m^é jee dergelijke of andere feiten hebben terecht gestaanmiddellijk of onmiddellijk de oorzaak zijn dat de openbare orde wordt verstoord en zeide, er niet aan te twijfelen, dat, wanneer het verzoek aan ged. staten werd gedaan om den verkoop van bladen op staat te beperkendezen zouden bepalendat geen blad op straat mag worden verkocht, zonder vergunning van den burgemeester. Met het oog op de vrijheid van drukpers, welke hier bestaat, zou het hoofd der gemeente onge twijfeld aan alle bladen dit verlof geven, maar dit zou dau kunnen worden ingetrok ken voor die personenop bladendie telkens op een of andere wijze in conflict met de politie komen. Als verdacht van den roof van oor bellenhalskettingen of armbanden, in den laatsten tijd te Amsterdam aan den open baren weg gepleegd op eenige kleine kin deren, zonder toezicht gelaten, is Dinsdag ochtend door twee agenten van de afdeeling recherche aldaar in hechtenis genomen een 15-jarige knaap, tegen wien alras zulke ge wichtige bezwaren zijn gerezen, dat men hem eenige uren later naar de celgevangenis heeft overgebracht. Naar aanleiding der denkbeelden in het UD. ontwikkeld, om een nationalen feestdag in het leven te roepen, waarvoor op den verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina vooral de aandacht gevestigd werdzijn te Utrecht een paar vergaderingen van belangstellenden gehouden. In eene Dinsdagavond gehouden bijeenkomst is nu besloten, maatregelen te beramen, die tot viering van een nationalen feestdag kunnen leiden. Om bijzondere redenen is evenwel daartoe niet de prinsessedag gekozen. Aan vankelijk is bepaald, dat men trachten zal den aanstaanden 7 Oen verjaardag van Z. M. den koning met meer dan gewonen luister te doen vieren. Eene commissie is benoemd, om het tot nu toe behandelde nader in over weging te nemen en voorstellen te ontwerpen, en die aan het oordeel van eene in Septem ber te houden vergadering te onderwerpen. De aanstaande te Utrecht te houden maskerade zal bestaan uit drie groepen. De eerste zal zijn: de Unie van Utrecht, de tweede zal zijn: de stichting van de universiteit van Utrecht, gevolgd door de derde groep, voorstellende den vrede van Utrecht. Uit het thans verschenen een en twin tigste jaarverslag van het Christelijk Gym nasium te Zetten blijkt, dat het getal gym nasiasten is gestegen tot 67, van de lste tot de 5de klasse, terwijl 5 leerlingen in de voorbereidende klassen zijn geplaatst. Door aankoop onder hypothecair verband, werd de inrichting eigenarts van een geschikt bouwterrein waarop een pro-gymnasium met dubbele docenten-woning zal worden gebouwd Dit werk is reeds aangenomen voor de som van ruim f 33,000, waarvan de helft dezer som reeds is ontvangen. Na afgelegd examen zijn drie kweekelingen tot de Vrije Univer siteit te Amsterdam bevorderd, en wel de beeren: G. Boekenoogen, J. J. Ploos van Amstel en C. Van Binsbergen. De ontvangsten over 1885. bedroegen f 29,235.80}uitgaaf f29,455.39}, nadeelig saldo f220, o. q. Voor het Gymnasiaal Studiefonds werd ont vangen f 891.30, uitgaaf f656,01, saldo f235.29. Woensdagochtend deed de arrond.- rechtbank te Zutfen uitspraak in het wel bekende flaster-proces" tegen den heer B. Cuperus, verantwoordelijk redacteur der Zulf. Cl. Zij verklaarde het openbaar mini sterie niet ontvankelijk in zijn eisch (f 25 subs. 7 dagen gevangenisstraf), en ontrioeg den beklaagde van alle rechtsvervolging, en bepaalde, dat de staat alle kosten zou dragen. Jhr. W. Van Citters, oud-burgemeester van Zieriksee, is door de koningin-regentes van Spanje benoemd tot commandeur der orde van Isabella Catholica. Uit Oorschot wordt aan de N. R. Cl, van 1 Juni gemeld: Hedenavond omstreeks kwart over zeven uren ontlastte zich boven deze gemeente een on weder, vergezeld met geweldigen hagelslag, voortgezweept door een bevigen wind; de hagelsteenen waren veel grooter dan kipeiren; te voren was er een gesuis merkbaar als van een aankomen den spoortrein. De bebouwde kom der ge meente en even daarbuiten hebben verschrik kelijk geledenvan al de te veld staande vruchten is letterlijk niets overgebleven; geen huis of het heeft schade aan glazen of pannen; vooial aan de windzijde gelegen huizen (wind west) zijn de pannen en glazen geheel vernield. In het klooster alleen