me m mm mm <E2 mm me nirZIEH, LETTERED E\ KIIXST. Geboortedag (1818) van Simon Vissering; oud hoogleeraar en oud-minister van fi nanciën. Het feest ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van het Philharmonisch Gezel schap te Venloo, is als geheel mislukt te beschouwen. Het groot getal muziek- en zanggezelschappen, van elders daartoe over gekomen konden eerst laat in den namid dag naar het zoo schoon in orde gebrachte feestterrein vertrekken, van waar deze en duizenden toeschouwers, door een zwaar on- weder, dat zich toen ontlastte verdreven werden. Slechts eenige stukken konden uit gevoerd worden. Heden zal het vastgestelde programma vervolgd worden. Jan Holland zal met den aanvang van Juli de leiding van het Ovrrveluwsck Week blad neerleggen en zich aan alle medewer king onttrekken. De inhoud der courant zal meer dan vroeger gewijd zijn aan de plaatselijke belangen van Harderwijk en om liggende gemeenten. Rubinstein is te Peterhof teruggekeerd. Hij zond 4000 Mark voor liefdadige doeleinden te Berlijn. Eugen d'Albert heeft Coburg met Eisenach verwisseld als verblijfplaats. Het laatste werk van Makart „De Lente" een doek van groote afmetingen even als zijn „Intocht vau Karei V" en„DeZomer", zal weldra te den Haag worden tentoonge steld na te Hamburg veel bijval te hebben gevonden zooals uit de beoordeelingen in de bladen blijkt. Waarschijnlijk zal men het hier reeds Donderdag in de Loge kunnen bezichtigen. In den Koninklijken Nederlandschen kunst handel van M. M. Couvée te Den Haag is deze week geëxposeerd een schilderij van den heer O. Eerelman„In den stal van den Circus." BINN EN LAN DSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 19 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ24,593,190.35 en bij de betaalmeesters ƒ2,015,887.876. Tezamenƒ26,609,078.22.6 Rigas, de plaats waar volgens het Reutertelegram de stoomboot llok Canton door Atjehers is aangevallen, ligt op on geveer 4°. 38' Noorder Breedte op de westkust van Atjeheen weinig noordelijker dan Tenom. De kampong Rigas bevindt zich een weinig landwaarts inheeft goede huizen en telt 500 k 600 inwoners De bevolking leeft van de peperteelt en den veestapel. Levensmiddelen en goed drink water zijn er schaarsch. Groote schepen blijven op de buitenrede, kleinere vinden eene goede ankerplaat in de binnenbaai. Het omliggende terrein is zeer bergachtig. De radja van Rigas wordt gerekend onder de genen die ons gouvernement goed gezind zijn. (Tijdschrift van het Aardr Genootschap II, blz. 85, door jhr. J. C. R. Westpalm van lloorn tot Burgh.) Op de '/kaart van de telegraaflijnen en gesubsidieerde stoomvaartlijnen in den Ind. Archipel wordt vermelddat Rigas eens in de twee maanden door een stoomschip van de N.-I. stoomvaartmaatschappij wordt aangedaan. Het stoomschip Hok Canton wordt in het jongst verschenen koloniaal verslag vermeld als eigendom vau den Chinees Thio Tiaw Sat, te Batavia, doch thuis behoorende te Oleh-leh. Het vaart onder Nederlandsche vlag, is 422.73 reg. tonnen groot en onder houdt eene geregelde vaart tusschen Penang, Oleh-leh en andere Atjehkustplaatsen. (N. R. Ct Den 17den Juli vertrekt eene afdee ling troepen per stoomschip Soerabaja naar Padang, onder bevel van den lsten luit. Broes van Dort, medegeleider de 2de luit. der infanterie Leyh. Onder de personen, die zich in het laboratorium van Pasteur tegen de gevolgen van den dollehondsbeet hebben laten inen ten, bevinden zich 6 Nederlanders, van walke 3 de operatie in het begin dezer maand met goed gevolg hebben ondergaan. De 3 ande ren zijn nog in behandeling. De lieer Visser van Hazerswoude heeft het lidmaatschap van de tweede kamer voor Hoorn aangenomen. Voor de betrekking van kantonrechter te Alfen zijn door de rechtbank te 's Gra venhage alphabetisch aanbevolenmrs. C A. Cau, J. M. Van llalmael en E. Van Popta, grifliers bij de kantongerechten te Schagen, Haarlemmermeer en Gorinchem. Naar het D. v. Z-H. en }s Gr. verneemt worden er onderhandelingen gevoerd over het aankoopen door den staat, van het „Café Francais", aan het Plein te 's Hage en zulks ter uitbreiding van de lokaliteiten van den militairen geneesk. dienst. De liefdadigheidsvereniging „Vriend schap en Vermaak" te 's Hage liet in de maand April