BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITEKLAmSCHE BERICHTEN. ■L- K ML JU» fem +02 H M32 U OU A. IÜT - ring van nijverheid zullen Zaterdag 22 Mei gezamenlijk een bezoek brengen aan de Leidsche melkinrichting en aan een der deken- fabrieken alhier. UNIVERSITEIT. De Oost- en Westindische woonhuizen toebehoorende aan 's Rijks Ethnographisch Museum en staande op het terrein bij de Sterrenwacht te Leiden worden, te beginnen met Woensdag den 19den Mei a. s., gedu rende de zomermaanden weder iederen Woens dag van 124 uren voor het publiek open gesteld. Door den kolonel H. Demmeni, ci viel en militair gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden te Kota Radja, zijn een gruot aantal voorwerpen aan het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten ge schenke gegeven. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag van Hans Makart. (1840.) Te Dordrecht is onlangs met zeer groot succes door de vereeniging Musis Sacrum" Mehuls „Joseph in Egypten" uit gevoerd, onder leiding van Van der Linden Voor het aanstaande internationaal muziekfeest te Venloo op Zondag 20 Juni e. k., ter gelegenheid van het 50-jarig be staan der Harmonie aldaar, hebben zich tot heden niet minder dan Si- binnen- en bui- tenlandsche muziek- en zanggezelschappen aangemeld. De indeeling van de Wagner-uitvoe- ringen te Bayreuth is dit jaar als volgt: Vrijdag 23 Juli Parsifal", Zondag 25 Juli r Tristart", Maandag 26 Juli Parsifal", Donderdag 29 Juli „Tristan", Vrijdag 30 Juli „Parsifal", Zondag 1 Aug. „Tristan", Maandag 2 Aug. „Parsifal", Donderdag 5 Aug. „Tristan", Vrijdag 6 Aug. „Parsifal", Zondag 8 Aug. „Tristan", Maandag 9 Aug. „Parsifal", Donderdag 12 Aug. „Tristan", Vrijdag 13 Aug. „Parsifal", Zondag 15 Aug. „Tristan", Maandag 16 Aug. „Parsifal", Donderdag 19 Aug. „Tristan", en Vrijdag 20 Aug. „Parsifal". Het orkest, voor deze uitvoeringen bij keuze saamgesteldzal naar het N. v. d. 1). meldt, ook eenige van onze landgenoote» onder zijne leden tellen, namelijk de hh. Jos. Cramer, uit Amsterdam en Koertuit Rot terdam, viool, en Kok, uit Amsterdam, vroeger tot de bekende Meininger kapel be- hoorende, trompet. Ook tot medewerking aan het Niederrhei- uische Musikfest, hetwelk dit jaar te Keulen gehouden wordt, zijn Nederlandsche kun stenaars uitgenoodigd, en wel de hh. Cramer en Koert, en verder de hh. Kes, te Dordrecht, viool, Bosmans, van Amsterdam en Bouman van Utrecht, violoncel. Rubinstein beeft alvorens Parijs te ver laten 2000 frs. gezonden aan de weduwe en dochter van Th. Ritter. 2000 frs. aan het Instituut-Pasteur, 2000 frs. aan de „Asso ciation der artistes musiciens", 2000 frs. aan het Weeshuis van den abt Roussel en 2000 frs. aan een ongenoemd artist. Het Nieuwsblad v. d. Boekhandel be vat een brief van den heer I. M. B. (Binger, lid der firma Gebrs Binger te Amsterdam) uit Parijs, over Huet. Hij zegt daarin o. a. dat er zoo weinig huldebetoon was bij Huets begrafenis, omdat slechts zeer enkelen zijner landgenouten van zijn overlijden kennis droe gen. Bovendien leefde Huet zeer afgezonderd. De heer B. was van plan namens de Ver eeniging v. d. Boekhandel een krans op de lijkkist te leggen. „Ik was lang vóór het door het handelsblad aangekondigd uur aan het sterfhuis, ten einde eenige inlichtingen te vragen, en mij daarnaar te gedragen. Kran sen en bloemen vindt men te Panjs spoedig genoegAan de woning van Huet echter ontdekte ik geen spoor van rouw. In de portierskamer om