is voor meer dan f 1000 schade aan glaswerk en pannen. Dit weder duurde ongeveer een half uur. Omstreeks half negen barstte er weder een onweder los, gepaard met hevigen slagregenwelke ten gevolge van het breken der pannen veel waterschade aan de aanwe- zige en geborgen goederen veroorzaakte, zooals aan granen en andere koopmansgoe deren. Hedenochtend 6 uren (2 Juni) zag men nog hoopenhagel liggen van een halven voet dikte; het marktplein en verdere plaat sen waar boomeu stonden was dik bedekt met afgehagelde bladeren en takken; de glazenmakers en metselaars hebben handen vol werk om alles in orde te maken. Van 's Bosch en Eindhoven zal heden werkvolk komen om de schade te herstellen. Te Hilvarenbeek heeft de hagel bijna den geheelen oogst verwoest, en werden duizende glasruiten vernield. Ook onder Goirle was dit het geval. '«GRAVENHAGE. Als blijk van goedkeuring en tevreden heid, is de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, toegekend aan: P. Flart, W. Flart, N. Flart, G. Sant en R. Rayer, visschers te Hoorn, wegens de op 5 April 11. met levensgevaar volbrachte redding der opvarenden van een buiten de haven dier gemeente in nood verkeereud schip; J. Van Hoof, rijkspostbode te Mierloo, wegens het met levensgevaar redden in den laten avond van 8 Maart 11. van eene vrouw uit de Zuid-Willemsvaart in de nabijheid dier ge meente; A. Quakwerkman bij de stoom vaartmaatschappij Nederlandte Amsterdam, wegens de op 22 April 11. met levensgevaar volbrachte redding van een meisje uit de biuneuhaven aan de Handelskade aldaar. Door Z. M. is dr. C. H. Van Rhijn, predikant te Gouda, benoemd tot hoogleer aar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Groningen, om onder wijs te geven in de geschiedenis van het Christendom, de oud-Christelijke letterkunde en de geschiedenis der leerstellingen van het Christendomtot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks-universiteit te Groningen, dr. II. tlaga, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burger school te Delft, om onderwijs te geveu in de natuurkunde en de meteorologie. Door Z. M. is aan J. Rozendaal burgemeester van Zwaag, verlof verleend om te Hoorn te wonen. Door Z. M. is de gedane benoeming van P. G. Bode tot kapitein-commandant van het corps koninklijke scherpschutters van de Veluwe, op zijn verzoek, ingetrokken. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot kolonel, de luit.-kolonel J. H. Bolken; tot luit.-kolonel, de majoor J. Drabbe; beiden van dien staf; bij het corps genie troepen, tot majoor, de kapitein H. P. L. C. De Kruyff, mede van den staf van het wapenbij het wapen der cavaleriebij het lste reg. huzaren, tot majoor, de ritmeester jhr. C. Janssens, van het corps; tot riï- meester, de le luit. jhr. A. C. baron Van Asbeck, van het 3e reg. huzaren; tot le luit., de 2e luit. S. J. Van Overveldt, van het corps; bij het 2de reg. huzaren, tot luit.-kolonel, de majoor F. J. baron Van Heeckeren, van het lste reg. huzaren; tot le luit., de 2e luit. H. J. M. C. Schreuder van de Coolwijk, van het corps; bij de rij en hoefsmidschooltot ritmeesterde le luit. A. A. graaf Van Limburg Stirum, van bet 2de reg. huzaren. Door Z. M. is de generaal-majoor J. C. C. Den Beer Poort ugael, van den grooten staf, inspecteur van het militair onderwijs, met ingang van 1 Juli e. k., krachtens punt 2 van art. 38 der wet van 28 Augus tus 1851 (Slbl. n°. 128) en in afwachting dat door Z. M. nader omtrent hem zal worden beschikt, op non-activiteit gesteld De luit. ter zee lste kl. L. Haremaker wordt, onder eervolle ontheffing van de door hem waargenomen betrekking van officier instructeur bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, met 1 Juli a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee lste kl. H. Van den Pauvert. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIE. Woensdag is door het hof van assises van Brabant uitspraak gedaan in de zaak van den afgevaardigde Van der Smissen, die zijne vrouw met revolverschoten om het leven heeft gebracht. Hij werd schuldig ver klaard aan moedwilligen doodslag en tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld. De jury nam niet aan, dat hij met voorbedachten rade had gehaudeld. ENGELAND. In de gisteren door het lagerhuis ge houden zitting uitte de heer Gladstone de hoop, dat het huis aanstaanden Maandag tot de stemming zou overgaan over de Iersche home rule-wet. De parnellistische radicalen daarentegen weuschtendat dit aanstaanden Dinsdag zou geschieden. De heer O'Connor zette daarop het debat over het ontwerp voort. Uit Durban wordt aan de Times ge meld, dat de handelscommissie bij de regee ring van Natal aandringt op het vrijstellen van alle voor de Transvaal bestemde goe deren van transito-recht, ten einde hierdoor de voordeden van den Delagoa-sproorweg waardeloos te maken. Ook wordt bij de regeering f aangedrongen op spoedige vol tooiing van den spoorweg tusscheu Natal en de Transvaalsche grens, welke den 16n Juni tot Ladysmith geopend wordt. FR AN KRIJ K. - Den SOstenMei heeftin geheel Frankrijk de volkstelling plaats gehad door het invul len van gedrukte formulieren, die in een gesloten omslag worden afgehaald door de beambten der administratie, om daarna ge teld en in statistiek gebracht te worden. De totale uitslag der vorige volkstelling in 1881 was, dat in Frankrijk woonden 37,672,048 zielen op een uitgestrektheid vau 52,857,199 hectaren, d. i. 70 inwoners op elkeu vierkanten kilometer. Daarvan wa ren: 18,656,518 mannen en 18,748,772 vrouwen, d. i. op elke honderd manuen honderd en eeu halve vrouw. Er waren in de uitkomsten van de vorige volkstelling twee eigenaardige verschijnselen op te merkendie zeker bij deze telling op nieuw in het licht zullen treden. In de eerste plaats: het geringe aantal kinderen van 10 tot 15 jaren, dat men toen heeft geconsta teerd. Dit feit moet verklaard worden door de schrikbarende sterfte, die plaats heeft ge had onder de pasgeborenen of zeer jonge kinderen in 1870 en 1ö71 de jaren van den oorlog met Duitschland en van den burger oorlog. yUn enfant du siège" is nog een spreekwoordelijke uitdrukking, om een zwak kind aan te duiden. Het tweede verschijnsel is van anderen aard: het betreft het ongelooflijk groote aantal vrouwen van 20 tot 25 jaren. Ilier heelt men te doen, niet met eenigen invloed van den oorlog, maar eenvoudig met den invloed der vrouwelijke behaagzucht, die vijf of tien jaren smokkelt op den leefiijd. De administratie kan niet anders doen dau ge drukte formulieren ronddeelen, om m te vullenmaar als het publiekdat geteld moet worden, daarop zich jonger wil voordoen dan werkelijk het geval is, kan niemand dit verhinderen. Basly is Zondag le Decazeville terug gekeerd. Aldaar, te Finny en te Combes, heeft hij drie vergaderingen gepresideerd waarin hij verslag van de beruchte kamer zitting heeft uitgebracht. Overal ried hij kalmte en gematigdheid aan. De mijnwerkers besloten opnieuwde werkstaking voort te zettenen riepentoen zij de vergadering te Decazeville verlieten: yleve de sociale republiek!" Aan Luh Vinh-Phuoc, den ouden te genstander der Franschen in Tongkin, die zich sedert Januari in Kanton ophield, is verlof gegeven naar Kouang-Si terug te mo gen keeren. Ofschoon dit verlof alleen ge geven is, omdat Lull Vinh-Phuoc onder de weersgesteldheid te Kanton veel te lijden had en er dus geen bijzondere beteekenis aan te hechten is, blijft het toch de vraag, of de tegenwoordigheid van deu vroegeren chef aan de Tongkinsche grenzen de rebel len niet tot nieuw verzet zal aaumoedigen. ZWITSERLAN D. De bondsraad heeft bij de bondsver gadering een herziening van de Constitutie aanhangig gemaakt, in dien zin dat de wet geving betrekkelijk de bescherming van uit vindingen op industrieel-en landbouwgebied zoowel als van handels- en fabrieksmerken, aan de bond worden overgedragen. DUITSCHLAND. Graaf Herbert Von Bismarck, staats secretaris voor buitenlaudscbe zaken, is in zoover weder hersteld, dat hij naar zijn vader te Friedrichsruhe vertrokken is. Vtrmoedelijk zal hij nn ook wel spoedig naar Engeland vertrekken, waar hij eeu badplaats zal be zoeken. Prins Karei Theodoor Van Beieren, bekend door zijne grondige studie vau oog heelkunde en zijne bekwaamheid als operateur, heeft zijn voorjaarsverblijf te Meran geëindigd. Van 24 Maart tot 17 Mei heeft hij daar 132 operatiëu van ooglijders verricht en bo vendien nog een groot aantal personen be handeld, allen natuurlijk om niet. RU HLA N D. De buitenlandsche agenten van Rus land hebben in last