NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I>eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zoii- en Feestdagen. Donderdag 27 Mei 1886. N°. 124. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. 200° Jaargang. ADVERTENTIEN: Van I6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg; 6. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelei op art. 228 der wel van 29 Juni 1851 Staatsblad no. 85); Brengen Ier kennis van belanghebbenden ial alle vorderingen len laste der gemeente, over het jaar 1885, vóór of op den laalsten Juni deies jaars moeien worden ingeleverd en dat de vorderingen welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE K XNTEU, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 Februari 1880. De BURGEMEESTEII der gemeente LEIDEN; Gezien de missive van den Inspecteur voor bel geneeskundig Staatstoezicht voor Zuid-Holland dd. 24 Mei jl. no. 160. Gelet op art. 2! Ie al., der Wet van den 4en December 1872, Slbl. no. 134; Brengt ter algemeene kennis dat de Mazelen in deze gemeente epidemisch voorkomen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 26 Mei 1886. STADINIEUWI. Met zekerheid kunnen wij het bericht van het D. v. Z. H. en Gr. tegenspreken als zoude de K. K. kieivereeniging voor de aanstaande verkiezing voor Jeden der tweede kamer der staten generaal alleen de heer Yan Wassenaer aanbevelen en voor de vaca ture- Donner een eigen candidaat stellen, om reden er nog geen vergadering heeft plaats gehad. Alhier is een departement opgericht der Nederl. maatschappij ter bevordering der pharmacie, tellende 9 leden. Frohn's colosseum eene merkwaar dige collectie wassenbeelden trekt vele bezoekers. Soms echter maken de voor de tent 8aamgeechoolde jeugdige nietbezoekers heel wat kabaal waartegen de ééne poli tieagent vél de andere niet de noodige maat regelen wil of kan nemen. We gelooven nu gaarne dat zij die er om finantieele redenen niet in kannen gaan naijverig zijn op de binnentredenden, maar dit kan nu toch geen reden zijn ora zoo overdreven luidruchtig te worden. We raden onze lezers wel aan wanneer ze de collectie willen gaan zien dit '8 namiddags tusschen 6 en 8 uur te gaan doen. In tegenstelling van wat we 't vorige jaar in de op de zelfde plaats staande tent van Spitzner (anatomisch cabinet) zagen en wat voor kuische en zelfs voor niet kuische vrouwenoogen heel wat aanstoot gaf krijgt men hier alleen beelden en groepen te zien die 't oog aangenaam aaudoen en die door hun yacteeren" tijdens de uitlegging hoogst merkwaardig zijn. 't Zijn hier vooral de da mes (oud en jong) die zich een bezoek niet zullen beklagen. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, aan de rijks-universiteit alhier, de heer E. F. Kollmann, geb. te Kaiserslauternna verdediging van zijn aca demisch proefschrift, getiteldDe verplich tingen van een vruchtgebruiker gedurende het vruchtgebruik"; daarna de heer N. M. Lebret, geb. te Dordrecht, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: flets over verzet door derden." MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1818) van prof. F. C. Donders. Het Berliner Domkoor zal dit jaar, en wel in de maand Julie, k., hier te lande concerten geven. Men schrijft uit Leiden aan de N. R. Cl Dezer dagen heeft eene schendende hand in het Leidsch Academiegebouw eene daad van schandelijk vandalisma bedreven, leder kent den HGradus ad Parnassum" de geestige teekeningen langs den trap, die naar de eerste verdieping leidt, door den heer V. De Stuers tijdens zijn verblijf aan de Academie vervaardigd. In de eerste groep (de Vader die zijne handen zegenend over zijnen zoon uitstrekt bij diens vertrek naar de Academie, en daarbij uitroept: Heere! breng hem niet in lijden!" De moeder staat huilend daar achter.) is de figuur van den zoon geheel van den muur geschrapt, en die van den vader zwaar beschadigd. Wie de bedrijver van dit ongehoorde stuk is geweest, weet men niet, en zal men wel niet te weten komen. Dat het een student zou