Uit Den Haag wordt gemeld: Mann- stadts kapel gaf Zaterdagavond bij de her opening van het Kurhaus, te Scheveningen, haar eerste concert in de Kurzaal. Zij werd van de zijde van het publiek met blijken van de warmste belangstelling ontvangen. Een zilveren krans vond de heer Mann- stadt bij zijn optreden op zijn lessenaar, terwijl het geheele publiek oprees, toen de artisten het Volkslied aan het slot van het eerste nummer de jubelouverture speelden. Reeds dezen eersten avond van het seizoen was de fraaie Kurzaal geheel bezet. Dank zij het verbodom in de zaal zelf te rookeu, was de atmosfeer op de galerijen, oneindig aangenamer dan voorheen. Donderdag a. s. vergadert te Leiden de Maatschappij der Ned. Lettterkunde. Dr. A. Kuenen treedt als bestuurder af; voor gedragen zijn de hh. dr. C. P. Tiele en A. W. Wybrands. Ter vervanging van den eervol ontslagen secretaris-bibliothecaris J. J. A. A. Frantzen zijn voorgedragen dr. A. Kluyver en dr. W. G. Byvanok. Inhoud van No. 1. van: De huisvrouw weekblad voor dames. Eene stem uit de 15de eeuw. Vruchtendranken en Vruch tensappen door dr. S. Sr. Coronel. Uit het dagboek mijner gevangeniservaringen. Door mevr. J. W. F. De Gloxinia. Door mevr. C. B. Onze kleinen. Kouterijen voor de grooten. V. Door mej.T. v. d. T. Berichten uit de vrouwen-wereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Huishoude lijke raadgevingen en mededeelingen Voor schriften voor de keuken. Feuilleton, fin het gebergte". Een verhaal naar het Duitsch. Door E. Vely. (Vervolg.) adver- tentiën. Te Petersburg in den staat Virginia (Vereen. Staten v. N.-A.) verschijnt een blad, de Fitgini Lancet, waarvan eene mulattin, miss Can ie Brag, de uitgeefster is. In ge heel Noord-Amerika is genoemd blad het eenige, dat onder de leiding eener kleur linge staat. Ook Finland heeft thans onder de journalisten eene vrouw. Mej. Anna Edelheim heeft eene vaste aanstelling gekregen op het redactiebureau van een dagblad. Het bronzen standbeeld van Huig De Groot is Vrijdag, in tegenwoordigheid van vele autoriteitenin de fabriek te Breda ge goten. Het werk liep uitstekend af. BINNENLANDSCHEBËRICHTEN. De minister van staat, min. van bin* nenl. zaken, brengt in herinnering, dat zij, die zich wenschen te onderwerpen aan de in den aanst. zomer te houden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs (A en B) in de Hoogduitsche taal en tot het geven van lager ouderwijs in de Fransche, Hoog duitsche en Engelsche talen en in de gym nastiek, zich vóór 21 Juni e. k. bij het depart, van binnenl. zaken moeten aanmelden, bij schrijven op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgave van naam en woonplaats en van de begeerde akte en met overlegging van de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit de wettelijke be voegdheid om het examen af te leggen of het recht op de bij de wet verleende vrij stelling van eenig deel van het onderzoek moet blijken. Zij wier aanvragen op 21 Juni e. k. het depart, van binnenl. zaken niet hebben bereikt, kunnen tot de examens niet worden toegelaten. De minister van binnenl. zaken heeft goedgevonden te bepalen, dat het staats examen ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan een universiteit zal worden afgenomen te 's Gra- venhage op 12 Juli en volgende dagen. H.H. M.M. de koning en koningin zullen vermoedelijk den 26 dezer de badplaats Wildungen verlaten. Er heeft zich te Baarn een commissie gevormd om H.H. M.M. de koning en de koningin, die 1 Juli op fSoestdijk" worden verwacht, feestelijk te ontvangen. Naar men verneemt, bestaat bij de directie der Ned. Bank het voornemen eene nieuwe soort van beleeningen in te voeren. Zij zullen van de bestaande slechts hierin verschillen, dat zij ten allen tijde geheel of ten deele kunnen worden afgelost, onder aan zuivering van rente, berekend tot den dag met een minimum van 8 dagen. De rente zal echter hooger zijn; naar de thans be staande rente zal die 4 pet. bedragen, onver schillig of het pand uit buiten- of binnen- landsche waarde bestaat. (Fad.) Door Van der Stad, den spreker op de monster-meeting der socialisten, is bij den officier van justitie een aanklacht inge diend wegens diefstaltegen den hoofdcom missaris van politie, den heer Van Scherm beek, die het manuscript