jl bij de ingezetenen eene in- teekenlijst rondgaau voor eene tooneelvoor- stelling, waarvan de opbrengst bestemd was voor den brooddepothouder D. J. wiens in boedel in den brandwaarbij zijn twee kin deren omkwamen, verloren ging. Zooals men weet, maakte de door de particuliere liefdadigheid te hulp gekomen winkelier gemoedsbezwaar de opbrengst van dergelijke tooneelvertooningen aan te nemen. De voorstelling van „Vriendschap en Ver maak" kon echter niet meer afgezegd wor den en vond plaats. De kosten daarvoor gingen evenwel de ontvangsten te boven, zoodat het nadeelig slot uil de kas der vereeniging werd bijge past, gelijk meermalen na dergelijke liefda digheidsvoorstellingen gebeurde. Een of meer bestuursleden van de ver eeniging waren sterk gekant tegen die lief dadigheidsvoorstellingen, die wel vermaak aan de leden verschaffenmaar waarvan voor het doel zelden of nooit iets bleef overschieten. De heer W.vroeger lid van „Vriendschap en Vermaak", maakte zich tot tolk van die oppositie tegen het feestvieren ten koste der behoeftigen. Hij keurde de handelingen van het bestuur en in hel algemeen van alle sociëteiten, die liefdadigheidsvoorstel lingen geven, waarvan de opbrengst het doel slechts in geringe mate of in het geheel niet ten goede komt, ten scherpste af in een ar tikel, hetwelk gereede plaats vond in het blad Argus, onder den titel „Mollige lief dadigheid". Een der bestuursleden, Mol geheeten, zag in dit opschrift eene zinspeling op zijn naam, en diende met een confrère een aan klacht in wegens laster. W. werd als schrijver aangewezen en had zich gisteren voor de rechtbank te verant woorden. Het verhoor der getuigen zoowel k charge als k décharge, liet een eigenaardig licht vallen over de wijze waarop met die gelden voor liefdadigheidsvoorstellingen verstrekt, soms wordt omgesprongen, zoodat het ten slotte niet te verwonderen was, dat de kas in de meeste gevallen moest bijspringen. De beklaagde hield ook toen vol, dat in de vereeniging „Vriendschap en Vermaak" de gelden tot het geven van weldadigheids voorstellingen voor alles werden gebruikt, behalve voor het doel. De bestuursleden weerspraken dit, en beweerden, ook met een beroep op de notulen en de rekening en verantwoording, dat de uitgaven onvermij delijk waren. De dames-dilettanten, die ge heel belangeloos hare welwillende medewer king verleenden, konden toch niet met eene -droge keel hare taak vervullen, en de kos ten daarvoor werden uit de ingezamelde gel den bestreden. Een dilettantdie als gast. had medege werkt, werd daar hij absoluut 's morgens vroeg in zijne woonplaats terug gaoest zijn, per rijtuig derwaarts gebracht. Bekl. noemde dit allerhande misbruiken, waartegen hij in zijn schrijven strijd voerde, zonder bepaalde personen op het oog te hebben. Het O. M., wiens woordvoerder, de subs.- off. mr. Pape, evenmin hard wegliep met die liefdadigheidsvoorstellingensluitende met tekorten, vond, vooral lettende op het hoofd van het artikel, daarin lasterlijke aantijgingen, althans tegen den president der vereeniging, Mol. Hij requireerde, met aan neming van verzachtende omstandigheden, f 25 boete. Na eene uitvoerige verdediging, door den bekl zelf voorgedragen, waarbij hij opnieuw te velde trok tegen het houden van feesten ten koste van anderen, en de exceptie op wierp, dat de klacht niet ontvankelijk was als afkomstig van eene vereeniging niet door den koning erkend, en wier bestuurders, de klachtinbrengers, in allen geval daartoe door de vereeniging niet gemachtigd waren, w erd de uitspraak bepaald op a. s. Maandag 28 Juni. Een listige bedrieger, voorheen winkel doende te Oude Wetering, doch indertijd met de noorderzon vandaar vertrokken, heeft door het plegen van onderscheidene valschheden eenige voorname handelaren te Amsterdam een aazienlijken voorraad manu facturen afhandig weten te maken, en verkocht dien tegen ongehoord lagen prijs. Na jl. Zaterdag ochtend nog een paar kostbare stukken thibet te hebben bemachtigd, werd hij eindelijk, met dit goed in zijn bezit, door de politie in hechtenis genomen, en sedert is van het door hem ontvreemde nog een ruime voorraad in beslag genomen in de gemeente Sloten* De 13-jarige A. K. uit Zuidland, die bij een molenaar te Alblasserdam logeerde, begaf