NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks., behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Maandag 21 Juni 1886. N°. 143. AD VER TE NTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. ourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 Cent. 200° Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. BureelSclieepmakersstees; 6. Stads-Bericliten. De HUHGEMEESTEB der gemeente LEIDEN; Gezien art. 21 der Wel van den 4n Decem ber 1872 Stbl. no. 134; Brengt ter algemeene kennis dat in de afge- loopen week vijf personen aan Mazelen alhier zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche ourant. De Burgemeester voornoemd DE KANTEtt. Luden 19 Juni 1886. Donderdag 24 Juni 1886 vergadering van den Gemeenteraad waarin o. a. zal worden 1 behandeld de rekening vande Stedelijke Gasfabriek over 1885. KTAD8IUEIIWI. Het getal der in de Stedelijke Werk- inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 39 tot 67 volwassen personen en 10 tot 14 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 87 gevallen van mazelen, 1 geval I van febris typhoïdea aangegeven. Overleden aan mazelen 5 personen. De Staatscourant n°. 142 bevat de statuten der Vereeuiging tot verzorging van kleine kinderen te Leiden. Mevrouw de weduwe Taats-Gerlings te Leiden heeft aan het Rijks-Ethnograpliisch Museum aldaar ten geschenke gegeven eenige aan wijlen harenechtgenoot, den heer Leen- dert Taats, toebehoord hebbende voorwer pen waarvan de beschrijving voorkomt in de Staatscourant van 19 dezer. Deze week werden op Rhijnzigt 383 zwembaden door heeren en 27 door dames genomen. Temperatuur van het water is 17° Celsius. llUZIEk, LiKTTKKEAl EX KUNST. 20 Juni. Geboortedag (1843) van Carel Van Nievelt. 21 Juni. Geboortedag (1824) van Theodor Formes, (tenor.) 17 manuscripten van Schubert zijn te Weeuen gevonden; 7 daarvan waren nooit gedrukt en niet bekend geworden; o. a. 10 variaties op een eigen thema (1815) een vierhandig gezette Ouverture „Fierabras" acbt „Landlef'een terzet en liederen. Het beroemde Berlijner Domkoor zal zich den 18n Juli in de Luth. kerk te 's Hage doen hooren. Inhoud, 16de jaargang, n°. 2, van De Huisvrouw. Tesselschade. De lichaams houding als oorzaak van ziekte. Door dr. S. Sr. Coroi.el. Eenige wenken om de macht der gewoonte aan de opvoeding dienstbaar te maken. Door mej. IJ. M. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Feuilleton: „In het gebergte". Een verhaal naar het Duitsch Door E. Vely. (Vervolg). Advertentien. Naar aan de N. R. Ct. wordt mede gedeeld, is de naamlooze vennootschap: ^Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-Maat schappij", sedert September 1884 onder di rectie van den heer Alex. Faassen, op 1 Juni jl. ontbonden. Aangezien, tengevolge der ontbinding, een groot aantal artisten buiten verdiensten ge komen is, hebben de voornaamste leden der ontbondene vennootschap zich vereenigd met het doel, de exploitatie van den Nieuwen Rotterdamschen Schouwburg (z. g. Kleine Schouwburg) voor eigen rekening voort te zetten. Deze leden zijn de heeren: Alex. Faassen, A. Mutters, Manta Van Nieuwland, H. L. Chrispijn, en de dames: M. De Graef-Ver- straete en M. Kiev. De nieuwe vennootschap, welke onder dcn- zelfden titel van: ,/Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-Maatschappij" de exploitatie van 1 Augustus a. s. al voort zal zettenheeft tot directeur gekozen den heer Alex. Faassen. liet meerendeel der vroegere artisten zal opnieuw geëngageerd worden,.en in enkele ontstane vacaturen zoo voldoende mogelijk worden voorzien. Onder de regeering van keizer Klieu- Loeng werd eene Chineesche encyclopaedic gedrukt die zeker wel de omvangrijkste van de wereld zal zijn. De naam van dit reus achtig werk is Toe-shoe-tsji-tsjeng. De Europeesche encyclopaediën zijn bij dit boek vergeleken slechts kinderen, aangezien 'tuit niet minder dan 502U deelen beslaat ieder van 200 bladzijden. De zakelijke inhoud van de meeste in de Chineesche