JB—- JB K ■u naar dien landheer, den heer De Starier, het volgende: Sein oorzaak opstoot.. Officieel telegram beweert opdrijving lasten. lieden ontvingen wij van den heer De Sturler liet volgende antwoord Van opdrijving lasten geen sprake. Op landgoed Tjampea (niet Tjiomas) vormde zicli de bende oproerlingen, waarop van grens van Tjiomas door militairen gevuurd werd Het oproer gevolg bestuur van Lau- tier. De rast op Tjiomas bleef onverstoord." (Vod.) Blijkens een telegram uit O.-I. ia de le luit. der inf. D. J. Schiifer op Atjeh overleden, aan de gevolgen van bekomen wonden. Men hoort tegenwoordig in ons leger nog al eens klagen over slechte promotie, voornamelijk in de lagere officiersrangen, en daarbij wordt de schuld dan dikwijls gewor pen op de kleinheid van het leger. Dat het echter in grootere legers niet altijd gunsti ger gesteld is geweest met betrekking tot dit punt, kan blijken uit een paar aantee- keningendie onlangs in de Deutsche J/ee- ret-Zeit. gevonden werden. Den 15den Juni 1830 werd de 1ste luit. Gellert, van het 2de Silezisclie ulanen-regimeut (Pruisen) tot ritmeester bevorderd. Sedert 3 Sept. 1818 was hij de oudste late luitenant bij bedoeld regiment. In de ranglijst van het Pruisische leger van het jaar 1839 komen de oudste 2de luitenants van het 5e, 6e, 7e en 10e reg. huzaren, zoomede van het 2de en 5de rrg. ulanen voor als versierd met het 25- jung dienstkruis. Een weinig beter schijnt toen de promotie bij de infanterie geweest te zijn die wel is waar vele 1ste luitenants met het kruis voor 25jarigen dienst telde doch waarbij toch ook zeer enkele kapiteins gevonden werden, vooral bij de garde, die het nog niet hadden. Dit tot troost'voor langzaam in de ranglijst opklimmenden. (N R. Cl.) De Rotterdarasche socialisten besloten in een gisterenavond gehouden vergadering, een adres aan den gemeenteraad te zenden' waarin zij verzoeken: 1". bezoldiging voor schutterlijke diensten, even goed als politie en brandweer; 2". verschaffing van schoenen aan de schutters; 3°. verschaffing van kapot- jassen, om bij dienst in den winter tegen koude gevrijwaard te zijn. Een Engelsche Pieter Spa. Met een der Engelsche booten kwam Zaterdagavond te Rotterdam een Engelsch reiziger aan die voor zijn huis in ons land orders hoopte te verkrijgen voor de levering van fijn glas werk. Die man heeft gedurende zijne korte reis allerlei teleurstellingen gehad. Nauwe lijks was hij aan boord, of hij bemerkte dat hij zijn horloge en de adressen van firma s in ons land, die hij bezoeken zou vergeten had mede le nemen. Toen hijvan dezen schrik bekomen, op de verschansing in zijne portefeuille ging zitten bladeren wierp een rukwind de portefeuille in zee,' en zij bevatte o. a. bijna al zijn geld. Te Rotterdam aan wal stappende, struikelde hij over de loopplank, viel, en al zijn mon sters glas braken. Met het weinige geld dat hij nog had, moest hij een zeer be- scheiden hotel opzoeken en te Rotterdam blijven, tot hij uit Londen nieuwe midde len ontvangen had. (Maasb.) In het Amstel-Hotel te Amsterdam is aangekomen Prins Hendrik Reuss VII ge- zant van Duitschlaiid te Weenen. Hij begeeft zich onder behandeling van dr. Mezger. Zooals men weet is de prins gehuwd met een dochter van II. K. II prinses Sophie groothertogin van Saxen-Weitnar-Eisenach. Te Volendam zijn Maandag, van het gezin van 10 personen van den kastelein opaander, 9 ziek geworden na het gebruik van varkensvleesch, dat Zaterdag aldaar door een slachter bezorgd was. De vrouw