mz2 «u im. M T later geheel verkoold terugvond. De onge lukkige was ongehuwd en 45 jaren oud. De oorzaak van den brand is onbekend. (;kave\iiage Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw dr. N. IJ. Tatum Zubli, emeritus-predikant bij de Nederlandsch Hervormde gemeente te Assen. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge meester der gemeente Batenburg, G. L. Van den Helm, der gemeente Ooltgensplaat, P. Van Weel G. Gzn.om deze betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van bur gemeester van den Bommel; tot notaris te Harderwijkmr. J. F. Neeb, candidaat-no- taiis, advocaat en kantonrecnter-plaatsver- vanger, wonende te Nijkerk; en tot notaris te Munnekeburengem. Weststellingwerf, M. De Vries, candidaat notaris te Steen- wijk; tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, met ingang van 1 Augustus 1886, belast zal zijn met het af nemen van de praktische examens van apo theker vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 Stbln°. 222), dr. H. Wtfers Bettink, hoogleeraar te Utrecht; tot lid en secretaris, F. D. Fontein, apotheker te Utrecht; tot leden: dr N. W. P. Rau- wenhoff, hoogleeraar te Utrecht; W.Stoeder, hoogleeraar te Amsterdam; tot plaatsvervan gende leden: dr. E. A. Van der Burg, hoogleeraar te Leiden; dr. L. J. Van der Harst, leeraar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht; dr. F. C. E. Van Embden, apotheker te Utrecht; C. Guldensteeden Egeling, apotheker te Zeist en zijn op nieuw benoemd: tot leden van het col lege voor de zeevisscherijen, de heeren mr. E. N. Rahuseu, dr. C. K. Hoffman, dr. A. A. W. Hubrecht en R. Veen Valck, en is als zoodanig benoemd de heer A. Pot, te Nieuw-Iiekkerlanden tot directeur van het postkantoor te Olst, H. Linthout, thans directeur van het postkantoor te Oirschot. Door Z. M. is, met ingang van 1 Augustus e. k., aan J. M. Locker de Bruyne, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Brouwershaven; en met ingang van 1 October 1886, aan D. L. Van der Heide, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als directeur der rijkskweek school voor ouderwijzers te Haarlem. Door Z. M. is de ritmeester C. G. Roukens, van de rij- en hoefsmidschool op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en aan genoemden ritmeester de rang verleend van majoor. Door Z. M. is de met verlof in Europa aanwezige majoor der infanterie van het leger in Ned.-Indië J. 8terk ter zake van lichaams gebreken, eervol uit Zr. Ms. millitairen dienst ontslagen, met toekenning van pen sioen. Gisteren kwam voor Rotterdam aan het Kon. Engelsche stoomjacht Osborne aan boord hebbende den hertog van Con- naught met echtgenoote, den prins van Olden burg en den prins van Battenberg met ge volg. De vorstelijke personen werden aan boord verwelkomd door den Engelschen con sul en vice-consul en maakten, te 8 uren aan wal gekomen, een rijtoer door Rotter dam in twee open rijtuigen. Te 4 uur 20 vertrokken de hooge Engel sche gasten naar de residentie. Zij dineerden hier in het hotel de» ludes en vertrokken weder na het diner. Zooals men weet is de hertogin van Con- naught een zuster van onze vroegere prinses Hendrik en is de prins van Oldenburg haar zwager, evenals de prins van Battenberg, gehuwd met de jongste zuster van den her tog van Connaught. Scheveningen ontwaakt langzamerhand uit zijn winterslaap. Van vele zijden ziet men reeds de badplaats zich voor den naderen den zomer opmaken, liet welvarende dorp is in de laatste 25 jaren zeer iu bloei voor uitgegaan, waartoe ongetwijfeld vooral heeft bijgedragen de goeden naam, welke Schevenin gen in het buitenland gekregen heeft, ten gevolge waarvan liet door de vreemdelingen als herstellings- en ontspanningsoord bij voor keur bezocht wordt. De verbeteringen in het verkeer, dat zich weldra een nieuw middel zal zien openen in de stoomtramlijn van de Hollandsche Spoor wegmaatschappij de verschillende grootsche en gemakkelijk gelegen etablissementen, in korten tijd aan of bij het zeestrand verrezen, hebben ongetwijfeld hunne invloed op die ontwikkeling doen gelden. In de eerste plaats kunnen daartoe ge rekend worden het Oranje-hotel en het Kur- haus, waar men mede voor hel aanstaande badseizoen op vele verbeteringen bedacht is geweest. Eene niet minder grootsche inrichting en volkome