NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lleze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Dinsdag 1 Juni 1886. N°. 128. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg: 6. 200» Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der te- mecule LEIDEN brensen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid beslaat lol koste looze vaccinatie en revacclnatle voor onvertnngrnden in hel lokaal der Siads-Waae op eiken Woensdag, des namiddags te een uur. Leiden, 14 Hei 1886. Burgemeesler en Weihouders voornoemd, DE KTNTER, Burgemeesler. E. KIST. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelet op art. 228 der wel van 29 Juni 1851 Staatsblad no. 85); Brengen Ier kennis van belanghebbenden jat alle vorderingen len laste der gemeenle. over het jaar 1885, vóór ol op den laalslen Juni dezes jaars moeien worden ingeleverd, en dat de vorderingen welke niet binnen den genoemden lijd zijn ingediend, voor verjaard on vernietigd zullen wurden gehouden. Burgemeesler en Wel houders voornoemd, DE Kt NT EK, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 Februari 1886. (STADSNIEUWS. Woensdag 7 Juli aanslaande (niet Maandag 7 Juni) zal dr. P. S. Van Rotikei kunnen herdenken zijn 25-jarigen evangelie dienst in de Nederlandsche Hervormde kerk. -— Zondag 80 Mei herdacht de Christe lijk Gereformeerde gemeente alhier haar 50- jarig bestaan in het kerkgebouw op de Hee- reugn-cht door da. J. Holster en in dat op de Hooigracht door hare tier laatste, predi kanten Donner, Van der Linden, Van der Slujrs en Beuker. In de beule godsdienst oefeningen 's voormiddags en 's avonds was een talrijk gehoor opgekomen. Leiden is in de laatste vijftig jaren, wat het bezit van kerkgebouwen en liefda dige gestichten betreft, in rijkdom verba zend gestegen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ3.80, ƒ1.85 en de laagste prijzen ƒ8.70, ƒ1.85. Aan het aanstaand eindexamen der H. B. S. in Noordholland zullen 12 leer lingen van de H. B. S. te Leiden deel nemen. Men bericht ons: In den geveltop van eene woning op de Haarlemmerstraat, n°. 177, alhier, staat een bijna levensgroot varken. De eigenaar van het huis ail ver anderingen aan zijn gevel brengen en hel varken doen wegnemen. Het Noordholland- scbe Varken" want onder dezen naam staat het er sedert Anno 1736 bekend afmaken, wel, dat is eene ijselijkheid! Dat mooie varken zoo echt in hout gesneden terwijl iedereen dacht dat het een steenen wasBoeren hebben het bewonderd dat het beest zich zoo als een echte big voordoet; varkenslachters waren er over uit dat het zoo prachtig zijn staart krult; fijne kenners hielden het er voor dat de hammen won derschoon waren afgebeeld; het Stedelijk Museum zal ongetwijfeld moeite doen, wordt het varken weggenomen, het te bezitten. „Men zegt" dat er zelfs reeds van die zijde pogingen zijn gedaan. Wijsneuzen verhalen nu dat het varken weinig kunstwaarde heeft en in een stedelijk museum minder zou thuis behooren dan bij een varkenslachter. Doch die het ernstig met de zaak meent, erkent, dat niet alles wat in een museum als oud wordt opgenomen, ook fraai behoort te zijn: anders zouden er ook geen museums van oudheden bestaan. En deze meeuing staat zoo goed op pooten als, een Noordhol- landsch varken. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1774) van Salzmann. (Uitste kend opvoedkundige.) Björnstjeme Björnson isna drie jaren te Parijs geleefd te hebbenteruggekeerd naar Noorwegen. Hij is voornemens, zich voor taan geheel te wijden aan letterkundigen ar beid en niet meer deel te nemen aan de publieke en politieke zaken van zijn land, waaraan hij zooveel tijd besteedde gedurende het constitutioneele conflict. De eerc-medaille voor de beeldhouw kunst van den Patijschen Salon wordt dit jaar niet uitgereikt, aangezien na 3 stem mingen geen der voorgestelden (o. a. Chaplain, SchoenewerkMercié) de meerderheid had. Twee anecdotes betreffende Leopold Von Ranke. Hoe ijverig Ranke arbeiddehij ging toch gaarne uit, en was altijd welkom om zijn opgewekt en onderhoudend gezelschap. Als bewijs hiervan dient, dat