BUITENLANDSCHE BERICHTEN. MLé JÊEE houdt een driedaagschen schietwedstrijd. Donderdag was de dag voor den korpswed strijd tusschen studenteiischietvereenigingen uilgenoodigde scherpschuttersvereenigingen leger en schutterij uit Utrecht. Den ln prijs behaalde de Amst. stud.-schietvereeniging met 258 punten, den 2n de Leidsche id. "Pro Patria" met 248 p., en den 3n de Utrechtsche scherpschuttersvereeniging ^De Zwijger", met 238 punten. Donderdag avond te 6 uren is te Arnhem, vermoedelijk door het spelen met lucifers, op den zolder van het huis, be woond door v. d. H. op Plattenburg, brand ontstaan, welke zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Toen de brand ontdekt werd, vond men het zesjarig zoontje van v. d. 11., gelukkig nog ongedeerdin zijn lede kantje zitten, dat reeds in brand stond. Ook eene daar aanwezige partij hooi was reeds aan het smeulen geraakt. Aan eenige te hulp toegesnelde personen mocht het ge lukken den brand te blusscken. AC Op het landhuishcudkundig congres te Leeuwarden leidde de heer D. Van Ko nijnenburg in de gecombineerde vergaderiug der 1ste en 2de afdceling de vraag inwat kan gedaan worden tot bevrediging der be hoefte aan vakonderwijs in de zuivelberei ding. Na debat werd als conclusie aange nomen, dat de vergadering, overtuigd van de noodzakelijkheid van dat onderwijs, den wensch uitdrukt 4 dat de regeering de zaak financieel en moreel steur.e en een som op de staatsbegrooting daarvoor uitstrekke. De heer lierman Bultman leidde de vraag in, wat de voordeelen en wat de nadeelen zijn der steeds meer op den voorgrond tre dende coöperatie bij de zuivelbereiding. Er werd geen conclusie genomen. In de algemeene vergadering werd verslag uitgebracht van het verhandelde in de 1ste afdeeliug. De vergadering benoemde den heer J. Preebaart Kzn tot'lid der vaste com missie van bijstand, en den heer Broekema, directeur der landbouwschool, tot lid der commissie van het Sloetfonds. Aan deze com missie werd opgedragen ten spoedigste een reglement voor het fonds op te maken, om nog in lhS6 den eersten Sloetprijs te kun nen uitieiken. De heer C. J. Cremer bedankte den bur gemeester voor de gulle en joviale ontvangst in Leeuwarden. Onder dank «egging voor de ondervonden medewerking, sloot de voorzit ter daarop dit congres. Tegen den brievengaarder te R. in Friesland is proces-verbaal opgemaakt, daar hij beschuldigd wordt van verduistering van gelden. Donderdag is te Groningen het examen voor apothekers aangevangen. Daaraan wordt deelgenomen door 8 candidaten. nl. 2 van de hoogeschool le Groningen2 van die te Amsterdam, 3 van die te Utrecht en 1 van die te Leiden. Te Goes werden Donderdag op het telegraafkantoor niet minder dan 304 berich ten behandelddie op de verkiezingen be trekking hadden, iets wat in geen 30jaren daar voorviel. Te Tilburg iiL een man voor de vijfde maal in het huwelijK getreden. Een gezin, bestaande uit man, vrouw en drie jeugdige kinderen, te Kekerdom, gein Ubbergen, werd eenige dagen geleden gerechtelijk buiten de woning gezet. Een medelijdende buurman ontfermde zich over het gezin en nam het voorloopig onder dak. Een collecte werd gehouden ten behoeve van het arme gezin, welke flink werd ge steund door den burgemeester der gemeente en een nogal hoog cijfer opbracht, waardoor de arme man in staat werd gesteld om de reis te ondernemen naar zijn broeder, die in Bosnië woont, dus nogal ver af. Het gezin is thans over Keulen en Weenen vertrokken. (Courr. du L.) 