van Spaander had het vleesch tot Maandag bo ven in een kast laten staan, zonder zout het is door de warmte bedorven geraakt en met schimmelplanten bedekt. De man, knecht, meid, een loodgieterskneeht (dié aan het werk was en meegegeten had) zijn a leu zeer ziek geworden, ook de kinderen De vrouw en een kind, die alleen het vet van het vleesch gebruikt hadden, zijn in lichten graad ongesteld. Alle andereu zijn zeer krank, behalve één kind, dat noch vleesch, noch vet gebruikt had. Het var ken is evenwel best geweest, daar niemand anders tn Volendam ziek ia geworden De burgemeester van Edam heeft dadelijk een onderzoek ingesteld en nog in den laten avond en nacljt een verhoor gehouden. Lhans zijn allen vrij wel, doch enkelen liggen nog te bed en zijn zeer zwak. In de gisterenmorgen gehouden open- bare zitting der arr.-rechtbank te Zutfen eischte het openbaar ministerie in de be kende zaak van den Lichtenvoordeschen veld wachter J. D., tegen den verantwoordelijken redacteur der Zutf Cl., den heer B. Cuperus, jj eene boete van f 25 en de kosten van het geding. Mr. J. J. Henny pleitte op verjaring. Uitspraak over 8 dagen. Uit Winterswijk wordt van 24 Mei gemeldGisterenmiddag woedde boven het I naburig stadje Borken een hevig onweder. Een der eerste bliksemstralen trof een jonge- lingdie letterlijk uit elkaar geslagen werd. In de buurtschap Ilenxel bij Winters wijk heeft de vorige week eene hevige vecht partij plaats gehad tusscheu eenige jongelieden, die van een bruiloft huiswaarts keerden. Een oude man, die zijn zoon, op wien het vooral gemunt was, te hulp kwam, heeft daarbij zulke hevige slagen gekregen, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Iwee van de vechtersbazen zijn reeds in ver zekerde bewaring genomen. Ie Hoogeveen heeft een treurig onge luk plaats gehad. Een zekere S. had in eene woning te Hollandsclieveld koffie gedronken en wilde daarvoor betalen. Terwijl hij vroeg hoeveel hij schuldig was, zag hij een geweer hangen. Hij nam het van den wand en vroeg of het geladen waswaarop door de jon»e- dochter die met hem in hetzelfde ver trek was, geantwoord werd, dat zij het niet wist. Plotseling ging het geweer af. liet schot trof het meisje in de volle borst eu bracht haar eene doodelijke wonde toe, waar aan zij reeds is overleden. De justitie is met het voorgevallene in kennis gesteld. Men meldt aan de N. R. Cl.: In de Drentsche dorpen vormen de gezamenlijke .boetrechten en plichten" sinds vroege tijden een band, die allen met elkander verbindt, en hij die het waagt deze te verbreken, ondervindt daarvan allicht te kwader ure de gevolgen. Zoo weigerde vóór eenige jaren iemand het een jaar lang, een stier te houden len dienste van al de dorpelingengelijk dit beurtelings door ieder der boeren een jaar werd gedaan. De onwillige werd van alle boetrechten buitengeslotenen zelfs de dorps schaapherder mocht niet meer zijne schapen hoeden. Door tusschenkomst van den eigenaar van de door bedoelden landbouwer bewoonde plaats werd de wtaakneming opgeheven, en werd de onwillige genoodzaakt eenen stier te houden. Ibans is te Buinen, gem. Birger, een landbouwer weigerachtig aan sommige ver plichtingen te voldoen en weigert, zoo men verneemt, o. a. het boerwerken, (iu orde brengen van dijken en wegen) en het be talen van het loou des schaapsherders. Moeie- bjk is het, dezen van het hoeden en houden der schapen buiten te sluiten, daar zijn veld tusschen dat der andere dorpslandbouwers ligt, in welk geval de schaapherder ook op