BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. den celstraf en f 25 boete, ter zake van laster in een gedrukt en verspreid geschrift. Zooals indertijd bij de behandeling dezer zaak voor de rechtbank is gemeld, was den bekl. ten la9te gelegd, dat hij een stuk, getiteld: feen galant avontuur", had doen opnemen in het humoristisch satiriek week blad Argus van 19 September 1885waarin lasterlijke aantijginnen voorkwamen tegen De J., vroeger koffiehuishouder op den hoek van de Hemsterhuisstraat en de Elandstraat. De bekl. die eerst bekentenis had afge legd, ontkende later het stuk ter plaatsing te hebber, ingezondenbij welke ontkentenis hij ook nu volhardde. Hij had het stuk uit no. 88 van Argus overgeschreven op verdoek van den uitgever. In de thans door hem voor gedragen schriftelijke verdediging, deed hij zulks nader uitkomen. Hij was geheel on schuldig en hoowel de schijn tegen hem was, de dupe geworden van sluwe en listige han delingen van den uitgever, die hem nu op de bank der beklaagden had gebracht. Zijne conclusie strekte tot zijne vrijspraak. Adv.-gen. mr. Bijleveld requireerde de bevestiging van het vonnis. De uitspraak is bepaald op a. s. Maandag. De rechtbank te 's Hage heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak van de weduwe van L. Wolff, lid van de gefailleerde firma Felix Polak en Co., waarvan indertijd uit voerig mededeeling is gedaan. De recht bank heeft de vordering der eischeresse ontzegd. Zaterdag jl. heeft te Dordrecht eene brutale oplichting plaats gehad. In een bier huis achter de Nieuwkerk verscheen in den middag een onbekend persoon, die zich eenig gelag liet zetten. Kort daarop komt eene in de nabijheid wonende vrouw binnen, die met een ander een gesprek aanknoopt, bij welke gelegenheid de naam dier vrouw genoemd wordt. De onbekende maakt daarvan gebruik en spreekt de vrouw aan met de vraag, of haar man niet bij het Indische leger heeft gediend, bij hetwelk de vrager, naar zijn be weren, sergeant is geweest. Toevallig wordt die vraag bevestigend beantwoord, hetgeen aanleiding geeft tot een meer vertrouwelijk on derhoud. De vreemdeling vertelt daarbij, dat hij thans brigadier majoor bij de rijks- veldwacht te Utrecht is, en belast met de opsporing van den dader van den enkele da gen geleden te Smilde gepleegden moord en diefstal, die zich vermoedelijk hier of te Gorinchem zou ophouden. Eene vraag of de vrouw niet voor een gulden klein geld had, werd bevestigd, maar de vrager had geen gulden in ruil; alleen vertoonde bij een portefeuille met papieren, volgens zijn zeggen geldswaarden, die betrekking op den moord hadden. De vrouw zou hem daarop het geld leenenwaarvoor hij den volgenden dag een rijksdaalder zou teruggeven. Tevens vroeg hij een zakdoek te leenomdat die welke hij had, roet bloed bevlekt was. Vervolgens werd de zoogenaamde veldwach ter gebracht naar eene stalhouderij, waar hij onderhandelingen aanknoopte om per tilbury naar Gorinchem gebracht te worden. Spoedig was men het eens, dat voor rijtuig met in begrip van onkosten f7.50 zou betaald wor den, en men vertrok. Onderweg werd den koetsier voorgesteld door te rijden naar Utrecht, maar deze durfde dat niet doen, zoodat hij te Gorinchem zou uitspannen om den, volgenden ochtend naar Dort terug te keeren. Wie echter kwam de verwachte persoon niet, zoodat de koetsier de kosten van stalling en nachtverblijf op de koop toe kon betalen, aan de politie te Gorinchem overlatende den oplichter op te sporen, die zich natuurlijk ook daar zal laten wachten. C.) Dr. D. Van