's GRAVENHAGE. Door Z. M. zijn benoemd in de orde van den Nederlandschen Leeuw tot rilder-groot- kruis, graaf De San Miguel, laatstelijk bui tengewoon gezant cn gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Portugal bij het Nederlandsche hof; tot ridder, ridder G. Vigoni, laatstelijk eerste secretaris van het Italiaansche gezantschap te 's Gravenhage. Door Z M. is aan den heer A. 11. Ficq, gewezen lid der juiy van de in 1885 te Antwerpen gehouden internationale tentoon stelling, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Jezus Christus, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Meppel, VV. J. N. Landré, thans notaris te Vlijmen; tc Sinilde, J. Veenhoven, can- didaat-notaris te Groningen; en tot rechter in de arrond.-recht bank te Dordrecht mr. F. G. Kool, thans substituut-griffier bij de arrond.-rechtbank te Almeloo. BELGIE. Het hof van Brabant heeft uitspraak gedaan in de zaak DelannoyElise Dandelin en advocaat Degaud, beschuldigd van ver duistering van een nalatenschap, wat den eerste betreft in qualiteit van rechterlijk ambtenaar, het maken van een valsch testa ment en van valschheid in geschriftenen het helen van gestolen waarden. Delannoy is veroordeeld tot 15 jaren, Degaud tot 6 jaren, Blise Dandelin tot 5 jaren gevange nis; voorts is Delannoy van zijn rechterlijk ambt ontzet en Degaud van zijn titel en openbare betrekkingen enz. De loestand in de Borinage was Don derdag dreigend; de werkstakers hebben den ingenieur der mijnen ernstig gewond; de gendarmes moesten zesmaal chargeeren. Gis teren was het rustiger, 3U0 werkstakers hervatten den arbeid. Generaal Wielemans heeft zijn hoofd kwartier gevestigd te Bergen. In verschillende plaatsen van het kolen- district van Henegouwen bevinden zich thans infanteristen of lanciers. Bij den burgemeester van Quaregnon zijn de ruiten ingegooid. In de ijzerpletterij van de firma Demerbe en Co., waar de werklieden genoodzaakt werden den arbeid te staken, heeft men de bende van brood en bier moeten voorzien. Na het verlaten dier fabriek zijn zij door gendarmes te paard uiteengedreven. De op gewondenheid der arbeiders is groot. Zij zeg gen, dat het hun onverschillig is door £en geweerkogel of een bajonetsteek om te ko men dewijl zij anders toch van honger sterven. De vrouwen hitsen voortdurend de mannen op. Velen roepen: yLeve de repu bliek Leve FrankrijkEen mandie op eene meeting te Wasmel tot bedaardheid en matiging vermaand had, werd uitgejouwd en tot aan het spoorwegstation vervolgd, waarbij weder de vrouwen het heftigst wa ren. Bij alle optoehten worden roode en zwarte vlaggen gezwaaid; sommigen dragen de Jacobijnenmuts; anderen die dit zinnebeeld nog niet „rood genoeg vinden, dragen ook een broek, of andere kleedingstukken van die kleur. KSIGHLAND. Gisteren werd in het hoogerhuis bij tweede lezing het wetsontwerp op het ge neeskundig toevoorzicht aangenomen. Voorts werd de artikelsgewijze beraadslaging ten einde gebracht over het wetsontwerp betref fende den internationalen letterkundigen eigen dom in de koloniën. De heer J. Bryce, ondersecretaris voor buitenlandsche zaken, deelde gisteren in het lagerhuis het volgende mede: ,De beer De Freycinet heeft gisteren aan lord Lyons ver klaard, dal hij zonder bericht is aangaande het hijschen der Fransche vlag op de Nieuwe Hebriden. Niettemin is den gouverneur van Nieuw-Caledonië per telegram last ge geven om indien dit werkelijk is geschied, de vlag onmiddellijk weg te nemen." De te Belfast gevormde commissie van onderzoek