informatie komende meende ik te zullen hooren, dat de begrafenis tot den volgenden dag was uitgesteld, om aan ver eerders uit het moederland de gelegenheid te geven ziclt niet onbetuigd te laten. Niet gering echter was mijne verbazing, toen ik vernam dat alles al lang voorbij was en ten half elf 's morgens de plechtigheid had plaats gevonden. Was het handelsblad ver keerd geïnformeerd of het uur vervroegd? De concierge haalde de schouders op. „Met de beste voornemens ware het dus niet mogelijk geweest om, onder zulke om standigheden, het verwijt af te weren van onverschilligheid, zelfs der te Parijs wonende Nederlanders, een onverschilligheid die zich in het dagelijksche leven wel kenmerkt, maar die toch ophoudt zoodra de nationale roem in het spel is." Van de volksuitgave van de „Gedich ten v. d. School meester" (Elzevier,) in het zelfde formaat als dat van DeGénestet, zijn reeds 20,U00 ex. verkocht. Nr. d. B Alexander Verhuell heeft aan het ge nootschap Pictura te Dordrecht een ver zameling fraaie etsen van en naar Rembrandt geschonken. Het D. v, Z.-tien 's Gr. bericht, dat het panorama-Mesdag voor de residentie behouden is gebleven. De nieuwe eigenaar, de heer Zahne, heeft onmiddellijk de deuren heropend en tevens aan onze artisten wederom de gelegenheid gegevenvan hun werk in het aan het panorama verbonden permanente salon voor het publiek tentoon te stellen. Bij ministerieel besluit is de heer Vermeire, voormalig directeur van het huis van arrest te Haarlem, wegens ontsnapping van den Beverwijkschen commissionair Visser niet eervol ontslagenals volkomen onschul dig aan onachtzaamheid, gerehabiliteerd en benoemd tot tweeden commies bij het gevange niswezen te Groningen, eene even eervolle als moeielijke taakmet behoud tevens van eventueel pensioen. Gedurende de afgeloopen maand April 1886 zijn door de Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappij vervoerd 223,705 rei zigers, met eene opbrengst van f 196,365.665 bagage 320 tonnen, opbreugst f 4318.31 bestel-, ijl- en vrachtgoederen 82773 ton nen, opbrengst f 152,150.94; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 5962.13; diverse ontvangsten f 3461.12; totale ontvangst f 362,258.165; totale ont vangst van ai 1 Mei 1885 f 4,520,974.33. Over de lijn Leiden—Woerden werden vervoerd 13303 reizigers, met eene opbrengst van f 7524.826; bagage 13 tonnen, opbrengst f 90.16; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 2531 tonnen, opbrengst f 2134 05; opbrengst van het vervoer van levende diereu en rijtuigen f 191.75diverse ontvangsten f 70.8b; totale ontvangst f 10.011.66s; totale ontvangst van af 1 Mei 1885 f 114,740.65. Aan een schrijven van een der Neder landsche pelgrims naar Rome, gedagteekend Genua 12 Mei '86, aan het Utr. Dagblad welwillend ter inzage afgestaan, ontleent dat blad het volgende: „Te weinig tijd om veel te schrijven. Milaan is prachtig; ik ben letterlijk vermoeid van het bezichtigen der kunstschatten, waaraan Italië zoo rijk is. Wij hebben van avond concert, aangeboden door de Genueesche leden der vereeniging ▼an het „Katholieke Congres"; de uitnoo- diging luidt: „Hulde aan de Nederlandsche pelgrims". Wij bevinden ons allen in goede gezondheid; tafel en logies laten niets te wenschen over." Uit Rome wordt gemeld: De Neder'and- sclie bedevaart is Zaterdagnamiddag van Florence alhier aangekomen. Waarschijnlijk zullen de bedevaartgangers op 23 dezer door den Paus ontvangen worden. De wedstrijden, door