ML* SS SC n SB JH E: Bij de herstelling van een pand, toe- behoorende aan een weeshuis, te Zutfen, heeft inen een prachtig gobelin, achter een behang, ontdekt. De provisoren van het ge slicht hebben het voor f 550 verkocht aan een koopman aldaar. BINNENLANDSCIIE BERICHTEN'. Twee jongelingen te Alblasserdaindie door eene kat gebeten waren, zijn naar Pa rijs vertrokken, ora zich onder behandeling van prof. Pasteur te stellen. Het ouderzoek, te Utrecht ingesteld, moet aan het licht ge bracht hebben, dat de kat dol was. Bij de firma Couvée te Den Haag verscheen dezer dagen een handig boekje, ,/Praclische vraagbaak/' Het geeft behalve den tijd van vertrek van de meeste stoom trams, in duidelijke letter de tarieven voor enkele reis en retour, op al de Nederland- sche spoorwegen met vermelding van den duur der geldigheid. Tarieven voor abon nementen, kinderen, militairen, gezelschap pen, scholieren en goedkoope rondreisbil- jetten. Aan dat alles laat samensteller voor afgaan //de algemeene en bijzondere bepa lingen voor het personenvervoer op de Ne- derlandsche spoorwegen/' Gedeputeerde staten van Z.-Holland hebben verklaard dat de raad der gemeente Delft terecht afwijzend heeft beschikt op het verzoek van den heer J. C. Fabius, om hem in zijn lidmaatschap van den raad te hand haven. In de Groote Houtstraat te Amster dam woonde een echtpaar, dat het niet best met elkander kon vinden en waarvan de vrouw den man regeerde. Reeds meer malen waren hevige tooneelen tusschen bei den voorgevallen en de verhouding werd niet beter, omdat de man maar weinig verdiende en buitendien dronk. Eergisterenavond, omstreeks zeven uur, kwam de vrouw uit haar werk huis te huis. Zij vond haar man te bed lig gende. Er ontstond twist, welke zoo hevig werd, dat de vrouw een bijl opnamen haar man een levensgevaarlijke wonde in den hals toebracht. Per raderbaar werd de gewonde naar het gasthuis vervoerd en de vrouw, onder een toeloop van buren, die haar te lijf wilden, naar het politiebureau der 5e sectie gebracht, waar het den politieagenten heel wat moeite kostte om te voorkomen dat de woedende menigte de vrouw voor haar misdrijf strafte. Velen van de pleizierreizigersdie Dins dag met den extra-guldenstrein der staats spoorwegmaatschappij via Geldermalsen uit Arnhem naar Utrecht gingen, hebben een heel onpleizierigen terugtocht gehad. De trein zette de reizigers af aan de goederenbureaux der staatsspoor, vroeger het station, nabij het Rijnspoorwegstation. Des avonds moest men daar om elf uur weder present zijn. Vele reizigers kwamen echter in den avond op het perron van het Rijnspoorwegstation terecht, vroegen naar den trein voor Arnhem en stapten in. Toen nu onderweg de controle plaats had, bleek de vergissing en moest iedereen f 1,90 bijbetalen. Er waren er ook onder, die van de maskerade nog geen dub beltje hadden overgehoudendeze werden bij het verlaten van den trein door de politie opgeschreven. Gisternamiddag vielen te Nijmegen door het breken van een steiger die niet goed bevestigd was, bij een in aanbouw zijnd ge bouw, een drietal metselaars van eene aan merkelijke hoogte naar beneden, ten gevolge waarvan een hunner zekere W. L.oud 20 jaar, wonende te Berg-en-Dal, voor dood naar het ziekenhuis moest worden wegge dragen, terwijl een ander eene zoodanige wonde aan het hoofd bekwamdat zijn leven niet huiten gevaar is. De derde kwam met den schrik vrij. De politie heeft onmiddellijk een onder zoek ingesteld naar de deugdelijkheid der materialenwaarvan de steiger was samen gesteld, opdat, wanneer het mocht blijken, dat door gebrek aan voorzorg van den aan- ntmer het ongeval is ontstaan, tegen hem proces-verbaal kan worden opgemaakt. Te Apeldoorn kwam Woensdag een liardlooper om zijne kunst te vertoonen. Een der jongelieden van het dorp, die bekend was om zijn snel loopen, werd door andere aangespoord zich met den man van het vak te m«ten. 11 ij hield hem dan ook bij. Dit scheen dezen niet te bevallen en er volgde eene vechtpartij van den dharlooper en diens vrouw met bet jonge meusch. Het publiek trok voor dezen partij en het slot was, dat de politie tusschen beiden kwam en het echt paar onder luid gejuich van de jeugd naar de herberg bracht, waar het afgestapt was. De rechtbank te Heerenveen heeft in hare zitting