naar de jongste ongeregeldheden heeft als haar oordeel te kennen gegeven, dat de plaatselijke politie hare taak is te buiten gegaan en te streng is opgetreden zoodat twee personen, bij de onlasten be trokken, ten onrechte zouden zijn gedood. Aan de Daily News wordt uit Kon- stantinopel gemeld, dat er voortdurend eene bijeentrekking van Russchische troepen in Bessarabie plaats heeft. Dit verontrust de Porte te meer, daar de Russische regeering in den loop dezer week twee nota's aan de Porte heeft gezonden, waarin aangedrongen is op het betalen der oorlogsvergoeding. De Porte vreest een aanval van Rusland in Klein-Azie. Daarom versterkt zij Erzeroum en andere grensplaatsen in Armenie. F KAN KR IJ K. De internationale telegraaf-conferentie werd door de kamer bekrachtigd ondanks het verzet van sommige zijden tegen de hoogere uitgave van 1.4U0.UU0 fr. per jaar, welke, aanvankelijk althans, uit de toepassing vau de overeenkomst zou voortvloeien. \'anre- geeringswege werd geantwoord, dat de lagere tarieven de uitbreiding van het verkeer zouden bevorderen en daarin spoedig de vergoeding voor het verlies zou worden gevonden. Voor 't overige werd betoogd, dat een overeen komst als deze moest aangenomen worden zooals zij daar ligt en dat een verwerping internationale ongelegenheden zou veroorzaken. Er is een welsontwep ingediend houdende een crediet-aanvraag van 1 millioen, tot ondersteuning van hen, die door hagelslag of stormen zware schade hebben geleden. De regeering heeft maatregelen geno men om te belettendat de werkstaking in Belgie zich uitbreide tot het Noorder-depar- tement. Prins "Victor Bonaparte reed op den boulevard de Courcelles te Parijs in een open rijtuig. Het paard ging op hol, de koetsier kon het niet tot staan brengen en het rijtuig reed tegen een boom aan. De prins viel uit het rijtuig en bezeerde zich aan den wang en het rechteroog. Hij werd naar zijn woning gebracht. 1220 werklieden hebben het werk her vat in de mijnen van Deoazeville, 118 wa ren weggezonden, 112 zullen weder in dienst worden genomen. Te Saint Quentin is de werkstaking nu ook geheel geëindigd; het loon is met 5 pCt. verhoogd, maar 18 werkstakers zijn niet weder aangenomen. Bij het voortgezette getuigenverhoor in zake den moord op den mijningenieur Watrin, heeft de burgemeester van Decazeville verklaard, dat hij de gendarmen op het oogen- blik van den opstand had weggezonden, omdat hij hun tegenwoordigheid niet alleen onnoodig, maar zelfs gevaarlijk achtte. Hij hield, even als andere getuigen, 't er voor dat de voortdurende loonsverlaging, welke de verslagene toepaste, tot den nootlottigen afloop had geleid en beschuldigde de Mijn- compagnie, dat deze bij de jongste verkie zingen reactionaire candidatenlijsten onder de werklieden had doen verspreiden, hetgeen echter door andere getuigen ten stelligste wordt tegengesproken. De mijnwerker Carrie, afgevaardigde van de werkstakers, deed eveneens uitkomen, dat de loonsvermindering Watrin wiens ijver hij overigens niet ontkende ten val heeft gebracht. Hij ontkende, dat de Mijn- compagne bij de verkiezingeu invloed op de werklieden heeft uitgeoefd. ITA LIE. De kamer heeft de dubbele verkiezing van Cipriani, den tot kamerlid te Forle en te Ravenne verkozen galeiboef, vernietigd. DUIT»CU LAND. Keizer Wilhelm heeft, tengevolge van den dood van koning Lodewijk van Beieren, afgezien van zijn voornemen om het groote kunstfeest bij te wonen, dat bij gelegenheid van de jubilé-tentoonstelling zou worden ge