de zeil- en roei- vereeniging „llollandia", van Oudshoorn, dit jaar op het Braassemermeer en de wijde Aa te geren, zullen Zaterdag 19 Juni a. s. gehouden worden. Door den hovenier Jacobus Krijger, te Naaldwijk, zijn Zaterdag de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond ten pa- leize aangeboden. Ze zullen naar H11. MM. den koning en de koningin, die zich te Arolsen bevinden, worden opgezonden. In de Zaterdag te Haarlem gehouden 134ste algemeene vergadering der Holland- sche Maatschappij van Wetenschappen wer den tot nieuwe binnenlandsche leden gekozen dr. H. Kamerlingh Onnes, hoogleeraar te Leiden; dr. M. F. A. G. Campbell, direc teur der Koninklijke Bibliotheek te 's Gra- venliage, en dr. D. J. Korteweg, boogleeraar te Amsterdam. De kon. familie is Zaterdagochtend te ruim 8 uren van het Loo vertrokken. Z. M. moet voornemens zijn in October op het Loo terug te keeren. Professor Virchow zal de ontdekking van eene genezingsmethode der diphtheritis door den heer Folkert N. Kramer, arts te Amsterdam, aan het geneeskundig ge nootschap te Berlijn voordragen. Als een bewijs, hoe rechtzaken soms lang aanhangig kunnen blijven, kan zeker dienen, dat door een ingezetene van Utrecht bij de rechtbank te Amsterdam, in Novem ber 1S84 tegen iemand, aldaar woonachtig, eene vordering werd ingesteld, betreffende f 4000, welke vorderiug eerst Vrijdag in het openbaar is behandeld geworden. U. D.) De 71ste jaarlijksche reünie der afge vaardigden van de Waalsche kerken zal op 17 Juni en volgende dagen te Utrecht in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen worden gehouden. De werkzaamheden zullen geleid worden door den voorzitter der Waal sche commissie, den heer M. A. Perk, pred. te Amsterdam, terwijl zij zullen aanvangen met een godsdienstoefening, waarin zal voor gaan de heer L. Bresson, pred. te Rotter dam, hiertoe door de vorige Reünie aange wezen. Voor een der vacante studiebeurzen, die de Reünie te begeven heeft, heeft zich een adspirant aangemeld. Overeenkomstig het deswege bestaande reglement zal de can- didaat in de theologie, de heer v. d. Mey, stud, te Leiden, een proefpreek ten aanhoore der Reünie doen. Het aantal adspiranten als kadet aan de K. M. akademie te Breda bedraagt dit jaar 232. Van dit getal zal schriftelijk examen doen: te Breda 90, te Amsterdam 80, te Nijmegen 47 en te Meppel 15. Het getal plaatsen is 64. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Eindhoven: De persoon, die in verzekerde bewaring was genomen, als verdacht van de oorzaak te zijn geweest van het overlijden van een man te Gestel, bij Eindhoven, is op vrije voeten gesteld, omdat uit het ge neeskundig onderzoek is gebleken, dat de man een natuurlijken dood is gestorven. GRAVENIIAGE. Door Z. M. is J. H. Ratnaekers benoemd tot burg?meester der gemeente Mesch. Door Z M. is de tijd van duur der detacheering bij de landmacht in West-Indië van den lste luit. M. J. Perk, van het wapen der artillerie van het leger hier te lande, aanvankelijk vastgesteld op drie jar-n verlengd met een jaar en zes maanden en alzoo nader bepaald op vier jaar en zes maanden. Ingevolge machtiging des konings, is Zr. Ms. schroefstooinschip 4de kl. Bonaire, met 21 dezer buiten dienst gesteld, en de luit. ter zee lste kl. L. A. 11. Lainie van het tijdelijk bevel over dien bodem eervol ontheven. Genoemde luit. ter zee wordt met gemel- den datum gedetacheerd te Utrecht, terwijl nog met dien datum de luit. ter zee 