zich Zaterdag, niettegenstaande het hem meermalen verboden was, in den molen om zich te vermaken met het ronddraaien op een van twee groote kamraderen. Hij geraakte met de beenen tusschen de raderen. Aan een 1 O-jarig broertje mocht het gelukken hem er uit te helpen. Onmiddelijk is hij daarop per vigelante naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. Ofschoon de beenderen niet gebroken waien, was het vleesch des te meer beschadigd, en is het toch niet mogen ge lukken den knaap in het leven te behouden. Reeds Zondagmiddag is hij onder vreeselijke pijn overleden. Men schrijft aan de N.R.Ct.: Op Camperland (Noord-Bev.) is het gewoonte, dat de landbouwers aan hunne knechts op feestdagen geld voorschieten op hun loon. Dit nu weigerde Pinkstermaandag een land bouwer aan twee zijner knechts en dreigde hen zelfs met eene revolver. Op advies van een anderen landbouwer werd echter eenig geld gegeven, onder bedreiging, dat het hen wel eens zou kunnen opbreken. Toen be doelde knechts Donderdagochtend hunne koffie, die 's avonds wordt gereed gemaakt, wilden gebruiken, bespeurden zij er eene sterke phosphoruslucht aan, waarop de een kop met inhoud en al wegwierp. De andere evenwel was practischer en begaf zich met de koffie naar de politie. Een onderzoek wordt ingesteld. Zondag middag had in het Volkspark te Amsterdam eene vergadering van socialisten plaats, waarin Van der Stadt sprak over de socialisten-vervolging. Hij trachtte te be- toogen, dat hierdoor slechts versterking der partij zou bereikt worden. Overigens wer den voor het talrijke, maar erg vlottend gehoor de bekende grieven uiteengezet. Van de gelegenheid tot debat werd o. a. gebruik gemaakt door een jongmensch, bij uilzon dering een tegenstander, die opkwam vuor de noodzakelijkheid van het kapitaal, den socialisten verweet dat zij wel afnreken maar niet opbouwen, en ontevredenheid zaaien, waaraan het ook in den socialisti- schen staat niet zou ontbreken. Zijne woor den werden natuurlijk telkens onderbroken door gesis en afkeurend gelach, wat wel den voorzitter herhaaldelijk deed aandringen op orde, en hem tot de erkenning bracht, dat dit niet pleitte voor de vergadering, maar voor de zooveelste maal bewees, welk onbegonnen werk het is, socialisten in hunne kring tegen te spreken. De oudste reünist, de eenig overge bleven leeraar van de Series lectionum aan de Utrechtsche Academie van 1830, de 91 jarige oud-lector Georges Verenet, is Vrijdag linea recta 20U uren ver uit Zwit serland te Utrecht aangekomen, voor de viering van het 250 jarig bestaan der Alma Mater, waarvan hij als docent in 1336 het tweede eeuwfeest heeft bijgewoond, en waar aan hij later nog zoo lang verbonden is ge weest. UD.) Donderdagmiddag werden weder een 30-tal personen onder geleide van een paar rijksveldwachters naar Veenhuizenopgebracht. Het is een bedroevend iets, te zien dat bij die transporten nog veel krachtige jonge kerels zich bevinden die zeer goed in staat zijn te werken, maar hoogstwaarschijnlijk allen door den drankduivel zijn bezeten. Het is anders niet te begrijpen, hoe in dezen tijd, nu er wel werk is te vinden, het transport naar Veenhuizen in een enkele week bij de 100 personen kan bedragen. (Ast. Ct.) 's GRAVE^IIIACiE. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof voor den tijd van veertien dagen, in gaande 19 Juni, den lichten rouw heeft aan genomen, wegens het overlijden van Z. M. Lodewijk II, koning van Beieren. Door Z. M. is tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw bevor derd de voorzitter van het college van cu ratoren der rijks-universiteit te Utrecht, mr. E. H. s'Jacob, commissaris des konings in de provincie Utrecht; en zijn tot ridder in die orde benoemd: de rector-magnificus van de rijks-universiteit te Utrecht, de hoog leeraar J. A. Wijnne; de hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aen die rijks universiteit, J. J. P. Valeton jr.; de hoog leeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan die rijks-universiteit, II. J. Hamaker; de hoogleeraar in de faculteit der genees kunde aan die rijks-universiteit, VV. Koster; de hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan die rijks-universiteit, C. Grinwis; de hoogleeraar in de faculteit