NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ileze Courant ver schijnt dagelijks, behalve op Zoii- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 5 Juni 1886. N,\ 131. AOVERTE NTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. idsche Courant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Numuier 10 Cent. 200e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Mcheepmakerssteeg 6. UTA1HNÏEUW8. In den nacht van Woensdag op Don derdag overleed plotseling op den Huize Rijnstroom nabij l*eiden de heer J. I. \an Wensen. Geboren te Leiden den 3den Maart 1810, stond hij te dezer stede ge- ruiinen tijd aan het hoofd der bekende ka- toenfahriek De Heydcr Co. Langen tijd lid van de Kamer van Koophandel en Fa brieken werd hij in 1865 door de burgerij naar den gemeenteraad afgevaardigd. Ge durende twintig achtereenvolgende jaren be hartigde hij in de raadszaal de belangen der gemeente. Tot zijn dood toe was hij regent van de R. C. armen en van het wees- en oude- liedenhuis. De verschillende eereposten, tot de Vervulling waarvan hij geroepen werd bewijzen, dat de overledene bij zijn stad- genooten in hoog aanzien stond. Bij den gisterenmorgen op het Schut tersveld gehouden Cricket-match tusschen de llaagsche club Hermes" en de Leidsche club Six*een" heeft een der deelnemers een cricket-bal tegen het hoofd gekregen, zoocat hij bewusteloos nederviel. Na door dr. W. op Zomerzorg behandeld te zijn, is hij later per rijtuig naar de ouderlijke woning overgebracht, Men meldt ons uit Zoeterwoude: De dag van gisteren was onder een zeker soort van menschen aan de vreugde gewijd. Dauw trappers werden er niet veel waargenomen doch zooveel te meer hengelaars, die reeds vroegtijdig de stad waren uitgetrokken. Hoe het met de vangst stond? niet al te best. De een was van meening, dat er te veel verach water werd ingelaten. Een ander schreef het niet-beet krijgen toe aan den bovenwind; een derde beweerde, dat het water is dood gevischt en men keerde platzak terug. Hierover waarschijnlijk ge belgd, wreekte de veelbelovende jeugd zich door wat steen in het water te werpen, bladeren te slaan van of te klimmen in de hoornengelijk zulks onder de apen in warme landen gebruikelijk is. Vreewijk vooral, dat een uitgezochte speelplaats geworden is voor fhet jonge volkje" van beiderlei kunne, leverde daarvan treffende tooneelen op. MUZIEK, LETTEREN EM KIIKST. Sterfdag (1826) van Maria Weber. (Grond legger der nationaalDuitsche romantische opera). Sterfdag (1880) van J. J. Cremer. (Uit stekend novellist). In 1888 zal het muziekfeest der maat schappij van Toonkunst te Den Haag worden gehouden. De Haagsche af deeling van rToon- kunst" zal in het aanstaande seizoen Gou nod's fMors et Vita" ten gehoore brengen. Bovendien zal zij in het Requiem" van Berlioz en de 9de Symphonie van Beethoven medewerken. Noch Gounod's werk, noch Berlioz vRe quiem werden tot nog toe in ons land ten gehoore gebracht. De heer S. De Lange heeft psalm 22 gecomponeerd voor gemengd koor, baryton- solo en orkest. Het werk zal in den loop van dezen zomer in druk verschijnen. De directeur van het Grand Théatre te Amsterdam, de heer A. Van Lier, heeft volgens het N. v. d. D. groote plannen voor het aanstaande winterseizoen. In d«-n loop van den winter 1886/^7 zullen daar achter eenvolgens vijf van Duitschland's grootste tooneelkunstenaars optreden namelijk Clara Ziegler, lledwig Niemann—RaabePossart, Bamay en Junkermann. Met uitzondering van mevrouw NiemannRaabe zijn zij alleen bij het Amsterdamsche publiek siuds lang bekend. De heeren E. Bamberg en Ch. De la Mar zijn afgetreden als directeuren van het /,S»lon des Variétés" te Amsterdam. Zij zijn van plan een nieuw gezelschap op te richten en hebben zich daartoe de medewerking verzekerd van het meerendeel der artisten, die tot dusver aan genoemden schouwburg waren verbonden. Christine Nilsson zal van 15 Oct. 15 April een laatste kunstreis door Europa maken met Strakosch als impressario; zij zal Polen, Rusland, Turkije, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Spanje en Portugal bezoeken. B1NNENLANDSC1IE BERICHTEN. Met