belanghebbenden, dat de commissie, die in 18b0 te Groningen belast is met het afne men van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 Decem ber 1878 Slbln°. 222), zal zitting hon den te Groningen, op 12 Juli e. k. en vol gende dagen. i—De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van sollicitanten voor het kantoor Beek (Limburg), ontvangers en andere ambtenaren die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvang kantoren in aanmerking kunnen komen on verschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 15 Juli e. k. bij het departement van financiën kun- uen' aanmelden. Met het stoomschip Zuidholland zal 3 Juli a. s., des voormiddags te 12j uur, eene brievenmaal worden verzonden uit Rot terdam naar Padang en Batavia. In de groote zaal van het Prinsenhof te Delft is de eikenhouten muurbekleeding geheel gebijlst en in het was gewreven. De uitermate donkere, bijna zwartekleur, die zij hierdoor kreeg begint langzamerhand plaats te maken voorde donkerbruine kleur, zooals die van oud eikenhout is. De meubelen, die sedert langen tijd slechts bestonden uit twee kasten naar het model uit den jijd van prins Willem Izijn sedert gisteren ver meerderd met een viertal voorwerpen, drie stoelen en rustbankje, te Amsterdam ver vaardigd naar het model van genoemd tijd vak. De eene komt in vorm geheel overeen met 'dien onder n°. 1659 geëxposeerd geweest op de historische tentoonstelling, in Juli en Augustus 1884 alhier gehouden en waarvan vermeld werd dat het de stoel was waarop Willem I in 1578 gezeten heeft toen hij bij Dirk' Janz. De Gneff, burgemeester van Am sterdam, gelogeerd was en die, hoewel de eigendom van de familie De Graeff, thans berust in het museum van het koninklijk Oudheidkundig genootschap te Amsterdam. De beide andere stoelen zijn aan elkander gelijk en van eene massief houten en recht opgaande rugleening met inlegwerk voorzien, riet rustbankje is evenals de stoelen geheel van eikenhout en met eene beweegbare rug leuning Onder allen bevindt zich een kastje, bewaarplaats voor boeken, papieren of der gelijke. ifi- P-) Als een bijzonderheid verdient vermel ding, dat de mailboot Etruria, die den 19n Juni New York verljet en Zaterdag te Queen- stown aankwam, niet minder dan 553 salon passagiers aan boord had. Dit is het grootste aantal passagiers le kl., dat ooit door een enkele boot over den Atlantischen oceaan vervoerd is. De Koloniale en Indische ten toonstelling oefent op de reislust grooten invloed uit. In een gezin op het platteland werden vader en dochter veroordeeld; de eerste wegens het rijden op de kleine steenen -tot f3 boete, subs. 2 dagen gevangenisstraf, en de dochter wegens burengerucht tot f 5.50 boete, subs. 3 dagen. Daar volgens hunne meening het „zitten" voor zoo iets geen schande is, werd beslo ten die f8.50 maar te sparen en de straf te ondergaan. De tijd voor den vader was aangebroken; beladen met een aantal „stik ken met spek" en eene kruik bier ging hij op reis, maar moest te bestemder plaatse aangekomen, natuurlijk alles afgeven, en 's morgens zijn maal doen met droog rogge brood en koffie; ook kreeg hij een bakje met zout om op het brood te doen. Dit schijnt hem slecht bevallen te zijn, want wel is waar roemde hij de zindelijkheid, maar dat roggebrood zat hem zoo dwars in de maag, dat toen hij te huis kwam, hij voor zijne dochter dadelijk de f 5.50 betaalde. Volgens zijne meening zou de „inaid" het er geen drie dagen uithoudenen dit te meer omdat het gezelschap hem ook alles behalve bevallen was. Dit voorbeeld zal zeker bij de invoering van het voorgenomen stelsel van de eerste drie dagen op water en brood wel meer voorkomen. Prins Albrecht van Pruisen wordt half Juli weder te Scheveningen verwacht. De prinses en hare kindereu zullen hem ditmaal niet vergezellen, maar tijdens's prin sen verblijf alhier op „Seitenberg", bij Lan- deckvertoeven. Het plan bestaat op 18 Augustus a. s. des voormiddags te Woerden een wedstrijd in schoontijden te houden, terwijl des na middags eene harddraverij zal plaats hebben door paarden ouder den man, welke niet meer dan één piijs hebben behaald. Maandagavond omstreeks halfzes ont stond