zijner redevoering in beslag nam. Het rooien der tulpenbollen is te Hillegom gedeeltelijk afgeloopen. Het ge was is zeer goed en overtreft de verwach tingen, die door de voortdurende droogte der laatste weken niet hoog gestemd waren. Door de politie te 's-Gravenhage is aangehouden en overgebracht naar het huis van arrest een jongmensch, M. geheeten. Hij gaf zich uit voor oogarts en had zelfs de deur van zijne woning in de Boekhorststraat van een bordje voorzien, waarop zijn quasi- beroep vermeld stond, tlij is echter gebleken een leeglooper te zijn en wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan onder scheidene oplichtingen van cognac, brillegla- zen, enz. Bij den heer v. R. te Delft is een belangrijke partij gouden en zilveren voor werpen ontvreemd. Zaterdagmiddag sloeg de bliksem te Vaassen in den papiermolen genaamd de Citadel, waarbij de knecht, Kers genaamd, en zekere De Graaf, die daar kwam om te schuilen, werden gedood. Door onhandigheid van de opvarenden is gisterennamiddag in het IJ nabij de wes telijke doorvaart, een roeiboot omgeslagen, waarin een manspersoon, twee vrouwen en een jongen zich bevonden. Allen werden spoedig gered en zonder eenig letsel behou den aan den wal gebracht. Zaterdagmiddag woedde boven Utrecht een kort, maar hevig onweder. Ongeveer te zes uur deed zich een verschrikkelijke slag hooreu, en weldra bleek dat de bliksem ge slagen was in eene hovenierswoning buiten de Weerdbarnere, op 't Zandpad. Eene pe troleumlamp werd getroffen en stuk gesla gen waardoor brand ontstonddie een deel van 't dak vernielde, maar spoedig gebluscht werd. Erger was het met de bewoners. De vrouw, mede getroffen, bleef eenigen tijd verstijfd en sprakeloos, en bemerkte daardoor niet dadelijk, dat haar 4-jarig kind, een meisje, mede getroffeu en onmiddellijk ge dood was. Aan eeue zijde des lichaams wa ren de kleederen geheel verbrand. De wedrennen te Nijmegen werden gisteren begunstigd door het allerfiaaiste zomerweder. Het rencomité heeft blijkbaar alles aangewend om het den bezoekers aan genaam te maken. De uitslag is aldus: Oranjeprijs zeven deelnemers. Prijs, Berthavan den 2den luit. E. baron Van der Ca pellen; eerste premie Belle et Bonne van den lsten luit. C. v. d. Merschtweede premie niet toege kend. De jagermeesterde 1ste luit. G. Röraer, stortte van het paard, doch was spoedig weder opgezeten en bekwam geen letsel. Derde ren. Winners Bambinvan jhr. G. Den Tex; Happy Home, van luit. A. Van Duuren, en Hike', van luit. E. baron Van der Capellen. Nationale harddraverij. Prijs: Rosa II, van den heer J. Bouter; premie Apollo, van de heeren A. en II. Jurgens. Wel komst prijs. Prijs: kille Taigignies van baron Osypremie: kl altaisvan den zelfden; derde prijs: Lauralinevan den heer L. Evelyn. Door de politie van Eist is proces verbaal opgemaakt tegen eene tapster te Arnhemwegens het verkoopen van sterken drank aan een kind van 9 jaren. Een groot aantal werklieden van de stoomweverij der heeren W. G. J. Ramaer en Co. te Helmond hebben, nadat een eisch tot loonsverhooging niet was ingewilligd, op Vrijdag en Zaterdag den arbeid gestaakt. (N. R. Cl.) 'sGRlVËKIIAGE. Door Z. M. is benoemd bij den grooten staf, tot kolonel, en zulks onder bepaling dat hij voorloopig het tractement, aan zijn tegenwoordigen rang verbonden, zal blijven genieten, 's konings adjudant in buitenge wonen dienst, de luitenant kolonel J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, van dien staf. De luit. ter zee lste kl. J. H. Cremer, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld en met den lsten Juli aanstaande gedetacheerd bij het departement van marine, en toegevoegd aan deu kapitein ter zee voor speciale diensten. De plaatsing met den 2lsten dezer van den luit. ter zee lste kl. J. P. Lubbe Bakker, als lste officier aan boord van Zr. Ms. monitor Tijgerwordt ingetrokken. Gemelde betrekking wordt met gelijken da turn opgedragen aan den luit. ter zee lste kl. J. M. Steers. BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. BELtlIE. Uit Brussel wordt van 13 dezer ge meld: Het uiterlijk der stad is als ge woonlijk. De treinen brengen minder reizi gers aan dan op andere Zondagenwegens den regen. De afgevaardigden der werklieden- vereenigingen uit het