worden met 2 kanonnen van 28 cM. A. Het schip mag niet meer kosten dan millioen en staat in geldswaarde dan gelijk aan 24 torpedo-booten groot model. {N. R. Cl.) Berendje H. was dienstbode bij mijn heer en mevrouw S. te Utrecht. Zij vervulde nl. de rol van keukenmeid en verdiende f 1150. Zoolang zij zich onder het oog harer meesteres bevond, gedroeg zij zich goed. Anders echter werd het, toen deze eenigen tijd van huis was. Den afgeloopen winter nl. brachten mijnheer en mevrouw in het zuiden door. Berendje bleef in het huis achter en genoot f4 kostgeld in de week. Welk een leven was datTwee ondeugden echter brachten de meid ten verderve. De zucht lot opschik maakte zich spoedig van haar meester en bracht er haar toe een winkelier in stoffen goederen een met den naam harer meesteres onderteekend biiefje te zenden, waarin eene hoeveelheid goederen werd besteld. De win kelier, denkende dat de goederen door me vrouw besteld waren, gaf ze gaarne. De meid nam ze in ontvangst en maakte er voor zichzelf kleedingstukken vau. .Nu was de uitwendige mensch verzorgd. Maar de snoepzucht wilde ook voor den inwendigen mensch gezorgd hebben. Bij den slager, den banketbakker en andere wiukeliers werden bestellingen gedaan; ook al op naam van mevrouw. Vrienden en vriendinnen werden genoodigd om een avondje te komen door brengen en door de gastvrouw werd een keur van spijzen voorgezet. Het kwade be drijf van de meid werd eindelijk bemerkt en gisteren stond zij voor het hof te Amsterdam terecht. Op de volledige bekentenis, die zij in de instructie had afgelegd, kwam zij thans gedeeltelijk terug. Toch achtte de adv. gen. mr. Jolles hare schuld bewezen en werd door hem tegen haar 2 jaar celstraf geëischt. De verdediger mr. H. Cosman bestreed in zijn pleidooi het wettig bewijs en conclu deerde op verschillende punten tot vrijspraak. De burgervader van eene klein platte landsgemeente haa, volgens 't /T. v. N. tot hulp bij zijn officieele bezigheden een dom uien ouden kerel, die al vijftig jaren ach tereen de betrekking van schrijver ten ge meentehuize vervulde. Toen de burgemeester eens een uitstapje van eenige weken zou gaan maken, onderteekende hij bij voorbaat eenige blanco formulieren, voor aangifte van geboorte- of sterfgevallen enz., die zijn schrijver dan, zoo noodig, alleen behoefde in te vullen. Hij werd echter op reis ziek, kwain geheel onverwacht terug en stierf kort na zijn thuiskomst, waarna de snug gere klerk onmiddellijk een der door den burgemeester vóór diens vertrek ondertee kende formulieren invulde, 't Behoeft niet gezegd te worden dat de nieuwe burge meester raar opkeektoen hij dit merkwaardig document van zijn voorganger onder de oogen kreeg! Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Drenthe: In den mond des volks leven hier zoowel als elders nog altijd uitdrukkingen en gezegden voort, die aan het verledene herinneren. Zoo is o. a. hier eene nog al veel in gebruik zijnde uitdrukking het „knup- pellanddag houden", waarmede eene oprui ming, eene verdrijving of verwijdering van het een of ander, dat men elders weuscht, te kennen wordt gegeven. Het gezegde „landdag" of „knuppelland dag houden" herinnert aan den tijd, toen er eene menigte landloopers, schooiers, va gebonden enz. rondliepen, die door den car- spelsoldaten (vroeger veldwachters) werden verdreven. Daartoe was vroeger een dag per week of per maand bepaald, waarop het landsgerecht werd toegepast, die men alzoo „landsdag" noemde. Wijl de carspelsoldaat tot stok of knuppel zijne toevlucht mocht nemen, noemde men dit knuppelen. De toen malige veldwachter werd ook „biesjager" genaamd (wellicht afgeleid van „biezen pak ken"), en de betrekking stond in een ver achtelijk daglicht, gelijk nog in de eerste helft dezer eeuw de politie niet veel in aan zien was bij vele dorpsbewoners. Doch onze eeuw heeft ook hierin veraudering gebracht, en het „postjesjagen" is ook hier niet on bekend. Ten bewij/e daarvoor dient de ver melding, dat zich voor de vacante veldwach- tersbetrekking te Odoorn onlangs niet min der dan vijtng sollicitanten aanboden, meest uit den omtrek, uit de plattelandsdorpen. Het salaris was slechts f 880 per jaar. Volgens sommigen is de boter te Goes in een halve eeuw niet zoo goedkoop ge- geweest als gisteren, toen de prijs op de markt daalde tot 60 ets. het Ned. pd. en zij later, aan de huizen, zelfs voor 50 ets. werd aangeboden. 