BUITENLANDSCIIE BERICHTEN. HC2 9J9 WL.7 /9k.- M TT, Te Rotterdam heeft zekere Joseph Van Praga, oud 21 jaar, agent derbankvereeni- ging Grünhut C°. te Amsterdam, onder de volgende voorwendsels verscheidene men- schen beetgenomenVroeger agent van soort gelijke bankvereeniging onder de firma Grün C°. te Amsterdam (inspecteur te Rotter dam A. Bomhotf, aan den Goudschen Sin gel woonachtig), maakte hij misbruik van zijne wetenschap, welke personen loten van Grün C°. hadden gekocht; zocht die per sonen op en maakte hun wijs dat zij een prijs getrokken hadden, welke tegen afgifte van een door hem verstrekt waardeloos pa pier van Grünhut bij eenen Rotterdamschen bankier kon worden ontvangen. Vooraf echter eiscbte hij voor kosten van instand houding van het kantoor van Bomhoff voor uitbetaling van 3 maanden contributie ad 4 gulden 's maands. Velen zijn slachtoffer geworden van hunne lichtgeloovigheidwant de Rotterdamache bankier betaalde natuur lijk niet. (N. R. C.) Donderdag beeft de veldwachter van Loenen in hulpbehoevenden toestand gevonden Maria B., oud volgens haar opgaaf 18 jaar en wonende bij haar vader Jasper Bbe- lembinder te Dockum. Zij was geheel uit gehongerd en gaf voor, reeds drie dagen on derweg geweest te zijn, van huis wegge- loopeu omdat haar moeder haar mishandelde. Het O. M. bij het gerechtshof te Leeuwarden heeft conclusie genomen in de belasting-zaak van mevr. M. T. A., wed. r. R.te Warffum (weigering van aanwijzing der door haar voor de personeele belasting aangegeven paarden). De advocaat-generaal trad eerst in een korte beschouwing van het arrest van den hoogen raad, waarbij deze zaak naar dit hof werd verwezen; toonde aan, dat door de cassatie van het vonnis der rechtbank een nieuw onderzoek van de zaak behoort plaats te hebben, en dat het h ;f bij dat onderzoek geheel vrij is, alleen gebonden door de uitspraak van den hoogen raad, dat bezit of gebruik van de aangegeven paarden bij gedaagde, mede een voorwerp tan het onderzoek moet zijn, en betoogde daarna dat hier, evenals voor de rechtbank, wederom is bewezen gedaagde's weigering, om aan de comiezen aanwijzing te doen van twee door haar in de belasting van de Se kl. ie soortaangegeven paarden. Daarna behandelde spr. de vraagof bewezen is dat ged.toen zij de aanwijzing weigerde, in derdaad twee zoodanige paarden bezat of in gebruik had en beantwoordde die vraag beves tigend op grond niet alleen van verschillende uitdrukkingen, door ged. gebezigd tegen de comiezen, maar ook op grond van het ant woord, door haar knecht op de vordering tot aanwijzing aan de comiezen gegeven; ,dat nooit, daar zijn 20 paarden, zoek ze er zelf maar uit": een antwoord, dat van onwil en niet van onvermogen getuigt, en waarvoor ged. als meesteres, naar art. 231 der Algemeeue Wet in deze verantwoordelijk is. Het O. M. zag in het voorgevallene een nieuw streven van sommige gebruikers van paardendie meenen maar ten onrechte, dat art. 27 4 der wet op de personeele belasting hebben hun het recht geeft om meer paarden dan zij voor dc belasting hebben aangegeven, te gebrui ken, mits zij zulks slechts bij afwisseling doen, om dat vermeend recht door weige ring van aanwijzing te bandhaven. Uit arrest van den hoogen raad van 20 Juni 1843 blijkt, dat hetzelfde ook vroeger is beproefd toen echter niet bedekt, gelijk nu, maar openlijk met een beroep op bedoeld recht. De conclusie strekte tot toewijzing van de vordering der administratie. Uitspraak 10 J uni. De drie jongelieden uit Frieslanddie na de internationale tentoonstelling te Am sterdam onder geleide van den heer W. Mackintosh naar Suriname zijn vertrokken, ten einde daar het plantersvak te loeren, om later op eene plantage als directeur te worden geplaatst, zijn dezer dagen alledrie te Leeuwarden teruggekeerd. Gedurende hun verblijf in West-lndië zijn zij op onder scheiden plantages als opzichter werkzaam geweest, doch de vooruitzichten om directeur te worden waren wegens het toenemend ver minderen van het getal plantages zóó gering, en de kansen om op de eene of andere wijze in de kolonie vooruit te komen voor hen zóó slecht, dat zij besloten, naar het moederland terug te keercn. In de Friesche wouden hoort men tegenwoordig de zoogenaamde //gele Gouw'', een vogel, die