hij eens bij den koning van België op een lunch was ge- vraagd, en daar zóó prettig praatte, dat het geheele gezelschap bleef luisteren, tot bericht werd dat het tijd was om zich te kleeden voor den maaltijd. Ranke's vernuft triomfeerde over de hof-ét iquette. Ranke deed zijn werk hoogst regelmatig, en wilde daarin zelfs niet door briefwisse ling gestoord worden. Toen hij in Engeland vertoefdehoorde hij dat iemand gewoon was eiken dag een paar uren te besteden aan zijne correspondentie. „Als hij", zeide Ranke, „geregeld eiken dag zooveel schreef voor de pers", dan zou hij twee dikke oc tavo deelen per jaar kunnen uitgeven." „Erin" is de titel van een groot „drame musical", waarmede mile. Augusta Holmes, de bekende Parijsche componiste, thans bezig is. Mejuffrouw Catharina Alberdingk Thijm, te Amslerdam, is door den president der Vereenigde Staten van Venezuela met het ofScietskruis der orde vau Simon Bolivar be giftigd. De heer Desuiten te 's Hage heeft voor het aanstaand seizoen geëngageerd: den heer Jossaume als Isten bas, den heer Moizard als 2n tenor en voor de operette mile. Duquesue als 2e dugazon. Mile. Vuillaume zelf deed ook nog een poging om haar contract te verbreken en bood de directie 20.000 frs. Maar de heer Desuiten heeft ook dit aanbod van de hand geslagen. BLNNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken; gelet op art. 11 der wet van 28 April 1876 Staatsblad n°. 102) en op art. 1 van het koninklijk be sluit van 2 April 1884 (Staatsblad n°. 94), heeft goedgevonden: 1°. te bepalen dat het eind-examen aan de gymnasia met zesjarigen cursus in de bij deze beschikking genoemde gemeenten, zal worden afgenomen op de daarbij voor elk gymnasium aangewezen dagen; 2°. de volgende gecommitteerden aan te wijzen, te wier overstaan bedoelde examens zullen worden afgenomen, te weten: a. te Maastricht (op 17, 3 8, 19 Juni,) 's-Hertogenbosch (op 21 22, 28 Juni,) Nijmegen (op 21, 2526 Juni) en te Leiden (op 5, 6, 7 Juli): dr. J. J. Cornelissen, dr. C. P. Tieleendr. H. A. Lorentz, hoog leeraren aan de rijks-universiteit te Leiden; b. te Deutichem (op 17, 18, 19, 21, 22, 28, 24, 25, 26 Juni) en te Deventer (op 28, 29, 80 Juni): dr. J. Verdam, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Arasterdam, dr. J. Van Leeuwen, hoog leeraar aan de rijks-universiteit te Leiden, en dr. P. H. Schoute, id. te Groningen; c. te Groningen (op 21, 22, 28, 24, 25, 26 Juni), te Winschoten (op 28, 29, 80 Juni) en te Assen (op 1,2,3 Juli): dr. D. Bierens de Haan, dr. P. L. Muller, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden, en dr. E. Baerens, id. te Groningen; d. te Leeuwarden (op 17, 18, 19, 21: 22 Juni) te Sneek (op 23, 24, 25, 26 Juni), en te Kampen (28, 29, en 30 Juni en l Juli); dr. H. T. Karaten, dr. J. J. M. J. Vale ton, hoogleeraien aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, en dr. F. De Boer, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen e. te 's-Gravenhage (op 17, 18, 19, 21, 22 Juni); te Delft (op 23, 24 Juni), en te Haarlem (op 25, 26, 28, 29, 30 Juni), dr. S. A. Naber, dr. C. B. Spruyt en dr. D. J. Korteweg, hoogleeraren aan de ge- meentelijke universiteit te Amsterdam; f. te Rotterdam (op 25, 26, 28, 29, 30 Juni): te Schiedam (op 1, 2, 3, Juli) en te Zutfen (op 5, 6, 7, 8 Juli): dr. B. Syraons, hoogleeraar aan de rijks-universi teit te Groningen, dr. J. Woltjer, hoog leeraar aan de vrije universiteit te Amster dam, en dr. tl. G. Van de Sande Bakhuyzen, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden; g. te Doidrecht (op 15, 16 en 17 Juni), te Middelburg (op 18, 19 Juni), teGorin- hem (op 21, 22 Juni,) en te Arnhem (op 23, 24, 25, 26 Juni)dr. J. G. Van Eyken, inspecteur der gymnasia te 's Gravenhage, dr. W. L. Hellen en dr. J. C. Kapteyu, FEUILLETON. 