NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 8 Juli 1886. N°. 158. Uitgevers: Gebroeders Muré. idsciie Courant ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200e Jaargang. AOVERTENTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittiugverslag van Donderdag 24 Juni. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 155, 156 en 156, 167173 der Ingekomen Stukkeu met dit nummer verzonden. Stads-Berichten. JACHT. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND Gezien liet besluit van Gedeputeerde Staten van den 15den Juni 1886, no 76; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedepu leerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 26&ten Juli aanstaandeen dat mitsdien van af dat tijdstip de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, d en hder wet op de jacht en visscherij, is geoorloofdwordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. I. van het Reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze Provincie, krachlens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op liet water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in hel Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, F O C K. 's Gravemiage den 17den Juni 1886. «TADINIEUIVI. Het gebouw der Meisjeschool op de Bree straat heeft behoefte aan uitbreiding, wijl de school voor het aantal leerlingen te klein is. Ook eischen de schoollokalen verbetering, wijl de kinderen om de privaten te berei ken of door de verschillende lokalen moe- ton gaan, hetgeen voor het onderwijs sto rend isóf buitenom moeten loopeuhet geen ook zijn bezwaren heeft. Bovendien laten ventilatie en verwarming veel te wen- schen over, en eindelijk is het niet wen- schelijk de school vertrek ken door glazen wanden van elkaar te scheiden. Teneinde de noodzakelijke uitbreiding en de gewenschle verbeteringen tot stand te brengen werden blijkens het rapport der commissie van fa bricage verschillende plannen ontvangen, waarvan de kosten respectievelijk geraamd worden op f 19000, f 14000, f 6200 en f2750. Aan het plan nuwaarvan de kosten tot uitvoering f 6200 bediagen, schenken burg. en weth. evenals de commissie vau fabricage en de district-schoolopziener de voorkeur. Het is niet zoo duur als de andpre plannen en geeft bovendien voldoende uit breiding en verbetering. In verband met deze verbouwing wordt door de plaatselijke schoolcommissie aange drongen op de stichting van een gymnastiek lokaal. Zij heeft in haar verslag over 1885 de aandacht gevestigd op den onvol doenden toestandwaarin het onderwijs in de gymnastiek alhier verkeert, deels een gevolg van gebrek aan werktuigen, deels veroorzaakt door gemis aan localiteit. Nu kan het gymnastiekonderwijs in de allereerste plaats door uitbreiding van loca liteit in een beteren staat gebracht worden. Voor liet schoollokaal op de Pieterskerk- gracht is met geen mogelijkheid eene ruimte te verkrijgen zoodat de schoolcommissie met het oog op de voorgestelde verbouwing der meisjesschool op de Breestraat in overweging geelt het terrein achter die school gelegen te bestemmen voor de oprichting van een gymnastieklokaal De leerlingen der scholen van den heer Japikse en van mejuffrouw Winkler en, zoonoodig, ook nog van andere scholen zouden aldaar dan onderwijs in de gymnastiek kunnen ontvangen, en de zaal op de Pieterskerkgracht zou op die wijze ontlast worden van overbevolking. De kosten tot het bouwen van een gym nastieklokaal worden door de commissie van fabricage geschal op f6000, terwijl voor het aanschaffen van werktuigen f 1000 noo- dig geacht worden. Burg. en weth., voorgelicht door de com missie van fabricagestellen den raad voor te besluiten: 1°. tot het verbouwen der school op de Breestraat, waarvan de kosten op f6200 geraamd worden. 2°. tot het bouwen van een gymnastiek lokaal achter die school, waarvan de kosten met inbegrip der werktuigen f 7000 bedragen. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zijn volgens de bovenstaande ramingen de geza menlijke kosten van bouwen en verbouwen f 13200, waarvan 30 pet. of f 3960 ten laste van het rijk 70 pet. of f9240 ten laste van de gemeente komen. Hetgeen ten laste der gemeente komt zal naar het oordeel van burg. en weth. gevon den moeten worden uit de buitengewone ontvangsten. Burg. en weth. geven den raad in over- weging gunstig te beschikken op het verzoek van burg. en weth. van Zoeterwoude tot het leggen van buizen door den Singelweg naar de Singelgracht nabij de Doezabrug, teneinde water te verkrijgen voor een te graven brand put in de Heerenstraat onder Zoeterwoude mits het werk geschiede onder toezicht van den gemeente-architect en het vastgestelde tarief en de kosten van het graven en her stellen van den weg betaald worden. Overeenkomstig het advies der commissie voor de gemeente-apotheek stellen burg. en weth. voor om den heer R Jesse Rz. naar aanleiding van diens verzoek in zijn betrek king van gemeente-apotheker voor den tijd van drie jaren te bestendigen. Burg. en weth. stellen den raad voor om evenals in de laatste jaren ook nu te besluiten, dat voor het jachtseizoen, hetwelk 26 Juli a. s. aanvangt, permissie» uitgereikt worden voor het jagen naar waterwild op de Vroonwateren tegen betaling van f6 per stuk. In 1885 is aan bedoelde permissien ont vangen een bedrag van f 138. Lettend op de missive van den heer J. Wuyster, het hoofd der openbare school 3de klasse N°. 3, waariu wegens het ver trek van een kweekelinge, die de acte van onderwijzeres bezat, de noodzakelijkheid tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan die school betoogd wordt, stellen burg. en weth. overeenkomstig het advies van de plaatselijke schoolcommissie den raad voor dit personeel te vermeerderen met een der den onderwijzer of onderwijzeres. Heden viert de Wel Eerwaarde Zeergeleerde heer dr. Ph. S. Van Ronkel den dag waarop hij, nu 25 jaar geleden, het predikambt bij de Nederlandsch Hervormde gemeente te Maasland aanvaardde. Hij volgde daarop in 1866 een beroep naar Ulst, in 1868 dat naar Zutphen, in 1872 naar Haarlem, in 1873 naar Amsterdam en in 1881 naar Zetten om, op den I4den October 1883 naar Leiden beroepen, ook aan die roep stem gehoor te geveu. Hoe hij in deze gemeente zijn dienstwerk waarnam kan zeer zeker blijken uit de tal rijke bewijzen van achting en waardeering hem zoowel van hier als elders geschonken. Uit naam van een 600 gemeenteleden werd hem hedenmiddag een bewijs van hulde aangeboden, bestaande in e^n prachtig Ame- rikaansch orgel. Een sierlijk gebonden al bum met calligraphische opdracht en be vattende de namen der schenkers in alpha- betisclie volgorde, was aan het geschenk toegevoegd. De aanbieding had plaats door eene com missie bestaande uit ouderlingen, diakenen, gemachtigden, kerkmeesters en notabelen; bet bestuur der Vereeniging voor Christe lijke belangen en voor de wekelijksche bijbellezingen die door den jubilaris in de zaai aan het Noordeinde tot liefdadige doel einden werden gehouden. De 83-jarige oud ouderling, de heer A. De Mare sprak den jubilaris uit aller naam toe en gewaagde in hartelijke en diepgevoelde bewoordingen van de achting, die zij, wier tolk hij hier was, hem toedroegen. Later kwamen zijne ambtsbroeders en ver dere kerkeraads- en gemeenteleden en ook vrienden uit andere gemeenten hunne ge luk wenschen bij de reeds uitgesprokene voe gen. Zooals we reeds vroeger meldden hoopt de jubilaris Zondag a. s eene gedachtenisrede te houden mededeelingen behelzende uitzijn zeker veel bewogen leven, waarin hij zoowel van den kansel als door de pers zijne over tuiging onverholen blootlegde. Dat daarna de bedoelde rede in druk zal verschijnen werd ook reeds vroeger door ons vermeld. Hedenmiddag had een jongetje het ongeluk aan de Mare in het water te vallen. Hoewel velen op dat oogenblik die plaats passeerden waagde niemand het zich te water te begeven. Een agent van politie echter, die het on geluk vernam, sprong gekleed en gewapend te water en mocht er gelukkig in slagen het ventje dat reeds zinkende was te grijpen en aan zijn vader terug te geven. De Leidsche stud.