's GRAVËKUAGE. De benoemde luit.-kol. bij het corps ma riniers P. Spanjaard wordt met 1 Juni a. s. belast met het bevel over het 2de bataljon mariniers, in garnizoen te Willemsoord. De off. v. gez. 2de kl. D. W. C. Van Dort Kroondienende aan boord Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulownawordt met den 26sten dezer op non-activiteit gesteld. BUITEKLANDSCHE BERICHTEN. EN«£L41V». In de gisteren te Londen, gehouden bijeenkomst der „Primrose League" weder- legde lord Salisbury het dagbladbericht, als zou hij in zijne redevoering van 15 dezer eene twintigjarige dwangpolitiek voor Ierland, of eene bewilliging van groote sommen voor eene emiligratie in massa aanbevolen hebben. Hij gaf slechts den raad, dat het parlement aan de regeering volmacht zou verleenen, om Ierland met vaste hand en met beleid te beheeren. In Engeland worden jaarlijks voor meer dan 2 millioen pd. st. aan vogels en vogelvederen geïmporteerd, meestal uit Indië en Amerika. In Engelaud en Frankrijk te zamen worden per jaar 1.500.000 exotische vogels, waaronder alleen 250.000 kolibris, ingevoerd. Wat speciaal de struisvederen aangaat, waarvan de hoofdmarkt te Aden gevestigd is, daarvan worden elk jaar 3200 h 3600 kilogram verzonden, maar ook in Zuid-Afrika bloeit deze handel zeer en in 1875 werd van daar voor 7.347.000 frs. van dit artikel uitgevoerd, terwijl dit cijfer in 1883 reeds tot 35.645.000 frs. was ge klommen. De Timet verneemt uit Madrid, dat verscheidene welbekende Carlisten noord waarts vertrokken zijn, om brigaden aan te voeren. De Spaansche regeering moet ge weten hebben, dat de Carlisten eenen alge- uieenen opstand beraamd hadden tegen den dag der bevalling van de koningin. Daarom nam zij hare maatregelen. De regeerings- troepeu houden de voornaamste strategische punten bezet. FRAKHUIJ K. Pasteur heeft thans reeds 1058 per sonen door dolle houden gebetenbehandeld. In Decazeville is de toestand in de laatste dagen niet verbeterd. Op meetings aldaar en te Combes gehouden is besloten de werkstaking voort te zetten. De Temps meldt uit Athene, dat de oude meerderheid der kamer Delyannis de hand houdt en dat de koning in dat geval laatstgenoemden weder met de vorming van een nieuw kabinet zal belasten. Bedankte hijdan zou de kamer worden ontbonden en een ministerie Walwis worden benoemd om de ontwapening ten uitvoer te leggen. De bevolking is in het minst niet krijgs lustig meer gezind, zij verlangt eenparig naar de ontwapening en de opheffing der blokkade en is overtuigd van de nutteloos heid van langer verzet tegen den wil der mogendheden. IPA\JE De berichten over den toestand van de koningin en van haren zoon luiden zeer gunstig. De jonggeboren troonopvolger zal, bij leven en welzijn, over 18 jaren als Al fonso XILI optreden. Zoowel in de kamer als in den senaat werd de officieele mede- deeling der geboorte van een prins met luide blijken van ingenomenheid en sympathie begroet. Van alle souvereinen en hoofden van staat heeft de koningin telegrammen van gelukwensching ontvangen. Die van den Paus, van president Giévy en van den koning van Portugal zijn in zeer sympathieke be woordingen gesteld. De kleine Ferdinand VIII, die in Madrid geboren is, werd, na aan de gede legeerden van beide Huizen der Cortes ge presenteerd te zijn, ter verzorging overge geven aan een flinke boerenvrouw uit de hergen van Asturië, voor wie fraaie aparte- menten in het koninklijk paleis in gereed heid waren gebracht. Bij haar komst vond zij er een kostbare luiermand en een prach tige wieg, geschenken van de beide groot moeders van het kind, de ex-koningin Isa bella en de aartshertogin Elisabeth van Oosten rijk, de moeder van de koningin. D11IT8CHLAKD. De zg. Brandewijn-wetten zijn thans bij den rijksdag ingediend. Door den bonds raad werden nog belangrijke veranderingen in die ontwerpen gebracht, welke allen de strekking hebben om de bijzondere belan gen, vooral van de kleine branderijen, te ontzien. Graaf Herbert Von Bismarck, wiens benoeming tot staatssecretaris van buiteu- landsche zaken in het ministerie door den telegraaf werd gemeld, heeft eene zeer voor spoedige carrière achter den rug. In 1874, op 24-jarigen leeftijd, trad