BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. 6 0 5 - m^é as: w 3» wm «3 mw MC «3 - a tw TT. zal hij waarschijnlijk belangrijk verlicht naar huis zijn gekeerd. Wy geven deze twee voorbeelden, waar van wij ooggetuigen waren, slechts ten be- tooge, dat inen weldoet door rustig zijns weegs te gaan. Ieder wachte zich voor schade of voor een blauwe plek, gebroken rib of bont oog. Dv. Z.-H. en 't Gr.) BELGIK. Men vreest dat Vandersmissen gek zal worden. Hij is zeer zwak. ENfi£LAND. De heer Gladstone heeft in de giste ren gehouden zitting van het lagerhuis de volgende verklaring afgelegdIndien de uit slag der aanstaande verkiezingen mocht aan- toonen dat het land de lersche politiek der regeering afkeurt, of indien daaromtrent de minste twijfel mocht bestaan, moet het par lement onmiddellijk bijeenkomen. Sir Michael Hicks Beachkanselier der schatkist in het vorige kabinet, zeide met deze verklaring genopgen te nemen. Het huis heeft het voorstel aangenomen waarbij aan de regeering een voorloopig krediet van öy9^ millioen wordt toegestaan voor de behoeften van het burgerlijk bestuur, en van 5 millioen voor oorlog. Verder is bij tweede lezing de wetsvoor- dracht goedgekeurd, waarbij de schaal van het alcoholgehalte voor den invoer van wijn aan eene wijziging wordt onderworpen. Men zegt, dat alvorens de heer Glad stone machtiging kreeg tot ontbinding van het Parlement, aan lord Hartiugton de op dracht tot samenstelling van een kabinet gegeven doch door dezen geweigerd was. De heer Chamberlain heeft tot de kiezers van Birmingham een manifest ge richt, waarin hij het wetsontwerp van den heer Gladstone betreffende Ierland aan een levendige en grondige critiek onderwerpt. Hij wenscht krachtige handhaving der wet, voor zoover daarmede geen dwangmaatrege len bedoeld worden. Hij is voor uitbreiding van het stelsel betreffende het kleine grond bezit in Ierland en verlangt uitbreiding van het beginsel, dat op het plaatselijk volks- beheer in Schotland, Wales en Ierland be trekking heeft. Hij beveelt voorts aan eene meer uitgebreide regeling, volgens welke verschillende deelen van het vereenigd ko ninkrijk grooter invloed zouden kunnen oefenen op het bestuur en de wetgeving, wat betreft hunne bijzondere behoeften. Sir Charles Dilke heeft insgelijks een ma nifest uitgevaardigd, namelijk aan de kiezers van Chelsea, waarin hij zich voor home rule verklaart. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren met 310 tegen 233 stemmen be sloten, om over te gaan tot de artikelsge- wijze behandeling van het wetsontwerp be treffende de verbanning der prinsen. Een vijftigtal leden der linkerzijde stemden tegen. De heer Pelletan, rapporteur, verdedigde art. 1 van het ontwerp der commissie, dat de strekking heeft om de verbanning der prinsen algemeen te maken, in strijd met het gevoelen der regeering. Het artikel werd echter verworpen met 314 tegen 220 stemmen. Daarop werd de stemming geopend over art. 1 van het tegen-ontwerp-Brousse, strek kende om de verbanning verplichtend te stellen voor de pretendenten en facultatief voor de andere prinsen. De regeering ver klaarde zich te vereenigen met dit artikel, hetwelk daarna met 315 tegen 232 stemmen werd aangenomen. De kamer heeft vervolgens de artikelen 2 en 3 van het tegen-ontwerp-Brousse, en dat ontwerp in zijn geheelzonder stemming goedgekeurd. Volgens le Matin is prins Victor Bo naparte besloten zich te Brussel te vestigen, wanneer de prinsen uit Frankrijk verbannen worden. Alvorens Parijs te verlaten zal hij een manifest aan het Fransche volk richten. De prinsen van Orleans hebben een derde van hun bezittingen voor verbeurdver klaring gered door ze te hypothekeeren bij het Crédit Foncier. De hertog van Chartres heeft een hypotheek van 650.000 frs. op zijn bezittingen te Parijs, de hertog van Aumale 12.250.000 frs. op zijn bezittingen te Parijs, Chantilly en Guise; de graaf van Parijs 3.000.000 frs, op zijn bezittingen te Eu. De prins van Joinville heeft zijn land goed in Bretagne verkocht en op een in Haut-Marne hypotheek. In den Faubourg St. Antoine te Parijs ging het Dinsdagavond