NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Dinsdag 22 Juni 1886. N°. 144. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. KQOGERE BURGEHSCIiaOL VOOR JONGENS DE BOETVAARDIGE. idsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Mummer 10 tent. Van i6 regelsf 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg; 6. 200e Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelet op art. 228 der wet van 29 Juni 1851 {Staatsblad no. 85); Brengen ter kennis van belanghebbenden Jat alle vorderingen ten laste der gemeente, over het jaar 1885, vóór ol op den laatsten Juni dezes jaars moeien worden ingeleverd, en dat de vorderingen welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 Februari 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden, dat gelegenheid beslaat tot koste looze vaccinatie en revacclnatle voor onvermogeudeu iu het lokaal der Stads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags te een uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, brengen ter kennis van belangheb benden dal bel admlssle-examen voor de Hoogere Burgerschool voor jongens, Cursus 1886/7, zal plaats hebben in hel gebouw op de Fteterskeikgracht op Donderdag 8, Vrijdag 9 en Zaterdag ÏO Juli e. k en dat gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen z.il worden gegeven op Woensdag 16, 23 en 30 Juni a. s. des voormiddags van ÏO tot 12 uren in genoemd schoolge bouw. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE K\NTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Juni 1886. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 24 Juni 1886, des amiddags te twee uren. d Onderwerpen: 1. Benoeming van twee tijdelijke leden der Commissie van Financiën (161). 2. Voorstel tot wijziging van de Verorde ning regelende de jaarwedden van het on derwijzend personeel aan de openbare be waarscholen (147). 3. Idem tot onderhandsche verhuring van het Raamland onder Zocterwoude (159). 4. Slaat van afschrijving Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1885 (154 en IC4). 5. Idem van af- en overschrijving op de begrooting van het Ned. Israëlielisch Armbestuur, dienst 1885 (150). 6. Voorstel tot afdoening van de aangehou den verzoeken in verhand met het voor stel der vier Raadsleden (157). 7. Idem tot het verleenen van cene perso- neele toelage aan Dr. D De Loos, direc teur der Hoogere Burgerschool (160). 8. Verzoek van Mr. N. L. J. Van Buttingha Wicliers, om ontslag als secretaris der Commissie van toezicht M. O. (151). 9. Idem als voren van Mej J. C. Renssen als eerste onderwijzeres aan de Meisjes school Ie klasse (152). 10. Rekening over 1885 van het Ev. Lu- thersch Wees- en Oudelicdenhuis (158). 11. ldein van de Bank van Lecning (I4J). 12. Idem van den Schuttersraad (155). 13. Idem van de Stedelijke Werkinrichting (156). 14. Idem van de Stedelijke Gasfabriek (153). 15. Verslag van Commissarissen der Gas fabriek over 1885. (165). 9TADINIEUW8. In de kerken der verschillende gezind ten alhier werd gister de slag van Waterloo in het gebed herdacht en voor het voort durend welzijn van het vaderland Gods zegen afgesmeekt. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste en laagste prijzen f35, f 18, f3.70 en f 1.85. De politie alhier waarschuwt de win keliers tegen zekere Elisabeth Van Galen, oud 27 jaar, wonende Hoefstraat no. 17, wier geestvermogens gekrenkt zijn. In dien toestand doet zij bestellingen voor anderen die daarvan niet» afweten, zoodat bestelde goederen weder aan de winkeliers worden teruggebracht. Bij den Zaterdag te Utrecht gehouden corpswedstrijd der studenten-schietvereeni- gingen heeft fPro Patria" alhier den prijs gewonnen met 156 punten. Dien avond werden de Leidsche schutters door hunne medestudenten aan het station afgehaald en in optocht met muziek en fakkellicht door de stad naar de studentensociëteit geleid. Zaterdagavond had de knecht van de AmRerdamsche schuit, liggende aan den Ouoën Rijn, het ongeluk zoodanig met zijn hoofd in aanraking te komen met de veer van een wagen, die in het water dreigde te rijden, dat hem de veer gedeeltelijk in 't hoofd drong. Na verbonden te zijn werd hij naar huis gebracht. Gisterenmiddag bij het rangeeren der N.