NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ifceze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 3 Juli 1886, N°. 154. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. sclie Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200, Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg: 6. STADSNIEUWS. Tot hoofd der openbare school te Geldrop (N.-B.) is benoemd de heer Francois J. F. Tijssen alhier, thans werkzaam op de school van den heer Van Wijk. Men schrijft ons: Veertien dagen ge leden liet het weer zich voor den hooibouw slecht aanzien; thans vlot het werk zooveel te beter. Het droogt kostelijk en er wordt veel en lekker hooi gewonnen. Eigenlijk droogt het nu wel weer een beetje te hard voor het weiland en als de boer het voor 't zeggen had zou hij nu een goede vlaag regen kunnen velen, maar dan moest er vooreerst geen droppel op het hooiland vallen. Later, als de bouw is afgeloopen, dat is wat anders. Want de vrucht neemt en de lucht neemt, redeneert de goede man, en in deuz' lijd konnen we best iedere week een dag hebben dat het eens ferm regende. Dat zou pas goed doen! UNIVERSITEIT. Heden werden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. L. W. C. Von Weiier, geb. te Zaltbommel, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Een paar vragen over de bewijskracht van koop mansboeken"; daarna de heer O. W. Sipkes, geb. te Sint-Maartensdijk, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „De verplichting van den verkooper tot levering". MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1778) van Jean Jacques Rousseau. De bekende Nederlandsche pianist S. Van Groningen heeft onlangs in Albert Hall en andere groote concertzalen te Londen, door zijn brillant spelgroot succes gehad. Prof. Mannstadt zal met 1 October als le „hofkapellmeister" van de opera te Wiesbaden optreden. In Drury Lane theater werd gisteren een nieuwe opéra comique van Hervé „Frivoli" met groot succes voor de eerste maal gegeven. Naar men verneemt, is er in de ze nuwziekte, waaraan de heer D. Van Ollefen sedert eenigen tijd lijdende was, eene be langrijke verbetering gekomen, zoodat men gegronde hoop koestert op zijn spoedig herstel. Wij vernemen, dat in 't najaar een bundeltje onuitgegeven verzen van De Genestet het licht zal zien bij de Mij. Elsevier te Rotterdam. Er is een abonnement opengesteld op gedichten in het Volapük. Steiner echter geeft als proeve van eene nóg nieuwere wereldtaal (Pusilingua) „Te Lureley de H. Heine"; we doen hier het oorspronkelijke van het eerste couplet volgen door de vertaling. Ich weiss nicht, was soil es bedeuten, Das ich so traurig bin; Ein Marchen aus alten Zeiten, Dass komt rair nicht aus dem Sinn. Mi ignorar, quéu signifare, Quod ére mi éta tristo; Quod wórtas de óna legénda, Non quittar min Sénsissoró. De vrouwen zien naar den titel van een boek, de beschaafde mannen naar den auteur, de letterkundigen naar den uitgever. (Hum. Album De Fransche regeering heeft 48.('00 frs. aangevraagd voor den aankoop van drie stukken van Alph. De Neuville en eenige zijner teekeningen. Nu de schilderijenverzameling van uit Haarlem naar het Rijks-Museum te Amster dam is overgebracht zijn de groote zalen van het Paviljoen gewijd aan het Kunstnij verheids-Museum, terwijl daardooY het Ko loniaal Museum eene aanzienlijke ruimte heeft aangewonnen. Beide Museums zijn thans gereed en de heropening van het Paviljoen zal feestelijk plaats hebben op Maandag 12 Juli e. k. 's namiddags te half twee. De ingang tot het Paviljoen is op het terras. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Stc. van 2 Juli bevat het kon. besluit van den 29en Juni jl.houdende goedkeuring van een reglement voor den dienst der rijkstelegraaf en intrekking van vijf daarmede in verband staande besluiten. De minister van waterstaat, gemach tigd om het tijdstip te bepalen, waarop het bij kon. besluit goedgekeurde reglement voor den dienst der rijkstelegraaf zal worden ten uitvoer gebracht, heeft bepaald, dat het voornoemde reglement op 7 Juli a. s. zal in werking treden. Het rijks Etnographisch museum te Leiden heeft van den heer A. J. Van Kool wijk, R. K. priester en pastoor te Oranje stad op Aruba, ten geschenke ontvangen eenige voorwerpen van kleeding, afkomstig van de Guajiros Indianen, Venezuela, en van Aruba. Voorts verschillende artikelen van huisraad, afkomstig van de Guajiros Indianen, de Indianen van CostaRica, van San Domingo en van Aruba. Aan den schenker, die reeds meermalen zijne vrijgevigheid ten aanzien van rijks museum betoond heeft, is de dankbetuiging der regeering aangeboden. Door den heer A. Begeer, firma C. J. Begeer te Utrecht, is aan het rijk ter plaatsing in het Koninklijke Penningkabinet te 's Gravenhage ten geschenke aangeboden een exemplaar in brons der medaille, ge slagen ter herinnering aan het 250-jarig bestaan der universiteit te Utrecht. Aan den schenker is de dank der regeering be tuigd. Door den minister van waterstaat is de kon. machtiging gevraagd op het besluit om het le en 2e rivierdistrict op te heffen en daarvoor in de plaats te stellen: „Het beheer der groote rivieren", onder één hoofd ingenieur. Deze verandering zal primo Oc tober in werking treden. (TV. H. C.) Naar de N. R. Ct. verneemt worden bij het departement van marine plannen be raamdten einde den ouden dag van de werklieden, werkzaam bij 's rijks werven te verzekeren. Een onderzoek hoe dienaan gaande bij particuliere fabrieken in ous land gehandeld wordt, is opgedragen aan den in genieur 1ste kl. der marine C. L. Loder. Bij het apothekers-examen te Gro ningen zijn geslaagd de candidaten L. Vod Italië, J. Van dtr Moer, P. Huber, J. Van Tright, J. H. H. Stroiuk Jr. en A. De Vogel. Volgens het JD v. Z.-H. en 's Gr. heeft de heer De Geer van Jutphaas de benoe ming tot lid der tweede kamer voor Gorin- cliem aangenomen. De weder-toekenning van het vroeger toegestane subsidie is door gedeputeerden aan prov. staten van Zuidholland voorge dragen voor de ambachtsteekenschool te Noord wijk. Men schrijft aan het D. v. Z.-H, en Grav. uit het Westland, dd. 30 Juni: Gaf de kruisbessen-handel op Engeland on bevredigende uitkomsten, met de aardappelen is 't tot heden nog treuriger gesteld. De zg. kanen (Amerikanen), die hooidzakelijk voor onze overzeesche buren worden geteeldvin den geen aftrek. Wel is er van tijd tot tijd een vraagje, maar dan komt er zooveel aan bod, dat de prijzen onmiddellijk dalen. Men besteed thans 60 ct. voor 't kinnetje: een prijs, die in andere jaren eerst aan het einde van de campagne, als het beschot natuurlijk zooveel grooter is, als een minimum werd beschouwd. Doch de kanen moeten weg, want zij kunnen niet, evenals de Engelsche aardappelen, welke voor het binnenland be stemd zijneenigen tijd worden opgelegd. Bovendien moet voor de tweede vrucht wor den gezorgdzal het land niet geheel rente loos blijven. Op het gelaat der Westlanders is dan ook het „hop, hop, hop!" niet te lezen en toch kunnen die slechte uitkomsten niet anders dan in't belang zijn van de hop, voor welker teelt men over 't algemeen hier nog weinig sympathie gevoelt. Vrijdag is er weder een samenkomst van belanghebbenden in een proefneming; 't is te hopen èn voor het Westland è.i voor den welstand zijner bewoners, dat deze vergadering grootere be langstelling moge ondervinden dan de voor afgaande. Te Bleiswijk zijn de mazelen epide misch verklaard. Bij niet minder dan 240 personen is de ziekte geconstateerd. Slechts één persoon is daaraan overleden. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is ingekomen een preadvies van burg. en weth. op het adres der werklieden-vereeni- gingen in zake de aanbestedingen. Burg. en weth. wijzen er op, dat zij bij aanbestedin gen geen anderen weg dan den thans ge- volgden kunnen volgen, daar zij tegenover de belastingschuldigen verplicht zijn het werk zoo goedkoop mogelijk te laten verrichten. Van daar aanbes'edingen en de gunning aan den laagsten inschrijver. Is die laagste toe- FEU1LLETON. 