het onderhoud van het Raadhuis f 267.805 het onderhoud vau wegen en voet paden 203.26 het onderhoud van wandelplaatsen en plantsoeneny 189.40 kosten voor het verstrekken van en aanvoer van duinwater y 94.555 onderhoud van gebouwen v 221.81* dag- en weekgelden der werklieden in dienst der gemeente mitsga ders verdere kosten der fa bricage y 506.84 kosten van toezicht en van invor dering der plaatselijke belas ting 113.91 vergoeding aan het lijk van 25 ten honderd van het onzuivere be drag der opcenten ten bohoeve der gemeente geheven op de grond-en personeele lasten y 16.82 onderhoud der wachthuizen mits gaders licht- en brandstoffen voor dezelve17.48* kosten voor het vaccineeren van behoeftigen14.40 diverse uitgaven (middelbare scho len) 40.37* kosten van verlichting en verwar ming en van het schoonhouden der schoollokalen u 409.79 kosten van verpleging in het zie kenhuis der rijks-universiteit y 432. kosten van publieke vermakelijk heden en feesten24.52* kosten van insinuatiën, notarieele akten en andere kleine uitga ven y 47.88* Burg. en weth., lettend op het raadsbe sluit van 9 Juni 1881, waarbij naar aan leiding van een verzoek van het bestuur der Vereeniging Bouwkunst en Vriendschap be sloten is om voorloopig den verkoop aan te houden van de perceelen bouwgrond van de gedempte Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in verband met het plan tot stichting van een Praktische Ambachtsschool alhier: lettend op de omstandigheid, dat het bestuur van genoemde vereeniging niet langer van de goedgunstige beschikking van het gemeente bestuur wenscht gebruik te maken: in aan merking nemend, dat er aanvragen ter be bouwing zijn ingekomen en er dus werkelijk behoefte blijkt te bestaan aan meerderen bouw grond in de gemeente; stellen voor boven aangehaald raadsbesluit in te trekken, en het Dageiijksch Bestuur te machtigen tot den verkoop van de perceelen bouwgrond 43 tot en met 47 onder de voorwaarden vastgesteld bij raadsbesluit van 22 Nov. 1883. Heden den dag, waarop de heer J. I. Van "Wensen, zoo hij in leven gebleven ware, zijn vijftigjarig huwelijksfeest zou gevierd hebben, werd hij op de R. G. begraafplaats aan de Zijlpoort op plechtige wijze ter aarde besteld. De ter aarde be stelling werd bijgewoond door een groot aantal belangstellenden, waaronder wij op merkten, den burgemeester, den oudsten wethouder, eenige raadsleden, regenten van het R. C. armen en van het wees- en oude- liedenhuis, de commissie van administratie voor de militaire strafgevangenis, de oude lieden en weeskinderen van het gesticht, waarvan de overledene regent was. Nadat de godsdienstige plechtigheden verricht wa ren, werd door den heer L. M. De Laat de Kanter, burgemeester dezer gemeente aan de geopende groeve hulde gebracht aan den ontslapene, die gedurende een twintig tal jaren in den gemeenteraad de belangen der ingezetenen ijverig behartigd had. Vooral deed hij in zijn lijkrede de ver diensten van den ontslapene als mensch uitkomen. Hij wees op diens goede inborst op zijn bescheidenheid en rechtschapenheid: roemde hem als een man, waaraan wij ons allen konden spiegelen en besloot zijn rede met de verklaring dat Van Wensen bij allen die hem gekend hebben, zou voort leven. De lieer A. G. Hessels, president van het R. C. armen en van het wees- en oudeliedenhuis schetste den afgestorvene als den rechtvaardigen regent, wiens hart warm klopte voor de belangen der oude lieden en weeskinderen; die in weerwil van zijn zacht moedigheid uiterst gestreng was, wanneer het gold de handhaving der reglementen. De oudste zoon van den overledene dankte allen voor hun tegenwoordigheid en in het bizonder de twee sprekers voor het vele goede, dat zij van zijn vader vermeld hadden. Een vijftiental kransen bedekte het lijk kleed. In de heden gehouden vergadering van de R. K. Centrale kies vereeniging y Recht voor Allen" is in het kiesdistrict Leiden tot eenig candidaat gesteld voor het lid maatschap van de tweede kamer der staten- generaal, de heer mr. J. P. Smeele. Ten raadhuize dezer gemeente is heden in bet openbaar aanbesteed het verrichten van ml* jêbz m mm mm mzz be bs herstellingen en vernieuwing van eenige brug gen in vijf perceelen. Als laagste inschrijvers zijn aannemers geworden: van perceel 1. de heer G. De Vink, steenhouwer, alhier, voor f383; van perceel 2 de heeren M. Langezaal en Zoon, smeden, alhier, voor f 767; van perceel 3. de heeren Gebrs. Smittenaar, metselaars, alhier, voor f4640; van perceel 4 de heer P. ilasselbachmetselaaralhiervoor f 999 en van perceel 5. de heer A. P. Planjer, timmerman, alhier, voor f567. De hoogste inschrijvingen bedroegen ach tereenvolgens f667, f823, f5444, f1283 en 767. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste en laagste prijzen f 18, f 3.70 en f 1.85. Ds. C. A. Evelein, te Leiden, is be roepen bij de Evangelisch Luthersche ge meente te Bodegrave. Het classicaal bestuur van Leiden heeft aan Chr. Muller en W. F. Van der Kodde, beiden wonende te Hazerswoude, na door hen afgelegd examen, de acte tot het ge ven van godsdienstonderwijs uitgereikt. De chirurgijn-majoor De Meijer is over geplaatst van Deventer naar Leiden. De 14-jarige K., werkzaam aan de sted. gasfabriek alhier, werd uitgezonden om in een pakhuis aan de Klaresteeg vitriool te halen. Door 't breken van 't omhulsel kreeg de jongen eene hoeveelheid van ge noemd vocht in 't gelaat. Na van den heer apotheker v. d. L. op de Mare iets tot voor- loopige pijnstilling gekregen te hebben, werd de jongen door een agent van politie naar 't ziekenhuis geleid. Men vreest voor 't behoud van een zijner oogen. Men deelt aan het D. v. Z-H. en Gr. uit Leiden mede, dat joukvr. Suouck van Loosen bij haar uitersten wil tot voorwaarde der aanvaarding van de aanzienlijke legaten aan kerkelijke armbesturen en liefdadige ge stichten besproken, heeft gesteld, dat daar over geene processen mogen worden gevoerd, zoodat dan ook zij, die de aanvaarding mochten betwisten en een gerechtelijke be slissing daaromtrent beproeven mochten, tot het treffen eener dading zich genoopt achten en dan ook reeds bijna alle legaten door de uitvoerders van de uitersten wil zijn uitbetaald. niJZIEK, LETTEREN K1V KUNST. Sterfdag (1695) van Christiaan Huygheus. (uitstekend werktuigkundige.) Sterfdag (1794} van Gottfried Bürger. (Duilseh dichter.) Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Den 6e dezer werd te Dordrecht de al- gemeene vergadering gehouden der maat schappij tot bevordering der Toonkunst. Het aantal afdeelingen steeg in 't afgeloopen jaar tot 20 en 't ledental tot 4113 conlri- bueerende leden. De scholen voor muziek onderwijs ondergingen belangrijke uitbreiding; met ruim 1700 nam 't aantal kweekelingentoe. Door de examen-commissie werden aan vier candidaten diploma's uitgereikt. Naar aanleiding van voor het eerst uit gevoerde werken van Nederl. componisten werd eene eerepremie uitgereikt aan deu heer R. Hol en eene toegedacht aan den heerJ. G. H. Mann alhier voor zijne symphonie in D. Eereducaten zijn toegedacht aan Brahms (2), Bruch, Fr. Coenen, Gade (2), Gerns- heim (2), De Haan, Heinze, Hofmann, Hol, Kes, S. De Lange jr. (2), Liszt, Nicola!Pijzei, Van Riemsdijk, Röntgen, Rubinstein (2), Rudorff, Sanders, Verhulst (2) en Worp. Behalve het muziekfeest gaven de afdee- lingen 58 uitvoeringen waarvan 15 met koor en orkest. Door het hoofdbestuur werd uit naam der maatschappij eene oirkonde aangeboden aan den heer Joh. J. H. Verhulst bij zijn 70- jarig jubilé. Tot binnenlandsch correspon- deerend lid werd o. a. benoemd de heer Wetrens alhier. Het werk van de Gebr. Luiken. Aan den avond van 15 Juni en volgende dagen zal door de firma Fred. Muller en C°. ge veild worden een verzameling van niet min der dan 1800 prenten en geïllustreerde wer ken waaronder het compleete werk van Jean en Caspar Luiken. Van welk gehalte deze kunstverzameling is, blijkt reeds uit de namen der vroegere eigenaars, wijlen jhr. mr. J. H. J. De Jonge en J. H. Cremer. In de serie „Mannen van Beteekenis in onze dagen" is verschenen Ch. De Freycinet door dr. E. D. Pijzel. Zoowel de figuur van den wiskunstenaar-staatsman als het belangrijk tijdperk waarin zijn openbare arbeid valt, maken deze stof bijzonder aantrekkelijk. In een eergisteren gehouden buitenge wone algemeene vergadering van aandeel «ca mm ej ül m tb* houders der Nieuwe Rotterdamsche Schouw burgmaatschappij is besloten tot liquidatie der vennootschap over te gaan. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 September 1886 de betrekking van leeraar in de wiskunde en boekhouden aan de rijks hoogere burger school met driejarigen cursus te Venloo te vervullen is. Jaarwedde f 2000. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komengelieven zich vóór of uiterlijk op 24 Juni e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar on derwijs dr. A. T. Van Aken te 's Gravenhage. De minister van oorlog brengt voor loopig ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 October a. s. 17 jongelieden aan den cursus tot opleiding voor 2de luit. der art. bij het leger hier te lande, te Delft, kun nen worden geplaatst, op den voet als in de beide vorige jaren is geschied. Het tijdstip, waarop de in te dienen be scheiden bij het departement van oorlog moeten inkomenzal later worden medege deeld. Door de geneesk. staatscommissie te Am sterdam zijn Zaterdag tot arts bevorderd de heeren: P. J. Buckman, A. N. Van Praag, F. H. Schreve, ined. doctorandi, P. Westra, cand.-arts. Toegelaten voor het eerste ge deelte de heerenJ. M. Clinge Doorenbos, doctorandus, A. Ellinger, H. Van Royen, 11. D. Sohlberg, cand -artsen. De zeil- en roeivereeniging Hollandia zal haren zeil- en roei wedstrijd houden op Zaterdag 19 dezer, des morgens te 11 uur, op het Braassemermeer en de Wijde Aa. GêlriaWeekblad voor Arnhem en Omstreken, behelst het verslag van de ver gadering van den gemeenteraad van 29 Mei 11., waarin ren directrur der gemeentewerken werd benoemd en waaruit blijkt van een feilen strijd bij de keuze tusschen een ingenieur, leerling der Polytechnische school te Delft, en een architect, oud-leerling van het Ge nootschap Mathesis Scientiarum Genitrix te Leiden. Uit dat verslag is het volgende overgenomen „De publieke tribune bood bij de opening der vergadering een ongewoon schouwspel aan. Wordt zij gewoonlijk slechts bezocht door een paar verslaggevers, soms door een enkelen belanghebbende bij een te behande len onderwerp, heden was een groot getal personen opgekomen, klaarblijkelijk om den uitslag der benoeming van een directeur der gemeentewerken te vernemen. Nadat dit eerste punt der agenda was afgedaan, was toch de tribune zoo leeg als ooit. De stem ming onder het aanwezige publiek bewees, dat tal van ingezetenen, die door hun be roep met den adjunct-architect Rijk in aan raking komen, met spanning zijne benoe ming afwachtten. Zij werden teleurgesteld. De raad heeft in zijne wijsheid anders be sloten dan bijna de geheele burgerij wenschte. Bij de eerste stemming verkregen de heeren J. A. Lindo en P. E. Rijk elk 11, de heer J. M. K. Pennink 2 van de 24 uitgebrachte stemmen. (De heeren Van Tuyll, Elias en Karaten waren afwezig.) Bij tweede vrije stemming verkreeg de heer Lindo 13 stem men tegen 11 op den heer Rijkzoodat de eerstgenoemde, ingenieur teEnkhuizen, werd benoemd". Een gedeelte der schooljeugd te Rui nen vierde Donderdag namiddag feest en maakte een rijtoertje over Meppel en De Wijk. In laatstgenoemde plaats geraakte een der paarden op hol, pijlsnel ging het door het dorp met den wagen achter zich, die eindelijk te onderste boven kantelde. Het was een verschrikkelijk tooneel, de kermende kinderen bebloed, een arm of een been be zeerd van onder het rijtuig te zien weghalen. Een meisje had den bovenarm gebroken. De rechtbank te Heeren veen heeft uitspraak gedaan in de zaak der bollenjagerij in de lage venen. Zooals wij meldden eischte de officier van justitie tegen de beide appel- meesters ieder 3 maanden cel. De rechtbank heeft den eene vrijgesproken de andere is veroordeeld tot 15 dagen cel. Men schrijft aan de N. Bred, en Oosterk. Ct. de volgende bijzonderheden over een te Oosterhout gepleegden schurkenstreek. Aan den molenaar J. K. dier gemeente was door een graaukooper voor f 267 erwten ge leverd Nadat de molenaar, op aandrang van den koopman, eene acceptatie geleekend had, dacht hij verder niet meer aan deze zaaken toen zes weken na dato een wissel gepresenteerd werd tot het bovenstaande be drag, betaalde hij deze te goedertrouw, in de meening dat zijn graankooper van meening veranderd was, dus de acceptatie vernietigd en een wissel in de plaats afgegeven had. Men