NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant versej^ijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Donderdag 20 Mei 1886. N°. 118. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. 200. Jitarg ng. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. Stads-Berieliten. Inschrijving Schutterij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen hen, die verzuimd mochten hebben zich op de door hel Gemeentebestuur bepaalde dagen Ier inschrijving voorden §chutf crlijkcn dienst aan le melden, uil zich daartoe alsnog le vervoegen ten Raadhuize, op Maandag den 24 Mei e. k.des voormiddags lusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrijving op den Ion Juni aanst. worden gesloten en dal zij, die zich niet vóór dal tijdstip hebben doen in schrijven, bij ontdekking, ambtshalve inge schreven en door den Schuttersraad lot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Mei 1886. »TAD§1VIEIIWI. Naar aanleiding van het adres, door de directie van de Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij aan den gemeenteraad gericht, waarbij verzocht wordt het waarborgkapitaal ten bedrage van f 6000 indertijd door de Tramway's Trust-Company gestort en met de tram en toebehooreu aan de Rotterdam* sche Maatschappij overgedragen te ver minderen tot f 2000, geven burg en welh geleid door de omstandigheid, dat de on derneming thans in handen gekomen is van een gunstig bekende Nederlandsche Maat schappij den raad in overweging te be sluiten, dat het gestorte waarborgkapitaal ad f 6000 tot wederopzeggens wordt ver minderd tot f2000, onder bepaling, dat de gemeenteraad gerechtigd blijft de overge blevenen som wederom tot een bedrag van hoogstens f 6000 te doen verhoogen, wan neer het gestort waarborgkapitaal naar het oordeel van den raad onvoldoende wordt geacht. Door dertig handelaars in boter, die geregeld de Leidsche botermarkt bezoeken, is een adres bij den gemeenteraad ingediend, waarin zij adhaesie betuigen met het ver zoek, dat door de afdeeling Leiden en om streken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw onlangs tot den raad gericht is. Ook zij zijn overtuigd, dat het in het belang van den goeden naam der Leidsche botermarkt is, wanneer het aanvoeren en verkoopen van surrogaten van boter des Zaterdags wordt verboden, en dat dit ver bod wordt opgenomen in de verordening op het gebruik van het Waaggebouw. Door de politie alhier is aangehouden een alhier niet te huis behoorend persoon genaamd J. II. O., die met bedelbrieven rondliep. Het bleek dat hij een oud bekende der justitie is, en hebbende dan ook ter zake misbruik van vertrouwen en diefstal vonnissen ondergaanNa opgemaakt proces verbaal is hij naar de gevangenis te 's Gra- venhage overgebracht. MUZIEK, LETTEREN EN KUNiT. Geboortedag van Erckmann. (1822), een der romanschrijvers Erckmann en Chatrian. Geboortedag van Hector Malot. (1830.) ff John Stuart Mill. (1806). Van de Hollandsche schilderijen-ten toonstelling bij Goupil te Londen zegt de t!Daily News", dat somber koloriet, ge matigdheid van uitdrukking en een bijna neerdrukkende rust in de keus der onder werpen onze school kenmerken. De indruk moge wat somber zijn, het oog rust hier uit, en leerzaam en aangenaam is het con trast met den beuzelachtigen „chic" van vele artisten van de Fransche school, de leven digheid en kleurigheid der Italiaanschede vaak in het oog vallende leelijkheid der Engelsche schilderijen. Israëk, Artz, Blom- mers, Neuhuys, Valkenburg, Mauve, Mes dag, Du Chattel worden met lof genoemd. Te Batavia werd met grooten bijval door eenige dilettanten ten behoeve van een weldadig doel opgevoerd „In de wittebroods weken, een onuitgegeven allerkeurigst co- medietje van Annie Foore. Als mederedacteur van De Kunslkro- nijk (uitgever G. W. Van Biene te Rotter- terdam is opgetreden de heer Jack T. Grein te Londen, die de kunst in het buitenland, letterkunde en boekbeoordeelingen voor ziju rekening zal nemen, terwijl de kunst in ons land