NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en ABONNEMENT: Zaterdag 15 Mei 1886. N°. 114. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van i6 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Kiireel: Sclieepmakerssteeg 6. 200, Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den tüeineenteraad zijn de nos. 112 119 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid beslaat tol koste looze vaccinatie en revacclnatie voor on vermogenden in het lokaal der Stads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags te een uur. Leiden, 14 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE K-XNTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. STADSNIEUWS. Op de voordracht voor de benoeming van een bestuurslid van het Stedelijk Mu seum uit den gemeenteraad zijn geplaatst de heeren dr. W. N. Du Rieu en inr. S. J. Fockema Andreae. Burg. en weth. stellen voor uit die voordracht een keuze te doen. Burg. en weth. geven den raad naar aan leiding van de ingediende rekwesten respec tievelijk door den heer G. Ileykoop tot het leggen van een waterbuis door den Zijldijk en aan de heeren J. Van der Plas en P. A. Feltzer tot het leggen van twee bruggen over de stadssloot langs den Zoeterwoudschen singel, in overweging deze verzoeken eerst te behandelen, wanneer over het aanhangig voorstel der vier raadsleden een beslissing zal genomen zijn. Ten einde aan de bezwaren van de Af- deeling Leiden en omstreken der Holland- sche Maatschappij van Landbouw omtrent den handel in kunstboter in de Waag te getnoet te komen, meeuen burg. en weth. overeenkomstig het advies van de Kamer van Koophandel dat het wensehelijk is de tafeltjes bestemd voor de kunstboter benevens het bord meer naar achteren te brengen. Zij stallen den raad daarom voor het advies der Afdeeling naar het Dagelijksch Bestuur ter beantwoording in boveuvermelden zin te renvoieeren. Burg. en weth., stellen ter uitbreiding van het onderwijzend personeel van de scltool 4de klasse n®. 1 krachtens raadsbesluit van 8 April op de voordracht: 1°. Mejuffrouw M. E. De Visser, onder wijzeres te Tricht. 2°. Mej. M. M. Duyvermaü, onderwijzeres te Oude Niedorp, en 8°. Mej. J. Kramme, alhier. Aan de vervulling van die betrekking is verbonden een jaarwedde van f 550. Burg. en weth. geven den raad in over- weging om tot de tijdelijke uitbreiding van het personeel voor het herhalingsonderwijs te besluiten, waarvan de kosten voor dit jaar ongeveer f250 bedragen, waarin door overschrijving van den post van Onvoorziene Uitgaven op het betrekkelijk artikel zal moeten worden voorzien. Burg. en weth. van oordeel, dat niet kan worden voldaan aan het verzoek van den heer C. A. Van Veen, boekbinder alhier, ter bekoming in eigendom van grond aan den Vestwal bij het tapgebouw, wijl men de vrije beschikking over de aangevraagde gronden wenscht te behouden, hetzij dat er behoefte kwam om vergrooting van dat tap gebouw hetzij tot verkrijging van een be teren verbindingsweg of straat van het Ruïne park langs de St. Jacobsgracht en den Vest wal naar het Plantsoengeven den Raad in overweging afwijzend op het verzoek te be schikken. De S-Octobervereeniging of de Ver- eeniging tot viering van den gedenkdag van Leidens ontzet is gisterenavond tot stand gekomen. De opkomst van belangstellenden was zoo groot, dat het bestuur der Vereeni- ging voor de Voiksbijeenkomstendat de ver gadering aanvankelijk in de kleine voorzaal had ontvangen, spoedig overging haar naar de groote zaal te verplaatsen. Nadat de voorzitter van de Commissie voor de Volks bijeenkomstende beer Japikse, met een warm woord de vergaderden had welkom geheeten en in korte, maar kernachtige be woordingen het doel der bijeenkomst had uiteengezet, waarvoor hem een levendig applaus ten deel viel, deelde hij mede, dat de Commissie der Volksbijeenkomsten aan de bekende sub-commissie had opgedragen een concept-reglement te maken, dat