begrijpt zijne verwondering, toen eenige dagen later de acceptatie, tot een bedrag van ruim f 3900, door den heer W. Laane, kassier te Rozendaal, gepresenteerd werd. Na met zijn advocaat gedelibereerd te hebben, wist de bedrogene dat er voor hem geen andere uitkomst was dan de som le betalen en dan later in rechten zijn graan kooper te vervolgen. Personen die op dezen laatste echter een financieelen invloed uit oefenden, alsmede zijne familie hebben zich de zaak van den molenaar aangetrokken, en aan hun gecombineerde pogingen heeft hij het te danken, dat hem die som in goederen en geld is gerestitueerd geworden nl. uit het pakhuis van den graankooper heeft hij voor f 24U0 aan granen, bloem enz. getrokken, terwijl hem verder door tusschen- komst van een notaris ongeveer f 1600 aan contanten is ter hand gesteld. Het gerecht heeft rich reeds de zaak aangetrokken en een éclat kan dus niet uit blijven, wijl naar men wil, er nog 2 der gelijke acceptatiën in omloop zijn tot een bedrag van ruim f 9000waarvan de eene reeds 1 Juni vervallen is. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burge meester der gemeente Buurmalsen, mr. G. Van Eek, is benoemd tot secretaris dier gemeente; en dat aan den burgemeester van lieerde; A. F. H. Van Troostenburg de Bruynop zijn verzoek, eervol outslag is verleend als secretaris dier gemeente. Door Z. M. is aan Frederic Haas, geboren te Kleef (Pruisen), en aan Jacob Leikes, geboren te Kempen (Pruisen), ver gunning verleend tot het geven van hooger ouderwijs aan het college van Sint Albertus, te Venloo. Door Z. M. is aan jhr. mr. R. A. Klerck, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van commies aan het departement van buitenlandsche zaken. Door Z. M. is de le luit. A. M. Schalken, van het 3e reg. inf. op pensioen gesteld. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der inf., tot le luit., bij het 1 e reg. de 2e luit. G. Van Munster, van het corps; bij het 6e reg., de 2e luit. W. L. Pompe, van het corps. De off. t. adm. 2de kl. A. L. Koops wordt met den 21 sten dezer geplaatst aan boord van Zr. Ma. wachtschip te Amsterdam. De off. v. adm. 2de kl. W. A. Le Rutte wordt, onder eervolle ontheffing van de waarneming der betrekking van admini strateur bij de maritieme ziekeninrichting te Hellevoetsluis, met den Isten Juli a. s. op non-activiteit gesteld en veivangen door den off. v. adm. 2de kl. H. J. Verveen. De minister van oorlog zal op 10 dezer geen audiëntie verleenen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ENGLAND. De heer Kennedy, werkzaam bij het departement van buitenlandsche zaken, en de heer Trevor, adjunct-secretaris bij het departement van koophandel, zijn benoemd tot vertegenwoordigers van Groot-Britannië, bij de internationale conferentie, welke op 10 dezer te 's Gravenhage zal geopend worden en ten doel heeft om maatregelen te lieramen tot het tegengaan van den handel in sterken drank op de Noordzee. De heer Nicolla zal hen als secretaris vergezellen. Uit Durban wordt aan de Timet onder dagteekening van 4 Juni geseind, dat met den aanleg van den Delagoa-spoorweg een begin is gemaakt. „Men verwacht", zegt de correspondent van het blad, .dat Natal en de Kaapkolonie krachtige maatregelen zulleu nemen om door wijziging der belas- tingtarieven en goedkooper vervoer aan de mededinging het hoofd te bieden. Het laatst vastgesteld tarief voor vervoer van Durban naar Pretoria is 8 sh. per centenaar". FRANKRIJK. De ministerraad beeft Zaterdagochtend het wetsontwerp der commissie tot algemeene verbanning van alle prinsen verworpendoch zich daarentegen vereenigd met het ontwerp, waarbij de verbanning der eigenlijke preten denten wordt uilgesproken en de regeering gemachtigd wordt om ook den anderen prin sen het verblijf in Frankrijk te ontzeggen. Te Parijs zijn thans i Nederlanders uit den gegoeden stand, eene dame en een lieer, aangekomen, die door dolle houden gebeten zijn en zich aan de operatie van Pasteur wenschen te onderwerpen. PORTUGAL Zaterdag had te Lissabon, tusschen soldaten der burgerwacht en artilleristen eene vechtpartij plaats, waaraan slechts door tus- schenkomst der cavalerie een einde kon ge-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2