Lankeren Matthes, die dit jaar den 70-jarigen leeftijd bereikt heeft, heeft besloten de betrekking van directeur der hoogere burgerschool met 5-jarigen cur sus voor jongens, te Amsterdam, op grond van zijn hoogen leeftijd neder te leggen. Een primitieve spaarbank. Op het eiland Urk is bij vele visschers eene gewoonte, om op den schoorsteenmantel eenige steenen kommetjes te plaatsendie elk eene bepaalde bestemming hebben. Die kommetjes dienen alleen om er geld in te bewaren. In het eene kommetje wordt een deel van de wekelijksche verdiensten afgezonderd voor den hellingsbaas, in een tweede voor den zeilmaker, in een derde voor den touwslager, in een vierde voor den blokkenmaker, enz. enz. De visscher of zijne huisgenooten moeten al in zeer benarde omstandigheden geraken, voor zij het aldus bewaarde geld zullen aan spreken voor andere doeleinden, dan waar voor het aanvankelijk bestemd werd. Vertoeft de visscher elders in zeehavens, dan zal hij er niet toe besluiten op Zon- en Feestdagen naar zijne woonplaats te zeilen, indien de kommetjes geheel ledig zijn. Hij keert niet naar huis terug, voor hij in staat isin elk der kommetjes eenig geld te storten. tm se m. mm mm be De Arnk. Ct. van 26 Mei meldt: Wat wij gisteren als waarschijnlijk mede deelden, kunnen wij thans als zeker mel den: de gemeente heeft de Steenen Tafel op het landgoed yKlarenbeek" met het aan grenzend terrein gekocht. Arnhem behoudt dus dit gedeelte zijner schoone boschrijke omstreken, die een der groote aantrekkelijkheden zijn van onze stad. Hen, die meenen mochten dat dit te zwaar zal drukken op de beurzen der inge zetenen, kunnen we nu reeds geruststellen. Uit de plannen, die eerstdaags openbaar zullen worden, zal hun blijken dat deze aankoop nagenoeg geen financieele lasten op de gemeente zal leggen, en zeker zal de in genomenheid met deze daad van ons ge meentebestuur in overleg met den gemeen teraad nog verhoogen. Wat zijn wij toch een geduldig volk, roept de Arnk. Ct. uit. We bezoldigen in specteurs, om na te gaan of er soms on welriekende geurtjes opstijgen in de nabijheid van scholen, gestichten, arbeiderswoningen enz., in 't kort om dddr op te tredeuwaar het volk onvoldoende voor zijne gezondheid waakt, en we laten alles onbeproefd, om voorgoed een einde te maken aan de telken jaren op gezette tijden terugkeerende hei- brandlucht, welke geheel ons land verpest met haar ongezondenverstikkenden walm de schrik niet alleen van alle borstlijders en zwakken, maar ook van de gezonden. Te Hoenderloo sloeg Zondag 11. de bliksem in het kerkgebouw en richtte er belangrijke schade aan. Even te voren was de kerk ontruimd, op raad van den voor ganger en uit vrees, dat het opkomend on- weder ongelukken mocht teweegbrengen. In de boerenstreken van Groninger land zijn de daggeldersloonen sinds 3 jaren nog al aanzienlijk verlaagd. Zoo betaalt men thans voor het schoffelen aan mannen 60 h 65 c. en aan vrouwen 40 45 c. Boerendaglooners kunnen hoogstens 80 c. verdienennu het op het drukst is. In de venen is f 1 tot 1.10 tegenwoordig een be hoorlijk daggeld. Vast volk verdient meer en heeft den kost bovendien. Omtrent het spoorwegongeluk, dat Zondagochtend op de lijn AntwerpenRoer mond, nabij het station Moll, plaats vond, meldt men aan de N. R. Ct. nader, dat twee personen terstond gedood werden en tien gekwetst, waaronder drie ernstig. De schade is zeer groot. Het ongeluk is toe te schrijven aan een verkeerden wbselstand waardoor de van Antwerpen komende trein achter op een stilstaanden goederentrein liep. De