NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 10 Juni 1886. N°. 135. AO VERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. 200° Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, ik contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. ITAD9NIEUWI. De commissie van finantiën heeft geene bedenkingen tegen de voorstellen van burg. en weth. tot vermindering van het waar borgkapitaal der Tramweg-maatschappij, het doen van eenige herstellingen aan de Ge hoorzaal en aan de woning van den direc teur der Kweekschool voor onderwijzers en tot onderhandsche verhuring van het huis Aalmarkt n°. 6. De commissie van finantiën stelt aan den raad voor goed te keurenden staat van af- en overschrijving en suppletoiren staat van begrooting, dienst 1885, van het Hei lige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis alhier, benevens de suppletoire begrootin- geu en staten van af- en overschrijving van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis eu Arm bestuur, dienst 1885. Burg. en weth. overwegenddat de tien- denoogst en jaarschare dezes jaars te Lei derdorp te veld staande, van te weinig be lang zijn om daarvan een openbare verpachting te houden; stellen den raad voor om deze, evenals in de laatste jaren geschied is, onder de hand, volgens taxatie van twee deskun digen, aan de tiendplichtigen af te staan. In de maand Mei 1886 zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 181 kinderen, als: 75 zoons en 56 dochters, waar onder zijn begrepen 2 tweelinggeboorten; over leden: 82 personen, van welken 7 elders woonachtig, als: 14 mannen, 16 vrouwen, 30 zoons en 32 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Gehuwd 43 paren. Morgen (Donderdag) zal het 25 jaar geleden zijn dat de Christelijke Jongelings- vereeniging Prediker XIIvers 1 a alhier werd opgericht. Ter herdenking daarvan zullen Maandag ochtend de oudleden en afgevaardigden van zustercorporatiën plechtig worden ontvangen. Op den avond van denzelfden dag te 6 ure zal eene huishoudelijke feestbijeenkomst worden gehouden in de zaal der vereeniging in de Janvossensteeg. Hoogstwaarschijnlijk zal op Donderdag den 17 dezer in de zaal Noordeinde eene openbare bijeenkomst worden gehoudenvoor welke gelegenheid geachte sprekers zijn aan- gezocht. Ter aanvulling van het reeds vermelde, omtrent de zesde jaarlijksche samenkomst der Vrije Universiteit, te houden te Leiden op 23 en 24 Juni 1886 a. s., diene, dat op het agendum o. a. voorkomt: Rapport der juridische en litterarische faculteiten omtrent den effectu civilis. Is uitbreiding van het hospitium gewenscht? muziek, letteren k\ kunst. Geboortedag (1834) van dr. Jan Ten Brink. Gisteravond werd op Zomerzorg het tweede der acht zomerconcerten door de kapel van Völlmar gegeven. Een goed pro gramma en tamelijk gunstig weêr ('t werd ietwat koel op 't laatst) deden de bezoekers weêr genieten. Programma van de Muziekuitvoering op Musis Sacrum. Donderdag 10 Juni, te halfacht, te geven door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann. Eerste afd.No. 1. Marche Festivale, (Iste Uitv.), George Beyerlé; 2. Ouverture: //Les Diamants de la Couronne", F. E. Auber; 3. uK\i$s- Walzer" nach Motiven der Operette //der Lustige Krieg"(1ste Uitv.), Joh. Strauss; 4. Fautaisie sur //Roméo et Juliette", Opéra de Gounod, Kinsbergen. Tweede afd.: No. 5. Ouverture zur Oper //Euryanthe" C. M. v. Weber; 6. Czardas aus der Oper: z/der Geist des YVoiwoden" (1ste Uitv.), G. Grossmann; 7. a nAlleluia d'Amour" Mé lodie, (arr. Mann), (1ste Uitv J. Faure; b. Egyptischer-Marsch, (1ste Uitv.), Joh. Strauss; 8. Fantaisie sur des Motifs de z/Lakmé", Opéra de Léo Délibes, (1ste Uitv.), J. G. H. Mann. De heer Richard Hol is benoemd tot directeur der Diligentia-concerteu te 's Gra- venhage en heeft die beuoeming aangenomen. Hij blijft evenwel te Utrecht wonen en zijne betrekking aldaar vervullen. La Gaceta van Madrid bevat een koninklijk besluit waarbij Cosa Miranda ge machtigd wordt de beroemde Zweedsche