ontspanningsgelegenheid belooft te worden het concert- en hotelgebouw, ge naamd het Seiuposlduindat waarschijnlijk nog in dit seizoen geopend 'zal worden. Men ziet in de verte reeds het breede koepeldak en de zij paviljoenen hunne hoofden hoog boven het duin steken. De muziek van de schutterij, onder directie van den heer Bol- ten, zal op het terras aan de zeezijde eene reeks concerten geven. De terreinen achter en aan weerszijden van Hotel Continental zijn in de laatste jaren bebouwd met villa's in Oosterschen en oud-Hollandschen trant. Enkele van die zomerverblijven zijn reeds betrokken. Alles op te noemen, wat te Scheveningen is bijgebouwd en verbeterd, zou ons te ver leiden. De ligging van de badplaats nabij eene stad als Den Haag, dicht bij het Scheve- ningsche bosch, met zijn natuurschoon, waterpartijen en wandeldreven, het frissche breede zeestrand enz.is bekend genoeg om tot een bezoek aan of verblijf in de badplaats uit te lokken. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIË. De berichtgever der Parijsche Temps te Brussel meldt, door den minister-presi dent Beemaert gemachtigd te zijn om tegen te sprekendat Duitschland of eenige an dere mogendheid er bij de Belgische regee ring op aangedrongen heeft, maatregelen te nemen tegen de beraamde socialistische ma nifestatie van 13 Juni. Het Belgische mi nisterie, zegt de berichtgever, is overtuigd, dat de Europeescbe diplomatie geene reden heeft om bekommerd te zijn over hetgeen in Belgie geschiedt. De werklieden-partij heeft besloten, om tegen 13 Juni a. s. manifestatiën iu de provinciale hoofdplaatsen in het leven te roepen. Indien deze manifestatiën mochten verboden wordenzou een groot socialistisch congres tegen 13 Juni te Brussel bijeenge roepen worden. De burgemeester van Brussel heeft den volgenden brief aan den secretaris van den Arbeidersbond gericht: Brussel 26 Mei 1886. Mijnheer de Secretaris! Bij uw brief van 15 Maart bericht gij mij, dat de Belgische Arbeiderspartij voor nemens is te Brussel, den 13en Juni a s., een groote betooging te doen houden ten gunste van het algemeen stemrecht. Een optocht van 80.000 ÏOU.OOG werk lieden zou op dien dag door de straten der hoofstad trekken. Zonder de oprechtheid van uw verklaringen in twijfel te trekken geloof ik nochtans mijn gemeeuten3ren niet te mogen blootstellen aan de gevaarlijke eventualiteiten, welke te midden van een zoo belangrijke menigte kunnen voorkomen. Het is mij toch niet aangetoond, dat degenen, die de betooging organiseerengenoegzaam overwicht zouden hebben over de volksmassa, die zij naar de hoofdstad denken te brengen, om elke wan ordelijkheid te voorkomen, noch dat hun vreedzame bedoelingen worden beaamd door al de deelnemers; bovendien is het mijn plicht, deze soorten van openbare betoogingen niet een omvang te doen aannemen, welke buiten verhouding staat tot de macht waar over ik kan beschikken om de openbare veiligheid te verzekeren. Bijgevolg verzoek ik u, aan allen die door u opgeroepen zijn tot deelneming aan de betooging van den 13en Juni, te doen weten, dat ik, gebruik makende van het ge/ag, dat mij gegeven wordt door art. 19 der constitutie en art. 94 van de gemeente wet, zoodanige maatregelen zal nemen als ik nuttig zal achten om het verbod te doen eerbiedigen, dat ik de eer heb u te doen kennen. Gelief, mijnheer de secretaris, de verze kering te ontvangen van mijn hoogachting. De burgemeester, Buls. De volksmenner Pahaut is te Luik geweest. Aan het hoofd der zijnen was hij ten 4 ure 's morgens van Sprimont ver trokken. De weg van 5 uren werd in eeneu zwaren slagregen afgelegd. Pahaut was op een reusachtig werkpaard gezeten. Een mu ziekcorps vergezelde de troep, en tusschen eene dubbele haag politieagenten en nieuws gierigen trokken zij door de stad. Die be scherming der politie was door Pahaut zelf aangevraagd. Voor het paleis van den gou verneur schaarden ue werklieden zich in 't gelid. Pahaut steeg van zijn paaid en ging met twee-en-dertig afgevaardigden naar bin nen. Hij zeide den gouverneur, dat de quaestie der winkels, tengevolge van onderhandelin gen met de patroons, bijna opgelost is en dat de mauiiëstrerders wenschten, dat de werkloonen om de veertien dagen in plaats van per maand betaald werdendat het loon per uur berekend werd en dat de werkdagen niet meer dan 