's IIage overleden de heer G. Du Ry van Beest Holle, oud-Oost-Indisch hoofdambte naar, laatstelijk als resident van de Padang- sche Bovenlanden. Uit Rotterdam wordt aan het Ilbl. gemeldIn den nacht van Donderdag op Vrijdag is aan den Oost-Zeedijk alhier inge broken ten huize van den heer v. Sdirec teur der chemische fabriek. Het huis was tijdelijk onbewoond, daar de heer v. S. zich inet zijne familie te Wiesbaden bevond. De dieven hebben, door de schutting van den tuin over te klimmen, zich toegang verschaft tot het achtergedeelte van het huis, waar zij eeu raam verbrijzeld hebben om binnen te komen. Zij hebben eenige meubelstukken opengebroken, en voor eene waarde van f 500 f 600 tafelzilver gestolen. Is al meermalen het vermoeden uit gesproken dat te Tiel op de botermarkt ver'valschte natuurboter wordt gebracht, uit het verhandelde in de raadsvergadering van 29 Juni blijkt dat dit maar al te waar is bevonden. Van de gedachte boter heeft men nl. op de markt eeu zekere hoeveelheid op gekocht en vervolgens scheikundig onder zocht. Hoewel daarover nog geen officieel rapport is uitgebracht, is niettemin reeds geconstateerd, dat vervalschte natuurboter is aangevoerd gewordenalsmede dat het gehalte aan zuivere boter in de onderzochte stukken afwisselde van 5 tot 20 pCt. ln- lusschen wordt het onderzoek voortgezet. Tegen gis'eren, Zondag 4 Juli, was een bijeenkomst van socialisten opgeroepen in het Volkspark te Amsterdam, waar Do mela Nieuwenhuis als spreker zou optreden. Die aanvoerder zou, volgens aankondiging in Hecht roor Allenmet den trein van halftien aldaar aankomen en werd door een aantal personen opgewacht. De politie zorgde, niet zonder moeite, o. a. in Heerenstraat en Tuiiistraat, dat de rust niet verstoord werd. In het Volkspark was D. N. aan het woord, toen buiten de zaal een ontzettend feit plaats bad, waaromtrent wij het volgende vernemen. Op den commissaris van politie, den heer Storkwerd een even lafhartige als boos aardige moordaanslag gepleegd. Toen deze ambtenaar het terrein van het Volkspark be trad loste de socialist Geelachter een boom te voorschijn komende a bout portant op hem een schot, uit een met zes schoten geladen revolver, onder het geroep: *zal je ons nog langer trotseeren V' Gelukkig zag de heer Stork den toeleg, zoodat hij nog tijdig het hoofd kon afwenden, en de kogel hem voorbij het oor snorde. Onverwijld schoten de inspecteur Doorenbos en de recher cheur» Harms, Wagenaar en Panhoist, be nevens twee rechercheurs van het hoofdbureau, V. d. Bult en Van der Loo, toe, om Geel te beletten verder te vuren, waarop hij naar het bureau aan de Oude Brug werd gebracht. Dit geschiedde echter niet dan onder verzet van een deel der menigte, welke op het terrein aanwezig was. Met krachtige hand wetd toen het geheele terrein en het daarvoor liggend pleintje door de politic schoongeveegd, waarbij eenige arrestatiën plaats vonden en eenige personen gewond geraakteno. a. de colporteur van Recht voor AllenKramer. Deze bekwam een belangrijke verwonding aan het hoofd en werd op last van den com missaris Sloik dadelijk naar het Binnengast huis vervoerd. Het gepeupel poogde toen weder het Volkspark binnen te dringen, door eeu gedeelte der schutting af te breken welke dit tenein omsluit. Toen ook dit door de politie werd belet, wierp men met steenen, welke voor de hand lagen. Door dit rumoer ontstond in de zaal, wair Domela Nieuwenhuis zijn gewone theo rieën predikte, een ware paniek. De hon derden hoorders en hoorderessen zochten links en rechts een uitweg en, waar zij dien niet vonden, werden de ruiten stuk gesla gen. Niet dan met veel moeite gelukte het den president de orde te herstellen, waarna Domela Nieuwenhuis zijne rede kon vervolgen. Aan het einde daarvan werd door een be- stuurderesse van de //socialistische vrouwen vereniging", aan Domela Nieuwenhuis, ^haar patroon", een roode banier, versierd met bijl en phrygische muts, en een rood gekleurde lauwerkrans overhandigd. Ook bij het vertrek van D. N., die zich te 3.25 u. naar Rotterdam begaf, waakte de politie tegen stremming van bet verkeer, wat hier en daar niet zonder moeite plaats hadvooral aan het station. Te half vier kon de politie aftrekken en was alles rustig als gewoonlijk. Wij vernemen