van 24 Juni jl. behandeld twee zaken van ^bollejagers" in de veenderij te Oldeöuwer. Tegen twee personen, die met de ubolle" de veenderijen doortrokken, en als belhamels het woord voerden tot de aan het werk zijnde arbeiders, werd eene maand en tegen de twee anderen 45 dagen celstraf geëischt. Men schrijft aan de N. B. Ct. uit Drente: Een eigenaardig landbouwbedrijf, dat bier tegelijk als een Drentscb volksver maak wordt beschouwd en bij de laudlieden deswege in hooge eere wordt gehouden, is het schapenwasschen. In elk Drentscb dorp of gehucht worden van acht tot veertien k zestien honderd Drentsche schapen gehouden. Al de schapen van een dorp worden in één dag, en wel in pl. m. drie uren tijds, ge- wasschen. Bij boer vergadering, door hel boer- horen bijeengeroepen, wordt de dag bepaald, mits het weder en het water dienende zijn. Op den ochtend van den vastgestelden dag hoort men opnieuw het geluid van het bue- renhoren dat door het dorp klinkt, ten be wijze dat de uitvoering ^doorgaat". Aan de oevers van eenen stroom of eenen in het veld aanwezigen waterkuil wordt in de haast een stuk grond omheinden men heeft eene //hut'', die al de schapen kan intioudeu. Onder aanhoadend hondengeblaf, herdersge- fluit en geloei der daarbij niet ontbrekende dorpsjeugd, afgewisseld door het blaten der schapennadert de kudde de badplaats. Ziju de schapen ^binnen", zoo begeven zich de z/wasschers" te water. De diereu, oude be kenden met de jaarlijkscbe kuur, tooneu allen watervrees. Doch onze veeliefhebbers zijn nu allen meedoogenloos. Men duwt de dieren te water. De mannen, die tot over het midden in bet niet meer heldere nat staan, beginnen onder luidruchtig gezang (men zegt dat dit de koude weert) te was- schen, wringen, wrijven en het blijkt dui delijk dat deze zeldzame werkzaamheid ook al reeds gewoonte is geworden. Tusscheutijds wordt lotje getikt" (een borrel gedronken). Ieder wasscher doet in twee k drie uren tijds twintig k vijf-en-twintig schapen de kuur ondergaan. De gereinigde dieren worden na verwijdering uit het water het veld inge dreven en door de dorpsknapen bewaakt. Na afioop der wassching heeft menigeen nog lust zich in de zwemkunst te oefenen, zoo het water nl. niet koud was. In de stroomen hebben soms de visscheu veel van dit bedrijf te lijden, wijl de vochten der schapenhuid en de bestanddeelen van het smeer, tot wering der schurft op de huid der diereu gewreven, in het water oplossen. Tegen een k twee ure des middags is alles volbracht en keert men onder vroolijk gezang huiswaarts. lu zeker dorp was voor eenige jaren de dorpsjeugd teleurgesteldwijl er bij gelegenheid van eene landbouwtentoonstelling geene volksvermaken zouden plaats hebben. Tot vergoeding voor het haar aangedaan leed vroeg zij verlof tot schapenwasschen, hetwelk werd toegestaan. Gelijk het wasschen heeft ook het scheren van al de schapen van een dorp op éénen ochtend plaats. De tweede helft der maand Juni is de daarvoor bestemde tijd. Te Chicago is een oud-strijder over leden, tevens de oudste Hollandsche inge zetene te dier plaatse. Ale Stegenga werd den 5n Oct. 1795 te Ulst in Friesland ge boren, streed in den slag van Waterloo en koos later het zeemausberoep, dat hem in 184-7 in Amerika bracht, waar hij zich eerst in de Nederlandsche kolonie Holland in Mi chigan vestigde, om later een rustigen ou den dag te genieten ten huize van zijn zoon den heer Z. A. Stegenga. Te Veendam is op den tweeden Pink sterdag een groote Amerikaansche reclame- optocht gehouden. De geheele trein bewoog zich in de volmaakste orde geregeld en zon der eenig stoornis of ongelukken door geheel Veendam, een tocht waarvoor men 8 uren bleek noodig te hebben. Een prachtige trein W88 hetvooraf 10 jockey's op fraaie paar den gezeten, dan een banierdrager te paard met het wapen van Veendam, daarop het bestuur van de vereeniging voor volksver maken in een met 4 paarden bespannen rijtuig, vervolgens de Einder Kapelle en ein delijk de optocht zelf, bestaande uit niet minder dan 22 nummers, het eene al fraaier dan het andere en geëscorteerd door nog bijna 50 eerewachts te paard. De beschrijving van enkele nommers laten wij hier volgen. E. Zoutman, kruidenier, een wandelende kruidenierswinkel, een jenever- en een brandewijnvat groote azijn-en spiritusflesschen, enz. enz., op eeu houten staaf, met vlag getjes getooid en gedragen door 8 mannen met groote mutsen, suikerhoed-model. J. Mulder Tz.Veendammer courantdruk kerij, Veendam. Eeu kolossale, met groen en bloemen, vlaggen en spiegels getooide wagen, door 2 fraaie paarden getrokken, als pièce de milieu daarop een groot schild, gesteund door 2 lief gekleede meisjes, met het opschrift: Vcendammer courant. Groot succes. 