locomotief, met twee wagens, liep boven op den goederentrein, de machinist bleef op zijn postde stoker sprong er af. De reizigers, die zich in den derden wagen bevonden, werden gedood en verwond. De wisselwachter, aan wien de schuld van het ongeluk geweten wordtheeft jaren ach tereen dieuzelfden post behoorlijk bekleed. GRAVEMHAGE. Door Z. M. is bepaald, dat door eene commissie een onderzoek zal worden ingesteld naar de vereischten van eene haven voor visschersschepen te Scheveningen, naar de kosten aan deu aanleg daarvan verbonden, en naar de wijze waarop aan zoodanig werk uitvoering zou kunnen worden gegeven, en zijn tot leden van die commissie benoemd de heeren: mr. P. L. F. Blussé, lid van ged. staten van Zuidholland, voorzittermr. E. N. Rahusen, voorzitter van het college voor de zeevisscherijenJ. Van Stralen, wethouder der gemeente 's GravenhageL. S. J. Van Kempen, lid der kamer van koop handel en fabrieken te 's Gravenhage, lid van den gemeenteraad aldaar; jhr. L. P. Qnarles van Ufford, hoogheemraad van Delfland; Murk Leis, reeder, lid der prov. staten van Zuidholland; A. Hoogenraad secretaris van de permanente commissie uit de reederij en voorzitter van de vereeniging ^Eendracht" te Scheveningen, lid van den gemeenteraad van 's GravenhageJ. Van der Toorn, hoofdingenieur van 's rijks waterstaat; J. Van der Vegt, hoofdingenieur van den prov. waterstaat van Zuidholland; W. H. llubrecht, ingenieur van 's rijks waterstaat; A. Kool, majoor van den generalen staf; W. F. Blaauw, kapitein-luit. ter zee, in specteur over de artillerie der marine; en mr. F. H. J. Tavenraat, griffier van de prov. staten van Zuidholland, aan wien tevens de functie van secretaris wordt op gedragen. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenl. zaken, is dr. A. Huysman, te Utrecht, tot wederopzeg ging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der geneeskunde aan de rijks-uni versiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de oorheelkunde, en is door voornoemden minister, voor het tijdvak van heden toten met 31 December 1886, benoemd tot adsi- stent aan de rijks-universiteit te Groningen, «3 o w_j ee /m. voor de artsenijbereidkunde en toxicologie, J. Van de Moer, doctorandus in de phar- macie. De minister van koloniën zal op 28 en die van staatminister van binnenl. zaken op 29 Mei geen audiëntie verleenen. ENGELAND. Koningin Victoria is eergisteren haar 68ste jaar ingetreden. Slechts 6 Engelsche koningen bereikten een hooger leeftijd. Den 20sten Juni zal het 50 jaar zijn, dat de koningin regeert, dat is langer dan ooit een Engelsch koning, met uitzondering van Hendrik III en George III. Gisterennamiddag werd een kabinets raad gehouden. Na affcop daarvan vertrok de heei Gladstone naar Windsor, waar hij een onderhoud met de koningin zal hebben. Volgens geruchten, onder de leden v.\n het lagerhuis in omloop, zou dit bezoek aan de koningin in verband staan met een aan den heer Gladstone toegeschreven voornemen, om zijn ontslag aan te bieden. Ook wordt het gerucht verspreid, dat een parlements- ontbinding na ophanden is. Die geruchten behoeven echter bevestiging. In de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis bevestigde de heer Stafford Howard de inhechtenisneming van Dhulip Singh, te Aden, wegens het richten van een opruiend manifest aan de Sikhs en andere bedreigingen. Een voorstel van den heer Labouchere, om heden wegens den Derby-dag geen zitting te houden, werd met 251 tegen 150 stem men aangenomen. Daarop werd het debat over het wetsont werp