2de kl. J. M. P. Kluit geplaatst wordt aan boord Zr. Ms. artillerie instructieschip liet Loo, en de luitt. ter zee 2de kl. S. Woldringb, N. M. Japikse, de off. v. gez. lste H. van de zeemacht D. M. Rutgers van der Loeff en de off. v. adm. 2de kl. H. Verveen worden op non-activiteit gesteld. Met den 21 sten dezer worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord de luitt. ter zee 2de kl. P. D. Holtzaptfel en F. E. W. Van Dorapseler. De luit. ter zee 2de kl. J. Beekman, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met 26 dezer op non-activiteit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. A. Gelderman. Door den minister van koloniën zijn de heeren dr 11. Kern, mr. P. A. Van der Lith en dr. G. A. Wilkenhoogleeraren aan de rijks universiteit te Leiden; J. J. Meinsma, J. R. P. F. Gonggrijp, dr. A. W. T. Juynbol en G. K. Niemann, hoogleeraren aan de instelling van onderwijs in de taal-, land en volkenkunde van Nederlandsch Indië, te Delft; J. A. Van den Broek en J. S. A. Van Dissel, lectoren aan laatstgenoemde in stelling; H. C. Humme, dr. W. G. G. Bij- vanckdr. C. Snouck llurgronje en L. K. Llarinsen, lectoren aan de gemeente-inrich ting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren, te Leiden; N. D. Lammers van Toorenburg, oud-resident op Java, te 's Gra- venhage; jhr. J. G. O. S. V'on Schmidt auf Altenstadt, laatstelijk adsistent-resident van Ambarawa, met verlof in Nederland, te 's Gravenhage; en 11. J. Oosting, ambte naar voor de beoefening der Soendaneesche taal op Java, met verlof in Nederland, te Assenbenoemd tot leden der commissie belast met het afnemen ih Nederland, in dit jaar, van het grootambtenaarsexamen voor den ludischen dienst. B E L G I E. Aangaande den te Brussel gepleegden moord op den heer Carlier, afdeeiingschef aan het ministerie van spoorwegen, wordt gemeld, dat de moordenaar F. Verhaereu, jongste zwager van den lieer Carlier, een krankzinnige is, die reeds in zijne jeugd on dubbelzinnige blijken had gegeven van ge krenkte geestvermogens. Meenende dat de zeelucht hein goed zou doen, liet men hem op een koopvaardijschip een paar zeereizen maken. Te Marseille, waar hij de duidelijkste blijken van volslagen krankzinnigheid gaf, werd hij in een gesticht opgesloten. Hij ont vluchtte en kwam, men weet niet hoe, te Brussel terug. Voor opsluiting in een gesticht waren geene termen, doch Garlier werd tot zijn curator aangesteld. Wat er vrijdag in het bureau van Carlier aan den maord is vooratgegaan, weet hiemandalleen is ge bleken, dat Verhaereu slechts één schot uit eene geladen vijfloops-revolver gelost en zijn ongelukkige!) zwager daarmede door de her senen geschoten heeft, zoodat de wond doode- lijk was. Carlier was nog geen 43 oud, gehuwd en vader van twee kinderen van 6 en 5 jaar. ENGELAND. De correspondent van the Times bij de Afghaansche grcnscommissie meldt uit Kassawa Kali dd. 9 Mei; Het meer is on stuimig. In de districten Ahcha en Shi- birghan hebben ernstige overstroomingen plaats gehaddie met groot verlies van menschenlevens gepaard gingen. Niet ver van ons kamp werd een geheel dorp van 30 gezinnen verwoest. FR AN KRU K. Jules Ferry had, vóór zijn aftreden, een wetsontwerp doen gereed maken, strek kende om hen, die margarine voor boter verkoopente straffen. Het ontwerp zal nu eerlang bij de kamer worden ingediend. Te Parijs hebben, gelijk reeds korte- lijk is medegedeeld, voor eenige dagen ernstige ongeregeldheden plaats gehad