daar uitsluitend in warme zomers gehoord wordt. Men voorspelt hier door een zomer, als van 1876 en 1882. Te Brunssum (Limburg) werd Don derdag jl. naar den kouingsvogel geschoten. Nadat het hout er afgeschoten was, schoot een der schutters naar de ijzeren plaat, die door het schot afviel en op het hoofd van een zesjarig knaapje terecht kwam. Het kind werd de hersenpan ingeslagen en het ver keert dientengevolge in hopeloozen toestand. Te Heerlen zou in de vorige week het vleesch eeuer afgekeurde koe begraven wor den. Een der beide veldwachters, hiermede belast, werd ten raadhuize eene flesch car- bolzuur ter ontsmetting van het bedorven vleesch medegegeven. Nabij de plaats, tot begraving bestemd, aangekomen, gingen de beide veldwachters het terrein opnemen en gaven de flesch carbolzuur in bewaring aan den geleider van het voertuig waarop het vleesch lag. Deze, meenende dat er jenever in de flesch was, deed de prop er af en nam er een Hinken slok uit. Op hetzelfde oogenblik gevoelde hij vreeselijke pijn in de ingewanden. Huilend en kermend.liep hij naar de pomp eener nabijgelegen steenbak kerij en liet zich daar eene groote hoeveel heid water inpompen, met het gelukkig ge volg, dat de pijnen langzamerhaud vermin derden en hij daardoor aan een groot gevaar ontsnapte. CKAVKXHAGE. Door Z. M. is de heer P. Brouardel, hoogleeraar te Parijs, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandscheu Leeuw. Door Z. M. is aan den kapitein A. Veen Valck, van het 3de regiment vesting artillerie, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen dei versierselen van ridder 3de klasse der orde van St. Anna, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. Door Z. M. is aan den gepensionneerden generaal-majoor, inspecteur vau den genees kundigen dienst der landmacht C. J. Van Hees, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit de betrekking van lid van het hoofdcomité der Nederlandsche Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke eu ge wonde krijgslieden in tijd van oorlog, en zulks ouder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. De minister van financiën zal op 10 en die van koloniën zal op 11 dezer geen audiëntie verleenen. LVXËJlBVlt G. Op den leeftijd van 84 jaren is te Contrexéville de heer Von Blochausen over leden, oud-kanselier van Luxemburg en va der van den bexenden minister. Bekend is zijn strijd met koning Willem II, welke daarmede eindigde, dat Von Blochausen zijn ontslag nam eu den koning al zijn ridder orden terugzond. Later verzoende hij zich met de koninklijke familie, en woonde de inwijding van het standbeeld van koning Willem II te Luxemburg, in 1884, bij. BELGIË. Van der Smissen heeft zich in cas satie begeven. Defuisseaux heeft voorloopig de wijk genomen naar Holland. In een rijtuig bespannen met twee paarden wist hij te middernacht de grens te bereiken, ver gezeld door eenige vrienden. Te Putte schreef hij brieven, die dezen meenamen naar België. Men denkt dat Defuisseaux zich naar Parijs zal begeven. Te Gent heeft de arbeidersbevolking eeue ovatie gebracht aan Anseele, toen hij het gerechtshof verliet, en hem onder het zingen van de Marseillaise in triomf rond gedragen. Burgemeester Lippens is tusschen- beide getreden en heeft de orde weten te bewaren. E1VG£LAND. Lord Rosebery, minister van buiten- landsche zaken, deelde mede, dat hij gisteren van den hertog van Edinburg een telegram heeft ontvangen, waarin de opheffing van de blokkade der Grieksche havens wordt aangekondigd. De eskaders keeren naar de Soeda-baai terug. Op last van den opperbevelhebber van het Britsche leger is aan de Engelsche mi litairen thans het rooken op straat toege staan, en wel in den winter na 5 uur en in den zomer na 6 uur 's avonds. FRAN KR lal K. In de couloirs der kamer van afge vaardigden werd gisteren medegedeeld, dat de commissie, belast met bet onderzoek van het wetsontwerp op de verbanning der prinsenbet rapport van den heer Maret heeft verworpen en zich daarna vereenigde met het vroegere voorstel van den heer Floquet, strekkende om de verbanning al gemeen te maken. De heer Peiletan is tot rapporteur benoemd. Het proces tegen de moordenaars van den ongelukkige» ingenieur Watrin te Deca- zeville zal den 16 dezer voor het hof