NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Meze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en ABONNEMENT: Donderdag 17 Juni 1886. N°. 140. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. idscfie Courant Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 tent. 200e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 136 146 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den Hen November 1880 [Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen Ier algcmeene kennis dat tot hel doen Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scliolcn voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on der wijs: der le klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Boommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Pieterskerkstraat; der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Breestraat; en wel van den 7den lot en met den 19en Juni e. k., dagelijks 'den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags halinegen lol negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van hal/twee tol twee uren des namiddags. En geschiedt biervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KENTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Juni 1886. «TADIIVIEVWS. Yoor de benoeming van een commis saris der bank van leening, ter vervulling van de vacature tengevolge der periodieke aftreding van den heer H. W. F. Bakker zijn door burg. en weth. op de alphabetisch gestelde voordracht geplaatst de beeren H. W. F. Bakker, M. W. Jaeger en C. Wassenaar. De commissie van financiën adviseert den raad om ter voorkoming van storing in den dienst den door burg. en weth. voor gestelden staat van af- en overschrijving op de begrooting van het jaar 1885 goed te keuren. Zij verbindt evenwel aan dat ad vies eenige beteekenisvolle beschouwingen, die hoofdzakelijk hierop neerkomen, dat posten der begrooting niet zonder machti ging van den raad worden overschreden. In bet belang eener goede administratie behoort te worden in acht genomen het wettelijk beginsel, dat het dagelijksch bestuur bij het doen van uitgaven aan de begrooting ge houden is. Wel kunnen zich gevallen voor doen, dat een begrootingspost overschreden wordt zonder dat burg. en weth. het hebben kunnen voorzien of verhinderen. Ook kan het in het belang der gemeente zijn, dat een plotseling ontstane behoefte, die oogen- blikkelijk voorziening eischt, worde ver vuld, ook al wordt hierdoor een post met een klein bedrag overschreden Niet twijfelend aan de nauwgezetheid van het dagelijksch bestuur in het overwegen van de vraag, welke uitgavan in het belang der gemeente noodig zijn, meent de com missie echter, dat waar de wet de bepaling van het bedrag der verschillende posten aan den raad heeft opgedragen, deze zijn recht noch rechtstreeks noch zijdelings aan het dagelijksch bestuur mag overdragen. Naar haar overtuiging zoude de raad dit doen, wanneer hij o. a. de post *dag- en weekgelden der werklieden in dienst der gemeente mitsgaders verdere kosten der fa bricage" zonder patent goedkeurde. Immers uit de memorie van toelichting blijkt, dat in den laatsten tijd een groot aantal werklieden in dienst zijn genomen ten gevolge van een lang gevoelde behoefte aan uitbreiding van personeel. Heeft, zoo merkt de commissie op, die behoefte zich reeds lang doen gevoelendan is het dage lijksch bestuur in de gelegenheid geweest aan den raad het voorstel te doen tot ver hooging van een begrootingspost ter bevre diging dier behoefte. Door de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar on derwijs wordt voor de benoeming van be stuurslid ter vervulling van de vacature ontstaan door het vertrek van den heer F. J. G. W. Leers uit deze gemeente op de voordracht geplaatst de heer dr. E. F. Van Dissel. Burg. en weth. stellen den raad voor om nu het werk voor den aanleg van het groote plein der Ruïne tot een wandelpark voltooid is en in plaats van een houten hek een ijzeren hek tot het maken van een afscheiding langs de Raamsteeg wenschelijk geoordeeld wordt, de meerdere gelden die daarvoor noodig zijn en f 600 