Te Washington wil men een groot monument ter herinnering aan Christoffel Columbus oprichten. Over den vorm is men het nog niet eens. De eenen willen op een der openbare pleinen der stad een reproduc tie van het bekende standbeeld van Madrid oprichten, terwijl anderen in het noorden der stad een triomfpoort met toepasselijke bronzen groepen wenschen. Het laatste voorstel heeft naar het schijnt het meeste kans van slagen. De bekende kunstschilders, de heeren N. Van der Hoog en E. S. Witkamp Jr., hebben een zestal kapitale decoratieve schil derijen vervaardigd, waarvan de ontwerpen aan fabelen van Lafontaine zijn ontleend. De schilderijen waren in de rijks-academie van beeldende kunsten tentoongesteld, toen H. M. de koningin deze kunstiurichting bezochten werden door haar met zeer veel ingenomen heid bezichtigd. Zij zullen thans in de kunst zaal der „Panorama-Maatschappij" enkele dagen ter bezichtiging worden gesteld. (AH). BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend "dat het saldo van 's rijks schatkist op 15 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ21,918,572.57 en bij de betaalmeesters 1,922,945.75. Te zamen 23,811,518,82. In de Staatscourant van 18 Mei is opgenomen het Wetboek van Strafvordering met de daarin door de wet van 15 Jan. 1886 Staatsblad N°. 5) en andere wetten gebrachte wijzigingen, in eene doorloopende reeks van titels en artikelen samengevat. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stoomschip Java, onder bevel van den luit. ter zee der 1ste klasse C. Hoffman, in den namiddag van den löden dezer te Djeddah aangekomen. Aan boord was alles wel. Naar luid der berichten, welke uit de verte tot de Ned. Stoompost doordrongen zou inderdaad tot tariefsverhooging van telegrammen zijn besloten. Door den Gecombineerden Veenpolder onder Zwammerdam en Eeeuwijk is tot en met den 27sten ten kantore van den polder te Reeuwijk en bij de firma's de Wed. A. Ebeling C°. te Utrecht, M. J. Ogier C°. te Gouda, Tromp C°. te 'sHage, en Lezwijn Eigeman te Leiden de inschrij ving opengesteld op eene leening van f 120,000, rentende 4£ pCt. per jaar, tegen den koers van uitgifte van 95 pCt. Uit het prospectus blijkt, dat de leening wordt aangegaan ter bestrijding van aflossing der hypothecaire schuldder obligatoire schuld; der verschuldigde koopsom van land; verbeteringen aan de eigendommen van den polder met aankleve van dien, volgens officieel goedgekeurde begrooting. De amortisatie zal geschieden naar gelang het nog ten behoeve van den polder in het grootboek der 2j pCt. Ned. werk. schuld verbleven waarborgkapitaal door de vereenigde vergadering van Rijnland zal worden vrijge geven, en de poldereigendommen voor cul tuur gereed gemaakt, worden verkocht. De waarde van een en ander, ambtelijk gecon stateerd, bedraagt meer dan der geheele leening, zoodat, slechts daarvoor stellende tegen 80 mille op ruim 242 hectare belast bare landmaat, slechts f330 per hectare wordt geleend. Het bestuur heelt grond te verwachten, dat voormeld der leening uiterlijk in 1891 zal kunnen worden uitge loot, terwijl de verdere uitloting zal plaats hebben in 31 jaren, behoudens vroegere af lossing. „Het in het grootboek verbleven kapitaal is f 44,629 nominaal 2} pCt.tegen den koers van 73 pCt.thans eene reëele waarde van f 32,578.17 vertegenwoordigende. De 26 hectaren land waarvan de polder eigenaar is, hebben eene waarde voor zoo veel 24 daarvan binnen de poldergrenzen van ruim f 9500, zijnde voor egalisatie en bezaaiing, 20 pCt. minder dan f 500,ver- kavelingswaarde per hectare. Deze verkave- lingswaarde is officieel vastgesteld in 1874, en naar luid waarvan werkelijk de kadastrale hermeting is tot stand gebracht, waarnevens ruim 2 hectaren hooiland buiten de grenzen van den polder, die tijdelijk tot technisch doel voor den polder zijn gekocht, bij mo deratie gesteld op f 3500ofschoon de koop prijs f 5000 is, zijnde totaal f 13,000." De polder is in de vorige eeuw ingedijkt, sedert. 