van het departement (Aveyron) in behandeling komen. De familie stelt zich civile partij met den heer Léou Renault tot advocaat. De rechtbank te Monaco heeft vonnis gewezen in zake het spoorweg-ongeluk van Roque-bruneMonte-Carlo. De stationschef is tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld en de hoofd-conducteur tot 50 frs. boete; de baanwachter werd vrijgesproken en de spoorwegmaatschappij in de kosten veroordeeld. Don Carlos, die zich van Luzern naar Gratz in Oostenrijk had begeven, is ook van daar vertrokken. Men gelooft, dat hij zich op een kasteel iu de omstreken van Perpignan verscholen houdt. De Fransche politie doet onderzoek. SPANJE. De Epocavan de plannen tot ver banning der prinsen in Frankrijk gewagende, vraagt, of koning Frans Van Assise, koningin Isabella, de hertog Van Parma, de hertog Van Montpensier, Spaansoh generaal, e. a. voortaan wel in Frankrijk zullen kunnen ver blijf houden zonder vrees van te worden lastig gevallen en krachtens de nieuwe wet over de grens te worden gebracht, daar zij allen immers afstammelingen zijn van de Bourbons. De verbanning der prinsen, oor deelt de Epoca, zal een impopulaire, onrecht vaardige, gewelddadige maatregel zijn en verderfelijke gevolgen hebben voor de Fran sche republiek. ITA LIE. Volgens Italiaansche bladen bestaat er plan tot een huwelijk tusschen den Italiaan- 8chen kroonprins en prinses Helène van Orleans, dochter van den graaf van Parijs. Hiertoe is tijdens de huwelijksfeesten te Lis sabon besloten. De prins van Napels is echter eerst 16 en de priuses van Orleaus 15 jaren oud. DUITSCI1L.AND. Gisteren heeft te Berlijn de uitwisse ling plaats gehad der offieieele stukken welke betrekking hebben op de overeen komst tusschen Duitschland, Nederland en Zwitserland, tot regeling der zalmvisscherij op den Rijn. Volgens de Nordd. Allg. Zeitung heeft de kardinaal staatssecretaris mgr. Jacobini in eene nota, van een dezer gedagteekend aan den Pruisischen gezant bij den H. Stoel, den heer Von Schlözer, medegedeeld, dat van nu af de Anzeigepflicht definitief en duurzaam zal zijn, en dienovereenkomstig het Pruisisch episcopaat tot instructie zal bekomen, dat de voor vacantkomende pas toorsplaatsen bestemde priesters aan de re geering moeten opgegeven worden. Graaf Wilhelm Von Bismarck zal, naar men wil, regeeringspresident van Lotha ringen worden, een waardigheid, welke ook de minister Von Puttkamer vervulde, en die van Lotharingen werd overgeplaatst naar Silezië, om twee jaren later minister van eeredienst, weder later minister van ouder wijs te worden. Men beweert, dat graaf Wilhelm nog meer gaven dan graaf Herbert bezit. De bekende Poolsche schrijver Kras- zewski, ten vorigen jare wegens een staat kundig misdrijf tot eene vestingstraf van drie jaren iu Duitschland veroordeeldaan wien in Mei 1885 voor 12 maanden tijde lijk vrijdom van straf werd verleend, schijnt niet bijzonder geneigd te zijn om de cita iel van Maagdenburg weder te komen betrekken. Op grond dat het klimaat vau Noord-Duitsch- land voor ziju gestel ongunstig is, heeft hij indertijd bij de Duitsche regeering aanzoek gedaan om verlenging van zijn verlof, dat echter niet is ingewilligd. Te gelijkertijd met die kennisgeving heeft hij bevel ont vangen naar Maagdenburg terug te keeren en zijn straftijd 2 jaren aldaar te komen doorbrengen, 't welk hij met een non possumus heeft beantwoord. Voor zijn vertrek uit de gevangenis heeft hij M. 20.0UU als waarborg voor zijn terugkeer gestort. Naar de Pulit. Corretp. bericht, beeft Kras- zewski zijn innig leedwezen betuigd, dat zijn verzwakte gezondheidstoestand hem niet in staat stelt naar Maagdenburg terug te keeren. De vorst van Waldeck ligt sedert lang overhoop met de Waldecksche lands- vertegenwoordiging over de bestemming van de inkomsten uit zekere staatsdomeinen. De vertegenwoordiging nl. wil die inkomsten aanwenden tot delging der staatsschuld, ten nadeele van de civiele lijst. De Duitsche bondsraad, wiens tusschenkomst door de Waldecksche vertegenwoordiging is ingeroe pen, heeft thaus bepaald, dat de zaak langs den weg van rechten beslist zal worden door het rijksgerecht te Leipzig. Ten gevolge van eene gedeeltelijke werkstaking der metselaars te Brunswijk zijn 1500 dizer ambachtslieden