306.) Alles was zoo overlegd, de zaak zoo van alle kanten bekeken, de kansen waren zoo goed berekend en men had de afspraak zoo goed gemaakt, dat hij niet kon aannemen, dat de graaf levend aan de handen zijner moordenaars was ontkomen, en nog veel min der, dat Lory en Colibri zich hadden laten inrekenen. Hij was zoo ten volle overtuigd, dat alles in de Rue du Rocher zich toege dragen had als hij met zijn handlangers overeengekomen wa% dat hij geen zweem van ongerustheid over den uitslag gevoelde. In zijn oog was de graaf een lijk. Zoodra zij hun last hadden volbracht, moes ten Lory en Colibri op het jachthuis terug komen. Hij zou in afwachting van beter, elk hunner vijfhonderd francs geven, en zij zouden naar België gaan om vandaar naar Duitschland te trekken. Maar was de vicomte ook al gerost van dien kant, zijn kamp met de gravin baarde hem zorgen. Hij hoopte wel, dat hij ten laatste zon slagenen dat zij op het uiterst oogenblik zou toegeven. In ieder geval te rugtreden kon hij niet. Hij moest ten einde toe volhouden. Daar hij het voorzichtig achtte zich niet te Parijs te vertoonen, had hij vier brieven geschreven en te Ermont op de post laten doen, gericht aan vier zijner vrienden, die hij ouder de hem bekende jonge losbollen, zorgvuldig uitgepikt had. De vier heer schappen waren de gasten, over wie hij met de gravin had gesproken. De ellendeling maakte nu alles gereed voor de vertooning van het vreeselijke drama, waarmede hij de rampzalige moeder had bedreigd. De gravin had de Mottige niet terugge zien, die in het bijzonder met de bewaking van Aurora belast was. Zij had haar man tot cipier, die met hetzelfde nat als zijn vrouw was overgoten, een soort van wildeman, die eerst der jonge vrouw een groeten angst had ingeboezemd. Maar zij stelde zich ge rust bij de gedachte, dat zij van dien ruwen gast wel nieis te vreezen had, maar veeleer van diens meester. Den eersten dag had zij niet willen eten. Maar toen zij begreep, dat zij in het belang harer dochter noodig had al hare krachten bijeen te houden, besloot zij het voedsel, dat haar gebracht werd, te gebruiken. Al haar vertrouwen stelde zij op God, die haar niet zou verlaten, haar noch haar doch ter, en zij wachtte met gelatenheid af, dat Hij zijn almacht wel ten haren gunste zou openbaren. Nochtans gevoelde zij een vree- selijken angst. Wij willen dezen niet be schrijven. Onze lezers weten in welk een afgrijselijken toestand zij zich bevond, en men begrijpt wel wat er in haar moest omgaan. Had zij Aurora maar eens kunnen zien, al was het maar een enkel oogenblik, om met haar eenige woorden te wisselen Haar afkeer overwinnende, had zij den moed tot den Grappige het woord te rich ten, en hem al wat zij in haar beurs had, een paar honderd franken, aan te bieden, als hij haar toestond een oogenblik het jonge meisje te spreken, dat, evenals zij, in het huis werd gevangen gehouden. De schavuit lachte haar, toen zij uitge sproken had, vierkant in bet gezicht uit, terwijl hij zijn schouders ophaalde. De gravin begreep dat zij niets van dien man te wachten of te hopen had. Hij was een werktuig in de handen zijns meesters. En die meester had zeker het huis niet ver laten, en hield het oog op de uitvoering zijner bevelen. In de cel van den toren kon zij geen geluid van iets wat in het huil voorviel, hooren. Maar zij gevoelde, dat de vijand niet ver was en dat hij zich als een vreesverwekkende hinderpaal tusschen hare gevangenis en die van Aurora verhief. Deze was een weinig verbaasd en zelfs verschrikt geweest, toen haar bewaardster onverhoeds en met eenig geweld haar in den toren had teruggedrongen, waarvan de zware deur zich achter haar sloot. Het was zoo snel in zijn werk gegaan, dat zij den tijd niet gehad had aan de Mottige te vragen of zij naar Parijs gegaan was, en haar brief aan haar onderwijzeres ter hand gesteld had. Het was eerst twee uren daarna, dat het jonge meisje de deur van den toren zag ont sluiten. De Mottige bracht haar het avond eten. liet werd haar toegestaan het vertrek le betreden, waar de vicomte een oogenblik vroeger de gravin den brief had willen doen schrijven, welken wij kennen. »Kntn, juffertjesprak de Mottige met haar fleemende stem, uzti u aan tafel. Ik heb voor van avond een lekker schoteltje klaargemaakt. Ik ben zeker, dat het u smaken zal." (Wordt vtrvolgd).

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1