eerst in zijn geheel werd voorgelezenom daarna tot stemming over de artikelen over te gaan. Op voorstel van den voorzitter werd de volg orde zoo genomendat eerst de artikels be handeld werden, die op het doel der ver- eeniging, de contributie en de keuze van een bestuur betrekking hadden. De contri butie voor het lidmaatschap werd vastge steld op één gulden per jaar, die voor lid donateur op ƒ2.50 of hooger, terwijl de laatste alinea van dit artikel inhield, dat de rechten en verplichtingen voor leden en leden-donateurs volkomen dezelfde zijn. Het bestuur is samenge steld uit 9 leden. De heer Japikse stelde aan de vergadering voor tot benoeming van 8 leden over te gaan en het te kiezen be stuur te machtigen in overleg te treden met den praeses van het Studentencorps om de 9de plaats later aan te vullen door een lid van genoemd corps. Een feest als dat van 3 October, zoo nauw verbonden aan de Leidsche akademie, zal, de commissie is daarvan ten volle overtuigd, ook warme sympathie vinden bij het Studentencorps en de sub-commissie heeft met het oog op de Paaschvacantie, waardoor een groot gedeelte der studenten afwezig was, besloten de taak 'om zich met het bestuur van dit corps te verstaan over te laten aan het nu te be noemen bestuur der vereeniging. Nadat dit voorstel met groot applaus was aangenomen werd tot de keuze van het bestuur overge gaan, nadat de heer Alma, lid der sub commissie, verzocht had, wegens drukke bezigheden, niet in aanmerking te komen. De uitslag der stemming was, dat tot be stuursleden gekozen zijn de heeren N. Brou wer, F. Driessen, J. Goedeljee, D. E. C. Knuttel, W. A. Van Lith, J. J. Van Masijk Huiser van Reenen, S. B. Vosendr. E. A. O. Was. De overige artikels van het regle ment werden daarna, bijna zonder discussie aangenomen en alleen op voorstel van mr. Obreen een nieuw artikel toegevoegd ora, bij schenkingen aan de vereeniging van 1UÜ of daarboven, indien daarbij niet uitdruk kelijk bepaald is, dat zij voor eene bepaalde feestviering zijn gedaan, deze gelden opeen der Grootboeken vast te zetten, met de be paling, dat alleen de rente door het be stuur voor de bestrijding van onkosten der feestviering mag worden gebruikt. Na vervolgens alle leden op het hort ge drukt te hebben ieder in zijn kring zooveel mogelijk de uitbreiding van het ledental te bevorderen en een woord van dank aan de sub-commissie voor hare bemoeiingen sloot de voorzitter de vergadering. Beneemd tot conrector aan het pro- gymnasium te Oldenzaal, dr. B. J. H. Ovink, uit Leiden. Het gezelschap van den heer Klok uit Den Haag, zal a. s. Zondagavond in de Stadsgehoorzaal alhier een Grand Spectacle Concert geven. We vernemen dat de heer Klok, met 'toog op de Haagsche kermis, aan zijn gezelschap nog verscheidene artisten heeft toegevoegd. MIZIEK, LETTERED E\ KUNST. Geboortedag: van N. G. Van Kampen. Letterkundige. (1776). Henry Hobson Richardsonde grootste architect der Vereenigde Staten van Amerika, is te Brooklyn, Massachusetts, overleden. Bewondenaars van den groote Wagner- zanger Anton Schott, die misschien beang stigd werden door het gerucht, dat deze kun stenaar zijn stem zou verloren hebben, zul len met genoegen vernemen dat de zanger dezer dagen te Kopenhagen Volgens de bladen der Deensche hoofdstad met schit terend succes is opgetreden. In de „Ecole des Hautes Etudes com- merciales" wordt er sedert eenigen tijd eene cursus gehouden over „Volapük. Maandag jl. werd er nu een examen geopend ter ver- krijging van het diploma als Volapükist- corresj ondent. Het examen was enkel schrif telijk. 180 candidaten hadden zich aan gemeld. Het Festival-Pasteur in hetTrocadero waarbij o. a. Judic, Coquelin, de zangeres Bianchi uit Weenen meewerkten, heeft ruim 30.000 frs. opgebracht. Rubinstein had 2000 frs. gezonden. Het groot militair concert op 30 April in het Feestgebouw te Rotterdam ten voor deeleder ondersteuningskas van de vereeniging „de Militaire Willemsorde", heeft netto op gebracht de som van f 494,80. Zola's nieuwe roman zal het Fransche boerenleven beschrijven. De auteur zit thans FEUILLETON. 