1876 drQoggemaaktwordt door stoom met onopzegbare en onafgebrokene water- loozing bemalehy, heeft een veestapel van o. a. 200 stuks melkvee en aanzienlijke kaas makerijen. De eigendommen der .ingelanden zijn so lidair aansprakelijk voor de aan te gane geld- leeuing. Het gerechtshof te Amsterdam werd gisteren bezig gehouden met de volgende zaak. Hamme, wonende te Schiedam, heefteen patent als binnenlandsch koopman en als houder van een huis van koop met recht van wederinkoop. Bij gebrek aan een bank van leening komen de in geldnood verkee- rende Schiedammers tot H. en verkoopen dan roerende goederen aan hem, onder con ditie dat zij die goederen kunnen terugkoopen, mits binnen 6 maanden en met bijbetaling van eene te voren vastgestelde rente. Komen zij niet binnen 6 maanden dan blijven die goederen onherroepelijk eigendom van II. Men vermoedde echter dat dit huis van koop met recht van wederinkoop niets anders was dan een bedekt pandjeshuis, iets wat bij art, 411 C. P. verbodenis. Vandaarouderzoek. huiszoeking en vervolging. 25 Juni 1885 werd H. door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot eene boete van f25. Hieimede niet tevreden, teekende hij appél aanen 't resultaat was dat het hof te 's Gravenhage, bij arrest van 28 Decem ber 1885het vonnis der rechtbank zoodanig bevestigde. Daarop vernietigde de hooge raad bij arrest van 5 April 1886 's hofs arrest en verwees de zaak naar het hof te Amsterdam. Zoo bleken de feiten uit het verslag uitgebracht door den raadsheer-rap porteur mr. Van de Werk. Het O. M. waargenomen door mr. Op te Noort meende dat de feiten waren bewezen en eischte een boete van 25 gulden. Mr. D. S. Van Emden, advocaat te 's-Gra- venhage, hield in een uitvoerig pleidooi be* klaagde's onschuld vol en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over acht dagen. Naar men verhaalt, zou zich onder de loteliugen, die verleden week te Arnhem ge arriveerd zijn uit hetTukkerland, een wezen lijke, echte socialist bevinden. De burge meester zijner woonplaats moet den overste aldaar hiervan bericht hebben gezonden, waarop de overste mijnheer den socialist bij zich heeft ontboden en hem heeft verwit tigd dat hij, bijaldien het ook maar het minste uithaalde wat op socialisterij geleek, hem ten strengste zou straffen. Ofschoon, gelijk alle jarende loteliugen in de eerste dagen nogal rumoerig zijn, hadden eenigen van hen dezer dagen de aardigheid of het opzet, tamelijk luidruchtig den kreet: „Recht voor Allen" te doen hooren. We gelooven als de exercitiën flink aan den gang zijn, dat dan de aardigheid er gauw af zal wezen. (Post Sedert meer dan twee eeuwen, wordt aan de N. R. Ct. geschreven, is een land bouwersfamilie te Aalten, Kamphof, op Groot-Veenhuis, buurtschap Haart, in het bezit van een onfeilbaar middel tegen den beet van een dollen hondook al is het tien dageh na het voorval. Dat dit nogal bekend is, en niet alleen in deze omstreken, blijkt hieruit, dat genoemd middel gehaald wordt voor patiënten, die op meer dan 30 uren afstand van hier wonenzoowel in Nederland als in Pruisen. Het hof te Leeuwarden heeft arrest gewezen tegen J. E.oud 39 jarenkuiper te Warfhuizen en hem wegens poging tot oinkooping van een openbaren ambtenaar van het regceringsbestuur, door een aanbieding, ten einde een gunstig bericht (opiuion fa vorable) van hem te verkrijgen, welke poging geenerlei uitwerking heeft gehad (in casu aan den inspecteur der posterijen te Zwolle, aan wien een cadeau van f 100 werd beloofd, indien de beschuldigde werd benoemd tot brievengaarder te Warfhuizen), veroordeeld tot 15 dagen celstraf. Uit Oldeouwer (Doniawerstal) schrijft men aan de Heerenv. Ct Wat een leven en beweging heerscht hier thans in onze zoo stille plaats, zoowat afgesloten van de bedrijvige wereld! Vanwaar die drukte! De veenderijdie zich in den laatsteu tijd alhier kolossaal heeft uitgebreid, is thans in vollen gang. Troepen werklieden, uit alle oorden van Friesland, soms wel 20 30 personen sterk, ziet men zoo's Maandagsmorgens, ge pakt en gezakt, naar hun werk gaan. Voor- loopig hadden allen den arbeid opgevat volgens hetzelfde „accoord" van verleden jaar, totdat de vorige week opeens eenigen het hoofd opstaken en hooger werkloon eischten. Het zoogenaamde „boljagen" is dan begon nen. Troepen trekkers van 200 a 300 per sonen, gewapend met knuppels. liet men den veenpolder doortrekken, iedereen uit het werk drijvende, die werkt. Verlaten ze de baggerpraam niet gewillig, dan wordt geweld gebruikt: waarbij het somtijds stokslagen op de arme werklieden regent. Zoo tusschen- beide vergadert de menigte bij de zoogenaamde „witte paal," onder eenige boomen, eene vergadering, die dus veel overeenkomst heeft met die