12 uren bedragen. Ten einde den zwaren arbeid te doen beoordeelen toonde Pahaut eenen hamer, zooals de werklieden der steengroeven gebruiken, en welke den gouverneur, die tamelijk sterk is, niet kon opheffen. De gouverneur, na de werklieden voor hunne kalme houding bedankt te heb ben, zeide te zullen doen, wat mogelijk is, om tot de gewenschte oplossing te komen. Na dit vriendschappelijk onderhoud vertrok ken de afgevaardigden uit het paleis na den heer Pety De Thozée verzocht te hebben zich aan de werklieden te vertoonen. De gouverneur voldeed aan dit verzoek en onder het spelen der Braban^onne defileerden de werklieden met de pet in de hand voorbij hot balkon. Roepend: Vive Pahautkeerden de werklieden terug naar Sprimont. De aandeelhouders van de internatio nale tentoonstelling te Antwerpen hebben voor het laatst eene algemeene vergadering gehouden, waarin tot ontbinding der ven nootschap besloten werd. Met de liquidatie, die, teu gevolge der hangende processen, nog geruiuien tijd duren kan, is het afge treden bestuur belast. Er bestaat altijd nog hoop dat de aandeelhouders, die reeds 9U pCt. van hun kapitaal terug gekregen heb ben, het overschietende ten volle zullen ontvangen. ENGELAND. De heer Gladstone verklaarde in het lagerhuis dat, indien de tweede lezing van het wetsontwerp over de #houie rule" in Ierland door het huis wordt toegestaan, de regeering binnen den omvang der gewone zitting geene verdere beraadslaging over het ontwerp van het huis zal verlangen. De heer J. Bryce, onder-secretaris voor buitenlandsche zaken, zeide, dat bij de re geering een ontwerp in overweging is tot hervorming van den consulairen dienst op de westkust van Afrika. Daaronder zal de benoeming van een consul voor Congo be grepen zijn. Het huis heeft, met 180 tegen 104 stem men, een amendement verworpen, door deu heer Ilealy voorgesteld en waarbij de arti- kelsgewijze beraadslaging over het wetsont werp op liet bezit van wapenen in Ierland bestreden wordt. De artikelsgewijze beraadslaging over be doeld ontwerp werd daarop ten einde ge bracht. De redevoering, door den heer Glad stone in de groote bijeenkomst der liberale afgevaardigden gehouden, komt overeen met het gisterennamiddag daarvan gezonden uit treksel. Met betrekking tot de quaestie van deelneming der Iersche afgevaardigden aan de beraadslagingen in het parlement te West- minster, is de heer Gladstone bereid de be doelde afgevaardigden toe te laten tot de discussie over de rijksaangelegenheden. Hij bracht daarbij in herinnering dat reeds was toegetreden tot de bepaling, dat de Iersche afgevaardigden zouden deelnemen aan de be raadslagingen over de belastingen. Eenige onzekerheid bestaat ten opzichte van den uitslag der liberale meeting, maar onder de leden van het lagerhuis werd ge loofd, dat door de concessiën van den heer Gladstone de tweede lezing van het ontwerp, op de home rule in Ierland zal verzekerd worden. Toen Gladstone uit Windsor van zijn bezoek aan de koningin naar Londen terug keerde en plaats nam in een voor hem ge- reserveerden waggon trad eene dame op hem toe, welke den ouden staatsman de gunst verzocht hem de hand te mogen drukken, een verzoek, dat tot vol loening der bewon deraarster, met de grootste welwillendheid werd ingewilligd. FKANKRIJ K. De heer Demóle, minister van justitie, las in de kamer van afgevaardigden het wets ontwerp oor betreffende de verbanning der prinsen. De rechterzijde juichtte op spot tende wijze toe, en sommige gedeelten van het ontwerp gaven tot uitroepen aanleiding. De urgentie werd verklaard en het ontwerp naar eene commissie verzonden. De urgentie en de verzending naar eene commissie werden insgelijks uitgesproken ten gunste eener voordracht van den heer Basly, strekkende om der natie de goederen terug te geven van detatniliën, die over Frankrijk hebben geregeerd, en de opbrengst in de pensioenka» te storten. Dit wetsontwerp gaf van den kant der rechterzijde tot dezelfde incidenten aanleiding. De heer Yves-Guyot heeft een voorstel ingediend, strekkende tot scheiding van kerk en staat. Herbinger stierf aan eene hartkwaal» Hij was 47 jaar oud. Sedert zijne vrijspraak door den krijgsraad in Februari was hij lijdende geweest. Van de 107 plannen, die voor het gebouw der wereldtentoonstelling van 1889 te Parijs zijn