nog dat Geel, aan het bu reau van politie aan de Oude Brug ge bracht aldaar met cynische bedaardheid tot den commissari» Stork zeidedat zijn doel geweest was dezen te dooden. Door den substituut-officiermr. Schim- melpenninck, den rechter-commissaris mr Scbolten, en diens griffier, i» in de woning jsb m mm mm «es mm ■-£ der moeder van Geel een huiszoeking inge steld. Aan het commissariaat van politie ver voegden zich de burgemeester, de procu reur-generaal en de officier van justitie, om den heer Stork persoonlijk geluk te wenschen met den gelukkigen afloop van den aanslag. Bij het verhoor, dat Belderokde Amsterdamsche socialist, voor den rechter commissaris onderging, antwoordde hij op de vraag, waarom hij de bewuste biljetten had aangeplakt: ^Natuurlijk opdat het publiek ze lezen zou!" Gisterennacht werd weder een oproerig, majesteit-schennend biljet tegen de muren der Beurs te Amsterdam geplakt. Volgens het Geil. Politienieuwe verzette Belderok zich bij zijne arrestatie niet, en was hij zelfs zóó ontstelddat hijaan het bureau van politie gekomen, vier kommen water gebtuikte om wat tot bedaren te komen. Naar De Tijd verneemt, schijut het tot nog toe niet te zijn beslist, waar het nieuwe akailemiegebouw te Utrecht zal ver rijzen, niettegenstaande het reeds hiervoor duur aangekochte perceel van den lieer Ram op het Munsterkerkhof. Als iets merkwaardigs voor bloemen liefhebbers kan gemeld worden, dat te Lobit in den tuin van den heer S. een rozeboom staat, welke geheel in den vorm van een bouquet is geleid en ongeveer 15,000 witte rozen en knoppen draagt. Uit de rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizen zijn weder zes mannelijke verpleegden ontvlucht. S. P. v. d. M. te Bolsward, die ver leden winter met eene belangrijke geldsom zijn huis verliet, om die in Amsterdam uit te betalenen die spoorloos was verdwenen is thans, blijkens mededeelingen uit Ame rika, aldaar aangekomen. Dat oude gebruiken soms zeer taai zijn, bewijst de voorvaderlijke gewoonte, die te Borger heerscht, dat de buren (nabers) voor het maken van een lijkkist ieder vijf cent betaien, zoo het die voor een volwassene en 2 5 cent, zoo het die vooi een kind is. Deze gewoonte werd door eerwaardige ingezetenen vóór drie vier jaren bij het in gebruik stellen van een nieuw kerkhof aldaar van de lijst der buurplichten geschrapt, maar leeft nog altijd onder een deel van Borgers ingezetenen voort. Zij stamt wellicht af van den tijd, toen onze voorvaderen zoo ruim van eikenhout waren voorzien, dat zij altijd planken voor lijkkisten (hoestholtsplanken) disponibel hadden, en het kistmaken onder het werk der buren werd gerekend. (Ass. Ct.) '»GRiVE!VHAGE. Door Z. M. is aan P. F. baron Van Heerdt, directeur der afdeeling Zeevaart van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Utrecht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de klasse der orde van Danebrog, hem door Z. M. den koniug van Denemar ken geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge meester: der gemeente Zaamslag, C Bokx, en der gemeente Westerbork, J. II. Van der Breggenen is aan W. M. Van Kool wijk, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Beuningen. Door Z. M. is, met ingang var. 1 October 1886, benoemd tot directeur en onderwijzer der rijks-kweekschool voor onder wijzers te Haarlem, J. H. Slangen, thans eerste onderwijzer aan die school. Door Z. M. is aan mej. J. Becker, geb. te Boele, in Pruisen, mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. Door Z. M. zijn benoemd bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 2de kl de studenten voor genoemden dienst (artsen) J. F. Tuinstra en J. Kuiper. Door Z. M. is aau Karl Hiemenz, geb. te Dieburg, in het Groothertogdom Hessen, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op de Nederlandsche zeesche pen, met uitzondering van oorlogvaartuigen onder voorwaarde, dat hij de wettelijke be palingen omtrent de uitoefening der genees kunst in Nederland stiptelijk uakome. Door Z. M. is de heer J. Rosenveld, tijdelijk, namelijk voor den tijd van vijf jaar, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het leger in Ned-Indië. Wij vernemen dat de viering van den verjaardag van II. M. de koningin, even als ten vorigen