NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 28 Mei 1886. N°. 125. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25, franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Suuiuier 10 ('ent. ADVERTENTIEN: Van I6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 200° Jaargang. Stads-Bericliten. Inschrijving Schutterij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze nogmaals den be langhebbenden (de geborenen in 1861 en, voor zoover zij zich tusschentijds in de ge meente hebben gevestigd en alhier nog mei voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven ook de geborenen in 1852-18611) hunne verplichting om zich voor den Schutter lijken dienst le doen inscli lijve». be gelegenheid daartoe beslaat dagelijks (Zon- en Feestdagen uitgezonderd) ten Raad- huize, tusschen 10 en 4 uren, terwijl op den len Juni aanst. de registers van inschrij ving worden gesloten en zijdie zich niet vóór dal tijdstip hebben doen insein ij venhij out dekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tol eeue geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E KIST, Secretaris. Leiden, 24 Mei 1886. STADSNIEUWS. Door de politie alhier is aangehouden en na opgemaakt proces-verbaal ter beschik king der justitie gesteld zekere J. L.die zich ten nadeele zijner patroons, de firma De H. en C°.aan diefstal van goederen heeft schuldig gemaakt. Hedenmiddag, ruim 2 uren, is een ongeveer 7-jarig knaapje, dat zich met vischjeshaken onledig hield, in het water aan den Ouden Rijn gevallen. Hij werd terstond door twee in de onmiddellijke, nabij heid zijnde jongens gereddie hem daarna naar de ouderlijke woning aan de Middelste gracht brachten. Men meldt ons uit Zoeterwonde: Heden ochtend viel een jongen van een schipper van de schuit in het water van den Vliet schuin over de watering van den watermolen, doordien zijn haak was uitgeschoten. Slechts de kruin van het hoofd des jongelings was nog zichtbaar en hij stond op het punt te verdrinken, gelijk zuIks doorgaans de ge woonte is wanneer men in het water valt. Doch opwaarts stevende kliefde hij den stroom en welhaast stond de jongeling op den oever van den snellen Vliet uit te druipen. Hij had zich door middel van zwemmen van eenen anders wissen dood gered. Gelukkig de inensch, die zich in de edele kunst vati zwemmen geoefent heeft. Hij is in staat zich zelveu en ook vaak zijne mederaenschen te redden, terwijl de uitwerking welke het zwemmen en baden voor de gezondheid te weeg brengt, op het gezach der Batavieren, groot is. Scheveningen is voorgegaan met bom men gereed te maken voor de haringvisscherij en Kal wijk zal eerstdaags volgen. Reeds aanst. Zaterdag blijven er van daar drie bommen thuis oin zich ter haringvisscherij uit te rusten. Is er een schaapje over de brug, dan gaan er meer, merken de vis- scherslui aan, en zoo wordt de schrobnet- visscherij langzamerhand niet meer noemens waard. MUZIEK, LETTEREN EN KU.\9T. Gisterenavond werd te Voorschoten door de Christelijke Zangvereeniging De Lofstem'' ter viering van haar vierjarig be staan een openbare uitvoering gegeven. Bij gewoond door begunstigers en genoodigden, en geleid door den ijverigen directeur, den Heer G. Van de Putte Wzn., onderwijzer te Lei den, voldeed zij bijzonder. De gezamenlijke voordracht der goedgekozen nummers van het programma verdient allen lof. Het v0 Vaarwel" van Mendelssohn-BarlholdyDe Vogel" van Kreutzer en *het Reislied" werden met groote zuiverheid en met veel gevoel gezongen. Een levendig applaus viel dan ook den zangers en zangeressen ten deel. De koren slechts waren wat zwak, hetgeen met het oog op het beperkt leden tal der vereeniging geen bevreemding kan wekken. De dames Benardi schonken ons door haar fraai pianospel een aangename en blijkens de daverende toejuichingen een zeer gewaar deerde afwisseliug. Door den geachten voorzitter, den lieer W. P. Diephuisen, werd in een korte rede gewezen op den verheffende» en