zijn, is nauwelijks te gelooven, en welke reden er voor dit schenden was> is nog minder te begrijpen. Het i9 eene schande en nauwlet tend mag wel gewaakt worden op de over gebleven teekeningen. Dezer dagen is vanwege de maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden de eerste aflevering van het tweede en laatste gedeelte van den catalogus harer bibliotheek uitgegeven, geheel bewerkt door den adjunct- bibliothecaris den heer Louis D. Petit. Niet minder dan 43 vel of 686 kolommen groot, is deze aflevering bijna geheel gewijd aan de geschiedenis en plaatsbeschrijving van ons land. Merkwaardig is het zeer groot aantal pamfletten uit verschillende tijdperken onzer historie, hier naar behooren beschreven en gerangschikt. Wat de werken over plaatsbeschrijving betreft-, deze zijn afgedeeld naar de verschil lende provinciën en steden.; Leiden alleen telt 155 kolommen. Zola's nieuwe roman vLa Terre" zal uit 5 afdeelingen bestaan: Winter, Lente, Zomer, Herfst en tot slot wederom Winter. Massenets Opera „Werther" is bijna af (i st van Paul Milliet). Waarschijnlijk zul het werk in de Opéra Comique worden opgevoerd (Talazac-Werthermile. Salla- Charlotte). Voor het Panorama in de Plantage te Amsterdam wordt, naar het N.v.d.D, verneemt, een nieuw doek geschilderd, dat nu niet een gewichtig feit uit de vader- landschc geschiedenis in beeld brengt maar een blik doet slaan in een stad der oudheid, het onder de lava van den Vesuvius bedol ven Pompeji. We lezen o. a.in de Times. rIn de Goupil Galerij hebben wij een belangrijke verzameling van de werken van levende Hollandsche meesters, want Holland is juist nu een van de groote schilderende landen van de wereld, ofschoon de daar thans heerschende mode zooveel van de Oude Hol landsche school verschilt als maar mogelijk is." BINNENLANUSCHE BERICHTEN. De minister van staat, minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Slbl. n°. 99), zal aanvangen op Woensdag 9 Juni e. k., in de lokalen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. In bijvoegsels tot de Staatscourant van 26 dezer wordt medegedeeld de door de gedeputeerde staten der provincie Zuid- Holland gesloten lijst der hoogstaangeslagenen in de rijks directe belastingen, verkiesbaar tot leden van de eerste kamer der staten- generaal. Blijkens een in het buitenland opge maakte, naar 't schijnt nauwkeurige, statis tiek zijn ongeveer 3 millioen Duitschers buiten hun eigen land gevestigd, van welke 42,063 in Nederland. In Rusland zijn er 391,000 en iu de Vereenigde Staten bijna 2 millioen. (D. vZ.-II.) Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Aalsmeer: Onze tuinlieden zijn tegenwoordig wel tevreden. Prachtig, groeizaam weder en een levendige handel in boomeu en bloe men. De boomkweekers hebben, niettegen staande het korte voorjaar, veel verkocht, en de bloemisten zeggen ronduit, dat het dit jaar best is. Elke week de meesten Zon dag middag, enkelen des nachts als de Zon dag voorbij is, varen ruim vijftig schuiten, volgeladen met geraniums, violen, fuchsia's of andere bloempjes, al naar den tijd mee brengt, naar Amsterdam, waar de inhoud vlug van de hand wordt gedaan. Zoo slecht is de tijd niet, of eenige centen voor een aardig potje met bloemen schijnen nog voor handen te zijn. De bloementeelt gaat hier »nel vooruit. Een jaar of twaalf geleden was er in ge heel Aalsmeer maar ééne warme kas, thans zijn er meer dan 200. Over de aardbeziënakkers viel voor een paar weken niet te roemen, de regen heeft ze echter een geheel ander aanzien gegeven ze staan wit van bloei en beloven veel. Wanneer het weder gunstig mag blijven, zal het niet lang duren, of de eerste vruchten kunnen verzouden worden. Als appellant verscheen gisteren voor het hof G. 11.te 's Hage, die door de recht bank te dier stede veroordeeld is tot 3 maan- FEU1LLETON. 