BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Door de geneeskundige staatscommis sie werd Saterdag te Amsterdam bevorderd tot arts de heer D. L. Stibbe, cand.-arts en werden toegelaten voor het 1ste gedeelte de heeren: H. Bitter, doctorandus en H. G. Dumont, cand.-arts. Zaterdagnamiddag is bekend geworden de uilslag van het overgangs-examen aan de Polytechnische school te Delft. Geslaagd zijn de heeren, volgens art. 61, 62. 64 (eerste fed.): W. F. Druyvesteyn, K. Heunges, C. Nauta, A. A. W. H. König, W. F. Stoel, G. J. Van Swaay, J. J. F. C Vis ser, P. A. Schroot, P. C. Swemer, 11. Thoru Prikker. Volgens art. 63, 64 (eerste ged.) M. Westerbaan Muurling. Volgens art. 64 (eerste gedeelte) J. De Beurs, F. C. Dufour, M. G. De Gelder, J. De Kuyser, J Muysken, J. H. Verhoeff, J. W. C. DiepenheimG J. G. Van Cas- pel, F. L. C. Van Doorn, A. H. T. Har- tevelt, W. J. F. De Rijk, D. A. Koster, L. T. T$n, J. De Koning Knijtf. Volgens art. 6162, 64 (tweede gedeelte), die nu alsdus aan het geheele examen heb ben voldaan. J. J. Braam, G. H. Broek man, D. H. S. Ten Gate, J. C. Heuff, N. C. Kist, S. C. P. Van Musschenbroek J. W. Th. Van Ooyen, G. Rooseboom, M. C. Sissingh J. C. Spakler, J. Van Stolk Volgens art 63 en 64 (tweede ged.) P. N. Hoorweg, K. H. Ilijlkema, J. M. Prins Visser, j. Van der Struijff, F. J. Vaes. Volgens art. 64 (tweede ged.) J. N. Van Affelen van Saemsfoort, R. H. Bloemendal, H. E. Hoekstra, C. W. J. Kymmell, P. J. C. Laumans, A. Hulshoff Pol, P. A. Jolles. Volgens art. 61 en 62. A. C. Danckaerts, F. A. R. A. Van Ittersum, J. W. Nier- strasz, H. C. J. Strengnaerts. Volgens art. 61, 62 en 64. W. H. Klop penburg, J. A. G. Van der Steur, J. P. Textor, J. O. Voorduin. Volgens art. 63 en 64. J. W. Tideman. Volgens art. 64. G. J. Bosman, F. T. Engel, D. Van Ketwich, W. S. G.T. Post, B. Pot, J. A. Roessing Udink. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Mei lb86 vervoerd 22944 reizigers. De opbrengst was: rei zigersv ervoer f 3538.58' goederen en diversen f 310.22; totaal f3848 80'. Van af 1 Januari tot en met ultimo Mei 1886 vervoerd 99973 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f 14670.25 goederen en diversen f 1625.60; totaal f 16295 85, per dagkilometer f 11.99. Op 15 Juni jl. ontbraken bij de ver schillende reg. infanterie 164 korporaals, terwijl 67 sergeantstit. en 186 korporaals aanwezig warengeschikt ter bevordering tot sergeant of fouiier. Tot leeraar in Nederl. taal, letterkunde en geschiedenis aan het gymnasium te Assen is door den Raad benoemd de heer P. Leen- derts te Noordwijk-Binnen, voorloopig voor het tij«<vak September 8687. Bij den roeiwedstrijd te Alfen heeft Zondag van de oude vier Njord den prijs gewonnen in 17 min. 37 sec. De lloop deed er 17 min 55 sec. over. Van de jonge 2 won Neptunus van Amsterdam den prijs in 8 min. 16 sec. De premie Njord in 8. min 28 sec. Dit was eene scherpe race, met 4 mededingers. Bij den zeilwedstrijd op de Wijde A a sloeg door den hevigeu wind in het Padde- gat een zeilvaartuigjedat niet aan den strijd deelnam, om. De personen, die er zich in bevonden, werden door eene sleep boot gered. Tevens sloeg in de nabijheid van Woubrugge een klein stoombootje om ver, zoodat het zonk, en bij 'sMolenaars burg een zeilschuitje. Verlies van meuschen- levens is daarbij niet te betreuren. De uitslag van den gisteren op het Braassemermeer gehouden roeiwedstrijduit geschreven door de vereeniging „Hollandia," is als volgt: I. Jonge vier: Njord van de jFortuna" te Amsterdam won de tweede prijs. IJ. Scherpe vaartuigen: eerste prijs v Blondine" eigenaar Van der Giessen. 