dat veld niet mag hoeden. Nu neemt men te Buinen tot andere, minder gepaste middelen zijne toevlucht. Behalve dat eenigen tijd geleden er in huis alles kort en klein is geslagen, waarvoor de daders thans hunne straf ondergaan, is men nu begonnen met het stuKslaan der hekken voor zijn groen st. en heeft men dezer dagen een put, op zijn heem staand, onbruikbaar gemaakt. Een familielid van eerstgenoemde, dien men als medeschuldigen aan bedoelde nalattgheid beschouwt, zoude onlangs van woning ver wisselen, bij welke gelegenheid hij op Drent sche wijze, „te bcê," schoonmaaksters ter hulp riep, vótSr hij in dit huis ging wonen. Doch niemand dorst hem te helpen, dewijl er aan een boom eene waarschuwing was ge vonden tegen de onaangename gevolgen bij eventuselen bijstand. Evenals bij de eerste stemming, wer den ook bij de herstemming voor de prov. staten in het onderkiesdistrict Vierhuis (dis trict Heerenveen) s'echts vier biljetten in geleverd, nl. drie van de leden van het stembureau en een van den kastelein, in wiens woning het bureau zitting had. Men meldt uit Bolsward: Dezer dagen bezocht een gevatte oplichter de Noor delijke provinciën. Hij deed in .begrafe nissen Zijn laatste bezoek gold een aan- spreker alhier. Hij had zijn ruim 19-jarigeu broeder Hiemstra te Makkum verloren en daar deze op deftige wijze moest begraven worden, zou dit geschieden met eene lijk koets van hier, als een lijk 1ste klasse. Alles is goed afgesproken en onze lijkbe zorger gaf aan den deftigen burger gaarne f 10.50 tot den volgenden morgen ter leen. De zoon echter vertrouwt de zaak niet recht, hij gaat op het pad en vindt wel niet den gewenschlemaar toch bij de tram den agent Staal uit Sneekaan wien hij het geval meedeelt. Deze keert met den juistvertrek- kende tram naar Sneek terug, gaat 4 ia recherce en heeft het geluk den rijken broeder op straat te arresteerenmet de f 10.50 op zak. Toen heette hij Visser, bij den commissaris heet hij Peters en bij de politie is hij een oude bekende. Het hevige ouweder in den nacht van Zaterdag op Zoudag eischte te Ellemeet helaas een zwaar ofler. Van twee bieders, die naast elkander te bed lagen, w<rd de eene, oud 23 jaren, door den blikem gedood; bij de lijkschouwing kon ge*' enkel uitwendig ken- teeken van het tretffO worden bespeurd. De andere bekwam een geringe brandwonde aan de hand. Een gew-er, dat in de kamer hing, werd verbrijzeld- Het 13e Zuider-zendingsfeest zal 23 Juni a. s. op het landgoed ^Hondsberg" te Oisterwijk gehouden worden. Naar Be Tijd verneemt, hebben de heeren Looijman9, van Oosterhout, Aug. Wils, van Dordrecht, en Ant. Arts, van Tilburg, gewezen officieren der pauselijke zouaven, een comité geconstitueerd, dat eene vergadering zal uitschrijven om een feest voor te bereiden, hetwelk ter eere van ge neraal De Charelte waarschijnlijk te Tilburg zal worden gegeven. Die stap is gedaan in overeenstemming met den voorzitter van den Bon facius-bond der Ned. pauselijke zouaven, den heer J. Vrancken. Gisteren kwam te Roermond per spoor het lijk aan van de Duitsche dame, wie Zondag te Moll, bij de botsing van twee treinen, de beide beeneu werden afgesneden. Ben inwoner van Gheel, die bij deze gele genheid zwaar werd verwond, man en vader van 9 kinderen, is aan zijne wonden be zweken. Met den terstond gedooden kippen- koopman uit Gheel zijn er dus reeds drie lijken, en men vreest dat er spoedig ook een vierde slachtoffer zal zijn. GKAVEMIAGE. Z. M. heeft pensioen verleend: aan den onder toekenning