58 jaren. Gelezen in alle deelen der wereld; als illustratie en tot opluistering: een Neger, een Turk en een Arabier, met de courant in de hand en allen prachtig gecostumeerdbenevens een aap, een kat en een bok, mede fraai gecostumeerd. F. J. Kuiper, kweekerij //De Lelie, Nieuwe Laan" Veendam. Een bloemen wagen in pyramidevorm, met vlaggen ge tooid bovenop een geheel in kurk gedosteu en met bloemen getooiden vaandeldrager. J. B. De Haan, molenmaker Veendam. Een korenmolen in aanbouwhoogte pl. m. 8 meter; - een prachtig stuk werk opeen wagen, door een paard getrokken. J. B. Th. Vaas, mr. tailleur Veendam. Een jockey te paard, op een prachtig vaan del het adres vertoonende van den reclamant. Roserna, Tonckens G°.sigarenfabriek Westerkwartier," Zuidhorn. Een groote wagen getrokken door 3 paarden met prach tige dekkleeden en maankappenliet onder stuk eener reusachtige sigarenkist, 4.50 meter lang, 2.30 meter breed en 1.80 meter hoog, met bergruimte voor een millioen sigarendaarop een tempel, van sigarenkistjes gebouwd en met tabaksbladeren en tropische planten versierd, daaronder en voor en er achter een paar kistenmakers, een paar sigaren makers en een paar Mooren, de adressen der firma en ook sigaren distrubueerende onder de menigte. 's Door Z. M. is tot burgemeester van Ca- dier en Keer benoemd E. Vliegen, secrelaris dier gemeente; en is, met ingang van 15 Juli e. k., W. K. L. Van Walree, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Diemen. Door Z. M. is de lieer A. Scaszaro, hulpdrogman bij Zr. Ms. gezantschap te Constanlinopel, op zijn verzoek, uit 's lands dienst ontslagen. Door Z. M. is de bij besluit van den raad der gemeente Amsterdam van 2 Juni jl. gedane benoeming van dr. A. A. G. Guye, tot lioogleeraar aan de gemeentelijke uni versiteit aldaar, bekrachtigd. De adelborst 1ste kl. C. J. Van der Hegge Spies, uit West Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Ingevolge het bepaalde bij Zr. Ms. besluit van 15 dezer n°. 51 zal de com missie, bedoeld bij artikel 36 van bet re glement voor de opleiding van adspirant- administrateurs bij de zeemacht, dit jaar bestaan uit: den hoofdinspecteur vau admi nistratie F. Wolfson, als president, den in specteur van administratie J. C. L. K. Van Wely en de officieren van administratie der lste kl. E. II. W. Wijnmalen, D. A. Van der Laan en J. C. Kluit, als leden. De minister van justitie zal op 29 dezer geen audiëntie verleenen. Uit het kanaal, ter hoogte van de waterpartij, is hedenochtend opgehaald het lijk van een jongmensch, in nette kleeding en vermoedelijk 25 jaren oud. Hij droeg een lichte pantalon. Tot hedenmiddag wist men nog niet wie hij was. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. EVtirLAV 1>. Gisteren is het parlement gesloten met eene troonrede, waarin o. a. het volgende voorkomt: Ik besloot het parlement te ontbinden ten einde bekend te worden met de denk wijze van het volk over de quaestie der instelling van de wetgevende macht in Ier land, voor het beheer der lersche aangele genheden. De betrekkingen met het buitenland zijn van den meest vriendschappelijken aard. Met voldoening wordt verder gewezen op het eindigen van den oorlog tusschen Ser vië en Bulgarije; die uitkomst is te danken aan de wijze raadgevingen der mogendheden en aan de lankmoedigheid van den Sultan. Ook worrtt melding gemaakt van het be sluit, door Griekenland genomen, om zich naar de vredelievende raadgevingen der mogendheden te voegen en over te gaan tot de ontwapening, waarmede de Grieksche regeering thans bezig is. Daardoor is een ernstig gevaar voor den vrede in het Oos ten van Europa voorkomen. De toestand in Egypte is verbeterdzoo dat het mogelijk werd de Engelsche strijd macht te verminderen en haar binnen de grenzen van eigenlijk gezegd Egypte terug te voeren. De koningin hoopt, dat de met Spanje