disconteerd papier met valsche handteeke- ningen ia voortvluchtig. Op de disconto- rekening dient f 237.594 afgeschreven te worden, zoodat als zuiver winst overblijft een som van f 2,034.508 en aan de aan deelhouders 12.2 pet, tegen 15.6 over 1884 kan uitgekeerd worden. Voor den heer Molkenboer, die wegens hoogen leeftijd zijn ontslag namwerd de heer Severijn tot directeur gekozen. Bij het wegruimen van grond tenge volge der spoorwegwerken is te Enkhuizen eene steenen kruik gevonden waarvan bodem en handvatsel gebroken zijn. Op de romp, die vrij ongeschonden is, ziet men eene vrouw in drie verschillende houdingen. Eerst is zij afgebeeld met een zwaard in de eene en een mannen hoofd in de andere hand daarnaast in biddende houding en vervolgens met een dolk in de hand op hare borst gericht. Van Tessel worden Maandag a. s. voor den eersten keer in dit voorjaar lammeren naar den vasten wal verzonden; men denkt dat er dit jaar ruim 19000 zullen worden uitgevoerd. Van de gebruikelijke schoonmaak is te Diepenveen de vrouw van den landbouwer V. het slachtoffer geworden. Zij had van twee ladders tegen den muur en een plank daarover een soort van steiger gemaakt, om den zolder te reinigen. Door 't uitglijden van een der ladders viel zij van een aan merkelijke hoogte op de steenen vloer. Toen de man na eenige uren van den akker huis waarts keerde, vond hij zijn vrouw met ge broken sleutelbeen en een gapende wonde aan het hoofd bewusteloos op den grond liggen. Den volgenden dag overleed zij. Men schrijft aan de N. R. Cl. uit oostelijk Drente: Ook in onze boerendor pen op het platteland alhier is de vooruit gang dezer eeuw kenbaar. De ouderwelsche bouworde en de slechte bemuring met zoo genaamde leemen wanden is grooteudeels verdwenen. Deze leemen wanden waren meestal zeer hecht en sterk gebouwd, en getuigden meer van practische kennis dan van kunst. Zij bestonden uit lijstwerk van eenvoudige eiken latten, met stroo of rijst- hout doorvlochten en met leem aangesmeerd De waarborgmaatschappijen hebben tot de verwijdering daarvan medegewerkt, wijl zij waardeloos waren en sóms door hoogen ouderdom zeer bouwvallig waren geworden. Ook door den verbeterden aanvoer van bouwmaterialen zijn er meer steenen muren voor deze leemen wanden in de plaats ge komen. Eene aanmerkelijke verbetering in de dorpshuizen is vooral waarneembaar te Roswinkel, waar voor korte jaren nog aan bijna elke behuizinge zulke bemuringen ge vonden werden, en enkele oude huizen bij stil weder an op klaarlichten dag instortten. In lateren tijd zijn aldaar vele nieuwe huizen verrezen, wier uiterlijke vormen zoowel als de daarin aangebrachte doelma tigheid voor de beste der Drentsche dorpen niet behoeven onder te doen. Het dekken met paunen neemt algemeen toehetgeen vooral bij dorpsbranden zeer aanbevelens waardig is. Echter bevallen de pannen min der wegens de doorlating van tocht en sneeuwjacht bij den winter. De gewoonte om aan de gevels der huizen het jaartal van den bouw in „ijzeren schrift" in den vorm van ankers aan te brengen, bestaat thans niet meer. Aan vele oude huizen vindt men nog deze jaartallen, die soms getuigen van een bestaan van anderhalf tot twee eeuwen dezer huizen. De voorgevels van zulke landbouwerswoningen zijn meestal van steen gebouwd evenals het woonvertrek terwijl de schuur van leemen wanden omgeven is. liet gebintwerk is in alle oude Drentsche huizen van zeer massief en gaaf eikenhout gebouwd en door houten pennen aan elkau- kander bevestigd. Men vindt schier overal de bewijzendat de Drentenaren het spreek woord: „Help u zeiven" hebben beoefend. Op de Heerengracht te Middelburg had gisterenmorgen door petroleum een ern stig ongeluk plaats. Terwijl mevr. de wed. J. bezig was het petroleumkomfoor aan te steken vloog dit in brand. Om de vlam te blusschen begaf zij zich met het brandend voorwerp naar den tuiu, doch de vlam deelde zich aau hare kleeren mee en zij bekwam ernstige brand wonden. Een buurman die haar treurigen toestand ontdekte, kwam haar ijlings te hulp en wist zooveel mogelijk het vuur te dooven. Men schrijft aan de N. R. Cl. uit Breda, dd. 12 Mei: Den vorigen nacht had alhier een treffend ongeluk plaats. Den kor poraal Hermanus Boshoven overviel, terwijl hij de wacht had bij den grooten soepketel waarbij hij zat te lezen, de slaap. Zijn even wicht verliezende, plofte hij in de kokende soep en werd zoodanig met brandwonden overdekt, dat hij onmiddellijk naar het hos pitaal