geheele land hielden een bijeenkomst, waar werd beraadslaagd over het nut eener algemeene werkstaking. De beraadslagingen wareu niet openbaar. Hedenavond zal een tweede bijeenkomst worden gehouden. De burgergarde is ingerukt. In officiëele en particuliere telegrammen uit de provincie wordt gemelddat overal volkomen rust heerscht. Ook uit Charleroi wordt geseind dat het geheele bekken van Charleroi vol komen rustig is. Bij het congres was de partij der werk lieden uit het geheele land door omstreeks 500 afgevaardigden vertegenwoordigd. Het congres nam bij acclamatie drie re- solutiën aan: 1°. Om voort te gaan pogingen in het werk te stellen tot verkrijging van alge meen stemrecht, langs wettigen, en niet langs revolutionnairen weg: 2°. om een algemeene werkstaking te or- ganiseerenzoodra de partij de daarvoor noodige macht zal verkregen hebben; 3°. om een nieuwe monsterbetooging te organisetren tegen 18 Augustus, den dag, waarop het Belgische nationale feest wordt gevierd. Het congres vereenigde zich ook met een resolutie, waarin sympathie werd be tuigd met de veroordeelden van Decazeville, Den Haag en Gend, en hen, die in Duitsch- land de rechten der proletariërs hebben ver dedigd. Ook besloot het congres om, wanneer de betooging op 15 Augustus weer wordt ver boden binnen 24 nren daarna een algemeene werkstaking in het geheele land te gelasten. Gedurende den geheelen avond is het in de stad volkomen rustig gebleven. EK <«£LA1I' D. Gisteren is het manifest van Gladstone tot zijn kiezers te Midlothian verschenen. Gladstone begint met de verklaring dat de koningin de ontbinding van het parle ment heeft bekrachtigd, ten einde de beslis sing des lands te vernemen over de ernstigste, maar teveus de eenvoudigste quaestie, waar over sedert een halve eeuw de beslissing des lands is gevraagd. Men heeft slechts te kiezen tusschen twee richtingen, öf een bestuur door dwang, öf een bestuur, waarbij Ierland het recht outvangt om zijn eigen aangelegenheden te regelen. Gladstone ontzegt den tegenstanders van zijn ontwerp het recht om zich f Unionisten" te noemen. De Unie, die hij tracht te wijzigen, is een Unie op papier, verkregen door geweld en bedrog, weke nimmer door het lersche volk is bekrachtigd. Ierland verlangt geen afschaffing der Unie, maar herstel van zijn parlement, zonder zulke voor rechten, waardoor de belangen des rijks kunnen verzwakt worden. Ierland zal ook gaarne maatregelen toestaan, welke noodig worden geacht tot bescherming der minder heid. Gladstone voegt er nog bij, dat de zege ningen zijner staatkunde zijn: lo. Bevestiging van de eenheid des rijks; 2o. Beslechting van den strijd in Ierland en ontwikkeling van Ierlands hulpbionnen; 3o. Herstel van Groot-Brittanuië's eer, die volgens het oordeel der geheele beschaafde wereld heeft geleden; 4o. Herstel van de waardigheid van het rijksparlement en verbetering van den toe stand des lands. De Times, de Standard en de meeste an dere ochtendbladen oordeelen ongunstig over Gladstone's manifest. Alleen de Daily News stelt zich er een groot succes van voor en drukt de overtuiging uit dat het volk zich zal scharen om den staatsman, die den moed en de bekwaamheid bezit om het lersche vraagstuk op gelukkige wijze op te lossen. Bij de Spaansche legatie te Londen wordt het gerucht omtrent het uitbreken van een Carlistischen opstand categorisch gelo genstraft. De nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Belfast rustig voorbijgegaan, dank vooral eeue zware donderbui en slagregens, die de straten schoonhielden. De burge meester heeft eene proclamatie gericht tot de burgerij, haar aanmanende om tot hand having der orde mede te werken. Ook dit heeft een gunstigen invloed uitgeoefend. Eene belangrijke politiemacht en talrijke troepen, Vrijdag aangekomen, bezetten Zaterdag de voornaamste straten der stad. Bij de begra fenis der slachtoffers, die eene groote menigte zal uitlokken, ducht men opnieuw bloedige botsingen. De Standard meldt, dat de regee ring besloten heeft, in de noordelijke Lersche graafschappen den staat van beleg af te kon digen. Zaterdag tusschen II en I uur had te Belfast de teraardebestelling plaats van verscheidene personen, die bij de laatste on lusten den dood vonden. De orde werd niet gestoord. Er