hij in den staats dienst, als attaché bij de legatie te Miinchen; in 1874 werd hij secretaris van legatie te Bern; in 1876 raad van legatie in het mi nisterie te Berlijn; in 1883 eerste secretaris van legatie te Londen; in 1884 gezant te 's Gravenhage, en in 1885 onder-secretaris van buitenlandsche zaken. Graaf Herbert heeft nu, op 36-jarigen leeftijd, een traktement van 50.000 Mark, meer dus dan eenig ander minister. Hij kan nog slechts één stap hooger op de ladder klimmenwanneer hij zijn vader als rijkskanselier opvolgt. Dan kan hij ook nog 4000 Mark meer traktement krijgen. De koning en de koningin van Saksen zijn, met prins Frederik August, van Dres den naar Sybillenort vertrokken, waar zij geruimen tijd zullen vertoeven. Z WITIEUL A A' 10. Bij de kantonnale regeering van St. Gallen is concessie aangevraagd voor een electrischen spoorweg op den 11 oogen Siintis, die zich ter hoogte van 2504 meter op de grenzen van Appenzell en St. Gallen ver heft. De weg zou van de stad St. Gallen uitgaan en dwars door het kanton Appen zell langs de plaatsjes Ilaggen, Stem en Appenzell den berg bereiken. De kosten van den aanleg worden op 3,850,000 fr. bere kend. Men verwacht, dat het vreemdelingen verkeer op genoemden berg, dat in het vorige jaar 2136 personen beliep, door dezen spoor weg zeer zal toenemen. KIHLAND. De Russische gezant Von Bützow te Athene zal een verlof van drie maanden nemen. De Russische korvet Plaslun blijft in den Piraeus. EGYPTE. Te Soeakim bevindt zich geen enkel Engelschman meer; de plaats staat geheel onder de bescherming van de Egyptische troepen. De stammen noordelijk vau de stad leggen vriendschappelijke gevoelens aan den dag. A ME KI KA. De Amerikaansche visschersboot Ella- Doughtyvan Portland, is door de Canada- sche autoriteiten van Kaap Breton in beslag genomen, tengevolge van de schending van de reglementen op de visscherijen. De eige naren van het schip hebben te Washington geprotesteerd. Het feit heeft te Portland groote sensatie gemaakt. De Amerikaansche visschers wenschen, dat men represailles neme tegen de Cauadasche visschers. Volgens de jongste telegrammen uit de Vereenigde Staten hebben de werklieden on strike de werkzaamheden hervat. Daarentegen komen verscheidene groote werkgevers die intertijd hebben toegegeven aan den drang en den 8-uur-werktijd heb ben ingevoerd, daarop terug, dewijl zooals zij zeggen het een moord is voor hunne zaken, daar zij de concurrentie niet kunnen volhouden. Het oude systeem van 10 uur werken zal dus weder moeten worden inge voerd. Het eerste gevolg van de ongeregeldheden onder de werkende klassen is volgens de ambtenaren van de New-York Castle Gar den, dat de landverhuizing in de laatste 14 dagen 1000U personen minder heeft be dragen dan werd verwacht. In Chicago werden Zondag door de arbeiders verscheidene geheime vergaderingen gehouden om opnieuw strike te maken voor acht uur werk. Het gevolg daarvan was, dat terwijl Zaterdag de grootste helft grè- visten was teruggekeerd, Maandag niet meer dan een derde zich voor het werk aanmeldde. Een der politie-ageutendie in het oproer gekwetst werd, is tengevolge van bloedver giftiging overleden. Dit is de zesde doode onder de politiebeambten. VENEZUELA. De dochter van den nieuwen president van Venezuela, Guzman Blanco, zal in den echt treden met den hertog De Morny. De bruid is zeer rijk. GEMEENTERAAD. De Voorzitter opent ten twee ure de ver gadering. Aanwezig de heeren Kaiser, Bool, Har- tevelt, Donner, Alma, Bredius, Was, Fockema Audreae, Masijk Huvser v. Reenen, Land, Driessen, Juta, Zaalberg, Knappert, Vos, De Uoeje, Du Rieu, V. d. Hoeven, Le Poole, Krantz, Verster, V. Hoeken, Cock en de Voorzitter. Afwezig met kennisgeving de heeren De Freinery, Zaaijer en Nijkamp. Ingekomen stukken. Yan de commissie voor de geschiedenis der Waalsche kerken is ontvangen een bron zen afslag van deu gedenkpenning vervaar digd naar aanleiding van de herdenking van het Tweede Eeuwgetijde van de Herroeping van het Edict van Nantes, Is gedepoueerd in het Stedelijk Museum en de dank van het gemeentebestuur betuigd. Dat bij de verkiezing van twee leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 15 Juni a. s. zitting hebben de heeren: Burgemeester, voorzitter en Donner en Verster van Wulverhorst, leden. De