893.) 'Een oogenblik daarna verlieten op raad van den dokter, Van Ossen en Gabiron de kamer. „En dus, mijnheer!" sprak de Hollander tot den agent, zoodra zij in het salon waren „weet u wat mijn vriend mij te zeggeu had?" „Niet alles, want hij heeft een geheim mij niet medegedeeld, dat hij slechts aan u wilde toevertrouwen; een geheim, dat hij niet gemeend had u tot dusver te moeten onthullen." Wat!" sprak Van Ossen verbaasd. „Ik dacht dat mijn vriend voor mij geen enkel geheim bezat!' De graaf heeft mij gezegd begon Gabiron. *Hoe, u weet?" viel de Hollander hem in de rede. „Ja, ik weet, dat om zekere gewichtige redenen de graaf De Lasserre den]naam van Pierre Rousseau heeft aangenomen." „Als ik mij niet vergis, is u mijnheer Gabiron. U is het, wien mijn vriend heeft opgedragen zijn dochter terug te vinden?" „Ja, mijnheer!" rEn vroeger had gij ook voor hem een last betreffende den vicomte De Sanzac te vervullen?" „Een soortgelijke als die, voor welkende graaf mij opnieuw heeft ontboden, daar wij evenals vroeger moeten trachten uit te vinden, waar de heer De Sanzac zich ergens op houdt." „'t Is waar ook, want naar het schijnt, heeft hij de hand in de ontvoering van Aurora." „Hij is de eenige schuldige, mijnheer!" „Mijn vriend heeft mij gezegd, dat de markies De Verveine „De graaf De Lasserre heeft, door den schijn misleid, den markies beschuldigd. Maar ik heb de zekerheid verkregen, dat deze geheel onschuldig is." „Zoo." „'t Is de vicomte De Sanzac, die juffrouw Aurora heeft laten ontvoeren." //Met welk doel?" „Om zich te wreken op den graaf De Lasserre." „Ja, dat ii wel mogelijk." „'tls zeer goed mogelijk, mijnheer, dat het ook de vicomte is, die mijnheer De Lasserre heeft willen doen vermoorden door die twee onverlaten, van wie hij zich te voren bediend heeft om juffrouw Aurora te ontvoeren." „O," sprak Van Ossen met een gebaar van afgrijzen. „Maar," dus ging hij voort, „dan zal de justitie, als zij van deze hoogst be langrijke zaak is onderricht, wel schielijk aan het werk gaan en niets onbeproefd laten om dien verfoeilijken vicomte op te sporen." Gabiron schudde met het hoofd en sprak „De justitie weet niets en moet niets weten." „Zijn de medeplichtigen van de vicomte niet gevat?" „Ja maar zij hebben zich niets laten ont vallen en zullen dat ook niet doen." „Het zij zoo. Maar gij, mijnheer Gabiron, die alles weet, gij zult de justitie op de hoogte stellen?" „Ik heb het stilzwijgen bewaard voor den commissaris van politie: ik mag niet spreken." „Waarom niet?" „De graaf wilt het zoo." „Iloe," riep Van Ossen, „kan hij nog een bezwaar hebben, een gevoel van mede lijden en die vreemdsoortige edelmoedigheid blijven koesterenals zijn dochter in de macht van die ellendeling is?" „Ik weet niet aan welk gevoel mijnheer De Lasserre heeft toegegeven, toen hij mij gelaste te zwijgen. Maar ik ben er tamelijk zeker van, dat het geheim, hetwelk hij u wilde toevertrouwenbetrekking heeft op zijn besluit." „Altoos die vreemde denkbeelden," sprak Van Ossen binnensmonds. „Om niet tegen den wil van den graaf te handelen," ging Gabiron voort, „heb ik voor den commissaris het zwijgen er toe moeten doen. De naam van juffrouw Aurora en die van den vicomte zijn niet uitgesproken geworden, en de handlangers van dezen zijn enkel in hechtenis genomen wegens poging tot moord, met diefstal tot drijfveer." „Gij hebt uw plicht gedaan. Maar ver geefs vraag ik mij af, waarom mijnheer De Lasserre nogmaals den vicomte De Sanzac heeft gespaard. Welk geheim wilde hij mij dan toch openbaren? Moigen zal hij onge twijfeld weer kunnen spreken en dan zal ik het weten. Maar ik vergat, mijnheer Gabi- iondat u mij iets te zeggen heeft. Spreek, ik luister." {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1