dat koud water een goed middel is om dadelijk bij eenen adder- beet te worden aangewend. Men wil weten, flat de adders, slangen en hage'issen zich bij eene ophanden zijnde weersverandering het meest boven den grond vertoonen. In sommige streken van Drente is nog een oud gebruik in zwang, de boeren- brief ot de boerenceel. Wanneer een publiek of ook wel een bijzonder persoon iets heeft mede te deelendat het algemeen belang betreft, dan zet hij dit op een stuk papier, plaatst er de woorden //zegt het \oort" on der, en bezorgt het bij iemand, die op het eind van het dorp woont. Deze bezorgt het weer bij zijn buurman, en zoo doet de bood schap zeer snel de rondte bij al de uezinnen van het dorp. Het zou schande geacht wor den, wanneer iemand weigerde die circulatie te bevorderen. Dit oude gebruik werkt zeer doeltreffend. In een Friesch dorp staat op een bord: „nitet uisin mar dromeen etekin" (niet het huis in, maar daarom heen, het hek in). Als eene bijzonderheid uit de voge lenwereld kan worden medegedeeld, dat uit een eendenei te Grijpskerk een kuiken met 4 pooten gebroed is. Uit Middelburg wordt i. d. 7 Juli gemeld: Gisterenavond is de burgemeester van Arnemuiden aan een groot gevaar ont snapt. Hij bevond zich alleen in huis, toen onverwachts een persoon, K. genaamd en alhier woonachtig, die al verscheidene malen wegens krankzinnigheid in een geslicht was verpleegd, binnentrad en hem om geld vroeg. De burgemeester weigerde en trachtte den man zachtkens te verwijderen, toen deze eensklaps met een mes den burgemeester aanviel. Op het hulpgeschreeuw kwamen dadelijk buren toeschieten, wie het gelukte den burgemeester nog intijds te bevrijden en den dader in bewaring te nemen, die daarop nog deuzelfden avond naar het huis van arrest alhier is overgebracht. GKAFKWHAGE. Door Z. M. is, met iugang van I Augustus: 1°.- de schout-bij-nacht W. Enslie,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1