brand in een van de op den vesting wal te Biielle staande „planken loodsen" (militaire magazijnen). Hulp was spoedig aanwezig, zoodat nog niet de helft van het brandende perceel verloren ging. Drie jon gens, die reeds bij de justitie in verhoor zijn genomenschijnen op deze afgelegen plek een vuurlje tegen een der gebouwen aan gestookten zoo den brand veroorzaakt te hebben. Gisteren zijn te Amsterdamvoor de keuze van twee raadsleden, van de ruim 9000 kiezers 7651 opgekomen. Het hof te Amsterdam heeft heden F. H. Liese schuldig verklaard aan bet hem ten laste gelegde feit (diefstal bij nacht in een bewoond huis) en veroordeelde hem tot een tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren. Voor veertien dagen kwam een dame met een kind logeeren in een hotel te llee- renveen. Zij vertelde dat zij huishoudster was geweest bij den heer d. T. te Amster dam en zich nu naar Friesland had begeven, om weder eene dergelijke betrekking te zoe ken. I e Heerenveensche kermis heeft zij meé gevierd en het scheen dat er „geen krimp was. Onverwacht echter zijn moe der en kind verdwenen zonder te betalen, met achterlating van een koffer waarin zich eenige sleutels bevinden. Onder geleide en toezicht van den Amsterdamschen prof. Max Weiier, is gis teren een dolfijn, welke te Tessel aan het strand is gespoeld, naar het Zoöl. Gen. N. A. M. Verwoerd. De viscli is ruim 3 meter lang. De heer J. E. N. baron Schimmel- penninck van der Oye heeft zijne benoeming tot lid der tweede kamer in het hoofdkies district Utrecht aangenomen. Te Arnhem werd Maandag een pak coupons ter waarde van f 5000 verloren. Vijf sjouwers vonden het pak, wisselden in eene tapperij een paar coupons in, en be hielden het overige. Zij werden echter 's nachts door de politie uit hun bed ge licht en in verzekerde bewaring gesteld. Nader kan nog worden gemeld, dat de voortvluchtige kassiersbediende Dirk Van der Steen uit Nijmegen, van wien gisteren melding is gemaakt, ook in zijn gezelschap heeft medegenomen den korporaal J. H. E. E. Gulikers, oud 20 jaar, lang 1.63 meter, blond haar, gezond uiterlijk, litteeken aan het hoofddie met den voortvlu.-htige zeer bevriend was en sedert Zondag jl. van het 5e regiment infanterie te Nijmegen wordt vermist. Volgens ingewonnen informatiën heeft be doelde korporaal zich van zijne militaire klee ding ontdaanen is hij met den ontrouwen bankiersbediende in burgerkleeding Zouda ochtend omstreeks 9 uur van Lent per rij tuig naar Arnhem vertrokken. Zij schijnen zich dien dag te Arnhem te hebben opge houden; althans, volgens inlichtingen, zou den zij daar in onderscheidene calés zijn ge zien. Uit Winterswijk wordt van 27 Juni aan de Arnh. Ct. gemeld: Gisterenmiddag zijn de reizigers met den trein van Essen, die een paar minuten voor 4 uur hier aan komt, door het kloek gedrag vau den Duit- schen machinist Vollmer, aan een ernstig levensgevaar ontsnapt. Door onvergeeflijke roekeloosheid van liet bedienend personeel geraakte een rangeereude trein in het hoofdspoor waarlangs de personentrein van Essen juist binnenkwam. De Duitsche machinist bemerkte gelukkig het drei gende gevaar, en had de tegenwoor digheid van geest alle remmen met kracht werking te brengen en tegen-stoom le ge ven, zoodat de machine zich hoog ophief. Op een paar passen afstand van den rangeer- trein gelukte het hem zijne machine tot staan te krijgen. Ware de man in het hachelijke oogenblikslechts op eigen levensbehoud be dacht, van de machine gesprongenniemand die hem hierover eeuig verwijd had kunnen maken. Hij bleef echter op zijn post en mocht de voldoening smaken eene gevaar lijke botsing voorkomen te hebben. Bij de berv. kerk te Ferwerd (Fr.) heeft men op eene plaats, die men zeker weet, dat iu eenige eeuwen niet geopend is geweest, talrijke geraamten gevonden in nog volkomen gaven toestand, en die belangrijk grooter en forscher ziju dan van het thans levende geslacht. Aan de gisteren in het district Goes gehoudeu herstemming voor leden der tweede kamer, werd deelgenomen te: Goes door 2a0 van de 272, Bergen op Zoom 431 van de 516 kiezers en te Thuleu, evenals de vorige maal89. Den 15 Juni stemden er te: Goes 245 en