geven. Al de overige leden der keizerlijke familie zullen natuurlijk dan ook vreemd aan dat feest blijven. Er is sprake van een huwelijk van prins Meinrich van Pruisentweede zoon van den kroonprins, met prinses Irene van Hes sen, derde dochter van den groothertog. Koningin Victoria is voor het huwelijk, het hof van Berlijn wenscht een verbintenis met de prinses van A nhalt-Dessau. In het Beiersche huis van afgevaar digden heeft de heer Von Lutz de bekende proclamatie voorgelezen en medegedeelddat de regent het ministerie heeft opgedragen aan de kamer de meest volledige inlichtin gen te verstrekken en die eventueel op ver zoek der kamer aan te vullen. Hij beval de benoeming eener geheime commissie aan, welker verhandelingen de overige afgevaar digden, onder belofte van de noodige dis cretie, kuiineu bijwonen. Op verzoek van den heer Ruppert is bij acclamatie eene com missie van 28 leden gekozen, die zich dade lijk na de sluiting der zitting heeft gecon stitueerd. Van de zoogenaamde tegen-proclamaties van wijlen koning Lodewijk aan mijn volk" werueu uit Zwitserland ook verscheidene dui zenden exemplaren naar Miinchen gezonden, maar daar reeds op de postkantoren in be slag genomenevenals de Duitsche dagbladen, welke die proclamatie behelsden. Van offi- cieele zijde wordt in Beieren deze proclama tie thans natuurlijk een onecht stuk geheeten, wat echter volstrekt niet uitsluit, dat het stuk tijdens het leven van den koning uit diens onmiddellijke omgeving afkomstig is of van de hand van een zijner getrouwen. Eveneens ontkent nu de oude lijfarts van den koning, dr. Schleiss, tegenover verte genwoordigers der pers, dat hij des konings verstand gezond heeft genoemd. Uit Muu- chen wordt thans van goede zijde bevestigd, dat een financier te Parijs den koning veertig millioen franks ter beschikking wilde stellen, wanneer Beieren zich verbond onzijdig te blijven als een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk ontbrandde. Prins Luitpold vernam dit en verhaastte toen het aanstellen van een regent. Het aanbod werd gedaau tijdens de Grieksche crisis. De Ally Zeit. deelt nog eenige bijzon heden omtrent den dood vau koning Lode wijk II van Beieren mede, voor een deel ter verbetering van vroegere onjuiste berich ten. De koning had Zaterdagavond, na zijne komst op het kasteel Berg, met dr. Gudden eene wandeling gedaan, op eenigen alitand gevolgd door één of twee oppassers. Maar de koning was toen zoo kalm geweest, dat dr. Gndden het beter achtte, den volgenden ochtend zonder begeleiding eene wandeling te ondernemen. Ook deze liep zonder eenige stoornis af en de koning gebruikte daarna het middagmaal zonder eenig gezelschap. Men had echter gelegenheid, hem in zijne kamers, ook al was hij alleengade te slaan. Toen de koning daarop na het eten weder eene wandeling wilde doen, zag dr. Gudden er niets geen bezwaar in, wederom zonder geleide te gaan en hij zond den oppasser terug, dien dr. Müller den koning en hem achterna gezonden had. Dat was omstreeks half zeven en men weet, dat de worsteling bij en in het water even vóór zevenen moest hebben plaats gevonden. Toen de koning, en zijn lijfarts te 8 ure nog niet terug wa ren, zond dr. Müller in alle richtingen bo den uit. Eerst te 10} uur vond men de hoeden van den koning en zijn trouwen arts, druipende van water, en daarop ging dr. Müller met den slotbewaarder in eene boot op het meer. Even na 11 uur von den zij de lijken des konings en van dr. Gudden, dicht bij elkander drijvende