het stoomschip Bataviazal 5 Juni aanstaande des namiddags te 1 3ü eene brievenmaal worden verzonden van Rotter dam naar Padang en Batavia. Te Bordeaux zal op 20 September 1886 en volgende dagen een internationaal congres van technisch onderwijs in handel en nijverheid worden gehouden. Omtrent dit congres, uitgeschreven door de „Sociéié Philomathique" te Bordeaux en gesteld on der bescherming van de Fransche ministers van handel en nijverheid en van openbaar onderwijs, zijn nadere inlichtingen te beko men bij den heer Eugène Buhan te Bor deaux, algemeen secretaris der voormelde vereeniging. De N. R. Ct. verneemtdat de schout- bij-nacht W. Enslie den zeedienst gaat ver laten. In Be IJuisvrouw wordt door een in zender het volgende medegedeeld: Ieder die nieuwsbladen leest, weet hoe dikwijls, helaas, actrices het slachtoffer worden van een schijnbaar kleine onvoor zichtigheid, door te (licht bij het voetlicht te komen, of hoe dan ook, waardoor haar kleederen vlamvatten. Maar niet alleen op het tooneel hebben die ijzingwekkende on gelukken plaats, ook in liet gezin komt dat in brand geraken voor. De ongelukkige, die zich door de'vlammen omringd ziet, is dan bijna alt'jd radeloos. Zij want het is in de meeste gevallen een vrouw, wie dat ongeluk treft zij loopt dan meestal de kamer uit, veelal een trap af, om naar buiten te komen, en vóér zij het water bereikt, waar zij in wil springen, heeft het vuur zijn verschrikkelijke werking bijna reeds volbracht. Bestaat er dan geen enkel practisch mid del, om dien vreeselijken vijand te over winnen véér het te laat is? Ja, dat middel bestaat. En het is dood eenvoudig. Is liet de inwikkeling in een deken of karpetMaar wie heelt die altijd bij de hand. Men vergete niet: het geldt hiei enkele seconden. Een halve minuut te laat, en de in vlam staande kleederen hebben in den regel het lichaam reeds verschroeid; het haar heeft reeds vlam gevat. Wat dan? Men werpe zich terstond plat op den grond. Hebben de kleeren van achter vlam ge vat, dan wentele men zich op den rug. In het andere geval andersom. Van de 15208 veroordeelden, die in 1885 in de opvoedingsgestichten, strafge vangenissen cellulaire gevangenissen, huizen van verzekering en hui.en van arrest aan wezig zijn geweestkonden lezen noch schrijven 459, dat is 7.8 percent. Van de 5909 tot het onderwijs toegelaten, konden bij hun ontslag of op het einde des jaars goed lezen en schrijven 3369gebrek kig 2081 niet 4 59. Een treffend ongeluk had Dinsdag in de Maliebaan te 's Dage plaats. Terwijl een 8-jarig knaapje, het zoontje van d. J., aan den Z. O. Buitensingel, naar het cricketspel in de Maliebaan stond te kijken, trof hem een bal tegen het hoofd en veroorzaakte een ernstige verwonding Na in een der tenten verpleegd en verbonden te zijn, werd hij naar de ouderlijke woninz overgebracht, waar het kind hedennacht onder de hevigste pij nen overleed. Aan Carré, die had gevraagd om met zijn circus een gedeelte van den zomer te Scheveningen te mogen komen, is de ver gunning daartoe door burg. en weth. van Den Haag geweigerd. Uit Rotterdam is een snoek van twee voet lang in ijs gepakt naar een Parijschen vischkooper gezonden. Bij het ontpakken bleek, dat de kieuwen nog even bewogen. De snoek werd in frisch water geplaatst en was binnen enkele uren zoo levendig als ooit, en dit ofschoon hij drie dagen tusschen ijs en zaagsel gelegen had. Men kan den snoek nu in het Aquarium van het Trocadero zien zwemmen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den kappersbediende E. E. L. te Utrecht, wegens poging tot moord op zijne vroegere verloofde veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaren. Dinsdag hadden zich voor het kanton gerecht te Amsterlam drie colporteurs van het blaadje Recht voor Alten te verantwoor den over het feit, dat zij, op verschillende dagen, tijdens het bezoek des konings, zich in de Damstraat of op deu Dam niet van volksverzamelingen hadden verwijderd toen hun dit door de politie werd gelast. De ambtenaar \an het O. M. wees in zijn requisitoir op deu onhoudbaren toestand, dut deze lieden, die reeds meermalen voor FEUILLETON. 