111. Pleiziervaar- tuigen: eerste prijs gTelephoon," eigenaar Bern hard. De wedrennen die Donderdag en Vrij dag op het terrein achter het Rijkmuseum te Amsterdam werden gehouden, ondervon den de gevoelige terugwerking van den regen, die gedurende het grootste gedeelte dier da gen nederviel. Op het terrein zag het er dan ook wei nig geanimeerd uit en lieten ook de echte sportmen de volbloed-liefhebliers, zich door het weder niet afschrikken, de groote massa vond blijkbaar in het schouwspel geen vol doende vergoeding, om den regen en de felle windvlagen gedurende eenige uren te doorstaan. Naar men gist, bedroeg het aantal toeschouwers Donderdag nauwelijks 400, Vrijdag was het er iets drukker, doch in elk geval had de Commissie, die als al tijd uitmuntend alles had voorbereid en ge regeld, weinig satisfactie van haar werk. In de Damstraat te Amsterdamwaar Zaterdagavond als naar gewoonte door het venten van het blad Recht voor Allen nieuws gierigen en kwaadwilligen zaraenschoolden is tusschen 11 en 12 uur zekere Meegens, omdat hij weigerde der politie te gehoor zamen, in arrest genomen. Hierop scheen men gewacht te hebben om den beambten van politie, voor de handhaving der open bare orde daar aanwezig, hoeveelheden fijn gemalen peper in de oogen te werpen en pogingen te doen hun arrestant te ontwel digen. Nochtans wisten de agenten kloek moedig stand te houden en ofschoon reeds van enkelen de oogen door peper verblind waren, ook, ondanks het door de menigte gepleegde verzet, hun arrestant over te brengen naar het commissariaat aan de Oudebrug. Intusschen kreeg de agent Pool man van de 2e sectie in de Damstraat een handvol peper in de oogen, hem van ach teren toegeworpen, en hoezeer ook buiten zichzelf van de pijn, keerde hij zich snel om, greep den dader bij de keel en had het voorrecht om, bijgestaan door eenige kameraden met eenige welgezinde burgers waarbij eene marine-matroos en een infan terist zich aangesloten hadden, dien ellen deling over te brengen naar de Oudebrug, waar een zijner jaszakken met fijn gemalen peper gevuld bleek te zijn. De aangehou dene is een verversknecht, daar ter stede woonachtig. (Ubl Bij de jongst gehouden stemming voor leden der t weede kamer waren te Den tlelder voor kiezers, wier stembiljet in het onge- reede was geraakt, geen nieuwe stembiljetten ten raadhuize aanwezig, zoodat eenige kie zers niet hebben kunnen gevolg geven aan hun verplichtingen tegenover den staat. Men meldt uit Tiel, dat een daar Donderdagavond gewoed hebbend onweder van zulke hagelbuien vergezeld ging, dat in die streek niet alleen alle kersen weg zijn, maar waaischijnlijk ook de gansche oogst vernield is. Wat nog gespaard ge bleven was, werd Vrijdagochtend vroeg door nieuwe hagelbuien verwoest. De heer J. V. Gz. te Deventer had een zeer prachtig kalf, dat bestemd was om deel te nemen aan de veetentoonstelling te Deventer. Het dier liep in eene weide onder Twelloo, genoemden heer toebehoorende. Vreemd zag men op, toen men des morgens, in plaats van het kalf, slechts een vel in de weide vond. Tot nog toe bleven de bedrij vers van deze misdaad onbekend. Op hunne ontdekking is, naar men beweert, eene premie gesteld. Het wanbedrijf is waarschijnlijk uit wraak of wangunst uitgevoerd. De aanvoer op de Bolswarder kaas- en botermarkt was eene eeuw geleden, in .1784, 202,000 kilo kaas en 