verleden Woens dagavond ontslagen. Zij zullen niet weder in dienst worden genomen voordat de arbeid door allen wordt hervat. Ongelukkig ziju van dezen maatregel een groot aautal gehuwde, aan de werkstaking geheel onschuldige personen mede het slachtoffer. KÜMK\IE. Vorst Alexander heeft een bezoek ge bracht aan den koning en de koningin van Roemenië. Hij zou slechts één dag in Boe karest blijven en reeds weder gisteren naar Sofia terugkeeren. GRIEKENLAND. De vertegenwoordigers der vijf groote mogendheden hebben gisteren aan de Grieksche regeering eene nota overhandigd, waarin de opheffing der blokkade wordt aangekondigd. EGYPTE. Er is beslotendat de betaling van de eerstvolgende coupons van de geprivilegeerde gewaarborgde leeningen alleen in Egypte betaalbaar zullen zijn; maar als een compensatie aan de fondsenhouders voor dezen maatregel zal de betaling dadelijk geschieden. A BI E RIK A. In Noord-Amerika is een nieuwe tak van nijverheid sedert kort ontstaan; het slaan van olie uit mais. De eerste fabriek van dien aard bevindt zich te St. Louis. De olie op deze wijze verkregen, kan met de beste plantaardige olie wedijveren. Uit een bushel maïs, waarvan de prijs thans op 35 doll, cents komt te staan, verkrijgt men een gallon fijne olie, die voor 70 a 75 doll, cents kan worden omgezet. De maïskalk levert daarbij een uitmuntend veevoeder. ..^e beambten van de third-avenue- tramlijn te New-York, hebben Zaterdag weder een strike begonnen, om eenige voor hen gunstige bepalingen af te dwingen. Nadat dit hun ten deele was gelukt hebben zij gisteren den arbeid weder hervat. PERL. Generaal Caceres is tot president der republiek Peru verkozen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 8 Juni. Het lagerhuis heeft bij tweede lezing de Home-rule-wet voor Ierland met 341 tegen 311 stemmen ver worpen. Op voorstel van den heer Gladstone is de zitting tot aanstaanden Donderdag verdaagd. LONDEN, 8 Juni. Men verzekert, dat tengevolge van de groote meerderheidwaar mede het wetsontwerp tot invoering van Ilome-rule in Ierland is verworpen, het ministerie zal aftreden, in plaats van konin gin Victoria de ontbinding van het parle ment aan te bevelen LONDEN, 8 Juni. Met uitzondering van de Daily Newt geven alle ochtendbladen hunne groote tevredenheid te kennen over de verwerping der lersc'ie Home-rule-wet. De Timet noemt de meerderheid der oppo sitie boven verwachting beslissend, zoodat daardoor elk vooruitzicht wordt vernietigd, en verwacht een dergelijke uitspraak tegen Home-rule bij de aanstaande verkiezingen. Het blad gelooft dat het ministerie heden een besluit tot ontbinding van het parlement zal nemenwaartoe de koningin haar goed keuring wel zal geven. LAATSTE BERICHTEN. Door de Leidsche sleepstoombootmaat- schappij is, na de gewone jaarlijksche af- en overschrijvingen, het dividend over het met Mei geeiudigde boekjaar op 7| pCt. bepaald. Heden voormiddag is het uit Zwitser land overgebrachte stoffelijk overschot van mr. W. A. J. baron SchimmelpeDninck van der Oye, grootmeester des konings, lid van de provinciale staten en van den gemeente raad, onder een grooten toevloed van hof- dignitarissen, vrienden, ambtgenooten en ver eerders van den overledene, in het graf op Eik en Duinen geplaatst. -- Het gerechtshof te 's Gravenhage hield zich in zijne correctioneele zitting onledig met de berechting van een drietal zaken, waarbij het betrof het toebrengen vau slagen eu verwondingen. In de eerste plaats stond terecht H. T. H., uit Bergambacht, die zich bezwaard gevoelde met eene veroordeeling tot 45 «lagen celstraf en f 8 boete, hem door de Rotterdamsche rechtbank opgelegd, wegena het toebrengen van slagen aan zijne 22-jarige dochter uit zijn eerste huwelijkhetgeen door hem werd ontkend. Adv.-gen. mr. Bijleveld requireerde be vestiging van het vonnis. Daarna trad voor het hof J. G. A. 8., uit 's llage, die door de rechtbank te dier stede veroordeeld werd tot 3 maanden een zame opsluiting en f 8 boete, omdat hij in den namiddag vau 12 Febr. jl. met nog drie andere personen de kastelein S. zou hebben mishandeld en zich vervolgens op geweld dadige wijze tegen de politie verzet. Ook deae bekl. ontkende syn schuld, doch de

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2