jare, wederom een gondeltocht met muziek op de vijvers van de Scheve- ningsche Boschjes zal worden ondernomen in een daartoe opgetuigd vaartuig. Op den grooteu Vijver in het Haagsche Bosch zal een hooge kolom of zuil op breed voet mm wlj mm m zmsr stuk verrijzen, die 's avonds, in het licht van duizenden fonkelende lampions, een machtigen indruk belooft te maken. BUITEKLMDSCHE BERICHTEN. BELtïI E. Naar men uit Antwerpen meldt is de Oderhet eerste stoomschip van de Noord- duitsche Lloyd, verleden Donderdag aldaar aangekomen door de menigte met gejuich verwelkomd. Vrijdag is de directeur der Lloydde heer Lohmanndoor den koning ontvangen en met de Leopoldsorde begiftigd. Daarna werd hij ontvangen bij de ministers van financiën, van openbare werken en den minister van staat Lambermont. lieden zou een déjeuner worden gehoudenwaaraan als vertegenwoordiger des konings generaal Nicaise de minister van buitenlandsche zaken en die van financiën, de minister-president Bcemaert zouden aanzitten. De te Antwerpen ingenomen lading be draagt tusschen de .800 en 1000 ton De reis van Bremen naar Shanghai" zal 45 dagen duren, of na aftrek van het oponthoud te Port-Said, Aden, Singapore enz. 36 dagen. De Oder is weder vertrokken. De berichten uit de Borinage behelzen dat Vrijdag weder een groot aantal der werk stakers den arbeid hebben hervat, lntsschen zijn sommige mijndirecteuren voornemens tot het nemen van weerwraak op de werk stakers. Zoo is te Hornu en Wasmes be sloten dat de mijnen gedurende zeven dagen gesloten worden. Men zal daar dus eene gedwongen werkstaking hebben. Ook in an dere mijnen zal waarschijnlijk gelijke maat regel worden genomen. Te Paturages en te Quaregnon hebben de arbeiders in twee mijnen het werk hervat. Fnkele directeurs van kolenmijnen zouden voornemens zijn represailles op de grevisten te nemen door de putten gedurende 8 dagen te sluiten; alzoo een gedwongen werkstaking. Op de uren, dat de arbeiders in de mijnen neerdalen of er uit terugkeeren, houden patrouilles gendarmen sireng toezicht, dat geen rustverstoringen plaats hebben. FKii^KKlJH. Prins Roland Bonaparte heeft bedankt voor de gunst, die de minister van Oorlog hem wilde bewijzen, door hem in het leger te laten, op grond dat hij van Napoleon lil niet, gelijk prins Murat, den titel van kei zerlijken hoogheid had gekregen. Hij heeft zijn ontslag geviaagd als luitenant der re serve van het 36e linie-regiment. Prins Roland is getrouwd met de doch ter van wijlen den pachter van de speel bank te Monte-Carlo, den heer Blanc. Hij is de zoon van Pierre Bonaparte, die onder het keizerrijk Victor Noir gedood heeft, toen deze met getuigen bij hem kwamom wegens zekere zaak voldoening of ophelde ring te vragen. Volgens het dagblad Paris zouden elf Fransche torpedobooten bij het oversteken van den Atlantischen Oceaan door een zware windbui overvallen, en acht daarvan met man en muis vergaan zijn. De minister van marine spreekt dit be richt ten stelligste tegeu. Alle Fransche torpedobootenzegt hijbevinden zich thans in onze havens. De oorlog in Tonkin heeft, volgens de Japan Gazette, aau China 1U0,000 man en 38 millioeu en aan Frankrijk 15,090 man en 43 millioen M gekost. In BeLië, Oostenrijk en Duitschland worden bij enkele regimenten reeds proeven genomen met rijwielen voor den velddienst. Een lid der club ^Béarnais" heeft der Fransche regeering eenige twee- en driewie lers, benevens bekwame berijders, aangeboden ten gebruike bij de groote manoeuvres. La trance militairedit aanbod be sprekende zegt dat reeds van regeeringszijde in onderscheiden legerkorpsen, o. a. in het 18e, gedurende genoemde manoeuvres een geregelde rijwieldienst in werking gesteld zal worden. De Magdalena-kerk te Parijs was ver leden Donderdag te klein voor het schitte rend gezelschap, dat getuige wilde zijn van het huwelijk der dochter van president Guz man Blanco en den jongen hertog De Morny. Naar men verzekert, zal de tweede doch ter van den president van Venezuela in het huwelijk treden met den jongen prins Murat. Uit Marseille wordt gemeld, dat in de departementale gevangenis van Saint- Pierre een opstand uitgebroken is, aange stookt door ongeveer honderd recidivisten, afkomstig uit de gevangenissen van Thouars en Reoix, waar opstanden