van den titulairen rang vau referendaris eervol ontslagen hoofd commies bij het departement van oorlog P. W. Nieuwland f 1601; aan den eervol ont slagen opzichter over de instrumentmakers en metaaldraaiers en over de werktuigelijke inrichtingen der patroonfabriek J. W. C. Bolt f719; aan den eervol ontslagen wapen- controleur 1ste klasse bij de inspectie der draagbare wapenen N. A. Brossois f 934 's jaars. Blijkens bericht van Zijner Majesteits minister-resident te Constanlinopel is de heer P. P. Maling, benoemd tot vice-consul der Nederlanden aan de Dardanellen, als zooda nig dooi de Turksche regeering erkend. De luit. ter zee lste kl. S. T. Land, met ingang van 16 Mei jl. eervol ontheven van de betrekking van instructeur in de schei- en natuurkunde bij het Koninklijk instituut der Marine en sedert gedetacheerd te Willemsoord, wordt met 1°. Juni a. s. op non-activiteit gesteld. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIË. De burgemeester van Brussel heeft de tegen 13 Juni aangekondigde manifestatie der werkliedenpartij verboden. ENGELUVI). Gladstone rijdt thans eiken dag naar het lagerhuis, een bereden konstabel ter weerszijden van zijn rijtuig. Bovendien zor gen een aantal kunstabt Is dat de weg vrij blijft. Intusschen wandelde de premier" eergisteren terug naar Downing-street, hoe wel het stortregende. FK A,\ RIJ K. Kolonel Herbinger, bekend door de beschuldigingen, die men in zake zijn ge drag in Tongkin tegen hem inbracht, is te l'arijs gestorven. Een twintig duizend personen hebben Zondag en Maandag het graf van Victor Hugo bezocht. Ook de Tempi erkent thans, dat de Grieken bij de Thessalische grens de aan vallers zijn geweest. *De schermutselingen der laatste dagen" zoo lezen wij in dit blad *zijn bloediger geweest, dan men aanvankelijk meende; de Grieken, in het vuur geleid door aauvoerders, die begeerig waren zich te onderscheiden vóór den aau- val der ontwapening, welke zij konden voor zien, hebben ongeveer 200 soldaten veiloren en 8 officieren, waaronder één generaal. De verbittering der Turken* nam steeds toe; nieuwe botsingen zouden ongetwijfeld ook hen tot offensief optreden hebben gedrongen. »PA\J E. De Gaceta te Madrid, het officieele blad der Spaansche regeering, vermeldt in negen kolommen (zegge 9 kolommen) kleine letterde heugelijke geboorte van den ko ning. Van deze hoeveelheid zijn slechts 38 regels aan het feit zelf gewijd al hrt overige wordt ingenomen door een opgaaf van na men met duidelijke omschrijving \an titels, waardigheden, ridderorden enz. De heeren Sagasta en de markies De Alcanides hebben elk achttien regels noodig voor de vermel ding hunner titels en ridderorden. Er is in de geheele lijst slechts één persoon die geen onderscheiding heeft. Zeer bescheiden heet hij eenvoudiglijk Illustrissime als volksver tegenwoordiger. Uit Madrid meldt men aan the jV. news: De leden der Spaansche commissie zijn hier van Panama teruggekomen met den indruk dat het niet mogelijk is de werken voltooid te zien vóór 1892 en dat voor de uitgaven nog 300 millioen gulden noodig zullen zijn. Het overlijden van den directeur der wer ken, den heer Boyer, beschoüwen zij als een groot verlies, daar de onderneming een leider noodig heeft van groote geestkracht om wanorde en wanbestuur te keer te gaan. De Spaansche kroonpretendent Don Carlos heeft dd. 20 Mei uit Luzern het volgende manifest uitgevaardigd: Spanjaarden! De overweldiging, die bij den dood van koning Ferdinand VII werd gepleegd, wordt opnieuw