309.) De Grappige bracht het eerste gerecht op. Om zijn edelen meester en diens belangwek kende gasten te bedienen, had hij een schoon hemd aangetrokken en zijn zondagsche jas. jWijn," sprak de vicomte tot hem. En allen herhaalden uit éen mond *Wijn, wijn, wijn!" r De tafel vol flesschen!" gelastte de gast heer. t Van nacht drinken wij zijn heelen kelder lens." In twee uren ledigde men menige flesch. leder schonk naar hartelust in, en dronk, zonder het te merken, achtbaren Bordeaux en eerwaardigen Bourgogne dooreen. Het gerimpelde voorhoofd van den vicomte ontplooide zich evenwel niet. Waren zijn gasten in staat geweest iets behoorlijk waar te nemen, dau zouden zij hebben opgemerkt, dat er angst in zijn blik te lezen was. Ge jaagd, koortsachtig, kon bij niet rustig blij ven zitten. Men zou gezegd hebben dat hij op heete kolen stond. Hij had het raam geopend. Ieder oogenblik verliet hij zijn stoel en stak hij zijn hoofd uit het venster om naar buiten te zien, en luisterde met in spanning, terwijl zijn blik de duisternis be proefde te doorboren. Zijn vrienden, die voortgingen met drinken, lachen en zingen en door elkander praten, en zich dus al meer opwonden, merkten zijn verstrooiing niet op. Voor de achtste of tiende maal was de vicomte opgestaan en naar het raam geloopen. Hij zag uit. Op eens sidderde bijhij boog zich verder uit het venster voorover. In weerwil van het leven, dat achter hem ge maakt werd, hoorde hij op een kleinen af stand van het erf op den weg, die door het bosch liep, voetstappen. Twee minuten ver liepen er. Het geluid der voetstappen was langzamerhand duidelijker geworden. Toen zag de vicomte in het halfdonker van den nacht de schaduwbeelden van twee mannen langs de hoornen sluipen. Op hetzelfde oogenblik echter hoorde hij het hek van het erf opendoen. Ditmaal kon hij niet meer twijfelen. Zijn oogen straalden. //Zij zijn het," sprak hij binnensmonds. ylJet is gelukt." Hij behoefde niet meer uit te zien en sloot het raam. *En nu de andere!" sprak hij bij zich zelf. En terwijl een afschuwelijk lachje zijn lippen sainenneep, verliet hij, zonder zijn makkers, die op dat oogenblik niet op hem letten, iets te zeggen, de zaal, ging een tweede vertrek door, daarna een gang, opende een deur en betrad een kamer, waarvan het raam, voorzien van hermetisch gesloten lui ken, uitzag op den achtertuin der woning. Daar, in die kamer, die door een lamp verlicht werd, was het dat de Grappige een uur te voren de graviu had gebracht, na haar den Damestoren te hebben doen ver laten. Zij was ineengezenken op een stoel en had geen eukele beweging meer gemaakt. De ongelukkige was in eeu toestand van volslagen machteloosheid. De vicouite kon nu vlak bij haar naderen, zonder dat zij uit haar roerloosheid ontwaakte. ^Mevrouw, ik ben het," sprak hij. Ditmaal sprong zij overeind, hitf het hoofd op, en haar droge, brandende oogen, gloeiende als een brandende kool, vestigden zich op den vicouite. y't Is waar," sprak zij, ^daar men mij uit mijn gevangenis heeft gehaald en hier gebracht, moest ik er wel op rekenen, dat ik u van avond zou zien." „Kent u het doel van mijn bezoekP" Zij schudde met het hoofd. *Op deze tafel, zie eens!" v Welnu?" z/Er ligt daar, u ziet het, het noodige schrij fgereedschap." Zij wendde den blik af en haalde de schouders op. vUélène," hernam hij met de tanden op elkaar, ^ge hebt nog slechts éen oogenblik over om een besluit te nemen." vllélène, in naam van het verleden, drijf mij niet tot het uiterste!" ff't Is de herinnering van het verleden, dat mij behoedt, eD mij tegen u beschermt." //Gij hebt mijn woorden van laatst niet vergeten," hernam hij met een holle stem. *lk heb gezegd wat ik zou doen, als gij mij tot liet uiterste dreeftIk zal zonder genade zijn. Niets zal mij terughouden, noch vrees, noch jammerkreten, noch tranen... Zij antwoordde niet. Maar zij vouwde hare handeu samen en richtte haar gelaat, waarop een onbeschrijfelijke droefheid te le zen was, hemelwaarts. *Ik herhaal het u," ging hij voort. *Ge hebt nog éen oogeublik. (Wordt vervolgd).

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1