van letteren en wijsbegeerte aan die rijks-univer siteit, II. Vau Herwerden; de secretaris van het college van curatoren aan die rijks-uni versiteit, mr. I. F. B. Baert, en jhr. mr. J. L. B. De Muralt, wethouder der gemeente Utrecht. De minister van koloniën zal op 25 dezer geen audiëntie vtrleenen. BUITENLAN DSCHE BERICHTEN. BELGIË. In de gisteren te Brussel door den gemeenteraad gehouden zitting heeft de heer Janson den burgemeester ondervraagd over het verbieden der manifestatie op 13 Juni. Hij achtte dat verbod onwettig en beschouwde het als een inbreuk op de voorrechten van Jen gemeenteraaddie alleen bevoegd is zulk een maatregel te nemen. De burge meester antwoordde, dat het verbod was ge schied zonder „parti pris" en zonder eenige overweging van staatkundigen aard. Hij had alleen gehandeld in het belang der orde, en verklaarde, dat indien dergelijk geval zich opnieuw voordeed, hij evenzoo zou handelen. EKGELAi\HL Het hoogerhuis heeft in tweede lezing de wet omtrent de belastingschaal voor geest rijke vochten en de invoerrechten op wijn, en in derde lezing de wet omtrent de inter nationale en koloniale auteursrechten aan genomen. In het lagerhuis heeft sir William Harcourt medegedeeld, dat het parlement Vrijdag gesloten en Zaterdag ontbonden wor den zal. Howard heeft ontkend, dat de overste Lock hart aan de grenzen van Afgha nistan gevangen zou zijn. Op eene meeting te Boston, waar de gouverneurs van dë staten Massachusetts en New-York gesproken hebben ten gunste van de Home Rule voor Ierland, is voor 10,000 dollars ingeschreven tot steun van Parneli's verkiezingspropaganda. Lord Wolverton heeft aan Gladstone eene som van 40,000 p. st. ter bestrijding van de verkiezingskosten ge zonden. Door lord Rosebery wordt eene ge lijke som ter dispositie van den premier gesteld. Door de Rail Mall Gaz. is eene inschrij ving voor de Gladstone'sche candidaten ge opend; gepn inschrijving mag beneden een penny of boven een pond Stirling zijn. FRA KR IJK. Gisteren is in den senaat een aanvang gemaakt met de beraadslaging over het wets ontwerp op de verbanning der prinsen. De hrer Jules Simon was de eerste spreker. Hij bestreed het voorstel nadrukkelijk. Bij de voortgezette behandeling van het wets-ontwerp op de suiker in de kamer van afgevaardigden heeft de heer Peytral, in strijd met het rapport der commissie, namens de regeering verklaard, de uitstrek king der belasting tot buitenlandsche sui kers te verwerpen. De kamer schaarde zich, met 268 tegen 256 stemmen, aan de zijde der regeering. Deze uitslag werd door de linkerzijde toegejuicht. Dé Russische regeering heeft 100,000 fr. gezonden voor het Instituut-Pasteur. DUITICIILAND. Het tractaat tusschen Duitschland, Nederland en Zwitserland, betreffende de rege'ing der zalmvisscherij in het stroom gebied van den Rijn, gesloten, is gisteren afgekondigd. In de gisteren door den Beierschen rijksraad gehouden zitting waren al de prin sen, de ministers en bijna alle leden van den rijksraad aanwezig. De heer Neumayr gaf verslag van den arbeid der geheime com missie. Hij zeide hoe uit verschillende mede- deelingen bleek, dat de ziekte des konings langzamerhand uit zucht tot eenzaamheid was ontstaan. Verder had zich een vrees achtige waan ontwikkeld, welke eindelijk tot «Ie uitvoering van het noodlottig besluit leidde. Hij voerde tot staving van deze voorstelling talrijke voorbeelden aan. De Nat. Zeit. verklaart tot de inede- deeling gemachtigd te zijn, dat de bewering een louter verzinsel is, dat het hui* Roth schild als bemiddelaar opgetreden zou zijn voor leeningsplannen tusschen koning Lode wijk van Beieren en de prinsen van Orleans. TURHIJ E. Berichten uit Janina melden eene mui terij onder de Bachi-Bozoukstengevolge der opheffing van het ration brood. Er heerscht te Janina een paniek. E GY P T E. Er heerscht te Cairo eene groote on rust tengevolge van een verlof, gegeven aan het transportschip Ganges, aan boord waar van personen aan de cholera overleden zijn, om door het Kanaal van Suez te gaan. PER TELEGRAAF. MUNCH EN, 22 Juni. De kamer heeft met algemeene stemmen het voorstel der commissie tot bekrachtiging van het regent schap aangenomen en het voorstel betref-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2