ingezondeu, heeft de jury bij de eerste schifting 61 ter zijde gelegd, als voor eene bekroning niet in aanmerking kunnende komen. Van de 46 overgebleven plannen zijn daarna, bij eene tweede schif ting, 29 buiten aanmerking gesteld, zoodat er nu nog 17 overblijven, waaiover later eene beslissing zal vallen. Uit Grenoble wordt gemeld, dat er ook onder de mijnwerkers te Peychagnard, tusschen La Motte d'Aveillants en la Mure, eene arbeidstaking is ontstaan. Zij zijn ten getale van 100 en eischen de onverwijlde afdanking van de Piëinonteesche mijnwer kers, die een zestig man tellen. Velen dezer laatsten hebben reeds vrijwillig het land ver laten. De directeur der maatschappijde heer Chaper, heeft aan de dagbladen een brief geschreven, waarin hij zegt dat hij het recht heeft ieder dien hij wil in dienst te houden. Hij weigert zich tot iets te verbin den; maar hij is bereid de werklieden, die aanleiding tot klachten hebben gegeven, weg te zenden. Er heerscht op de plaats zekere opgewondenheid en de sterkte der geudarmerie is verdubbeld. Jean Mistral, die men ,den fou aux 60 millions" noemde, is in vrijheid gesteld. Deze man was bijna 47 jaar als krankzin nige in een gesticht opgesloten geweest en zijn toestand had tot menig proces aanlei- ding gegeven. Thans is hij weder door de rechtbank van Tarascon (Zuid-Frankrijk) in het bezit van zijn fortuin gesteld. »PA\J E. Woensdag was het de laatste dag van de zes maanden rouw wegens het overlijden van Alfonso XII. De koningin-regentes woonde in de kraamkamer de mis bij en zond hertog di Sexto naar het Escuriaal, om bloemen te leggen op het graf van wijlen haar gemaal. ITA LIE. Uit Turin meldt men aan het Frem- denblattdat de politie aldaar eene geheime drukkerij en een groot aantal handgranaten heeft ontdekt. Er zijn een tachtig vreem delingen de stad uitgezet, honderd en vijf personen zijn gearresteerd. DUIT8CULA1VD. Den lOden Juni zal het ruiterstand beeld van koning Frederik Wilhelm IV te Berlijn worden onthuld. Volgens de Hamburger Nachrichlen zal de verloving van prins Oscar van Zwe den met de oudste dochter van den prins van Wales spoedig worden bekend gemaakt, en neemt prinses Louise reeds lessen in de Zweedsche taal. De officieele mededeeling heeft nog niet plaats gehadomdat de Zweed- sche rijksdag prins Oscar geen toelage uit de schatkist heeft willen toestaan. De be richtgever zegt niet of het arine paartje zal moeten wachten totdat de rijksdag, wellicht getroffen door de resultaten van prinses Louise's studiëneene vrijgeviger bui krijgt. GRIEKENLAND. In de kamerzitting van Dinsdag heeft de minister Tricoupis verklaard, dat de ont wapening de uitvoering was van zijn in de vorige zitting uiteengezet programma eu niet het gevolg van de hevige pressie door de blokkade uitgeoefend. Hij was van mee- ning, dat het volk in den tegen woord igen toestand zijn geld en zijne krachten moet bewaren voor gunstiger tijden en zich in vrede voorbereiden moet op betere omstan digheden. Het doel der vrijstelling is: liet leger tot een noodzakelijk minimum terug te brengen om op het gegeven oogenblik georganiseerd te zijn en gereed om al de krachten des lands in zich te kunnen opnemen. De koning zal Corfu bezoeken en daarna eene reis naar het buitenland doen. Het ontslag van de reservisten is Woensdag in gegaan. De opheffiug van de blokkade wordt spoedig verwacht.. De regeering zal een wetsontwerp indienen om het aantal kamer leden van 245 op 150 terug te brengen. AWE UI K A. Men weet, dat de president der Ver- eenigde Staten verloofd is met zekere miss Folsom. De Amerikaansche bladen zijn vol berichtjes over de bloedverwanten en betrek kingen van miss Folsom. Men heeft berekend, dat, indien deze bladen de waarheid zeggen, deze dame 539 neven, 479 ooms en 1270 schoolvriendinnen heeft en in 32 verschil lende steden haar opvoeding genoot. Volgens het Morning New-York Journal zal de jongste zoon van den overleden spoor wegkoning Van der Bilt de journalistische loopbaan betreden. Geen broodgebrek noopt hem tot dezen stap zijn fortuin beloopt meer dan 15 millioen gulden, uit vrije roeping wijdt deze millionair zich aan de journalistiek. PER TELEGRAAF. LONDEN, 28 Mei. Het bericht over Gladstone's redevoering eischt nog de vol gende aanvulling.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2