op het bestuur in Ierland voortgezet en ten slotte, na eene beraadslaging van zeven uren, tot aanstaanden Donderdag verdaagd. De onderkoning van Ierland gaf Zaterdag te Dublin een buitenpartij. Er waren onge veer 2000 gasten bijeen. De heeren waren geheel in Iersch tweed" of serge gekleed, droegen lersche villen hoedenlersche hand schoenen en St. Patricks blauwe dassen; de dames waren gekleed in prachtige fantaisie- costumes uit de zelfde stoffen, terwijl de kin deren in lersche hoerendracht verschenen. Blijkens te Londen ontvangen berichten heeft de politie in St. Louis verscheidene aanvoerders der anarchisten in hechtenis ge nomen. FRAIVHRIJ K. Bij de reeds gemelde manifestatie van Zondag jl. trokken de anarchisten van ver schillende kanten in optocht naar het kerk hof, waar tegen den middag ongeveer 3U0U personen samen waren. Burger Alemane opende de rij der redevoeringen met een ver heerlijking van de gedoode Commune-mannen. Hem volgden burger Chabert, burger Joffrin en een reeks van anderendie allen in den zelfden geest spraken. Om half 1 kwam burger Vaillant, lid van den Parijschen ge meenteraad, gevolgd door deputation van l'Intransigeant en le Cri dupeuple. De orde werd niet gestoord, noch tijdens den optocht noch op het kerkhof. Tegen den middag kwamen een paar troepjes, elk met een roode vlag, maar de politie nam deze vlaggen ter stond in beslag. Een der vlaggen werd ge dragen door den student in de pharmacie Normand, die onlangs bij de ongeregeldhe den in de pharmaceutische school de eeiste rol speelde. Na de manifestatie op het kerkhof Père- Lachaise trokken de communards naar de Salie Graffard om #de commune en de so ciale revolutie" te hooren bespreken. Toen aan een rbufger" het woord geweigerd was, schold deze een medestander voor domkop uit, waarop een onbeschrijfelijk leven volgde. Die voor domkop gescholden had, werd de deur uitgeworpen. De uitgeworpene keerde echter door een achterdeur in de zaal terug, waarna een vechtpartij plaats had. De po litie dreef eindelijk het goedje uiteen, voor er iemand ernstig gewond was. Onlangs is te Hanoï het eerste huwe lijk voltrokken tusschen een Franschman en eene Annamiet. De bruigom was de kapitein d'Argence, vroeger commandant van de flolille, van de expeditie Dupuis. De bruid heette Tri Thi-Tnao. d'Argence hee/t grond gekocht en zich in Tongkin gevestigd. SPAXJË. Wederom zijn de arbeidsters in de tabaksmanufactuur te Madrid in verzet ge komen; zij hebben het werk gestaakt, maar de orde is hersteld. ITA LIE. De uitslag van 485 verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden is bekend. Ge kozen zijn: 255 ministerieelen, 179 leden van de pent-archistische oppositie en dissi denten 28 radicalen. Van de overigen weet men nog niet met zekerheidtot welke partij zij behooren. De uitslag van nog slechts zes verkiezingen ontbreekt. Te Turijn hebben 400 500 metse laars het werk gestaakt, nadat zij vooraf eene vergadering hadden gehouden, waaria besloten werd hooger loon, 50 centimes per uur, en korter werkdag, acht uren, als eisch te stellen. Op de Piazza della Statuto en in het Corso Dante hadden eenige samen scholingen van werkstakers plaats. Men vreesde dat zij de aan eene school in het Corso arbeidende werklieden dwingen zouden hun voorbeeld te volgen. Mitsdien trokken eenige troepen derwaarts. De werkstakers gingen toen uiteen. Eene compagnie solda ten hield de wacht voor het gouvernements gebouw. De syndicus heeft reeds eenige ma len eene bijeenkomst gehad met eene depu tatie der werkstakers om, zoo