levendig toe en weinig had het gescheeldof er zouden ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad. Toen omstreeks 7 uur de arbeiders hun werkplaat sen verlieten zagen zij op de muren roode lakkaten met het opschrift: Aan de pa troons, onderteekeud door een werkgever, Dirkx genaamd, van geboorte een Hollander. Tot niet geringe veibazing en verontwaar diging der werklieden vernamen zij uit dit geschrift, een vervolg van het proces-ver- baal over de oorzaken der industrieele crisis, dat de oorzaak der crisis moest toegeschre ven worden aan de luiheid, oneerlijkheid, dronkenschap der arbeiders waarom zij ver dienden van honger te sterven. Aan het slot heette het: gln Holland, mijn vaderland bestaat de crisis ookmaar daar bezitten de arbeiders ten minste niet het recht tot stemmen; er is een koning, die hen weet te muilbanden, wanneer zij te hard schreeuwen." De woede tegen Dirkx was zéo groot, dat het alleen aan de politie te danken is, dat het volk niet de lynch-wet op hem heeft toegepast. Op het politie-bureau heeft hij een protest geschreven tegen den inhoud van het plakkaet, waarvan men hem bet vader schap toedichtte. Men schijnt hier te doen te hebben met een persoonlijke wraakneming, van een bloed verwante op Dirkx. Wederom hebben te Decazeville twee ontploffingen van dynamiet plaats gehad en wel bij mijnwerkers, die aan het werk wa ren gebleven. Gelukkig werd niemand ge wond. IPANJË. Uit Madrid wordt aan The Time» ge meld, dat groote bedrijvigheid heerscht on der de republikeinen en Carlisten, en dat de regeering daartegen maatregelen neemt. Een 7Otal Carlisten zijn naar het noorden vertrokkende Carlisten moeten er in geslaagd zijn 500 geweren over de grenzen te smok kelen. El Tmparcial zegt intusschendat de Car listen en de republikeinen ontkennen, dat zij plan hebben naar de wapens te grijpen zij beweren zelfs dat een nederlaag niet zou uitblijven en voegen er bij dat, indien eenig hoofd eene bende op de been brachtzij de eersten zouden zijn om hem te bestrijden. De ministerieele bladen logenstraffen hun nerzijds het bericht, dat Don Carlos zich te Urgel uf aan de Frauache grenzen zou ophouden. DIIIT»CHLAND. De uit ministers, hoogwaardigheidsbe kleders, geneesheeren en krankzinnigenver- pleegers samengestelde deputatie, welke zich naar het bergslot Hohenschwangau heeft be geven om den koning van het instellen van het regentschap kennis te geven, is in het vol brengen harer zending, om namelijk koning Ludwig tot vrijwilligen troonsafstand over te halen, in geenen deele geslaagd. Uit de nadere daaromtrent thans bekend geworden bijzonderheden blijkt het volgende: Terwijl de deputatie den koning dacht te verrassen, was Z. M. echter reeds van hare komst onderricht en had hij daarom door de hem trouw gebleveu slotwacht Hohensch wangau in staat van tegenweer laten bren gen. De deputatie werd door de wacht, ver sterkt door de omwonende bevolking, die wegens zijne liefdadigheid zeer aan den ko ning gehecht is, gevangen genomen. De koning beval dat de gevangenen geboeid voor hem gebracht zouden worden. Tegen over de opgewonden bevolking baatte het den tegenwoordig zijnden ministers niets, dat zij zich beriepen op de afkondiging van het regentschap en de uit Müncken gegeven bevelen, terwijl ook de commandant der slotwacht en de Landrath van het district verklaarden, slechts de bevelen van hunnen wettigen koning te zullen gehoorzamen. Te midden der opgewonden menigte verkeerde de deputatie in ernstig gevaar, tot eindelijk zij door de hulp van goedgezinde districts- ambtenaren in staat gesteld werdlangs om wegen te ontvluchten. Intusschen werden militairen, op bevel uit Müuchen, ter bescherming der deputatie uitgezonden. Hohenschwangau wordt op het oogenblik, door de slotwacht en de brand- weeren van den omtrek verdedigddoor een militair kordon geheel ingesloten. Koning Ludwig verzet zich ten stelligste tegen een regentschap en heeft de strengste bevelen gegeven, niemand in het slot bin nen te laten. De poging om zich van zijn persoon meester te makenis dus volkomen mislukt. Daar men geweld wil vermijden, is er