-Z.-H. Stoomtram bij den overweg der Hollandsche Spoor geraakte de 8 jarige J N. onder de tram tengevolge waarvan een been is verbrijzeld. Onmiddellijk naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht is aldaar het kind het beentje tot bij de knie afgezet. Hedenmiddag is een beschonken per soon, genaamd v. D.van de Vischbrug in het water gesprongen. De heer E. R. aan de Hoogstraat woonachtig, begaf zich onmiddellijk te water en had het geluk den man te redden, die daarna naar het politie bureau is overgebracht. Men deelt ons mede: De hooge bol van de in zwang gekomen dameshoeden wordt thans van een garnituur voorzien van witte stof niet ongelijk aan een grooten waaier of beter nog van een palmet in pleister, dat ontleend is aan de Grieksche bouwkunst. Sommige dames geven de voor keur aan eene reusachtige kokarde, juist van voren op den hoed geplaatst en die veel overkomt met een zonnebloem vooral niet kleiner en liefst van dezelfde hardgele kleur. Voeg hierbij een kleed d la faience de Lel ften het toilet is voltooid. Het breede lint waarmede de stroohoeden voor de heeren zijn versierd is doorweven met allerlei smaakvolle figuren, als daar zijn hoefijzers, Yachtclubpetjes, hollende paardjes en andere figuren uit het planten- dieren- en delfstcffen rijk. En dan zijn er die nog durven twijfelen dat de mode, bij de steeds toenemende lichaamszwellingen en wespen gestalten onder de schoone sekse, niet vin dingrijk is. Men schrijft ons: De dag van eer gisteren vooral, den lÖden, was bijzonder guur. Het woei met stormvlagen uit het N. O. en bejaarde lieden hunkerden naar de kachel. Haarlemmermeer is een laagge legen polder, van daar dat het stoomgemaal de Leeghwater pompte, doch ook andere po ders wierpen door molens of stoomgemaal overtollig water uit, want er waren stort regens gevallen. De pas geschoren schapen, die een heel pak hadden uitgetrokkenwaren tot een hoop tegen den dijk van het wei land te samen gedrongen, ten einde zich voor de koude te beschermen. Men zegt dat de drijvende ijsbtrgen in den Atlanti- schcn Oceaan dat buitengewoon gure weer overbrengen. MUZIEK, LETTEREN ENT KUNST. Geboortedag (1767) van Charles Wilhelm Von Humboldt. Gounod zal een opera schrijven voor de fOpéra-Comique" waarvan de tekst door Gille is ontleend aan Mussets ,On ne ba- dine pas avec l'amour". Onder Ranke's nalatenschap zijn een reeks brieven van Goethe uit het tijdperk 1820-30 gevonden. Goethe was door Zei ten met Ranke in aanraking gekomen. Van Leopold v. Ranke's fWeltge- schichte" zal op het einde van dit jaar het zevende deel voor de uitgave gereed komen. De geheele inhoud is nog van Ranke zelf afkomstig. Ook de verdere voortzetting dezer wereldgeschiedenis is door omvangrijken voor- arbeid des auteurs verzekerd, gelijk boven dien zijn letterkundige nalatenschap veel moet bevatten, wat voor de pers gereed is. De belangrijkheid der zaak in aanmerking genomen spreekt het wel van zelf, dat de veeljarige medewerker van Ranke, dr. Wie demann, daarin geholpen door eeuige andere geleerden, de voorhanden bouwstoffen nauw keurig zal ziften. Voor de bezorging van nieuwe uitgaven van Ranke's vroegere wer ken is wel geen geschiedkundige meer bevoegd dan Wiedemann, daar deze meer dan 15 jaren lang met den overledene gewerkt heeft. De bibliotheek van Ranke bevat circa 34,000 boekdeeleu, waaronder zeldzame van groote waarde. FEUILLETON. 