-roeivereeniging Njord" zal a. s. Zondag aan eenen interna tionalen roeiwedstrijd te Luik deelnenlen met oude vier eu twee, jonge vier en twee en met skiff. UNIVERSITEIT. Heden werden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. D. Pasteur Jr., geb. te Deutichein, na verdediging vi.n zijn acade misch proefschrift, getiteld: „Iets over be perkte handlichting"de heer L. J. A. Van Lidth de Jeude, geb. te Tielna verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „De terugwerkende kracht van het vonnis van scheiding van goederen"de heer 8. J. Van Aalten Jr., geb. te Rotterdam, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Ilistorisch-critische beschouwing van de leer der Trias Politica, er. daarna dezelfde tot doctor in de staatswetenschap met //Stellingen." MUZIEK, LETTEREN EX KUX8T. Geboortedag (1621) van J. De la Fontaine. Sterfdag (i822) van Shelley. Geboortedag (1810) van Robert Schumann. Gisteravoud bad op Zomerzorg het vijfde der zomerconcerten plaats, 't Was zeker voor de in grooten getale opszekoinenen een dubbel genot, na een buitengewoon warmen dag in Couvée's lusthof eens te kunnen zitteu in dolce far niente. Alles was dan ook op 't gemak berekend; ook 't programma eischte van onze attentie niet te veel. Overoude bekenden waren ons de nummers. Niet dat overbekende muziek bij een goede uitvoering ons niet bevalt, maar „varietas delectat" of in 't Hollandsch: „'n mins wil wel eens een veranderingetje." De zes oud-Nederlandsche volksliederen door Valerius in 1626 verzameld en gisteravond op verzoek nogmaals ten gehoore gebracht vielen ook nu weer zeer in den smaak. Aardig klonk ons de Marche Oriëntale „La Caravane" van Asch; en niet alleen ous klonk 't zoo, maar overal waar we 't hoor den werd den heer Vöilmar bij applaudisse- mente kennis gegeven dat men eene herha ling wenschte. 't Deed ons qua com positie hier en daar denken aan 't genre „Türkische Schaarwache" van Micliaelis. De concertbezoekers behoeven zich in den laatsten tijd zeker niet over 't weer te beklagen. Hopen we én voor hen, éu voor den heer Couvée dat dit ook voor 't vervolg niet noodig zal zijn. Programma van de Muziekuitvoering op Musis Sacrum. Donderdag 8 Juli, te halfacht, door het Muziekcorps van het 4e Reg. Infanterie, kapelmeester de heer J. G. H. Manx. Ie Afd.1. Arena-Marsch", Ph. N. Tendeloo; 2. Ouverture zum Zau- berstück „Die lrrfahrt ums Gliick", F. v. Suppé; 3. Annen Walzer, nach Motiven der Operette „Nanon" (le uitv.), R. Grnee; 4. Fantaisie sur „La Dame blanche", Opéra de Boieldieu, A. J. Buyssens. 2e Aid.: 5. „Nachklange von Ossian", Concert-Ouver ture, N. W. Gade; 6. „Un jour d'élé en Norvège", Fantaisie sur différents Motifs, (a. Pastorale Orage. Chant des oiseaux. 6. Choral, c. Chant de bravoure, d. Tarentelle de Döhler. e. Pompa di futa de Wilmers), A. J. Buyssens; 7. Variatiën op bet Oos- tenrijksch Volkslied (le uitv), voor Har monie bewerkt door Mann, J. Haydn8. Fantaisie op Motieven uit het Ballet „De droom van den Klokkenluider" (le uitv.), Soli Es-Clarinet, B Clarinet, Saxophone en Piston, J. G. H. Mann. Op het concours voor de vioolklasse aan het koninklijk conservatoire te Brussel heeft mejufvrouw Mess, de begaafde dochter van den baddocter te Scheveningenden eersten prijs, met eervolle vermelding, be haald. Over het spel van mej. Mess wordt met grooten lof gesproken. Gisteren zijn te Parijs 215 kisten aan gekomen met overblijfselen van de versie ringen uit de paleizen van de Perzische ko ningen Artaxerxes en Darius en met andere kunstvoorwerpen uit het oude Perzië. Deze reusachtige verzameling, door Dieulafoy op zijn ontdekkingstocht bijeengebracht, is be stemd voor het museum van het Louvre. Der Bettelstudent" in het Hollandsch! In den parkschouwburg wordt 't ondernomen, met een nieuwe tenor als Simon. Zaterdag avond is de eerste voorstelling. Wordt er goed gezongen en aardig gespeeld dan kan „De arme Student" menigen avond beleven. Het publiek ziet gaarne goede bekenden terug. Maurits De Vries is voor het aanst. Italiaansche siezoen te Monte Carlo geënga geerd. Mézeray, die 60 jaren orkestdirecteur was, o. a. ook aan onze opera, zal uu rust gaan nemen. Hij was sedert 1843 te Bor deaux. Omtrent het aftreden van den heer Verhulst als dirigent van „Toonkunst" te Amsterdam meldt het lib ld.dat de heer Verhulst onlangs aan het bestuur van /Toon kunst" ziju ontslag aanbood. Dewijl de ver bintenis met den heer Verhulst nog twee jaren had te loopenmeende het bestuur

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1