zangeres Christina Nilson te huwen. Gisterenmiddag kwam de heer Joh. Messchaeit te Amsterdam als naar gewoonte aan het conservatorium om in de zang les te geven. Hij werd op buitengewone wijze ontvangen door het comité, de leeraren en de leerlingen, die hunne vreugde kwamen betuigen over 's heeren Messchaert's besluit om de eervolle benoeming naar Munchen niet aan te nemen, maar hier te blijven. De Amerikaansche professor iu de sterrekunde Brooks, die de derde komeet in dit jaar ontdekte, beeft daarvoor van den heer Werner te Rochester (N. Y.) den voor- de ontdekking van staartsterren uitge loofden prijs ontvangen. Men schrijft uit Parijs. In allen een voud werd Maandagmorgen het lijk van Coenraad Busken Huet van het voorloopig graf, waarin het een maand geleden was bijgezet, overgebracht naar den definilieven grafkelder, dien de familie Busken Huet op het kerkhof Montparnasse heeft ingericht. De redactie van Be Nieuwe Gids heeft deze gelegenheid aangegrepen om op het graf van den grooten literator een prachtigen krans van bloemen neder te leggen, met het op schrift: ,/Aan Coenraad Buskeu Huet", namens Be Nieuwe Gids. De heer Boas Berg, handelaar in oud heden te Amsterdamheeft voor de som van £8000 hier te lande aangekocht een geschilderd plafond, vervaardigd door de Witt. Het stuk is bestemd voor den groot vorst van Rusland, die den heer Boas Berg met den aankoop had belast. BINNEN LANDSCHE BERICHTEN. Maandag 14 Juni, 2den Pinksterdag, zal een extratrein van Rotterdam naar Am sterdam gaan des avonds 10 uur, stoppende te Schiedam, Delft, 's Hage, Leiden en Haarlem. Boven en behalve de vergoeding van 30 pCt., bedoeld bij art. 45 der wet van 17 Aug. 1878, is aan de gemeente Kat wijk voor behoorlijke inrichting van het lager onderwijs een subsidie verleend van f1000. Te Alfen a. d. Rijn zal door het be stuur der Marthastichting eene inrichting voor verwaarloosde jongens en meisjes een maandblad worden uitgegeven, waarin be langrijke mededeelingeu van die inrichting en over de opvoeding van verwaarloosde kinderen en alles wat daarmede in verband staat, zullen worden gedaan. Reeds in de volgende maand zal het eerste nummer ver schijnen. Gisterenochtend is majoor Ypey, van het 3de regt. huz. te 's Hage in garnizoen, aan een groot gevaar ontsnapt. Op den Loosduinschen weg schrikte het paard van den stilstaanden stoomtram, met het gevolg dat het paard uitweek eu met zijn ruiter in een sloot aan den weg sprong. De wachtmeester d. V., die bij den majoor tegenwoordig was, hielp hem uit zijn be narden toestand. Ruiter noch paard be kwamen eenig letsel. Aanstaanden Donderdag 10 dezer, zal te Delft de heer mr. W. Van der Kaay uit Leiden eene lezing houden over de kamer-ontbinding en de aanstaande ver kiezingen. Te Oud-Beierland is een kriekenboom- gaard verpacht voor den zeldzaam hoogen prijs van f 2062. Deze boomgaard brengt in een gewoon goed jaar f 12U0 A f 1300 op; wel een bewijs dus dat dit jaar op een buitengewonen oogst gerekend wordt. De gemiddelde prijs is 10 A 12 ets. het kilo aan den boom. Dat menschen onmatig eten of drin ken, komt meer voor, maar dat dieren zich daaraan schuldig maken, slechts zelden. In den Wilhelminapolder hebben sommige run deren zich zoozeer te goed gedaan, dat zij, volgens zeggen van den veearts, een ophoo ping van bloed in de hersenen kregen, waar door duizeligheid, z. g. kolder, ontstond. Een dezer dieren is daaraan gestorven, terwijl andere dientengevolge plotseling geslacht moesten worden. Veel menschen, die anders verstoken zijn van het eten van rundvleesch, konden nu voor 15 cent per half kilo puik vleesch bekomen. Het bestuur van den Wil helminapolder zal beproeven, door de dieren telkens te verweiden, dergelijke buitenspo righeden te voorkomen. Voor het hof te Amsterdam stond gisteren terecht J. B., oud 31 jaren, gebo ren en wonende te Amsterdam. De besch. had in het Vliegend Blad nu en dan wel eens advertentiën gelezen, waarin affaires te koop aangeboden werden. De tijden waren FEUILLETON. 