bedragen, toe te staan en dit be drag te vinden door afschrijving van den post van onvoorziene uitgaven. Burg. en weth. die geen bezwaar hebben tegen de inwilliging van het ver zoek van den lieer F. Osterloh oin een kelder ingang te maken in de stoep voor zijn huis aan de Haven No. 18, stellen den raad voor gunstig op dat verzoek te beschikken onder de voorwaarde, dat de ingang zij binnen de rooiing van de stoep en tegen betaling van het vastgestelde tarief. Men schrijft ons: Zware onweders zijn droevige verschijnselen als zij woningen in brand steken, menschen of vee dooden en gepaard gaan met hagelslag, tengevolge waarvan de noeste arbeid des landmails ver nietigd wordt. Maar onweders zijn niet minder heilzaam als zij de wolken scheuren en het aardrijk met een milden regen dren ken. De zon staat hoog aan den hemel en de verdamping is zeer sterk. Hoe wel kom dan de regen, die *an tijd tot tijd door het onweer ontstaat en de groeiziam- heid bevordert. Van daar dat ieder, die aan land- en tuinbouw doet het weer nu niet genoeg kan roemen. De granen staan uitmuntend en de peulvruchten belovend. Aardbeien zullen er genoeg zijnaan boora- ooft zal het uiet ontbreken als de wind al thans de verwachting niet teleurstelt. Bin nen kort wordt het vervoer van aardappelen algemeen; zij zwellen en rijpen met den dag. Het hooiland wordt gemaaid en er staat veel gras voor de zeis, bijgevolg zal de berg met een geurigen wintervoorraad gevuld kunnen worden. Gras is er oveial genoeg en het melkvee voldoet aan den wensch der zuivelbereiders. Aan groenten is nergens gebrek en de peentjes o. a. zijn zó<5 malsch dat men ze, naar het zeggen van de huisvrouw, wel kan zuigen. Het bosch heft zijn statig geboomte omhoog, dat met krachtig gebladerte getooid is. Buitenplaatsen en tuinen prijken met een menigte frissche bloemenweelderig bloeien daarbij de rozen en de lente, die wel lang liet wachten, heeft nu met kwistige hand geuren en kleuren verspreid. Er werd ge mord en armoede geledenmen stak het hoofd op, maar nu heeft ze alles weer goed gemaakt, die lieve lente 1 MUZIEK, LETTEKEV ENT KUNST. Geboortedag (1810) van Ferdinaud Freilig- rath, uitstekend Duitsch dichter. Een nienwe tenor! In Stockholm trok een soldaat de aan dacht door zijn fraai tenorgel aid. Men liet hem leeren en onlangs trad Bradbost als yGuillaume Tell" op met kolossaal succes. Bij den heer J. Th. De Brouwer, kunsthandel in 't Noordeinde te Den Haag, is deze week geëxposeerd een schilderij van Ph. Windt. In den Kon. Nederl. Kunsthandel van M. M. Couvée te Den Haag is deze week geëxposeerd een schilderij van Jan Van Beers yFleurs de Neige" (een vrouwenportret). In den grooten koninklijken bazar van de heeren D. Boer en zonen te Den Haag, is geëxposeerd een aquarel van Eerelman: jHondekop". De leeraren van de muziekschool te Antwerpen zullen Maandag aan P. Benoit diens marmeren buste aanbieden, als bewijs van waardeering van hetgeen hij deed voor de kunst. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 12 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ24,463,892.87 en bij de betaalmeesters l,803,520.3ö. Te zamen ƒ26,267,413.23. Te Schiedam hebben van de 510 kie zers 408 gestemd. Te 'sGravenhage van de 2888 kiezers 2163 en te Scheveningen 100. Te Hilversum van de 409 kiezers 867. Te Wormerveer van de 167 kiezers 133. Te Middelburg van de 529 kiezers 505. Te Arnhem van de 1721 kiezers 1610. Te Deveuter van de 767 kiezers 708. Te Utrecht van de 2081 kiezers 1840. Te Amersfoort zijn opgekomen 350 van de 448 kiezers. Te Zwolle en Zwollerkerspel van de 1180 kiezers 1083. Te Delft 632 van de 686. Te Zaltbommel heiiben alle kiezers, 186 in getal van hun recht gebruik gemaakt. Te Zevenbergen van de 2+5 kiezers 180. Te Bergen-op-Zoom van de 512 kiezers 460. Van de 197 kiezers te Stad-Deuticüem 192 (4 op reis en 1 overleden.) Te Ambt-Deutichem bleef van de 87 kie zers slechts één te huis. Te Zoelen kwamen van de 92 kiezers 91 op. Te Vlissingen 279 van de 297. Te Goes 245 van de 272. Te Schoondijke 56 van de 57. Te Brninisse 60 van de 65. In het onder-kiesdistrict Eede (waartoe