329.) Gij ziet voor u graaf Paul De Lasserre, en hier naast mij zitten ziju echtgenoote en zijne dochter, mevrouw de gravin Hélèue De Lasserre, en Lucie De Lasserre, mijn lief peetekind." De graaf vatte de hand van den jongen man en zei toen hartelijk: „Wij kennen elkander al lang, markies! hoewel wij ons pas voor de derde maal ont moeten. U kan nu de dames gaan aanspreken." Eu terwijl hij zich van den markies ver wijderde, naderde de graaf een met papieren beladen tafeldie men raidden in het salon geplaatst had, en prak zacht eenige woorden tot twee heeren, die deftig:op leunstoelen zaten. Een dier heeren was de notaris Corvisier, en de andere een van diens collega's. In dien tu9schentijd was Adrien buiten zich zeiven, met suizende ooren en als met een floers voor de oogen, de markiezin, de gravfh en de dochter van deze genaderd. „Lucie, kindlief," sprak mevrouw De Lasserre, „je moogt je vriend wel de hand geven." Lucie, kleurende en aangedaan, maar met een vriendelijk lachje op de lippen en de vreugde en het geluk in den blik, stak haar bevend handje uit. De markies greep het snel. „O, o!" riep hij, „maar 'tis dan waar, 't is dan waar! p" Lucie antwoordde: „Ja, AdrienI 't is waar, dewijl gij mij lief hebt en ik u lief heb." „Te veel, te veel geluk," stamelde hij. De gastvrouw schoof een leunstoel bij, waarop hij ging zitten. „Is mijnheer in staat de voorlezing aan te hooien?" vroeg de collega van den heer Corvisier. „Welke voorlezing?" De voorlezing van het huwelijks-contract." „Het huwelijks-contract?" herhaalde hij, geheel overbluft en terwijl hij groote oogen opzette. „Kom, Adrien! herstel je," sprak de markiezin, „en tracht je zeiven te beheer- schen. Je kunt toch wel begrijpen dat we niet voor niets hier allen zijn saamgekomen." De notaris begon deftig, langzaam, en eentoonig het contract voor te lezen. „Droom of waak ik? Mijn God!" sta melde de markies. Maar Lucie was bij hem, lachte hem toe en hij hield haar hand in de zijne. Hij moest wei aan de werkelijkheid gelooven. Op eens vloog hij op. „Ga niet voort, notaris! ga niet voort," riep hij. „U zegt dat ik in de gemeenschap het landgoed en de bosschen van Verveiue, het bosch van Grancy en van Aulnoie, de pachthoeven van CkaufFroix, van Saint-Be- noit en van Blemont aanbreng? Dat is een dwaling, notaris. Ik breng niets aan. Al mijn bezittingen zijn bezwaard, en ik heb tot schuldeischer een man, dien ik niet ken, en die, wanneer hij het verkiest, gerechte lijk al mijn goederen zal kunnen laten ver- koopen." „Mijnheer," antwoordde De Lasserre. „U heeft geen schuldeischer uieer. U is niets meer schuldig, daar die heeren al u schuld bekentenissen in handen hebben. Behoef ik er bij te voegen, dat de graaf De Lasserre onder den naam van Pierre Rousseau, aan Vaidonk alles afhandig heeft gemaakt, om het erfgoed uws vaders ongeschonden te bewaren?" „'t Is te veel, te veel," sprak Adrien, door aandoening overmand. Hij viel weder op zijn stoel neder. De notaris voleindigde de voorlezing van het stuk. De graaf en gravin De Lasserre schonken hun dochter vier millioen tot huwelijksgift; daarenboven een geheel gemeubeld huis, Avenue des Champs-Elyséesmet paarden op stal en rijtuigen in het koetshuis. De markiezin De Montperrey voegde bij dien prachtigen bruidschat nog een millioen als huwelijksgeschenk aan haar peetekind. De graaf schelde. Een deur ging open, en Theodoor kwam binnen met een kistje, dat de markies onmiddellijk herkende. „Mijnheer!" sprak de graaf glimlachende, „hier zijn de juweelen van de markiezin De Verveiue, uwe moeder, die Pierre Rousseau den graaf De Lasserre gemachtigd heeft u ter hand te stellen." Met tranen in de stem riep Adrien: „O, mijnheer, mijnheer!" Hij scheen op het punt den grijsaard te voet te vallen, maar deze hield hem tegen en omhelsde hem. „Door u mijn dochter te geven, bied ik u het middel aan om ons te bedanken en mij uw erkentelijkheid te betoonen; maak haar gelukkig." (Slot volgt.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1