in drie voeten diep water. Dr. Müller twijfelde geen oogenblik of de dood was toen reeds lang te voren ingetreden, maar toch liet hij niets na wat voor het wederopwekken der levensgeesten van drenkelingen te doen valt. De kunstmatige ademhaling, daardoor veroorzaakt, bracht de omstanders in den waan, dat de levensgeesten nog niet geheel geweken waren, maar te 12 uur verklaarde dr. Müller alle verdere pogingen vruchteloos. De volgende bijzonderheden worden gemeld betreffende den prins-regent prins Luitpold. Al wie Munchen heeft bezocht, zag eiken morgen een zeer eenvoudig rijtuig met twee paarden bespannendoor de stad rijden. Daarin was een generaal gezeten met klei nen grijzen baard en deze was niemand an ders dan prins Luitpold van Beieren, door den dood van koning Ludwig en de zinne loosheid van koirfug ütto, thans prins-re gent van Beieren. Prins Luitpold Carl Josef, geboren te Wurzburg, den 12 Maart 1821, is nog een krachtig man ondanks zijn 65 jaren. In specteur-generaal van het leger, had hij maanden lang bijna niets te doen en ver maakte hij zich met de gemsenjacht in de Alpen of op de schilders-ateliers te Munchen waar hij onder de kunstschilders tal van vrienden telt. Prins Luitpold, die zeer goed Fransch en Engelsch spreekt, is een spaarzaam man, zeer eenvoudig gekleed en zeer zuinig op zijn uniform, iets waarmee in Munchen nog al gelachen wordt. De regent trouwde in 1854 eene prinses van Toskanen, doch is sedert 22 jaren we duwnaar. Thans woont hij, met zijne doch ter, prinses Theressa, die zich op het schil deren toelegt en daarom van geen trouwen wil hooren, de tweede verdieping van het palies van Wittelsbach, te Munchen. Op de eerste verdieping van dit paleis woont prins Ludwig, de toekomstige kouing. Hij is getrouwd met. priuses van Este, en heeft reeds 11 kinderen; de prins en zijne echtgenoote hopen echter vurig het dozijn vol te maken. Op de derde verdieping woont de zuster van den regent, prinses Aldegoude, schat rijk en kinderloos, de suikertante der fa milie, die het gansche jaar niets anders doet dan geschenken koopen, kleine neefjes ten doop houden verjaardagen vieien en met do kindereu spelen van de prinsen Ludwig, Leopold en Arnulf. Deze twee laatsten zijn de nabobs, de schatrijken der familie Wittelsbach. Prins Leopold is getrouwd met de dochter van den keizer van Oostenrijk en prins Arnulf met prinses Liechtenstein. Beiden voeren eene ongewone pracht. Prins Arnulf heeft zijn rood paleis, te Munchen, ingericht in den stijl van 1750; zijn geheel personeel is ge kleed in den trant der vorige eeuw. Te Munchen vond Woensdag de ter aardebestelling van prof. Gudden plaats, den ongelukkigen arts die met koning Lodewijk verdronk. De stoet werd gevolgd door den minister-president Von Lütz, andere minis ters en vele burgerlijke en militaire auto riteiten. OOSTEXRIJ K. Te Praag hebben Pinkster-Maandag ongeregeldheden plaats gevonden naar aan leiding van een bezoek van 250 gasten van het Czechi8che theater uit Duitschlaud. Hunne komst gaf den Czechen aanleiding tot eene zoo luidruchtige ontvangst, dat de anders waarlijk niet anti-Czechische politie der Bo- lieemsche hoofdstad de schreeuwers tot rust moest vermanen. Daarop echter volgde ver zet van de zijde der volksmenigte, die een inspecteur vau politie mishandelde, zoodat de orde alleen met de sabel kon gehandhaafd worden. De regeering heeft een streng en snel onderzoek van het gebeurde bevolen en

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2