behooren Bennekom en Otterloo van de 272, 198. Te Wageningen 267 van de 282 kiezers. (Van hendie niet opkwamen waren op 2 na allen afwezig of ongesteld.) Te Terneuzen 167 van de 177. Te Zieiikzee 225 van de 277. Te Tolen 89 van de 92. Te Dordrecht en Dubbeldam 716 van de 848. Te Zwijndrecht van de 126 kiezers 118. Te Rotterdam van 2886 kiezers 1717. Te Kralingen van 872 kiezers 161. Te Amsterdam van 5725 kiezers 2969. Te Zutfen hebben 723 kiezers aan de stemming deelgenomen. Het aantal kiezers bedraagt 755; daarvan moeten wegens over lijden, ziekte en verhuizing worden afgetrok ken 18, zoodat 737 kiezers hadden kunnen stemmen. Slechts 11 kiesgerechtigden heb ben alzoo van hun recht geen gebruik ge maakt. Te Borculo hebben alle kiezers gestemd. Te Aalte van 237 kiezers 229. Als een tiewijs van belangstelling en ijver voor de goede zaak mag dienen, dat een der stemgerechtige inwoners van Zutfen, tijdelijk te Berlijn woonachtig, expres tot hel vervullen zijner verplichtingen als kiezer is overgekomen. Te Assen werden gisteren de kiezers door den stadsomroeper, bij bekkenslag, opgewekt om hun kiesplicht te vervullen. Het planters-comité in Deli zond aan de directie der Deli maatschappij te Amster dam een telegram, dato 14 dezer uit Penang verzonden, meldende dat de onderneming Tamaran (in Langkat) van den heer Harri son door Atjehers was aangevallen. Twee assistenten werden gedood, ook werden twee soldaten gedoodacht gewond en 4 geweren geroofd. Troepenversterking werd zeer drin gend noodig geoordeeld. In Deii heerst tegenwoordig Atjehvrees. Het aantal Atjehers dat gezien is, (lebenden die zich verzamelen, de spionnen die rond sluipen, zijn legio en het. eene gerucht is nauwelijks verdwenen of een ander komt te voorschijn. Zoo waien o. a. eenige dagen geleden 14 heusche Atjehers op Banda- Klippa gezien, die aldaar verdachte vragen tot de Maleiers hadden gericht. Thans waren het werkelijk Atjehsche spionnen, met groote klewangs gewapend. Den daaropvolgtmden dag waren ze in Serdang, toen in Bobongan; de controleur ging er des nachts zelf op uit om de zendelingen machtig te worden en toen men de 14 man eindelijk gevonden had, bleken het Alas te zijn, die in Bedagei bij de Datoe gingen werken. Zoo gaat het met de meeste geruchten wanneer ze au fond worden onderzocht en daarom raden wij een ieder aan, op zijn hoede te zijn met het overbrengen van berichten, geruchten enz., die noodeloos ongerustheid verwekken. Deli Cl.) De hooge raad heeft gisteren ver worpen het cassatieberoep van mej. H. IJskes, hoofd der christelijke bewaarschool te Zaan dam en uitgemaakt, dat de bewaarscholen evenzeer als de scholen voor lager onderwijs, onderworpen zijn aan de bepalingen der vaccinewei. Verleden Maandagmiddag ruim 2 uur heeft in den Haarlemmerhout onder Heem stede eene brutale aanranding plaats gehad. Aan eene dame, die in gezelschap daar wan delde, werd eensklaps haar horlogeketting ontrukt door een jongen man, tamelijk fat soenlijk gekleed, die zich daarop door een boschje ijlings uit de voeten maakte. Later is een man aangehouden, bij wien echter niets van het ontvreemde werd gevonden. Een boer uit Beerta liet uit goedheid onderweg een jongen bij zich in den wagen stappen. Een oogenblik later passeeren hen de commiezen, en dezen met hun fijne neuzen houden den wagen staande en ontdekken bij den jongen smokkelaar een zekere hoe veelheid spiritus. Men begrijpt hoe de boer stond te kijken, toen paarden en wagen mee in beslag werden genomen en alleen tegen borgstelling in zijn handen konden worden gelaten. 's GKAVEXII IGE. Door Z. M. is aan J. L. Nijhoffop zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Juli 1886, eervol ontslag verleend als no taris te Dordrecht. Door de arrond.-rechtbank te Utrecht is ter vervulling eener opengevallen rechters- plaats in dat co-lege, opgemaakt de navol gende alphabetische lijst van aanbeveling: inr. R. D. Baart de la Faille, mr. P. Gra- tama en mr. G. Wttewaail, rechters in de arrond.-rechtbanken te Groningen, Leeuwar den en Alkmaar.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1