voorloopig niets anders dan stipte inslui ting van het slot bevolen, ten einde de vlucht des konings te voorkomen en ook elk verkeer met de buitenwereld onmogelijk te maken. Dit is noodzakelijk, omdat de koning reeds aan de naastbijzijnde garnizoenen bevel gezonden had, terstond ter bescherming van zijn persoon en ter verdediging van het slot naar Hohenschwangau op te inarcheeren. De minister van oorlog, hiervan in keunis ge steld, heeft terstond gelast, dit bevel niet uit te voeren. Te München zelf heerscht volkomen rust. Dat de koning eene proclamatie tot zijn volk zou uitvaardigenwordt thansna de rondom Hohenschwangau genomen militaire maat regelen niet meer geducht. "Volgens de verklaring der geneesheeren zou overigens de koning, wegens zijn geestestoestand, daartoe niet meer in staat zijn. Deze loop der zaak wekt in alle kringen van Duitschland de grootste meêwarigheid. (N. R. Cl.) AMERIKA. Uit New-York wordt gemelddat de vroegere president, generaal Arthur, thans zoo ziek is dat men aan zijn herstel wan hoopt. PER TELEGRAAF. MUNCHEN, 12 Juni. De koning is hedenochtend van Hohenschwangau naar het slot Berg aan het Starubarger meer ver trokken. LAATSTE BERICHTEN. Toen gisteren ongeveer te half 5 uur de stoomtram van Katwijk aan Zee te Kat wijk aan den Rijn aankwam had een voer man de onvoorzichtigheid nog over de rails te gaan, met het ongelukkig gevolg, dat een knaapje van vijf jaar, dat achter op zijn wagen gezeten was, er af viel en met de locomotief in aanraking kwamwaardoor het ernstige verwondingen aan het hoofd ontving. Tegen den onvoorzichtigen voerman is, naar wij vernemen, dadelijk proces-verbaal opgemaakt. Bij de aanhouding van een paar rei zende stoelenmatters te Amsterdam, die aan de Raampoort een volksverzameling veroor zaakten, ondervond de politie gisteren zooveel tegenkanting van de nieuwsgierigen, dat zij van den wapenstok moest gebruik maken. De helm van een agent werd door een steen worp gedeukt. Een hevige uitbarsting van den vul kaan Tarawera in Nieuw-Zeelandheeft ge paard met aardbevingen, groote schade ver oorzaakt en een aantal van inboorlingen en eenige Europeanen het leven gekost. Wat men toch al niet steelt! Te Trenton heerscht eenige ongerustheid, doordien uit het hospitaal van poklijders de beddelakens en ander toebehooren gestolen zijn. Men vreest nu, dat die ziekte zich sterk zal uit breiden. SCHEEFSTIJDINGEN. Het stoomschip Gelderland van Rotterdam naar Java arriveerde heden te Port-Said. De Prime» Marievan Batavia naar Am sterdam, arriveerde te Marseille den 11 Juni. Jaarlijks Verslag van de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning d?r nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der Reederijen te Katwijk aan Zee en Noord wijk aan Zee. In het afgeloopen boekjaar 1885-86 zijn ontvangen aan contributiën van de reeders, die zulks gedeeltelijk van de inkomsten der visschers afhouden te Katwijk van 53 bom schuiten f 3 f159. te Noord wijk van 16 bom schuiten f 3 48. f 207. aan jaarlijksche bijdra gen van 50 cents of hooger950.90 aan legaat van wijlen Mejufvr. M. J. Couvee 500. aan giftenvan N. N. (door mr. S. Le Poole) f 1. van diversen te Gouda 5. van J.G.(door den heer T. A. O. De Ridder) 100.— 106. aan rente 1769.30 aan eene door de Zuid- Hollandsche Maatschap pij tot reddiug van schip breukelingen gedane uit- keering uit het fonds Robing 46.50 f 3579.70 Bij het einde van het boekjaar genoten ondersteuning: te Noordwijk aan Zee 5 we duwen en 3 weezen; te Katwijk aan Zee 34 weduwen, 50 weezen en 1 bejaarde. In dit boekjaar is uitgekeerd f 3602.325; gedurende de zomermaandenper week f 1.25 voor elke weduwe f 0.25 voor elk kind, f 0.87' voor eeu bejaarde; gedurende de wintermaanden f 1.50 voor elke weduwe, f 0.35 voor elk kind en f 1.05 voor eeu bejaarde. Het kapitaal bedraagt: aan inschrijving op het Grootboek der 2| pCt. Nationale Schuld f 65700, aan belegging in de Leid- sche Spaarbank f 2900, tin beleggiig déposito f2294,76 en aan contanten f3i6.42' De vereeniging betuigt hare erkentelijkheid aan allen, die hare pogingen hebben onder steund, en wenscht zeer dat men blijve medewerken om het fonds door jaarlijksche bijdragen, giften en legaten te steunen. De Vereeniging voornoemd: SAMUEL LB POOLE, Voorzitter. M. J. EIGEMAN,Secr.