onzer heidensche voorvade ren. Daar voert één hunner, de zoogenaamde appél meester, meestal een groote, steike kerel, het woord tot de omstanders. Is de redevoering geëindigd, dan trekken allen naar hunne respectieve tenten terug. Het is even wel te wenschen, dat deze werkstaking spoedig een einde neme, want zoowel verveners als trekkers ondervinden daarvan de schade. Ook uit Weststellingwerf komen berichten van werkstaking onder de veenwerkers. Men schrijft uit Munnekeburen: Reeds eenige dagen werd er gemompeld, dat de arbeiders in de veneü het werk wilden staken, ten einde een hooger trekkersloon te bedingen. Hoe wel men aan dat praatje geen geloof sloeg, omdat het werkvolk al zoon'n slechten winter achter den rug had, is dat praatje tot een werkelijkheid geworden, want Maandag is de „bolle", zoo wordt de werkstaking genoemd, losgebroken. Groote troepen zwerven door de venen en noodzaken ieder, die werken wil, aan de werkstaking deel te nemen. G1UVËNIIAGE. De koning heeft den lOden Mei 1886 ontvangen de terugroepingsbrieven van graaf De San Miguel, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Portugal bij HDs. hof. Door Z. M. is, met ingang van 1 Juli 1886, het betaalmeesterskantoor te Sneek opgeheven en vereenigd met dat te Leeu warden. Door Z. M. is vrouwe E. T. Marcella, weduwe van den kapitein der infanterie F. C. W. Von Homlaatstelijk gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, een pensioen toegelegd, ten bedrage van f 600 's jaars. Bij algemcene order is door den mi nister van oorlog ter kennis van het leger gebracht, dat door den koning is bepaald, dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden ver meld: de 1ste luit. der genie van het leger in O.-Indie L. G. Krol van der Hoek, als mede de korporaals van het corps genie troepen van dat leger J. De Vree en L. C. C. Fischer, en zulks Ier belooning van hun gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeh, gedurende de laatste zes maanden van het jaar 1885. De officier-machinist bij de Kon. Ned. zeemacht J. G. Van den Bosch heeft zich naar Fiume, aan de Adriatische Zee, bege ven, ten einde, ingevolge opdracht van het departement van marine, de proeven bij te wonen, met de visch-torpedo's vanwege de Oostenrijksche regeering in de wateren aldaar. Opgave van geplaatste, overgeplaatste en op non-activiteit gestelde officieren, met ingang van 21 Mei: luit. ter zee lste kl. D. A. Mensert, idem 2de kl. Q. F. Tijdeman, idem H. E. Bunnik, idem J. T. VanSloo- ten, idem W. T. Van Vloten, en idem II. Van Praag, allen van de Koningin Emma der Nederlanden op non-activiteit; idem lste kl. M. J. P. Westveer, van lste officier stoomschip Arubaidem 2de kl. H. J. F. Michelhoff, van wachtschip te Willemsoord, idem L. J. Van der Mandele, van non-acti viteit, en idem jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk, van wachtschip te Willems oord op Koningin Emma der Nederlanden; idem lste kl. N. W. Van Ammers, van non-activiteit als lste officier op stoomschip Aruba. (St. Ct) Voor 40 plaatsen als adelborst 3de kl. aan het koninklijk instituut voor de ma rine te Willemsoord hebben zich 143 adspi- ranten aangemeld. De off. van adm. 2de kl. P. Van Teutem en R. F. baron Van ileerdt tot Eversberg, uit Oost-Indië in Nederland te ruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. B UIT EN LAND SOMBER ICHTEN. BELGIË. Vier personen die te Brussel Coquelin hebben uitgefloten, zijn ieder tot vijf frank boete veroordeeld. In het vonnis wordt het fluiten op zich zelf niet strafbaar geacht, maar wel de wanordelijkheden door het fluiten ontstaan. De veroordeelden zijn in hooger beroap gegaan. ENGELAND. De beraadslaging over het wetsontwerp op het bestuur in Ierland (home-rule) werd gisteren in het lagerhuis voortgezet. De heer Stansfeld, president van de Local Government Board, verdedigde de politiek der regeering. Ilij zeide, dat de verleden Zaterdag door lord Salisbury gehouden rede voering een geest van verontwaardiging zou opwekken en juist zou bijdragen tot grootere aaneensluiting onder de liberale partij. Door aanneming van het wetsontwerp zou de band tusschen Ierland en Engeland worden ver sterkt, omdat meer zedelijke beginselen daar aan ten grondslag liggen. Engeland moet niet alleen rekening houden met het arme Ierland, maar met het lersche ras in de Vereenigde Staten, hetwelk