gekregen om langs ver- trouwelijken weg aan de verschilleude regee ringen te kennen te geven, dat de bekende pan-slavistische uitlatingen van het hoofd van het Moscouer gemeentebestuur geheel in strijd zijn met de buitenlandsche politiek van Rusland. RUNELIE. De verkiezingen in Rumelië zijn afge- loopen. Van de 89 gekozen leden zijn 10 aan het gouvernement vijandig, 59 gunstig gezind en 20 twijfelachtig. A NE RIK A. Volgens de laatste berichten van de Samoa-eilandeu heeft de Amerikaansche con sul, na door koning Malietoa om bescher ming verzocht te zijn, de vlag van Samoa onder die der Vereenigde Staten geheschen. Koning Malietoa wordt bedreigd door de Duitschers, die koning Tamasese beschermen. PER TELEGRAAF. PARIJS, 3 Juni. Bij het ministerie van buitenlandsche zaken is geen enkel bericht ontvangen waardoor het gerucht wordt be vestigd, in eenige ochtendbladen vermeld, nat op Madagascar eene omwenteling zou zijn uil gebroken. LONDEN, 4 Juni. Na een discussie van acht uren is het debat over de home-rule- wet tot heden uitgesteld. KONSTANT1NOPEL, 4 Juni. DePorte heeft heden een nota gezonden naar de mo gendheden, waarin zij het verzoek doet tot opheffing van de blokkade der Grieksche havens. BRUSSEL, 4 Juni. Heden is voor het hof van Assises een aanvang gemaakt met het proces tegen den advocaat Defuisseaux en den drukker Maheu, wegens het uitgeven van den Calhechismus voor hel Volk. LAATSTE BERICHTEN. Gisteren werden van Tessel in 2 stoom- booten en 7 tjalken 44s2 lammeren naar de Leidsche markt verzonden. Nog twee afleveringen zullen in deze maand plaats hebben. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvan ger: der directe belastingen en accijnzen te Baard S. Heyt, ontvanger derzelfde midde len te Leek; te Mat rum (residentie Hallum) G. Wulfsrn, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Lemmer; te K'ollum J. ter Haar, ontvanger derzelfde middelen te Ternaardder accijnzen en van den waarborg en de belasting der gouden eu zilveren werken te Rotterdam J. A. C. W. Van Lanschot Hubreeht ontvangen der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Roozendaal; der directe belastingen en accijnzen te Vianen A. Volkmaars, ont vanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Stavoren. De arrond.-rechtbank te 's Hage, bur gerlijke kamer, deed heden uitspraak op de vordering tot schadevergoeding, ingesteld door den eigenaar van huizen aan den Loos- duinschen weg, v. D. tegen den bierbrouwer R. ter zake van het ledig staan van eischer's huizen ten gevolge van verkoop van sterken drank in grdaagde's woning, in strijd met de koopovereenkomst. De rechtbank heeft eischer ontvankelijk verklaard in zijne vordering, alvorens de hoofdzaak te beslissen, eischer toegelaten tot het door hem aangeboden getuigenbewijs i°. dat in het perceel sterken drank is ver kocht, 2°. dat zijne huizen, tijdens en tenge volge van dien drankverkoop onverhuurd zijn gebleven. Het stoffelijk overschot van 's koninga grootmeester, Mr. W. A. J. taron Schiin- melpeiminck v. d. Oye, zal uit Zwitserland naar het vaderland worden overgebracht en in het graf der familie te Brummen worden bijgezet. Hoewel de betrokken besturen daarvan nog geen bericht hebben ontvangen, verze kert men niettemin, dat een onlangs te 's Hage overleden dame vermaakt heeft aan het Toevluchtsoord voor noodlijdende dieren (honden-asyl het aanzienlijke legaat van f 26.U00 eu aan de Nederlandsche Vereeni- giug tot Bescherming van Dieren, de som van f 1000. De afd. voor taal-, letter-, geschied kundige en wijsgeerige wetenschappen van de Kon. Academie van Wetenschappen te Amsterdam zal op 7 Juni a. s. eene gewone vergadering houden. GEMENGDE BERICHTEN. De oudste en diepste tinmijn in de geheele wereld is die van Dolcoath, in 't westen van CornwaHis. In 't begin dezer eeuw was dezelfde mijn beroemd door de rijke productie van koper. Er werd voor meer dan 60 inillioen guldens aan koper uitverkocht. Nu levert de mijn uitsluitend tin. Tusscheu 1853 en 1855 vond men al leen gemengde koper- en tinerts, en wel zoodanig dooreengemengddat er aan geen scheiding der metalen te denken viel. De mijn was toen voor 3000 pond ster ling te koop. En nul Jaarlijks verdeelen de

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2