bij de opening der lesseD aan de pharmaceutische school. Een deel der studenten is gebelgd op den directeur, den hoogleeraar Chatin, vooral omdat zij hem de schuld geven van de verzwaring der examens. Een vijftigtal hunner vielen den hoogleeraartoen hij zijn college begonnen had, telkens in de rede met den uitroep„Ontslag! ontslag! weg met Chatin!" De professor ging echter bedaard voort, tot het uur om was. Intusschen bombardeerden andere studenten, die te laat waren gekomen, de deur en trapte die in. Endelijk werd een der oud-leerlingen van prof. C.die de levenmakers tot kalmte aanspoorde, met zijn eigen parapluie zwaar aan het hoofd gewond. De politie nam ten slotte twee studenten gevangen, die de anderen trachtten te bevrijden, zonder dat dit echter gelukte. De minister van onderwijs heeft nu voorloopig de school gesloten. Een groot deel andere studenten heeft een protest ge- teekend tegen deze onbehoorlijke gedragingen hunner kameraden en daarin verklaard, dat de examens volstrekt niet te zwaar zijn met liet oog op de waarborgen, die men voor een bekwamen apotheker stellen mag. Te Parijs zijn 31 jonge Chineesche officieren aangekomendie zich deels aldaar, deels te Londen en te Greenwich zullen bekwamen in hun verschillende dienstvakken van technischen aard. De Chineesche re geering heeft daarvoor een som van één millioen francs beschikbaar gesteld. Alle jongelieden hebben reeds vooraf Fransch of Engelsch geleerd. GRIEKENLAND. Een visscherspink van het eiland Skiathos trachtte de blokkade te verbreken, doch werd vervolgd door een Oostenrijk sche torpedoboot, welke de vervolging opgaf, toen van de pink dynamietpatrouen werden afgestoken. Op het eiland Spezzia heerscht gebrek aan levensmiddelen. Een bataljon van het laatstelijk uit Athene vertrokken regiment heeft bevel ontvangen naar Athene terug te keeren. De beide andere bataljons blijven te Thebe. A ME KIK A. De dezer dagen in hechtenis genomen beruchte anarchist, Johann Most, is, vol gens een telegram uit New-York aan de Köln. Zeil., tegen eene borgstelling van IÜU0 dollars weder in vrijheid gesteld. Depêches uit New-York melden, dat de werkstakingen voortduren. Thans heb ben weder 27000 kleermakers in de Unie wegens loonsverlaging grève gemaakt. De politie te Chicago beweert bewijzen te hebben gevonden, dat de anarchisten het plan hadden gevormd, om de gansdie poli tiemacht zooveel mogelijk op Óen punt bijeen te lokken, ten einde haar daar met dyna- miethommen en andere wapenen te vernieti gen. Ware deze toeleg gelukt, dan zouden brandstichting en plundering gevolgd zijn. De dappere houding der politie bij den eersten aanval en eenige toevallige omstandig heden deden het plan mislukken. PER TELEGRAAF. LONDEN, 17 Mei. Zaterdagavond hielden de conservatieven in Saint-James-Hall een meeting over Home-rule. Lord Salisbury hield een redevoering, waarin hij betoogde dat er gegronde reden bestond om te ver wachten, dat de voorstellen der regeering betreffende Ierland binnen een week tot de geschiedenis zouden benooren. Het gevolg van de invoering van Home- rule zou zijn, dat Ierland van het Britsche Rijk wordt gescheiden, ook al wenschen Gladstone en Parnell de eenheid des Rijks te handhaven. Als tegenvoorstel beval hij aan: strenge handhaving der wetten en landverhuizing op groote schaal op staats kosten, gedurende de eerste twintig jaren. Daar hij een spoedige ontbinding van het

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2