Voorzitter verzoekt de heeren Bool, Van Hoeken en Van der Hoeven om voor de te houdene benoemingen met hem het stembureau uit te maken. Benoemingen 1. Tot lid der commissie voor het stedelijk Museum de heer Dr. W. N. Du Rieu. 2. Tot hoofdonderwijzer aan de leerschool de heer P. G. Horks, onderwijzer te Leider dorp, tegen een jaarwedde van f 700. Het heeft den heer Donner bevreemd, dat er slechts een sollicitant voor de vacante betrekking was opgekomen, in weerwil dat het salaris verre van gering te noemen is. Is de vacature wel genoegzaam bekend ge maakt? Bovendien rijst bij hem de vraag, of met het oog op het verminderd aantal leerlingen aan die school er wel behoefte aan een onderwijzer bestaat. De heer De Goeje gelooft, dat de vorige spreker in dwaling verkeert, ten opzichte van onze gemeentelijke verordeningen, daar deze voor elke klasse het aantal leerlingen be palen. De voorzitter merkt naar aanleiding van het gesprokene des heeren Donner op, dat het bezit van de hoofdakte vereischt werd. Vandaar dat slechts één sollicitant opkwam. Hij beaamt, hetgeen de heer De Goeje in het midden heeft gebracht. De heer Donner dankt voor de gegeven inlichtingen. Hij verklaart echter elke gele genheid te zullen aangrijpen er op te wijzeu, dat de verordening, waarop de heer De Goeje en de voorzitter zich beroepen, niet deugt. Dat men in de eerste jaren, toen het publiek de onderwijskosten zoo hoog moge lijk vilde opvoeren, die verandering maakte, kan hij best begrijpen, maar nu in deze tijden diende men haar af te schaffen. In weerwil van het bestaande reglement zal hij van elke gelegenheid gebruik maken om te protesteeren tegen dien toestand. De voorzitter verklaart, dat, zoolang het reglement niet gewijzigd is in den geest de» Heeren Donner, het Dagelijksch Bestuur verplicht is voordrachten te doen, wanneer het bij het reglement vereischte aantal kin deren in de klasse aanwezig is. 3. Tot derde onderwijzeres aan de school 4de klasse No. 1 Mej. M. E. De Visser, onderwijzeres te Tricht. 4. Tot bestuursleden der Practische Am bachtsschool de heeren L. Maas en P. Marks. Aan de orde is het verzoek van den heer A. Van Leeuwen en andere notarissen alhier ter bekoming in eigendom van een gedeelte grond aan de Boomgaardsteeg. Over dit verzoek wordt een uitvoerige ge- dachtenwisseling gehonden. De lieer Kaiser wenscht, dat het verzoek der notarissen worde ingewilligd, omdat een verkooplokaal een zaak van algemeen belang is. De heer Van Reenen meent, dat het terrein, hetwelk Burg. en Weth. niet in eigendommaar wel in huur wenschen af te staau, niet geschikt is voor een school. De heer Krantz wenscht te weten, wat onder het huren van tien jaren met opzegging van zes maanden ver staan moet worden. De Voorzitter merkt op, dat, wanneer de notarissen een gebouw gekocht hebben, het welk later blijkt niet geschikt te zijn voor het bestemde doel, de schuld hiervan ligt aan de notarissen, die dat hadden moeten voorzien en nu ligt het niet op den weg der gemeente om de fout die de vereeniging der notarissen begaan heeftte herstellen. Hij heeft in het belang van den huurder den termijn van tien jaren gesteld, maar hij achtte het ook niet in het belang der ge meente, dat deze lang gebonden was, van daar de voorwaarde, opzegging van zes maanden. Hij deelt aan den raad mede, dat een deputatie van notarissen hem be zocht heeft, en hem bij die gelegenheid te kennen gaf, dat zij den begeerden grond wenscht te bebouwen. Had het dagelijksch bestuur dit van te voren geweiendan had men eenvoudig geadviseerd afwijzend op dat ver zoek der notarissen te beschikken. De heer Was, meent, dat nu de notaris sen het verkooplokaal gekocht hebben, het wenschelijk is, dat dit lokaal zoo goed moge lijk aan zijn bestemming beantwoorde. De gemeente kan hierin de vereeniging van notarissen behulpzaam zijn. Een kleine opoffering is van haar slechts noodig. Het Dagelijksch bestuur wenscht de gevraagde ruimte voorde gemeente te behouden, teneinde daarop later een school te bouwen hetzij vaD één, hetzij van twee verdiepingen. Nu is volgens spreker de ruimte voor een school van één verdieping niet groot genoeg, en voor die van twee verdiepingen ruim voldoende. Het resultaat van zijn betoog isdat hij zich

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2