302.) .Je hebt de belofte vergeten die je mij hebt gedaan, om op mijn gastvrijheid een beroep te doen. Je weet echter, dat men je met hartelijkheid ontvangen zou." .Ja, mijnheer! Maar ik ben in den nacht aangekomen, veel te laat om mij te mogen aanmelden. Ik heb in het Grand Hotel mijn intrek genomen." .Terwijl je je zeiven toevoegdet, dat je daar meer op je gemak en vrijer zoudt we zen dan bij Van Ossen." De jonge man kreeg een kleur. »Ik ken de jougelui," sprak de bankier goedhartig. Durkett kon zich niet weerhouden te glimlachen. fIs het een ernstige, belangrijke zaak, die u naar Parijs voert?" .0 neen, de kleine zaken, die ik in Frankrijk te beredderen had, maakten een verplaatsing niet noodzakelijk, 't Is alleen het verlangen om Frankrijk, Parijs weder te zien, dat mij den Oceaan deed oversteken." .Dat kan ik begrijpen, ik die Frankrijk lief heb en Parijs in 't bijzonder. Zijt ge van zins lang bij ons te bljjven?" .Ik hoop een maand in Frankrijk door te brengen." .Ge hebt waarschijnlijk nog vrienden in Frankrijk?" .Een enkelen, mijnheer, en dat is u, daar u mij wel hebt willen veroorloven u dien titel te geven." .Waar ik eenig recht op heb, William," sprak Van Ossen, terwijl hij hem de hand reikte, .want ik houd oprecht van u." .0, u heeft mij de bewijzen daarvan ge geven, mijnheer. En ik ben te Parijs ge komen ook om u opnieuw mijne erkente lijkheid te betuigen. In betgeen u voor mij hebt gedaan, was meer dan vriendschap, mijnheer Van Ossen, daar u voor William Durkett een tweede vader zijt geweest 1" .Ik heb voor u gedaan, William, wat ik moest doen voor een mijner beste vrienden. Heb ik een oogenblik geaarzeld? Neen, en in stede van er berouw over te gevoelen, heb ik mij er mee geluk te wenschen. Je hebt mijn vertrouwen niet beschaamd, Wil liam. Door je arbeid heb je op een waardige, nobele wijze de misslagen vau je jeugd goed gemaakt. Je hebt begrepen wat je verschul digd waart aan de nagedachtenis van je voortreffelijken vader en aan je zeiven. Het huis Durkett van New-York bestond niet meer. Je hebt het doen herleven, en het is thans bloeiender, voorspoediger dan ooit. Je bent op den huidigen dag de voornaamste reeder van Amerika. Je talrijke schepen doorklieven alle zeeën, terwijl zij aan de vier uiteinden der wereld de gewrochten brengen van uw nationale industrie, de voortbreng selen van den vruchtbaren bodem der beide Amerika's. „In de slechte jaren, zooals waarin wij thans weder ons bevindenals er graan te kort komt, ben jij het, William, die van ginds brood brengt aan het Frauscbe volk." .En dat alles heb ik u te danken, mijn heer Van Ossen." .Je bent mij komen opzoeken, ik heb je aangehoord en ik heb vertrouwen in je ge steld. De firma Van Ossen, te Amsterdam, heeft kapitalen tot je beschikking gesteld de bankiershuizen zijn daarvoor; je hebt de voorschotten afgelost. Je bent niets meer schuldig. Wat mij betreft, William, ik ben betaald door je erkentelijkheid, en de zelfvoldoening, die ik er over smaak dat ik je geholpen heb je fortuin te herstellen." .Ik zal nooit vergeten wat ik h te danken heb, mijnheer, en uw groote goedheid voor mij. Altoos zal ik naar uw raad luisteren en voor u het ontzag en den eerbied koes teren, die men een vader verschuldigd is." ,Ik twijfel niet aan je gevoelens, William. Die zijn wat ze moeten wezen. Maar we hebben daar niet meer over uit te wijden. Laat ons over wat anders praten. Je blijft bij mij twaalf uren." .Ik heb wel gedacht dat u mij zou vra gen... en ik heb alles zoo geregeld, dat ik uw uitnoodiging kan aannemen." .Best, lk hoop dat wij elkander dikwijls zullen zien tijdens je verblijf te Parijs." .Als ik het u niet te lastig maak, mijnheer." Lastig 1 Wil je wel eens dadelijk dat leelijke woord intrekken? Ik wil je niet dwingen hier je intrek te nemen. Maar je moet telkens, als je er lust toe hebt, hier kunnen komen op het uur van het tweede ontbijt of het eten. Er zal altoos voor je een bord gereed staan." ,U bederft mij," sprak de jonge man glimlachend. .Ik moet je wel mijn ietwat harde woor den van vroeger doen vergeven." .0, mijnheer!" Wordt vervolgd).

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1