te Bergen op Zoom 460. '«CKAVEIVIMUE. neo) op den 12den November 1884, alsnog bij afzonderlijke dagorders, zoo in lndië als in Nedeiland, eervol zal worden vermeld. Door Z. M. is de heer mr. J. C. Van Eyk, gewezen leeraar aan de afdeeling In dische taal-, land- en volkenkunde van het gymnasium Willem III te Batavia, laatste lijk met verlof in Nederland, op zijn ver zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen; en H. A. Van Manen, gewezen baas, be last met het ineenzetten van ijzeren schepen bij ue fabriek voor de marine en het stoom wezen te Soerabaya, thans met verlof in Nederland, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van.pensioen. Door Z. M. is de met verlof in Ne derland aanwezige off. v. gez. 1ste kl. van het leger in Ned.-Indie H. Van Dam, ter zake van lichaamsgebreken, eervol uil Zr. Ms. militairen dienst out gen met toeken ning van pensioen; en is de heer J. H. Anschiitz, arts, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij hel personeel van uen geneesk. dienst van het leger in Ned.- Indië. De luit. ter zee 1ste kl. J. A. tl. Beek, uit Oosl-lndie in Nederland terugge keerd, is op non activiteit gesteld. BUITEN LANDSUUE BERICHTEN. verdragen. Hij eindigde met driewerf een hoch op den regentwaarmee de aanwezigen met geestdrift instemden. Prins Luitpold antwoordde met eeD betui ging van dank; hij deed uitkomen, hoe de Voorzienigheid hem, in den laten levens avond, nog den plicht oplegde om de teu gels van het bewind te voeren; hij hoopte, lat het hem vergund mocht wezen, omdat te doen tot het welzijn van het Beiersche volk. Daarop boog de regent voor de vergader- len, reikte baron Von Franckenstein de hand n verliet de zaal. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 30 Juni. De ochtendbladen bevestigen de verbanning uit Berlijn van den sociaal-democraat Singer, lid vau den rijks- j. De afgevaardigde moet voor Zaterdag middag de hoofstad verlaten hebben. MONS, 30 Juni. De werkstaking dreigt op nieuw algemeen te worden. Heden is de arbeid gestaakt in vele kolenmijnen te Pa- turages, Quaregnon en Wasmes. De werk stakers houden zich rustig. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is bepaald, dat de le luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië G. A. Platt, ter zake van zijn gedrag bij de ver meestering der vijandelijke versterkingen nabij Bangkajang (Westerafdeeling van Bor- BELG1E. Volgens den Brusselschen berichtgever van den 'lemps zou burgemeester Buis aan de arbeiderspartij verzoeken de manifestatie, op 15 Aug. a. s. bepaald, op een anderen dag vast te stellen, daar zij anders samen valt met de nationale feesten. E\L t: L A O. In berichten uit Lummoo (Opper Birma) i. d. 19 Juni wordt gemeld, dat de Engelsche troepen, onder bevel van majoor Halles, een aanval deden op JÖOO Birmee- zen die zich sterk achter staketsels verschanst hadden. De aanval mislukte, ofschoou de Engelschen vau twee batterijen voorzien wa renzij moesten zich na een ernstig gevecht van vijf uren terugtrekken. Majoor tlailes is gewond. FKANK1UJ K. De Senaat heeft zijne goedkeuring verleend aan de overeenkomst tot regeling der telegramtarieven, in September lö85op de conferentie te Berlijn vastgesteld. Voorts werd het voorstel der leening van 250 millioen voor de stad Parijs aange nomen. Men verzekert, dat prins Murat, als bloedverwant der Bonapartes, uit het kader van het Fransche leger is geschrapt. -De heer Langrand-Dumouceau heeft onlangs eenige dagen te Parijs doorgebracht. De beroemde Belgische financier, die een zoo geruchtmakende rol eenige jaren geledei heeft gespeeld en later zoolaag is afgedaald is naar Mexico teruggekeerdwaar hij direc teur van een assurautiemaatschappij is. In 138^ zijn binnen Parijs door om nibussen, tramwagens, gondels en stoomboo- ten gezamenlijk 277,994-,00-i personen of gemiddeld 761,628 personen per dag vervoerd. Te JS'imes zou een epuestrische voor stelling plaats hebben met een electrische verlichting, 3U.00U menschen waren bijeen. Maar de verlichting mislukte en het publiek, hierover woedend, sloeg alles kort en klein; gendarmes eu soldaten moesten de orde herstellen. ITA LIE. Bij de behandeling