taal ver schenen werken zijn in dit boek opgenomen. Een uitgever te Peking zal van dit werk eene nieuwe uitgave doen verschijnen, nu echter niet in druk maar in photolithographic hij verbindt zich 't werk in drie jaren tijds te do^-n uitkomen en stelt den prijs op 1080 gulden. BINNEN LANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen, dat we gens het onlbteken van sollicitanten voor de opgevallen kantoren Rijssen en Vlissingen (RenA), ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmer king kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 30 Juni e. k. bij het departement van financien kunnen aan melden. Op voordracht van de ministers van waterstaat, handel en nijverheid en van bui- tewlandsche zaken, is bij koninklijk besluit van 4 dezer de commissaris-generaal van de Nederlandsche regeering bij de internationale tentoonstelling te Antwerpen, mr. C. J. E graaf Van Bylandtte's Gravenhageeervol van die betrekking ontheven, onder dank betuiging voor de vele en belangrijke diensten als zoodanig door hem bewezen. Ten vervolge op het bencht, betref fende de van 12 Juli tot 12 September te Stockholm te houden tentoonstelling van werktuigen enz., voor de kleine nijverheid, wordt alsnog aan belanghebbenden medege deeld, dat het comité voor genoemde ten toonstelling nog gedurende de geheele maand Juni aangiften uit Nederland zal aannemen. (Sic) Uit Penang wordt onder dagteekening van 18 Juni aan Reuters Office geseind: ff De Atjehneezen deden bij Riges een aan val op het Nederiandsch-lndische stoom schip Ilok Canton. Zij doodden den eer sten machinist en den tweeden stuurman, en namen den tweeden machinist, zoomede den kapitein en zijne vrouw, gevangen. De machinisten zijn Engelschen". Wij vermeldden enkele dagen geleden, dat de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij om het onaangename stuiven te voorkomen voornemens was hare banen te doen begrintenen de hoeveelheid grint daarvoor noodig geschat op 85.000.000 Ms. Een onzer lezers maakt er ons terecht op merkzaam op, dat dit cijfer niet juist kan zijn. De banen der maatschappij zouden dan met een laag grint van 400 jOO M. hoogte bedekt worden. De drie laatste nullen zijn te veel, niet 85 millioen, maar 85 duizend kubieke meter grint zijn noodig, om het stuiven te voorkomen. (llbl) Op de Pinksterdagen zijn over den Ned. Rhijnspoorweg ongeveer 90.000 personen vervoerd. De tram Den Haag Scheveningen (Rijnspoor) vervoerde op den eersten Pink sterdag 10610 passagiers, op den tweeden Pinksterdag 20554 personen. Dit laatste cij fer was nog nimmer bereikt. Donderdag is door de politie te Rot terdam aangehouden eene dienstbode, die zich ten nadeele van haren meester een bankbiljet van f 300 had toegeëigend, doch het, uit vrees voor ontdekking, verscheurd en in het privaat geworpen heeft. (_V. R. Cl.) Te Rotterdam is bij deurwaardersexploit het bureau van het weekblad Argus ontruimd, en al wat zich daarin bevond benevens de huismeubelen op straat gezet. Te Bolnes en Slikkerveer ziet het er treurig uit wat de werkzaamheden betreft. In de laatste weken worden daar 00 70 werklieden uit gebrek aan werk weggezon den, welk aantal zeer waarschijnlijk nog wel zal vermeerderen. Enkelen, aan veldarbeid gewoon, vinden daarin nu een klein bestaan, doch de meesten loopen werkeloos rond. Gisterenochtend zijn uit Vianen de beide personen afgereisd (v. R. en W.), die, door een dollen hond gebften, zich onder behandeling zullen stellen van prof. Pasteur te Parijs. Als een bijzonderheid deelt het D v. N. mede dat toen dezer dagen een ingezetene der gemeente Nieuwer-Amstel zijn 25 jarige echt vereeuiging vierde, zijne ouders ten zijnen huize denzelfden dag hunne 52-jarige echtvereenigmg herdachten. De studentenweerbaarheid te Utrecht FEUILLETON. 