onder redactie van den heer M. Hom zal blijven. In den Grooten Kon. Bazar van de heeren D. Boer en Zonen te Den Haag is geëxposeerd een schilderij „Stadsgezicht", van den heer J. C. K. Klinkenkerg. Van Rossini is gevonden een acht stemmig koor, dat nog nimmer werd uitge voerd. Scheffels echtgenoote verzoekt allen, die brieven of artikelen van den dichter bezitten, of mededeelingen hem betreffende kunnen doen, die haar te doen toekomen, ten einde een „Scheffel Archiv" te kunnen vormen. Op een verkooping te Leipzig bracht de laatsten brief, dien Schubert schreef (op zijn sterfbed aan zijn vriend Schober) 300 Mark op; het handschrift van zijn „Jagers Liebelied" 180 Mk. Voor twintig studenten in de medicijnen aan een der Nederlandsche universiteiten bestaat de gelegenheid om, tusschen 1°. Aug. 1886 en ulto. Juli 1887, in oplei ding te worden genomen voor de betrekking van officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Ned.Indie, onder genot van een suliBidie van f 7000, overeenkomstig het reglement, vastgesteld bij koninklijk besluit van 6 Mei 1886. Gegadigden zullen zich, onder overlegging van de bij dat reglement gevorderde be scheiden, bij gezegeld request behooren te wenden tot het departement van koloniën, waar op aanvrage kosteloos afdrukken van meergenoemd reglement zijn te verkrijgen. In de Staatscourant van 19 Mei i9 opgenomen de uitslag van de in Maart en April 1886 gehouden evamens ter verkrij ging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en fraaie handwerken. Toegelaten zijn voor nuttige handwerken: te Breda 31 van de 42, te 's Gravenhage 125 van de 252te Utrecht 24 van de 41, te Zwolle 67 van de 116 ge- examineerden. En voor fraaie handwerken te Breda 18 van de 27, te 's Gravenhage 22 van de 59, te Zwolle 20 van de 39 adspiranten. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stoomschip Java in den morgen van den 18den dezer weder van Djeddah vertrokken. HH. MM. de koning en koningin en H. K. H. prinses Wilhelmina kwamen Za terdagnamiddag te Arolsen aan; de vorst van Waldeck-Pyrmont was zijne hooge gas ten te gemoet gereisd tot Scherfede. De straten waren getooid met Waldecksche, Nederlandsche en Duitsche vlaggen. Tal van bloemen en ruikers werden aan de grensstations het vorstelijk paar aangeboden, en bij den tocht door de 9traten van Arol sen werden nog vele bouquetten in het rij tuig geworpen, lieden verlaat de konink lijke familie Arolsen weer, om zich naar Wildungen te begeven. (D. v. Z.-H. en Gr.) Men maakt het D. v. Z.-H. en 's Gr. opmerkzaam, dat de algemeene kwijning in zaken zich in geen bedrijfstak erger open baart dan voor oud papier en lompen. Vóór 6, 8 en 10 jaren kon men in de bladen vragen lezen van aanbiedingen tot hooge prijzen. Thans zoekt men tot spot prijzen per annonce naar afnemers. In een der couranten werd dezer dagen oud papier, alles dooréén gelijk het pipier in den handel voorkomt, f 1.40 per 100 kilo aangeboden per zending van 25,000 kilo franco per schip naar Amsterdam te leveren. Van genoemd bedrag gaan nog af werk loon, emballage, scheepsvracbt en pakhuis huur. De gemeenteraad heeft gisteren be sloten in dank te aanvaarden de door den heer Johan Hoog, overleden te Leiden den 7den April jl.aan het gemeentemuseum vermaakte verzameling portretten der familie De Witt. De heer Van Sijpesteyn wees op het hooge belang van dit geschenk, omdat de 19 stuks schilderijen van groote waarde zijn. De stem van erkentelijkheid voor dit legaat, die hij deed hooren, werd algemeen door den raad gedeeld. Het bestuur van de Rotterdamsche diergaarde heeft voorgesteld bij gelegenheid van de herziening der statuten de contribu tie voor de leden en donatrices ieder met f5 te verhoogen en alzoo te brengen res pectievelijk op f 30 en f 25, terwijl daaren boven nog beperkende voorwaarden worden voorgesteld ten opzichte van de zonen der leden. FEUILLETON. 