van het regeeriugs- voorstel over de voorloopige kredieten op de staatsbegrooting, heeft de kamer van af gevaardigden met 220 tegen 153 stemmen eene motie aangenomen, waarbij volkomen vertrouwen in het ministerie betuigd wordt. DUITSCIIL AND. - Naar men verneemt, is aan den so- ciaal-democratischen rijksdag-afgevaardigde Singer het verder verblijf te Berlijn ontzegd. De eedsaflegging van den prins-regent van Beieren heeft Maandag iu de Troonzaal te Munchen op de voorgeschreven wijze plaats gehad. Prins Luitpold besteeg den troon, waar op de minister van justitie den eed, bij de Grondwet voorgeschreven, voorlas, eu prins Luitpoldonder het opheffen der drie voorste vingers van de rechterhand, de woorden: „ik zweer", uitsprak. Vervolgens hield de president van de eerste kamer, baron Von Frauckenstem een toespraak tot den regent, waarin hij wees op de smartelijke verliezen, welke 't koningshuis en de natie bij herhaling gele den hadden; thans staarde men met ver trouwen op het regentschap. De redenaar stelde in 't licht, hoe onwankelbaar werd vastgehouden aan.de voor 16 jaren gesloten Bij de te Alfen gehouden verkiezing voor een lid van de prov. staten is gekozen de heer S. Van Velzen (a.-r.). Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin, op 2 Augustus a. s., zal van gemeentewege in het Haagsche Bosch eene illuminatie worden ontstoken. De levering van 32000 lampions zal a. s. Maandag door burg. en weth. worden aan besteed. Heden is door F. Domela Nieuwen- huis en C. Croll ter griffie van de arrondis- sements rechtbank te 's Hage liooger beroep aangeteekend van het vonnis dier rechtbank houdende veroordeeliug van eerstgenoemden tot 1 jaar celstraf en geldboete en van den laatste tot eene geldboete. Aanst. Vrijdag, 2 Juli, zal in het Kurhaus te Scheveningen het 3e symphonie- concert worden gegevenwaarop o a. de 8e symphonie F. dur van v. Beethoven, en een .concert voor viool E. moll van F. Mendelssohn door den heer Max Saerwedel zullen worden uitgevoerd. Twee rijksveldwachters, A. Verbraak en J. W. F. Van Schuylenborg, hebben heden in den vroegen morgenstond (omstreeks twee uur) den sociaal democraat Belderokcolpor teur van Rec.'it voor Allenop beeterdaad betrapt bij het aanplakken van een opruiend geschrift, tegen den muur van het paleis van justitie te Amsterdam. Belderok werd in het politiebureel der vierde sectie gebracht, waar tegen hem proces-verbaal is opgemaakt. Later op den dag werd een bevel tot voorloopige inhechteuishouding tegen hem uitgevaardigd. De veldwachters waren in eene schuit in de Prinsengracht, waar ze op last van den officier van justitie ieeds sedert eenige nach- teu een waakzaam oog hieldendaar voor eenige dagen ook eeu smaadschrift tegen het paleis van justitie aangeplakt was ge worden. Nog 106 exemplaren zijn bij Belderok gevonden. Het is hetzelfde opruiend pla- kaat, dat de vorige week op verschillende plaatsen in de stad werd aangeplakt. Het is op oranjekleurig papier gedrukt en van achteren sterk gegomd, zoodat men het slechts behoefde te bevochtigen om het te bevestigen. Drie zijner partijgenooten ver gezelden hem en trachtten zijne aanhouding te beletten, waarbij zij met de wapens der veldwachters kennis maakten. Belderok is een wegens luiheid van 's rijks werf weggejaagde scheepstimmerman. Hij heeft een vonnis van drie maanden wegens verzet tpgen de politie achter den rug. (Hbl.) Drie huzaren van het garnizoen te Zutfen gingen gisteravond zonder toezicht in de Berkel baden, met bet ongelukkig ge volg, dat een van hen verdronk. De twee anderen zijn voor dat feit in arrest gebracht. SCHOOL- E\ KERKNIEUWS. Mej. E. Freera, leerares aan de midd. meisjesschool te Middelburg, staat u°. 1 op de voordracht voor leerares aan de midd. school voor meisjes te Groningen, n°. 2 is mej. C. Slothouwer te Leiden, u#. 3 mej. Van Maurik te Amsterdam. INCEZONDEN Een ware Hpookgeschiedenis. „'t Is nu ongeveer vijftig jaren geleden, maar 't heugt mij nog, alsof het eerst gis teren gebeurd was; het huis, waar dit alles voorviel, zal ik u bij gelegenheid nog eens aanwijzen," Aldus eindigde de verteller,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2