uitgebroken waren. De militaire macht moest de orde herstellen. »F ANJ E. De kamer van afgevaardigden heeft het adres van antwoord op de troonrede met 233 tegen 58 stemmen aangenomen. Dit besluit werd voorafgegaan door eene stormachtige beraadslaging, waarbij de mi nister-president Sagasta de republikeinen vijanden de9 lands noemde, maar tevens verklaarde dat het kabinet, trots hunne houding, aan het liberale programma trouw zou blijven. Den 29n April is op Yap de Duit sche vlag neergehaald en vervolgens de Spaansche, onder militair eerbetoon, gehe- schen. DUITICHLA1VD. Bij den bondraad is een voorstel aan hangig gemaakt tot herziening van de patent wet. Zij zal worden voorbereid door een enquête, die zal worden gehouden door een commissie, welke uit. 22 leden zal bestaan. De vragen, welke aan haar zullen worden voorgesteld, zijn vermeld in 't voorstel, dat den bondsraad is voorgelegd. In de bedoelde voordracht zijn ook reeds eenige punten opgenoemd omtrent de wenschehjkheid der wijzigingen, ten aanzien van welke reeds overeenstemming tusschen de bevoegde au toriteiten werd verkregen. Toch zullen de deskundigen ook over die elementen van patentwethervorming worden gehoord. Aan den afgevaardigde Singer, die uit Berlijn is gezet, werd gevraagd, of hij het bevel zijner verbanning geheim wilde houden. Singer gaf echter te kennen, dat bij hem geen reden bestond, om zich als een dief in den nacht uit de hoofdstad te verwijderen. Het bestuur van het Berlijnsch Asyl voor personen, die zonder dak zijn, en voor welke instelling Singer zich zeer interesseerde, heeft besloten de vacature in het bestuur, door Singers vertrek ontstaan, niet aau te vullen, maar zijn, naam in 't bestuur te blijven voeren. Voor eenigen tijd werd het gerucht verspreiddat vorst Alexander van Bulgarije zou zijn geschrapt van de lijst der Duitsche officieren. De Kreuzzeilung spreekt dit be richt tegen, en deelt mede, dat de naam van den prins alleen is weggelaten van de ranglijst, gelijk men dit met alle buiten landsche vorsten doet, wanneer zij als regee- rende vorsten optreden. Koning Otto I van Beieren weigert sedert eenige dagen alle voedsel. Naar het Miinchener Fremden blatt mededeelt zou het Beiersche ministerie Lutz zijn ontslag hebben ingediend. Dit is slechts een formaliteit, daar de prinsregent het ontslag niet zal aannemen. OOBTENRIJ K. Volgens een telegram uit St. Petersburg aan de Neue Freie Preste heeft de Russi sche czar zich aan boord van zijn jacht be geven dat naar zee is gestoomddoch waar van de bestemming oubekend is. Tevens is de heer Von Giers naar Franzensbad ver trokken. Men maikt hieruit op, dat de Russische regeering voorloopig aan een han delend optreden in het Oosten nog niet denkt. In eene particuliere dépêche uit Linz wordt gemeld, dat de markgraaf Alfred P.illavicinidie met den secretaris bij het Nederlandsche gezantschap, den heerCrom- melin, en twee geleiders op 26 Juni de be klimming van den Grossglockner ondernam, sedert vermist wordt. Men vreest dat hij verongelukt is. RUSLAND. Voor de Oostzeevloot zal een nieuw oorlogsschip worden gebouwd; kosten 2853000 roebels AMERIKA. De werkstakende beambten van de Lake-Shore-Spoorwmpij.hebben op verschil lende punten de spoorstaven uit den grond gehaald, zoodat sommige treinen onspoord zijn. De politie nam de boosdoeners gevan gen. Door spoorwegbeambten te Chicago werd eene vergadering gehouden, waarin zij hun sympathie voor de werkstakers uitspraken, maar toch besloten zich bij dezen niet aan te sluiten. PER TELEGRAAF. LONDEN, 4 Juli. Parlementsverkiezingen. (Dépêche van 3 u. 30 m. na middernacht.) Gekozen 148 conservatieven, 26 unionisten (liberalen die zich tegen home-rule verklaar den,) 54 aanhangers van Gladstone, en 17 leden der lersche nationalisten. De conservatieven hebben tot dasver 16, de aanhangers van Gladstone 9 zetels, de unionisten 1 zetel gewonnen. Sir W. V. 11 arcourtkanselier der schat kist, is gekozen te Derby en de heer Broad- hurst, ondersecretaris voor de Home Of fice, te Nottingham. LONDEN, 5 Juli. De ochtendbladen maken een briefwisseling openbaar tusschen Gladstone en Balfour, den gewezen president van de Local Government Board. Hieruit

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2