-Penningm. INGEZONDEN Welk een wapengekletter! Tromgeroffel en trompetgeschal doet zich in het vijande lijke kamp hooren. Bewijs van kracht of bedekking van zwakheid? Machtsvertoon met vrees en beving voor den naderenden slag of uitting van vreugde over de aanstaande zege? Reeds lang is de liberale partij in ons land (trouwens overal) in macht en ge talsterkte afgenomen, en zoo zij zich moedig voorbereidt. 't Is de moed der wanhoop en die moed geeft, bij verwarring in de gelederenaanleiding tot een algemeen ysauve qui peut." Ongehoorde krachtsinspanning, 't zij ter harer eer gezegd, spreidt zij ten toon. Het regent politieke blaadjes tegen ,de werk stakers" gericht. De roof- en moordpar tijen onlangs in een naburig land plaats gehad, schijnen dienst te moeten doen tegen de conservatieve partijen. Waren t de Katholieke werklieden, die kortelings geleden, zoo'n ruw staaltje van geweld hebben geleverd Ieder die met Bel gische toestanden bekend is, weet beter, 't Zijn de Ultra-liberale werklui, daar te landet geweest dieopgehitst door enkele raddraaiers, dat vuurtje hebben gestookt, en die, zoo zij niet door 't wettig gezag waren bedwon gen geworden, geheel België in vuur en vlam zouden hebben gezet. Onder hen geen domme geloovigen meer, maar uitsluitend geavanceerde liberalen, die gebroken hebben met al wat beteugelt en bri idelt. Zij hebben ook de laatste ballast over boord gegooid en zijn eigenlijk rplus liberal que les libereaux". Men denke zich in de plaats van die men- schen en men komt noodwendig tot de ge volgtrekking dat zijgezien van hun stand punt, gelijk hebben ,Va banque" te spelen. 't Is voor de verbondene partijen slechts ^een dubbeltjeskwestie" zeggen de liberalen. Zij, die jaren lang de belastingpenningen hunner politieke tegenstanders gebruikt heb ben, om hunne kinderen goedkoop onderwijs te verschaffen komen met dat verwijt aan dragen. Is het verklaarbaar, dat wij weigeren langer bij te dragen voor 't geen hen uit sluitend ten goede komt? 't Was toch zonneklaar dat die toestand niet blijvend kon zijn. Gij liberalendweept, zoo gij zegt, met het onderwijs en scheldt ons dompers. Welnu, Mijneheeren, in zake onderwijs, hebt gij slechts half wij daaren tegen, dubbel betaald. Wij hebben voor de uwen en voor de onzen moeten offeren, gij hebt u kalmpjes laten subsidieëren. Is dat rechtvaardig? Is dat billijk? Is dat vrij zinnig? Wijwij vragen geen begunstiging maar gelijke rechten. Worden wij de partij die boven drijft, gij zult voor ons niet behoeven te betalen1,: dat doen wij liefst zelf. Wij zeg gen ieder voor zich en God voor ons allen. Conservatieve kiezers! nu of nooit wel licht. Bedenkt dat er na iedere nederlaag een tijdperk van gelatenheid of moedeloos heid intreedt. Een échec bij deze verkiezin gen door ons geleden geeft de tegenpartij eene onberekenbare kracht, legt zij het af, zij zal gekwetst zijn voor langen tijd, zoo niet voor immer; er zal inwendige verdeeld heid onder hen ontstaan; de een zal den an der verwijten de oorzaak der nederlaag te wezen en wij zullen onze rechtmatige triomph bezadigd genieten. Wij zullen van de fouten onzer tegenpartij geleerd hebben om niet te veeleischendniet te overmoedig te zijn en niet zoo als de liberalen *het onderste uit de kan willen halen". Nogmaals, naar België uwe oogen ge richt. Zie hoe daar bij de jongste verkie zingen de liberale partij schitterend geklopt is. Laat ook de Nederlandsche liberalen onder vinden dat hun rijk uit is. R. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. IS Juni. Verkochte Prjjren. hoeveelheid. L-«(«U j UMfttl j 6.80 7.20 6.70 Oude Rogge g 5.50 6.70 Nieuwe Rogge 5.— 5.40 Gerst (zomer) 3 60 4 50 Chevalier-Gerst 3.80 4 60 Zwure Harer 3.80 4.20 a.— 3.70 1 6.50 7.10 6.30 6.10 Boter1 equal. rati 40.— 64.— (2e (le per kil.) 12850kilog. (Se 1.— 0 1.35 Turf hanrdbr. Ie soort dnbh.hectol. 0 0 0 0 9000- 0 0.22 0 0.25

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2