mogelijk, eene schikking tot stand te brengen tusschen ds werklieden en de patroons. Drie socialisti sche woelgeesten en 25 arbeiders, die zich aan gewelddadigheden waren te buiten ge gaan, zijn in verzekerde bewaring genomen. DVITICULAND. De rijksdag heeft het voorstel betref fende de brandewijn-belasting naar een com missie verzonden en is daarop tot nader bijeen roeping uiteengegaan, om aan de commissie tijd tot beraadslaging te laten. Het pruisische huis van afgevaardigden heeft zijne goedkeuring gehecht aau het wets ontwerp tot het aanleggen van een kanaal van Dortmund naar de haven van Ems en van de Midden-Oder naar de Boven Spree bij Berlijn, waarvoor 71,000,009 Mark werd aangevraagd. Het wetsontwerp is aangenomen in den vorm, waarin de regeeriug het heeft voorgesteld. De Duitsche rijkskanselier moet de Belgische regeering vertrouwelijk zijn verba zing hebben te kennen gegevendat zij geen maatregelen neemt tegen de op 13 Juui te Brussel te houden socialistische vergadering. OOSTEN RIJ K. In een brief uit St. Petersburg aan de Pol. Corr. wordt opgemerkt, dat de twee Russische oorlogsschependie in de Grieksche wateren kruisen, niet onder de orders staan van den Engelschen opperbevelhebber van het internationale eskader. Deze vaartuigen nemen opk geen deel aan de blokkade, en hunne tegenwoordigheid moet alleen dienen om te toonen, dat Rusland het eens is met de door de overige mogendheden genomen dwangmaatregelen. Eene actieve deelneming daaraan was voor Rusland niet wel moge lijk, om de nauwe betrekking, waarin de czar tot het Grieksche vorstenhuis staat. De overige mogendheden hebben dan ook deze houding volgens den briefschrijver volkomen gebillijkt. PER TELEGRAAF. LONDEN, 26 Mei. De ochtendbladen deelen mede, dat in den gisteren gehouden ministerraad is besloten, tot het bijeenroepen eener bijeenkomst der liberale partij tegen Donderdag. Naar men verneemt, zal Glad stone, betreffende de vertegenwoordiging van Ierland, in het rijks-parlement ingrijpende concessies doen, welke een einde maken aan de oppositie van een deel der liberalen tegen de Home-Rule-wet en de tweede lezing mo gelijk kan worden. Tot Gladstone's reis naar Windsor heb ben geen buitengewone omstandigheden aan leiding gegeven. LONDEN, 26 Mei. De Timet oppert de vraag, of het niet raadzaam is om bij de vredelievende wending, welke de loop der gebeurtenissen in Griekenland neemt, de blokkade op te heffen. Het is nog te vroeg voor Europa om het gemeenschappe lijk optreden te laten varen of het vereeuigde eskader te ontbinden. Daarentegen is er in de tegenwoordige omstandigheden geen reden, waarom de vloot niet naar de Soeda- baai zou terugkeeren en den Grieken weer hun vrijheid van beweging tetug te geven, waarvan echter geen misbruik mag worden gemaakt. MOSKOU, 26 Mei. Bij de ontvangst van den Czaar in het Kremlin hield de burge meester een toespraak, waarin hij zei de, dat de keizer weer leven had gewekt op de Zwarte Zee en de hoop en het geloof had versterkt, dat het Christenkruis eenmaal op de Heilige Sopliia-kerk (te Konstantinopel) zal schitteren. De Czaar antwoordde, dat hij veel van Moskou hield en zich verheugde dat hij op den verjaardag zijner kroning binnen de muren der stad vertoefde. MOSKOU, 26 Mei. Bij het bezoek van den Czaar en de Czarin in de kathedraal, hield de metropolitaan Joannikius een toe spraak, waarin hij zeide: De vloot in de Zwarte Zee, voorheen Ruslands grootste roem# ia door uwen heerscherswil weer tot haar

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2