veredelenden invloed van het gezang, wanneer het tot onderwerp h?eft het hooge en reine, het schoone en zedelijke. Itnmoreele, vuile straat liedjes, en opruiende gezangen strekken een volk ten veiderve. Hij besloot zijn rede met een krachtige aansporing toe te treden tot deze zoo nuttige vereeniging. Dit opwekkend woord had een niet te versmaden versterking van het ledental ten gevolge. Men schrijft ons uit Haarlemdat Richard Hol zich aanvankelijk bereid ver klaard had de benoeming tot organist van de Bavo kerk aan te nemen, in de meening (Ut hij zich niet met der woon te Haarlem behoefde te vestigen, maar dat hij bezwaren had toen het bleek dat hij te Haarlem zou moeten wonen. Ranke stierf zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd. Weinigen werkten zoo veel en zoo onvermoeid als hij. Zijn werkuren waren van 102 en 's avonds van 9 tot 1. Hij dicteerde veel, dat hielp hem zich dui delijk uitdrukken, placht hij te zeggen. De keizer zond een eigenhandig schrijven aan de zonen van Ranke (de een is predikant, de andere kapitein), waarin hij o. a. zeide: #Een man van eer, een echte vaderlander is ten grave gedaald; zijn naam zal als his toricus blijvend zijn, ik zal hem steeds dank baar betreuren en zijn aandenken in eere houden". Keizerin Augusta telegrapheerde o.1 a.Algemeen zal de smart zijn over het overlijden van uw vader. Wien het zoo vergund was licht en waarheid te verbrei den, die leeft voort in de herinnering van tijdgenooten en van de nakomelingschap". De groote gouden medaille, welke de koningin van Engeland elk jaar toekent aan een geleerde of kunstenaar uit den vreemde, is dit jaar, op voorstel van het instituut van bouwkunde in Engeland, toegewezen aan deu heer Ch. Gamier, architect van het opera-gebouw te Parijs. Gisteravond werd in de groote opera te Parijs *la Juive" voor de vijfhonderste maal vertoond. Zij werd den 2östen Febru ari 1885 voor het eerst ten gehoore gebracht. Daar het koor en orkest uit Weenen geen verlof kon krijgen om te Bayreuth mede te werken, zullen uit Hanover en andere steden de noodige medewerkers worden ge- recruteerd. Anton Seidl zal, in plaats van Hans Richter, afwisselend met Levi en Mottl dingeeren; Fischer zal met Siehr en Wiegand als Gumemanz alterneereii. Met Betz wordt onderhandeld. Het nieuw monteeren van Tristan" zal 50.000 Mark kostenvoor het opfrisschen van de MParsifal"-monteering zal 10.000 Mark worden besteed. BINNENLANDSCIIE BERICHTEN. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat van 15 tot 19 Juni aanstaande, te Weenen een tweede internationaal congres van binuenlandsche scheepvaart zal worden gehouden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij het Koninklijk Instituut van ingenieur» te 's Gravenhage, de kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Utrecht, Zwolle en Middelburg, bij het hoofdbestuur van de schippeisveree- niging fSchuttevaer" te Bolsward, het bestuur van de schippersvereniging gHet Noorden" te Groningen en hat bestuur der vereeniging tot bevordering van de stoomvaarthelangen te Nijmegen, aan welke exemplaren van den uitnoodigingsbrief en het programma zijn gezonden. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, de heer Heemskerk, vertrekt deze week naar Aken tot het on dergaan van een gezondheidskuur. Z. Exc. zal omstreeks 4 weken afwezig zijn. Uit de regeeringsinlichtingen op de adressen tot heffing van invoerrechten op landbouwproducten blijkt dat de regeering dezen beschermenden maatregel ontraadt. Het landbouwbedrijf wordt niet zwaar ge drukt door directe belastingen. Stijging der graanprijzen als gevolg van invoeirecht zou het algemeen belang benadeelen en maar een klein deel der landbouwers baten Invoerrecht zou blijken den landbouw te belemmeren en kan de regeering dus niet voorstellen. Naar aanleiding van het bericht in de Staatscourantbetreffende onlusten op het particuliere land Tjioinas en het optreden der militaire macht om de rust daar te herstellen, welk bericht eindigde met de woorden: yMen meent de reden van het verzet te moeten toeschrijven aan opdrijving door den landheer van de lasten der opge zetenen van het land", seinden wij gisteren FEUILLETON. 