aan Ierland het vertrouwen inboezemt dat zijne eischen niet kunnen afgewezen worden. Het huis heeft, na een debat van acht uren, de discussie tot heden verdaagd. FRANKRIJK. De receptie, welke Zaterdag ter ge legenheid van het huwelijk van prinses Amelia in het hótel van den Graaf van Parijs heeft plaats gehad, was zeer schitte rend. Meer dan 2500 personen waren de ouders der bruid komen gelukwenschen. De raijnmaatschappij te Decazeville heeft de scheidsrechterlijke tusschenkomst van den afgevaardige Laur geweigerd aan te nemen. De arbeiders waren tengevolge van dit besluit zeer verontwaardigd en trok ken Zaterdag in troepen door de stad. In- tusschen neemt het aantal mijnwerkers, dat den arbeid hervat, toe. De werklieden-afge vaardigden Michelin en Planteau hebben den minister Baïhaut aangekondigd, dat zij de regeering over Decazeville zullen interpel- leeren wegens de weigering der maatschappij om de arbritage aan te nemen, opdat het land ervare, dat de slechte wil der maat schappij oorzaak van bet voortduren der crisis is. Mevr. Boucicaut, de eigenares van de „Bon Marché", heeft 150.000 fr. ge zonden voor het instituut-Pasteur. De in schrijvingen bedragen thans meer dan 1 millioen fr. SPANJE. De Koningin is bevallen van een zoon. DCITSCIILAND. Graaf Herbert Von Bismarck is zoo ver herstelddat hij Zaterdag in een open rijtuig kon rijden. Graaf Herbert Von Bismarck is tot staats-secretarisgraaf Von Bergen tot onder staats-secretaris bij het ministerie van buiten- landsche zaken benoemd. RUSLAND. De keizer, de keizerin en de groot vorsten zijn met hun gevolg te Sebastopol, aangekomen. Eene schitterende receptie was hun bereid. Het stoomschip, waarop HU. MM. verblijf houden, ligt tegenover het paleis der admiraliteit ten anker niet ver van de plaats waar het pantserschip Teksme te water zal loopen. Een groot aantal oud-strijders zijn te Se bastopol aangekomen. Zondag hebben HH. MM. een revue over de troepen gehouden en het kerkhof alsook de vestingwerken bezocht, welke de stad aan de noordzijde verdedigen. Vervolgen» had er een groot diner plaats, waarbij de oud-strijders van Sebastopel en de voornaam ste overheden tegenwoordig waren. GRIEKENLAND. Volgens sommige berichtgevers ver hinderen de oorlogsschepen in de Grieksche wateren de vertegenwoordigers op de Griek sche eilanden zich naar Athene te begeven. Men zou alzoo willen verhinderen dat de meer derheid, vijandig tegen de ontwapening ge stemd, samenkomt. OOST-INDIE. De motieven van het vonnis, waarbij dr. J. L'Ange Huet, uitgever en redacteur van het Alg. Dagbl. v. Ned.-Indiëwegens smaad tegeu den koning en de koningin tot 3 maanden gevangenisstraf is veroordeeld, komen in hoofdzaak hierop neder: De raad van justitie heeft overwogen, dat het begrip van smaad niet wettelijk is om schreven, maar dat volgens het spraakge bruik en de rechtspraak daaronder vallen al die uittingen, welke strekken kunnen om den persoon, tegen wien zij gebruikt wor den, in minachting te brengen of bespotte lijk te maken. Het vonnis neemt als bewezen aandat de woorden ten opzichte van den koning, en in erger mate die omtrent de koningin, in het Alg. Ebl. gebezigd, die strekking hadden. Aanranding van het gezag des konings, gelijk in de acte van beschul diging beweerd wordt, nam de raad echter niet aan. Waar de uitdrukkingen duidelqk smadend zijn, ligt volgens het vonnis de boosaardige bedoeling daarin zelve, en de verdediging is in gebreke gebleven de afwezigheid daarvan te bewijzen. Daartoe zijn aanhalingen van vroegere zeer koningsgezinde uitdrukkingen niet voldoende, omdat zij de liefde van het volk voor het Oranjehuis gel den, niet den persoon van dezen koning, misschien een geheel ander dan den Oranje vorst, wien destijds de verwachtingen de» schrijvers betroffen. Evenmin nam de raad als juist aan, dat niet het gevoelen des schrijvers, maar wat door anderen gedacht en gesproken werd, was weergegeven, be paaldelijk dat het beroep op mr. Van Hou- ten's brief niet opging. Eindelijk overwoog de raad van justitie, dat onder de woorden der strafwet „Huis des konings" niet hetzelfde is te verstaan als „Stamhuis des konings", ook in die wet genoemd, maar de familie des kouings is begrepen, waarvan ook de koningin deel uitmaakt, terwijl ook de bedoeling der wet

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2