bevestigd door de uitioeping van den zoon van mijnen neef Alfonso tot koning van Spanja. Mijne voor ouders hebben geprotesteerd tegen de eerste schending onzer rechten en tegen al de op volgende manifestatiënzooals ik het zelf deed tegen den aanslag van Sagunto. Ik werd toen door uwe kloeke armen en door uwe moedige harten ondersteund. Ik ben ten volle overtuigd, dat de wetten geene duur zaamheid en de instellingen geene veiligheid vinden dan in het wettig koningschap, en daarom heb ik gestreden voor mijne rech ten, die de waarborg van uwen voorspoed zijn, totdat al de stoffelijke hulpmiddelen waren uitgeput. Ik vernieuw vandaag dat protest, niet met de wapens in de hand, maar voorzeker met eene kracht, die niet minder groot is. Ik bevestig uitdrukkelijker dan vroeger, indien zulks mogelijk is, dat ik vast en onveranderlijk besloten heb, met de hulp van God, al mijne rechten onge schonden staande te houden, en nooit toe te stemmen in eenigen afstand derzelve, noch in eene overeenkomst van welken aard zij ook wezen moge. Mijne rechten, welke die van Spanje zijn, zijn evenzeer onder de voe ten getreden door de tegenwoordigheid op den troon van een prins of eene prinses, onwillige werktuigen der revolutie, als door de proclamatie der republiek. Om mijne rechten op de doelmatigste wijze te doen gelden, zal ik altijd zonder aarzelen hande len en de middelen kiezen, welke de plicht mij zal aanwijzen. Spanjaarden, tien jaren, ver van u in al de bitterheid der verbanning doorgebracht, doch gedurende welke mijn hart altijd heeft geleefd in de strekendie onsterflijk geworden zijn door uwe helden daden en diegenen uwer voorvaderen, heb ben mij al het schoone van uwe verkleefd heid doen waardeeren. Ik kan op de hart roerende betuigingen van getrouwheid, welke gij mij onophoudelijk doet toekomen, niet beter antwoorden dan met opnieuw, door liet tegenwoordige protest, de onverbreek- bare banden te bezegelendie ons aan el kander hechten en dat tot den laatsten adem het leven van uw wettigen koning u geheel zal toebehooren. PORTIGAL Maandag II. is ten Hove eene groote receptie gehouden, welke door zeer vele personen, die hunne gelukwenschen ter ge legenheid van '8 Kroonprinsen huwelijk kwa men aanbieden, werd bezocht. Des avonds had een banket van 250 couverts in het Ajuda paleis plaats. Ter tegemoetkoming in de kosten voorde huwelijksfeesten is den koning eene som van f480.000 toegestaan. ITALIË. Een ernstig volksoproer is te Conver- sano uitgebroken. De telelegraphische ge meenschap werd verbroken. De gebouwen der prefectuur en van het gemeentebestuur en de scho iwburg zijn in brand gestoken. Men heeft in allerijl troepen derwaarts ge zonden. OUIT9CIILAID. De Duitsche keizer heeft, om zijne vreugde over de geboorte van een Spaan sche» troonopvolger te kennen te geven, volgens den Times, aan den Duitschen ge zant te Madrid opgedragen de invrijheid stelling te verzoeken van alle personen, die het vorige jaar de Duitsche vlag beleedig- den en deswege gestraft werden. Tegen de werkstakingen te Berlijn wordt bij voortduring door de politie met de grootste gestrengheid opgetreden. Er is weder eene metselaarsvereeniging ontbonden, terwijl het deelnemen aan alle vereenigin- gen, welke mochten worden opgericht ter vervanging van de ontbondene, streng zal worden gestraft. Al de koetsiers en conducteurs, ver bonden aan de maatschappij voor het paar- denspoor HamburgAltona, hebben strike gemaakt.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2