was een groote ontwikkeling van militaire macht. Een ernstig oproer had Zaterdag te Sligo plaats. Verbitterd door eetie beschadi ging aan het bisschoppelijk paleissloegen de katholieken bij de voornaamste protes- tantsche inwoners de vensters in, en staken een huis in den brand. Daar de politie niet bij machte was het oproer te beteuge len, werden de troepen ontboden, die met de bajonet de straten schoonveegden. Sedert werd de rust niet weder verstoord. Bij Patti's huwelijk waren Magnard en dr. Vintras getuigen bij het teekenen van het contract. De bruid droeg een japon van blauwe crêpe de Chine met kant, op het hoofd een klein hoedje van witte tulle met een diamanten agrafe In de kerk be stond haar toilet uit een japon van licht blauwe faille met witte kant; hoed van de zelfde kleur met kleine bloemen. Getuigen van de bruid waren Magnard en Spolding; van Nicolini, Vintras en Ganz. 50 vrienden waren op het feestmaal genoodigd. De weddrngcake kostte circa 400 gd. Patti ontving 2 300 brieven en telegrammen (o. a. van den prins en de prinses van Wales, de koningin van België, de Roth schilds) en een aantal geschenken. F RA IV KR IJ K. Alle berichten, welke over wijzigingen van het ministerie zijn verspreid, worden gelogenstraft. Zaterdag hebben de werkstakers te Decazeville een bijeenkomst gehouden, waar met algemeene stemmen is besloten om den arbeid te hervatten. DUITICHLAND. Te Berlijn is gestorven een zoon van den horlogemaker Naundorf, den pseudo Lodewijk XVII. Hij was commissionair in effecten, maar op bals voerde hij den titel van markies of bjrggraaf. Uit Starnberg wordt gemeld, dat de koning Zaterdagnamiddag te 2 uur zonder ongeval op het paleis te Berg is aangekomen. Des voormiddags kwamen aldaar tot zijne ontvangst aan: graaf Holnstein, en de tot geleider des konings benoemde majoor Was hington, benevens de secretaris der hof kas Klug. Blijkens een te München aangeplakte mededeeling van den chef der politie, is koning Lodewijk van Beieren Zondagavond om kwartier over zes bij een wandeling in het park van het slot Berg in het Starn- bergermeer gesprongen, 's Konings lijfarts, Gülden, verdronk eveneens bij zijn pogin gen om den vorst te redden. Nadat de koning den geheelen dag de voorschriften der geneesheeren kalm had op gevolgd, maakte hij tegen den avond met doctor Güdden een wandeling in het Park. Toen beiden bijzonder langen tijd uitbleven, ging men hen zoeken en vond den koning en den geneesheer in het meer. Zoowel de koning als doctor Güdden gaven nog flauwe teekenen van leven, doch de pogingen, welke doctor Muller beproefde om de levens geesten weer op te wekken, bleven vruch teloos. Tegen middernacht was zoowel de koning als zijn lijfarts overleden. Volgens het bericht van kolonel Washing ton, geschiedde het ongeluk even voor zeven uur. Het horloge des konings, dat tusschen het glas en de wijzerplaat sporen van water vertoont, bleef om zes minuten voor zeven staan. Doctor Müller en de slotbewaarder Hüber brachten beide drenkelingen aan den oever en te bed. De polsslag en de ademhaling waren niet waar te nemen. Tot twaalf uur beproefde doctor Müller met verplegers en twee gewezen soldaten van den geneeskun digen dienst om de levensgeesten weer op te wekken, maar toen verklaarde de genees heeren verdere pogingen voor nutteloos. Het schijnt, dat vóór het ongeluk tus schen den koning en doctor Güdden een hevig gevecht heeft plaats gehad. Dat blijkt zoowel uit de talrijke voetstappen in het slijk, als uit de kwetsuren van den genees heer, die twee groote en twee kleine won den aan de rechterzijde van den neus en het voorhoofd bekwam. Voor dat hij in het meer sprong had de koning zijn beide zak ken geledigd. Blijkbaar is Güdden hem toen onmiddellijk nagesprongen. De inwoners der hoofdstad zijn diep ge troffen door het ongeluk en overal ziet men bewijzen van den meest oprechten rouw. De kerken zijn meer dan vol en van alle kerk torens luidt de doodsklok. Prins Lu.tpold heeft een besluit uitge vaardigd, mede onderteekend door alle mi nisters, waarbij wordt medegedeeld dat prins Otto den koning op den troon zal opvolgen, onder regentschap van prins Luitpold. In dit stuk wordt ter kennis gebracht, dat,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2