318.) Waanzinnig van angst slaakte zij een luiden gil en riep: ,llulp! Hulp!" Op hetzelfde oogenblik riep een stem, die zij herkende zonder zich te herinneren, waar zij die ooit meer gehoord had: yVrees niet. Wij zijn uw vrienden. Wij komen u verlossen, u redden." De vloer zakte altoos door. Eindelijk kwa men zij bij de open deur beneden, en de cel van den toren, welke van de eerste ver dieping naar de benedenverdieping was ge daald, werd eensklaps verlicht door de lamp, die de Amerikaan in de hand hield. Aurora zag verbaasd en ontsteld, de beide mannen aan. *0, mijnheer Van Ossen I" riep zij. De beweegbare vloer hield stand, sloot den toegang tot de trap af, en Aurora, die zich van niets rekeuscbap kon geven, viel bevend en snikkend in de armen van den heer Van Ossen. XXIX. DE INSTORTING. Laat ons naar de eerste verdieping van het huis terugkeeien, waarin wij, met uit zondering van William en de gravin, die waren heengegaan, onze lieden hebben ver laten, de oogen gevestigd op Van Ossen, die door de lezing van het hem doorNoirot ter hand gestelde papier ontlokte, uitriep: ,Die ellendeling, die ellendeling, nu begrijp ik alles!" aller opmerkzaamheid op zich vestigde. Van hun stomme verbazing bekomen, langzamerhand ontnuchterd door den schrik, begonnen de gasten van den vicomte zelve te vermoeden wat er gaande was. Is een schandaal," riep de een. /,De Sanzac heeft ons in een hinderlaag gelokt," voegde een ainler er bij. Toen t.ad Delouvier, die geen enkel oogen blik zijn tegenwoordigheid van geest had verloren op Van Ossen toe en sprak: Naar hetgeen ik hier zie, mijnheer, en hoor, heeft de vicomte De Panzac zich schuldig gemaakt aan verfoeilijke daden, die hem den naam van ellendeling, lafaard en onverlaat, waarmede men hem heeft bestem peld, hebben bezorgd. Mijn metgezellen en ik zijn wel wat los, maar wij behooren tot geachte familiën, en als wij ons eenige mis slagen te verwijten hebben, hebben wij, God dank! het besef van onze waardigheid en eer behouden. Wij kennen De Sanzac niet anders dan door dat wij hem op partijen en gezellige bijeenkomsten hebben ontmoet. Maar verder bestaat er tusschfn hem en ons geen betrekking. Nu wij weten dat hij een onverlaat is, laten wij hem schieten en bre ken wij geheel met hem. Hebt gij ons ver dacht aan medeplichtigheid aan zijn schelm stukken, dan bid ik u, uw dwaling te laten varen. Wij wisten van niets, dat zweer ik u. U heeft het recht ons te vragen met welk doel wij dan hier waren. Het antwoord ligt voor de hand. Wij kwamen hier, mijn met gezellen en ik, op een uitnoodiging van De Sanzac. Ziehier den brief, mijnheer, dien ik gisterenavond ontving." /yEn hier is de mijne," vielen de anderen in, lerwiil ieder een brief, dien hij uit den zak haalde, vertoonde. Die vier brieven zijn volkomen eenslui dend," hernam Delouvier. Heb de goedheid, mijnheer, ze in te zien en oordeel dan." Van Ossen las den brief. ff't Is goed," sprak hij. ff Ik neem uw onschuld aan. Door dien man geroepen zijt gij hier gekomen zonder eenig vermoe den te hebben van den strik, die u gespannen wjrd, en ik meen wel te kunnen gissen van welken aard de verrassing was, die hij u beloofde. Gelukkig zij wij bij tijds gekomen om de plannen van den elleudeling te ver ijdelen. Gij zijt vrij, heeren! en kunt heen gaan. Pieter," voegde hij een zijner knechten toe, ff licht de heeren voor en laat hen uit." De jongelieden haastten zich hun jassen en hoeden te nemen, die zij op een canapé hadden neergeworpen en gingen heen, zon der zelfs er aan te denken den vicomte met éen enkelen blik te verwaardigen. Deze was opgestaan, terwijl hij zich nau welijks op de been scheen te kunnen houden en als verpletterd het hoofd voorover ge bogen hield. Van Ossen en Gabiron hadden zich eenigs- zins van de deur verwijderddie de laatste bewaakte en spraken zachtjes met elkander. Op eens wierp de vicomte zich op Noirot, dien hij door een stoot met zijn schouder achterover deed tuimelen, en met éen sprong, voordat Gabironwien Van Ossen in den weg stond, hem den doorgang kon betwis ten, stoof hij de kamer uit. Wordt vervolgd).

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1