197.) .Ongetwijfeld heeft u mijnheer Van Ossen omtrent het gebeurde ingelicht?" .Ja, mijnheer Van Ossen is mij komen vertellen wat hier van "daag is voorgevallen." i/O, 'tia verschrikkelijk, dokter!" .De wonde is niet gevaarlijk, heeft mijn heer Van Ossen mij gezegd." .Gelukkig." .Hoe gaat het nu met hem?" .Niet te best. Hij is erg onrustig. Hij heeft een harde koorts en brandende, ver wilderde oogen. Hij spreekt niet; hij heeft telkens zenuwtrillingen." .Die zullen wel verdwijnen als de koorts afgaat." .Dus denkt u, dokter! dat er geen ge vaar voor zijn leven bestaat?" .Ik hoop het, beste jongen. Is de dok ter, dien men bij mijnheer heeft gehaald, bij hem?" Hij is gaan eten. Kaar hij zal wel spoe dig terugkomen." .Ik zal op hem wachten. Ik wil tegelijk met hem de kamer van den graaf binnengaan." .Ik moet u verwittigen, dokterl dat de graaf hier Pierre Rousseau heet." .Ja, ja, ik weet het. Wees gerust. Ik zal het niet vergeten." Een oogenblik daarna verscheen de dokter. Mijnheer Albin gaf hem de hand. Hierop, na schielijk eerst eenige woorden te hebben gewisseld, traden zij bij den zieke binnen. Albin naderde het bed, en beschouwde vol droefheid en aandoening het bleeke, door langdurig lijden verwoeste gelaat vau den vriend, dien hij na een scheiding van lange jaren wederzag. De graaf sloeg op de beide geneesheeren zijn verwilderde biikken en zag hen stiak aan. Maar hij herkende zijn ouden vriend niet. Albin zuchtte. Zeker, het was niet in zulk een pijnlijke omstandigheid, dat hij graaf De Lasserre had willen terugzien. Maar zijn aandoening schielijk overman nende smoorde hij de gevoelens van den vriend, om zich te herinneren, dat hij ge neesheer was en aan de plichten van zijn beroep te denken. Hij ondervroeg op zach- ten toon zijn ambtgenoot. Deze deelde hem mede wat hij had waargenomen bij het on derzoeken der wond, en gedurende den verderen loop der ziekte, en wat hij had voorgeschreven. Dr. Albin keurde alles zon der eenig voorbehoud goed. Hij bleef tot middernacht bij den gewonde. Tegelijk met zijn ambtgenoot ging hij heenen verliet dezen op straat, met de belofte, dat hij den volgenden ochtend terug zou komen. Graaf De Lasserre bracht een ourustigen, slechten nacht door. De zenuwtrekkingen waren heviger geworden. De stem was te ruggekomen, maar hij kon niet helder denken. Hij antwoordde op geen enkele vraag. Zon der ophouden riep hij om zijn dochter, sprak met haar alsof zij bij hem was, voegde haar de teederste woorden toe. Soms ook liet hij zich den naam der gravin ontvallen. Als het ijlen ophield, volgde er op de krisis een oogenblik van kalmte. Dan bleef hij met de oogen geheel open en strak voor zich uit starend, roerloos onbewegelijk als een lijk, liggen. Onder den titel: Het drama in de Bue de Boeker verhaalden een vijf of zes ochtend bladen de poging tot moord, waarvan de lieer Pierre Rousseau, een rijk particulier, het slachtoffer geweest was. Door een dier bladen kreeg de markiezin De Montperrey kennis van het gebeurde. Als door den donder getroffen, las zij het bericht tweemaal over. ,0, daar heeft de vicomte De Sanzac de hand iD gehad," sprak zij bij zichzelve. Onverwijld zond zij een harer dienstboden naar de rue de Rocher om Daar den graaf te vragen. Het antwoord, dat haar bode haar bracht, stelde haar een weinig gerust. In den namiddag liet zij ten tweede male naar haar ouden vriend vragen. Dien dag had de markiezin vier personen ten eten. Zij sprak haast niet, en toonde niet de levendigheid van geest, die haar anders eigen was. De gasten merkten zon der moeite op, dat zij treurig gestemil was, dat zij ongerust scheen. Zij vroegen naar de reden. rik heb van morgen vernomen, dat een mijner vrienden een groot ongeluk is over komen," antwoordde zij. Daarom ben ik niet zooals gewoonlijk." En daar de markiezin aanstonda over iets anders sprak, begreep men dat dit alles was, wat zij wilde loslaten. Men was juist vsn tafel opgevtaan en in het salon gegaan, toen een knecht de deur opende en den heer Gaston de Limans aan diende. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1