5665 verreis vaten boter, tegen 550,800 kilo kaas en 15,900 verreis vaten boter in 1884. In beide jaren, door eene eeuw van elkander gescheiden, moest men tot uitbreiding der stadswaag overgaan. Woensdag 16 Juni werd voor het ge rechtshof te 's-Iiertogenbosch in hooger be roep behandeld de zaak tegen Johannes Theodorus Anderegg, oud 54jaren, genees heer, geboren te Nijmegen, wonende te Ros malen, beklaagd van overtreding der genees kundige wetten, door het onbevoegd afleveren van geneesmiddelen. Ter terechtzitting waren geen getuigen door het openbaar ministerie opgeroepen, en ook de verdediger mr. Leopold Wenmaekers had geen getuigen ter ontlasting gedagvaard. De procureur-generaal, zijn requisitoir ne mende, zette voorop, dat hij geen pikante op merkingen zou in het midden brengen over het feit, in dit proces gebleken, dat de ge- heesheer Anderegg, na een flesch gewoon Hollandsch gerstebier te hebben onderzocht, een geheele beschrijving van een ziekte had afgegeven en geneesmiddelen toegedienddat hij zich zou bepalen tot het opwerpen van de exceptie van niet-ontvaukelijkheid van het ingesteld hooger beroep, op grond dat, krachtens art. 56 rechterlijke organisatie, appèl is uitgesloten in de gevallen, waarin, zooals in deze, geen hoogere geldboete is bedreigd dan f2U0; dat wanneer de veroor deelde zich met de hem opgelegde straf be zwaard achtte, hem de weg der cassatie had open gestaan. De verdediger, mr. Leopold Wenmaekers, advocaat te 's Bosch bestreed de exceptie van non-appèllabiliteit, door den procureur- generaal opgeworpen, op verschillende juri dische gronden; voerde tal van argumenten aan, waaruit pleiter de conclusie trok, dat de door de geneesheer Anderegg bedreven feiten niet [vielen onder de bepalingen der «3 «r» ■Qjr M TT. strafwet, en concludeerde ten slotte tot vrijspraak. Het hof zal in deze zaak Woensdag 23 Juni e. k. uitspraak doen. Door het gemeentebestuur van Roer mond is wegens het overlijden van den bisschop een verbod uitgevaardigd van openbare vermakelijkheden. Tengevolge daar van zijn door de gymnastiekvereeniging ^Concordia" de tegen 20 en 21 dezer aan gekondigde gymnastiekfeesten uitgesteld tot 27 en 28 Juni. CKAVEVHAGE. Door Z. M. is aan den heerJ. De Kuyper Yandevin, gewezen lid der jury van de in 1885 te Antwerpen gehouden internationale tentoonstelling, verlof verleend tot het aan nemen der versierselen van ridder der orde van Jezus Christus, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken; aan den heer J. L. II. Hanckar, consul van Italië te Noumea (Nieuw-Caledonië) en voor de Fransche bezittingen in Australië, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Leopold, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken; en aan de heeren A. B. Halley, gouverne- ments-ambtenaar op Curasao, en I. B. Gra- venhorst, gouvernements-ambtenaar op Bo naire, vergunning verleend tot aanneming van het ordeteeken der 4de kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hun door den president der Vereenigde Staten van Vene zuela geschonken. Door Z. M. is benoemd tot burge meester der gemeente Bladel en Netersel H. Coolen, secretaris dier gemeente; en J. H. Abersonthans adsistent aan de rijks landbouwschool, met ingang van 1 Juli 1886, benoemd tot leeraar aan die inrichting, te vens belast met het verleenen van bijstand bij de oefeningen in practische scheikunde. Door Z. M. is aan den heer L J. J. Nieuwenkamp, consul der Nederlanden te Chicago, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend, onder dankbetuiging vóór de door hem in voormelde hoedanigheid aan den lande bewezen dienstenen aan J. W. Bunge, te Rotterdam, eervol ontslag verleend als directeur uit den handel bij het vrij-entrepot te Rotterdam, en is tot 1 Mei 1888 als zoodanig benoemd J. A. P. Pit. De min. van koloniënde heer Sprenger van Eyk, komt Woensdag a. s. hier ter stede terug. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ENGÜLAIVD. Het kiezersmanifest van lord Randolph Churchill is verschenen. Daarin wordt in heftige bewoordingen opgekomen vtegen de eigenzinnigheid, de onbegrensde zelfzucht en de voor een oud man dwaze ijdelheid" van Gladstone, wien de tegenwoordige crisis eenig en alleen moet worden toegeschreven. Lord Randolph Churchill vraagt o. a.: „Hoe lang zullen de kiezers zich nog onderwerpen aan de heerschappij van een grijsaardwelke heerschappij reeds in het jaar 1868 begon?" Gladstone, aldus leest men verder, vraagt nu de handhaving van een persoonlijk ple- biscit, waardoor de slechtste dagen van het tweede keizerrijk in herinnering worden ge bracht. Lord Randolph Churchill doet een beroep op de kiezers, om niet te verleenen de dic tatuur, welke door Gladstone gevraagd wordt en uiterst gevaarlijk is. FRAK KRIJK. De heer Béranger heeft Zaterdag in de senaat het rapport voorgelezen der commissie, belast met het onderzoek van het wetsont werp op de verbanning der prinsen. Het strekt tot verwerping van dat voorstel, als onbestaanbaar met de vrijheid en nadeelig voor de goede betrekkingen met het buiten land. Voorts wordt in het rapport verklaard, dat de verbanning niet behoort tot den werk kring der wetgevende vergadering, maar onder de bevoegdheid der rechterlijke macht valt. De beraadslaging is op beden bepaald. Uit Parijs wordt gemeld, dat de rogee- ring van plan is om voortaan het wedden door middel van bookmakers of andere agen ten bij wedrennen te verbieden. De graaf van Parijs heeft het bericht doen tegenspreken, als zou hij zijn aange zocht om borg te staan voor eene geldlee- uing, bestemd om de schulden van wijlen den koning van Beieren te betalen. Twaalf honderd kiezers hebben een adres aan prins Victor öonapaite gericht, waarin zij tegen de verbanningswet protes teeren. De Bonapartistische comités zijn door Jéröme Bonaparte ontvangen, die hen aanmoedigde meer doortastend en meer vast beraden de door hem voorgeschreven ge dragslijn te volgen. Eene deputatie van de Bonapartisti sche comités van Parijs begaf zich tot Je rome Bonaparte om hem hun toewijding te betuigen. De prins ried hen de gedragslijn, welke hij had aangegevente blijven volgen. //Men kan van mij een balling, geen geëmi greerde maken" zeide hij tenslotte. Prins Henri van Orleans, zoon van den hertog van Chartres, doet dit jaar examen voor de krijgsschool van St. Cyr. Wordt de verban ningswet aangenomen door den senaat, dan zal hij echter dat examen niet tot het einde kunnen meemaken. De commissie voor de wereldtentoon stelling van 1889 heeft besloten de ijzeren reuzentoren van Eiffelwaarvan reeds eenige malen gewag is gemaakt, toe te laten, en de regeering heeft aan dat besluit hare goed keuring gehecht. Het gevaarte zal omstreeks vijf millioen kosten en vier verdiepingen hebben, naar elke waarvan het publiek zich door middel van een ascenseur zal kunnen begeven. Om een denkbeeld te vormen van de hoogte van dit gevaarte, zij het genoeg te zeggen, dat de Notre Dame te Parijs gemakkelijk eene plaats zou