gesloten overeenkomst, indien zij door de Cortes wordt goedgekeurd, den invoer van koloniale wijDen zal aanmoedigen. De troonrede besluit met den wensch, dat het nieuwe parlement tot gids zal zijn zoodat de rust *n tevredenheid onder de bevolking, zoomede de kracht en eenheid des rijks verzekerd worden. Van Jan. 1885 tot Mei 1886 waren er te Londen 495 do'le honden. Het aan tal slachtoffers was van Jan. 1885 tot Jan. 1886 26; de meeste gevallen kwamen voor in Oct. en Nov. (elk 5). Van Jan 1886 tot Mei 1886 7 sterfgevallen. Volgens dépêches uit Zuid-Afrika wor den aldaar de Engelsche troepen versterkt daar de boeren dreigen den Zulukoning aan te vallen. frankrijk. De dagbladen melden, dat de graaf De Montebello tot ambassadeur te Weenen zal benoemd worden. Een U-jarig meisje uit D61e, dat 27 April door een dollen hond was gebeten, stelde zirh onder Pasteurs behandeling. Toen zij naar huis was teruggekeerd, werd zij op den 17n Junidoor de gevreesde ziekte aangetast en zij stierf weinige dagen later. De dagbladen zijn het niet eens over de tegenwoordige verblijfplaats van Don- Carlos, men is algemeen van meemng dat hij te Frohsdorf vertoeft. Te Valencia heeft tusschen militairen en burgers een botsing plaats gehad; aan beide zijden waren vijf gewonden. Verscheiden personen werden in hechtenis genomen. Het blad Centio Catala, van Barce lona, bevat een brief van den brigadier Bour bon, zoon van Hendrik van Bourbonwaar in hij zegt dat, indien de belangen van Catalonië worden bedreigd, hij bereid is te paard te stijgen om ze te verdedigen, mits de heldhaftige mannen van Catalonië hem willen volgen. dtlltschl and. De rijksdag is gisteren geopend. De voorzitter bracht hulde aan de nagedachtenis van koning Lidewijk van Beieren, wiens groote verdiensten jegens het vaderland door het Duilsche volk nimmer zullen worden vergeten. Vervolgens werd de literaire con ventie met Groot-Brittanië bij eerste en tweede lezing aangenomen. De kroonprins van Japaneen 28jarig jonkman die thans te Berlijn is aangekomen, maakt eene reis om de wereld. Een jaar ge leden verliet hij Japan en bezocht verschil lende hoven, o. a. het keizerlijk hof te Wee nen. Hij gaat nu naar Londenom dan langs Washington weêr terug te keeren naar zijn vaderland. De kroonprins heeft een Euro peesdie opvoeding genoten, en studeerde te Parijs en Berlijn. biilgarije. De debatten over het adres van ant woord zijn afgeloopen. Bij de stemming verlieten een twintigtal leden der oppositie de vergaderzaal. Het ontwerp-adres, welks bewoordingen gunstig luiden voor de regee ring en de zaak der orde, werd met over- groote meerderheid aangenomen. Slechts twee leden stemden tegen. TURK IJ Ei. De Russische gezsnt te Konstantinopel, heeft ter kennis gebracht van de Porte, dat hij uit Petersburg eene nota heeft ontvan gen, waarin een overzicht wordt gegeven van de verschillende schendingen, door vorst Alexan Ier van Bulgarije len opzichte der grondwet van Rumelië gepleegd, en de Porte wordt uitgenoodigd om nadrukkelijk tus- schenbeiden te komen. laatste berichten. De heer T. Van der Zee, burgemees ter van Enschedé, bekend door zijn krachtig optreden in zake de werkstaking te Enschedé, is door Z. M. benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De commissie uit de provinciale staten van Zuidholland, die verleden jaar gerappor teerd had over het verzoek van het gemeente bestuur van Katwijk tot het verleenen eener bijdrage voor het verbeteren van het vaar water tusschen Katwijk en Ymuiden de behandeling van welke zaak toen werd uit gesteld naar aanleiding van eene nader inge komen missive van dat bestuur heeft thans een nader verslag over deze zaak uit gebracht. Na aandachtig onderzoek der ingekomen stukken en nogmaals het plan, als geheel, te hebben overwogen, verklaart de commissie, dat het voortgezet onderzoek geen aanleiding heeft gegeven om haar eerste uitspraak te wijzigen, en zij derhalve het voorstel tot afwijzing van het verzoek handhaaft. De zadelmaker van het Cirque Amé- ricain, die zich te Sluis schuldig zou hebben gemaakt aan diefstal van een gedresseerd paard en aan misbruik van vertrouwen ten nadeele van zijn meester, den heer Pinder werd heden door het gerechtshof te Gral

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2