819.) Gabiron en Noirot, die spoedig opgestaan waren, vlogen hem na, in de hoop dat zij hem zouden kunnen beletten te vluchten. Maar de vicomte had op hen voor, dat hij het huis, de indeeling der vertrekken, de deuren van binnen en de uitgangen naar buiten kende. Te vergeefs zochten de beiden agenten hem zeven of acht minuten lang, terwijl zij alle deuren, waarvoor zij kwamen, openden. De vicomte was verdwenen. Toch kon Gabiron niet aannemen dat het hem gelukt was het huis te verlaten. Want hoe zou hij er uit zijn gekomen? Maar als de vluch teling niet kon ontsnappen, waar verschool hij zich dan? Dat was de vraag, die Gabiron zich voor legde, terwijl hij zich op de lippen beet, toen zich plotseling achter in het huis, aan den kant van den Damestoren een dof, ver schrikkelijk gedruis, dat veel had van een donderslag of een hevige ontploffing, zich deed hooren. Het huis dreunde tot op zijn grondvesten, als door een aardbeving. De twee agenten kwamen terstond in de groote zaal terug, waar Van Ossen ongerust zich afvroeg, wat de oorzaak kon wezen van het vreemde gedruis en den niet minder buiténgewonen schokdie er plaats gehad hadden. Bijna op hetzelfde oogenblik trad de Amerikaan de zaal binnen. Aller blikken vestigden zich vragend op hem. fik kom toeijlen om u gerust te stellen," sprak hij. ,Daar ik beneden was, kon ik mij gemakkelijker rekenschap geven van het gedruis, dat wij vernamen, 't Is het instor ten vau een steenen trap." Terwijl hij zoo sprak, wierp hij een vluch- tigen blik om zich heen. f Maar waar is de vicomte toch," vroeg hij. fWe zijn niet waakzaam genoeg geweest, mijnheer!" antwoordde Gabiron, die zijn kwade luim niet kon verbergen, „en wij heb ben de onhandigheid gehad onzen gevangene te laten ontvluchten. O, we hebben den schelm niet genoeg gewantrouwd. Wij had den wel moeten bedenken, dat hij er alles op zetten zou om te ontsnappen." #Is hij door die deur gevlucht P" fNeen, door die." fZoo," antwoordde Durkett op een zon derlingen toon. iWo zijn hem onmiddellijk nageijld," her nam Gabiron. n Maar hij was als een schim verdwenen. We hebben overal in alle ka mers gezocht. Niets. 11 ij heeft niet uit het venster kunnen springen. Want allen zijn voorzien van ijzeren traliën. Hij heeft ook niet naar de hanebalken de wijk kunnen nemen. Want zooals de bedienden van mijn heer Van Ossen daar staan, hebben zij het oog op het portaal en te gader op de trap, die naar boven gaat en op die, welke naar beneden leidt." fO, o," sprak de Amerikaan als bij zich zelf, findien dit het geval was, zou het ver schrikkelijk wezen!" fWat bedoel je, William?" vroeg Van Ossen. fik ben er niet zeker van, mijnheer! Mijn onderstelling is misschien ongegrond. Maar wij zullen het wel spoedig weten Komt, heeren," dus ging hij voort, terwijl hij een licht nam. fKomt, volgt mij." Zij liepen het vertrekdat aan de groote zaal belendde, door. William opende een deur, die zoo in hjt houtwerk was aange bracht, dat men haar niet gemakkelijk kon onderscheiden, en die Gabiron dan ook niet opgemerkt had. Zij bevonden zich in een half-cirkelvormigen gang, een soort van pij penlade, veel nauwer dan die der beneden verdieping. Zij volgden dien, achter elkander loopende. Aan het einde gekomen sloeg William op den muur, terwijl hij zeide: fHier is een deur." Gabiron en Noirot zetten verbaasde oogen °P- fDe gang, aan wiens uiteinde wij ons bevinden," ging de Amerikaan voort, fdient alleen om te geleiden naar deze deur, die, zooals gij ziet, in den muur is verborgen en toegang verleent naar een geheime trap, die aangebracht is aan den binnenkant van een der buitenmuren. Deze trap, die na tuurlijk heel smal is, loopt tot aan de fun- deeriugen van het huis, waar zij voorheen gpsloten was door een ijzeren deur, welke altoos nog bestaat, maar niet meer houdt op de door de roest verteerde scharnieren. Al» men die ijzeren deur door is, betreedt men een onderaardschen gang, die ongeveer 50 meter lang is. Men verlaat deze door een spleet in een rots, waarin men een soort van grot heeft gegraven, die sinds lang door klimop en struiken geheel is versperd. Wordt vervolgd).

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1