kunnen vinden in de ruimte, gevormd door den boog der vier voetstukken van den toren. Die ruimte beslaat eene oppervlakte van niet minder dan 125 vierk. meter. De hoogte van het ijzeren gewrocht zal het zevenvoud zijn van die van den Are de Triomphe. Het hof van assises te Rodez, heeft uitspraak gedaan in de zaak van den moord, gepleegd op den ingenieur Watrin, bij de werkstaking te Decazeville. Veroordeeld zijn: Bedel tot acht jaar dwangarbeid; Lescure tot zeven, Blanc tot zes en Caussauel tot vijf jaren tuchthuisstraf. De overige be schuldigden werden vrijgesproken. Uit Marseille wordt van den 15n Juni het volgende geschrevenSedert gisteren hebben a ij een uit Engeland gevluchten prins in ons midden, die te Aden gevangen ge nomen is, op het oogenhlik dat hij naar Indië ging om bezit van zijn troon te nemen. Deze prins is de Maharadja Dhuleep-Singh, gewezen koning van Pundjab, door de En- gelschen onttroond en te Londen gevangen gehouden met een pensioen van f 50 000 per maand. Dhuleep-Singh, die op 13-jarigen leeftijd zijn vader opgevolgd was, regeerde rustig over Pundjab, toen de Engelschen hem bij een opstand aanboden, als goede buren de orde in zijn land te komen herstellen. Toen dit geschied was, noodigdeu zij hem uit, de zorgen der rt geering af te schudden en een reisje naar Louden te maken, waar de gratievolle koningin van het vereenigd ko ninkrijk hem een pensioen van f 50 000 per maand zou toeleggen. Dhuleep-Singh liet zich overhalen. Hij verliet zijn koninkrijk, dat de Engelschen zoolang zouden besturen en kwam te Londen, waar men hem met pracht en praal ontving. Hij bewoonde een paleis in de City, dat 5 millioen aan bou wen en meubileeren gekost had en niets ont brak den jeugdigen prins, toen de Engel sche regeering eensklaps het pensioen van den ex-Maharadjah ging beknibbelen. Gladstone liet den Prins ontbieden en hield de volgende toespraak*Uw installatie heeft 5 of 6 millioen gekost en deze kosten moeten op u verhaald wordenwant zij zijn niet uitgetrokken in het met de Engelsche regeering gesloten verdrag. Men zal u dus f 25 per maand inhouden, totdat de schatkist de voorschotten terug heeft, welke zij de eer had voor u te doeu." Deze berekening viel niet in den smaak van Dhuleep-Singh. Hij nam dus een flink besluit. Na zijn meubels verkocht en geld gemaakt te hebben van hetgeen hij aan kostbaarheden bezat, nam hij de pakketboot en telegrafeerde zijn terugkeer aan zijn oude onderdanen. De Engelsche regeering maakte zich over deze poging tot restauratie ongerust en be velen werden gegeven, den prins bij zijn overkomst te Aden gevangen te nemenwat ook geschied is. De ex-koning van Pundjab gaat dus weer het paleis betrekken, waar de Engelschen hem op zijn kosten logeeren. Bij zijn aankomst te Marseille kon men het den man aanziendat hij niet voor zijn pleizier op reis was. SPANJE In de ministerieele kringen gelooft men, dat, Don Carlos zal afzien van eenige poging tot opstand tegen de tegenwoordige staats instellingen. Na een banket, door de republikeinsche comités te Madrid georganiseerd, heeft de lieer Castelar een rede gehoudenwaarin hij op de voordeelen wees, sedert 1848 door de Spaansche democratie verkregen, als: het recht van vereeniging en vergadering, het burgerlijk huwelijk en vrijheid van drukpers; zij zal ook het algemeen stemrecht weten te verkrijgen. Van den opstand van Carthagena sprekende, zeide hij, vroeger bevel gegeven

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2