803.) «Heb je reeils bepaald wat je dezen mid dag zult doen?" «Nng niet. Als u geene bezigheid hebt..." Welnu?" «Dan zou ik u wel willen verzoeken met mij mede te gaan naar den graaf De Lasserre, wien ik ten minste een bezoek wil brengen." Het gelaat van Van Ossen nam plotseling een smartelijke uitdrukking aan. Dus heb je mijn ouden vriend De Las serre niet vergeten?'' «Evenmin als ik iemand anders vergeet, dien u liefheeft." «Graaf De Lasserre heeft ook van u een goede herinnering behoudenwaaruit wel blijkt, dat gij hem zeer goed bevallen zijt. Je hebt trouwens gezien hoeveel belang hij in je ondernemingen heeft gesteld door de raadgevingen, welke hij meende je te moe ten geven." «Uitstekende raadgevingen. Ik heb ze gevolgd, eu ik zal mij gelukkig achten ala ik hem den afloop kan mededeeleD. We hebben bijna een derde meer winst gemaakt per jaar." Dat is prachtig. De graaf heeft mij dikwijls over je gesproken, over de belang rijke diensten, die je geroepen zijt aan deu handel te bewijzenen ouk over de wijze waarop je hein te New York hebt ontvangen eu zijn verblijf veraangenaamd. Het zou hem zeker heel veel genoegen gedaan hebben je bij zich te zien. Ongelukkig «Is hij van huis?" «Neen, hij is te Parijs." «Ziek dan?" «Ja, en wel in een toestand, die je niet zou vergunnen met hem te spreken." «Wel, dat doet mij grootelijks leed." Van Ossen vertelde nu den aanslag, waar van de graaf het slachtoffer was gewee«t, en hoe zijn leven aan een zijden draadje gehan gen had, maar hoe hij nog juist bij tijds gered was geworden door de komst van Ga biron en Noirot. «Is zijn wond gevaarlijk?" «Gelukkig niet. En de geneesbeeren, die liern behandelen, hebben alle hoop op zijn herstel." Op dit oogenblik opende een knecht de deur der kamer en diende den heer Qabiron aan. «Laat binnen," sprak Van Ossen. De Amerikaan stond op en wilde zich verwijderen. «Neen, blijf," voegde Van Ossen hem toe. «Wij zullen tijding hebben van graaf De Lasserre." Gabiron trad binnen en bleef een oogen blik aarzelend staan, toen bij een vreemde btj Van Ossen zag «Kom nader, mijnheer Gabiron," sprak de bankier tot hein. «Mijnheer William Durki tt is een goed vriend van mij eu ook van graaf De Lasserre. Wij spraken juist over onzen zieke, toen gij werd aangediend. Komt gij ons eenig bericht van hem bren gen? Hoe is het van morgen met hem?" «Zijn toestand is niet veel veranderd. Maar al kan men geen beterschap waarnemen, men kan evenmin zeggen, dat hij achteruit ge gaan is." «Is dr. Albin van ochtend gekomen?" «Ja, hij is er nog v<5or mij geweest." «Hebt gij hem gezien?" «Ja mijnheer." «Wat zei hij?" «Niets. Maar hij schijnt niet ongerust." «Dan gaat ook alles naar wensch. «Hoe staat het met uw nasporingen, mijn beer Gabiron?" «Ik ben niet veel verder gekomen, mijn heer I Het maakt mij wanhopend." «Maar toch niet moedeloos, wil ik hopen?" Het oog van den agent flikkerde. «Ik zal het doel bereiken, mijnheer!" ant woordde hij«al zou het mij mijn leven kosten I" «Heeft u mij niets mede te deelen?" «Ja wel, mijnheer! Juist daarom ben ik gekomen." «Wat i» er aan de hand?" «Ik breng u de bevestiging van hetgeen ik u ten aanzien vsn den markies De Ver- veine berichtte." «Is hij te Parijs teruggekeerd?" «Neen, mijuheerl maar wij weten nu door een zijner vrienden, waaraan wij ons te zijnen opzichte hebben te houden. De markies was ten onrechte beschuldigd. Ziehier het bewijs van zijn onschuld." Gabiron stelde Van Ossen een gevouwen papier ter hand en ging aldus voort: «Dit geschrift mijnheer, is van ochtend bij deu heer De Lasserre gebracht door een kuechl van de markieziu De Montperrejr. O, u kunt het wel hardop lezen. (Wordt vtrvolgd).

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1