313.) Zij hief hare stralende oogen hemelwaarts, knielde neder en op een toon van oneindige dankbaarheid, sprak zij: 0 O God 1 Gij zijt getroffen geworden door de tranen der arme moeder 1 Gij hebt u over mij ontfermd. Gij hebt mijn bede ver hoord. Gij hebt mijn kind gered. Recht vaardige eu almachtige God, heb dank, heb dank 1" Op dit oogenblik vernam zij het geluid yan een sleutel in het slot der deur. De deur ging open, en Gabiron stond voor haar. Zij trad op dezen met gevouwen han den toe. De agent, altoos in de overtuiging, dat de onderwijzeres de medeplichtige was van den vicomte, dacht dat zij hem om genade wilde smeeken. yKom, kom," sprak hij barschvoordat zij gelegenheid gehad had een enkel woord te spreken, //geen kunsten. Die hebben op mij geen vat. Jaik wist wel, dat gij de me deplichtige van den vicomte waart en ik u hier zou vinden De gravin deed verschrikt een paar passen naar achteren, de verwilderde oogen op Ga biron gericht. Zij poogde te spreken en wilde hem toeroepen, dat hij zich bedroog. Maar hare ontsteltenis was zoo groot, dat geen geluid haar keel ontsnapte. Gabiron pakte haar bij den arm. Zij dacht er niet aan zich te verzetten en liet zich medevoeren. Van Ossen was juist de zaal binnenge treden, waar de vicomte en zijn vrienden werden bewaakt, toen Gabiron verscheen met de jonge vrouw. De gravin kreeg haar stem terug, toen zij den Hollander herkende. Een kreet van verrassing en blijdschap ontsnapte haar. Zij snelde op hem toe. uO mijnheer, mijnheer!" sprak zij met bevende stem. j/Gij, gij bier!" riep Van Ossen, terwijl hij haar met stomme verbazing aanzag, want Gabiron had hem zijn vermoedens aangaaude mevrouw Durand niet medegedeeld. z/Die vrouw," sprak de agent, /,die de ondeiwijzeres geweest is van juffrouw Aurora Delorme, die vrouw is een ellendelinge. Zij is de medeplichtige van den vicomte De Sanzac. Ik was er zeker van haar hier te vinden." yMaar dat is niet waar, dat is niet waar!" riep de gravin buiten zich zelve van ont zetting. *Die man bedriegt zich of is gek. Mij te verdenken de medeplichtige te zijn van den vicomte De Sanzac, dien lafaard, dien schurk! Mijnheer Van Ossen, u gelooft dat niet, u kunt het niet gelooven!" fNeen, ik kan dat niet gelooven. Maar hoe komt u hier in dit huis?" z/Een vrouw is mij komen opzoeken. Zij had een brief van mijnvan juffrouw Delotme. Zij zei tot mij: kom mee, en ik beu met haar meegegaan Toen Zij hield plotseling stil. yÜat is... alles, mijnheer Van Ossen," ging zij toen voort, stotterende, //U moet niet weten ik kan u niet zeggen De Hollander schudde met het hoofd en vestigde op haar zijn blikken, die een smar telijke verwondering uitdrukten. Ook hij begon te twijfelen aan de ouschuld der arme vrouw. De vicomte maakte uit de verlegenheid der jonge vrouw op, dat zij niet wilde zeg gen wie zij was. De gelegenheid om zijn haat bot te vieren, was te schoon om die ongebruikt te laten voorbijgaan. z/Ja," sprak hij met een holle stem, yGabiron bedriegt zich niet. Die vrouw is mijn minnares en mijn medeplichtige." Van Ossen verwijderde zich van de gravin met een gebaar van afschuw. z/lk herhaal het," dus ging de schurk voort. hZ\] is mijn minnares. Vraag haar maar onder eede te verklaren, dat zij zestien jaren geleden niet haar man heeft verlaten om mij, vicomte De Sanzac, haar minnaar, te volgen?" uO," riep Van Ossen, sidderend. En terwijl hij zich tot de gravin, die doodsbleek zich bijna niet op de been kon houden, wendde, vroeg hij: //Is het waar wat die man daar zegt?" De rampzalige liet een smartvolleu kreet ontglippen, en boog het hoofd. De woorden van den vicomte hadden voor den geest des Hollanders een lichtstraal doen verrijzen. En de uitwerking die zij had den, was een gansch audere dan hij zich voorstelde. Van Ossen trad op de gravin toe, vatte haar bij de hand en sprak met aandoening: z/Stel u gerust, mevrouw! en hef het hoofd op." (Wordt vervolgd).

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1