moest worden vervoerd, waar de on gelukkige heden reeds den geest gaf. GR4VE\IIAGË. Door Z. M. is J. C. Jansen, te 's Graven- hage, benoemd tot schoolopziener in het arrond. Dordrecht. Door Z. M. zijn benoemd: met in gang van den 16den dezer maand bij 's rijks werf te Amsterdam: tot commandeur der ernstvuurwerkersde ernst vuurwerker bij 's rijks werf te Willemsoord, H. Eilarski; en met ingang van den eersten Juli a. s. bij 's rijks werf te llellevoetsluistot tee kenaar der 2de klasse J. W. Mos; tot teekenaar der 3de klasse M. Mos; lot ma chinist H. W. Schade; tot commandeur der 2de klasse der scheepstimmerlieden I. W. Schuitman; tot commandeur der 2de klasse der kuipers A. Den Hartog en tot comman deur der 2de klasse der werfsjouwers J. Nieuwslraten. De heer R. Barclay Wallace, benoemd tot vice-concul der Nederlanden te Newcastle (Nieuw-Zuid Wallis), en de heer A. Vair Turnbull, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Leith, zijn in die hoedanig heid door de Britsche regeering erkend. De luitenant ter zee 1ste kl. P. D. A. Erankamp en die der 2de kl. J. E. B. Van Dijk worden met den lsten Juni a. s. ge plaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, en gedetacheerd aau boord van Zr. Ms. sloomkanonneerboot Freyrde eerste als commandant. BUiTËNLANDSOHË BERICHTEN. ENGLAND. Dinsdag heeft koningin Victoria te Liverpool de tentoonstelling geopend. Zij werd door het volk met geestdrift begroet. FUAMKUIJH. Prinses Amelie van Orleansdie binnen eenige dagen met den Kroonprins van Portu gal iu het huwelijk zal treden, heeft haar portret aan den Paus aaugebodeudie dit geschenk met zijne gewone welwillendheid aanvaard heeft. Bij gelegenheid van dit huwelijk zullen koetsen gebruikt worden, welke uit verschil lende tijdperken van het Portugeesch Vor stenhuis dagteekencn. De oudste is van 1660 en was een bruidgeschenk van Bodewijk XIV aan Dona Maria Erancisca Isabella van Sa- voye, ter gelegenheid van haar huwelijk met Alfonso VI. Verscheiden koetsen zijn met prachtige historische schilderstukken, kost baar beeldhouwwerk, tapijten en borduursels versierd. De karos der kroon heeft treden van schildpad en vier anderen zijn van voren, op zijde en van achteren van krisval. De graaf van Parijs heeft Zondag op ver- «oek de hekken van zijn park te Eu laten openzetten om aan het volk gelegenheid te geven, de Prinses te begroeten. Meer dan vijftien-duizend personen juichten de aan staande hertogin van Braganza toe. ÜPAVJË. De Gacela bevat een besluit, waarin machtiging verleend wordt voor de uitgifte op den 25en Mei van twaalfhonderd-veertig duizend hypothecaire schuldbewijzen voor Cuba, elk groot 5U0 peseta's nominaal, tegen 87 pCt. De interest zal 6 pCt. be dragen. De schuld zal in 50 jaar aflosbaar zijn en dienen voor de conversie der Cu- baansche schuld. De oudste stierbevechter van Spanje, Manuel Dominguez, is dezer dagen te Se- villa overleden. Hij was 65 jaar en had zich sedert acht jaren uit het strijdperk terug getrokken. Hij laat 800,000 fr. na, onge rekend eene menigte kostbaarheden en kunst voorwerpen, hem door de aristocratie van Madrid gedurende zijn leveu geschonken en op 200,000 fr. geschat. DUITICULAND. Te Potsdam is dezer dagen de verlo ving gevierd van een prins van Reusz jongere linie met hertogin Charlotte van Mecklen burg-Sckwerin, dochter van wijlen hertog Wilhelm en prinses Alexandrine van Pruisen. De bruid, eene kleindochter van prinses Marianne der Nederlanden, telt bijna 18 jaren; prins Hendrik XVIII, haar bruide gom, is 39 jaren oud en sedert drie jaren vleugel-adjudant des keizers. Het huwelijk van hertog Johan Albert van Mecklenburg-Schwerinmet Elisabeth van Saksen-Wei mar, dochter van prinses Sofie der Nederlanden en nicht der keizerin, wordt in het aanstaande najaar voltrokken. De koning van Wurtemberg zal tegen het einde der maand van Nizza naar Stutt gart terugkeeien. Zijn toestaud is niet zoo ongunstig als oulangs werd bericht. GKIEKENLAMD. Groote verbittering heerscht iu het land tegen den koning. De miuisterieele bladen beschuldigen den koning Delyannis' oorlogspolitiek te hebben tegengewerkt. Het kabinet zou besloten zijn de ontwapening door te zetten om daarna door eene groote leening de zaken te herstellen. In het parlement heeft weder eene vechtpartij plaats gehad. De heer Kosso- naki, voorheen chef der politie in Athene, werd door zijn collega Axelos, afgevaardigde van Volo, in de zaal aangevallen en op vree- selijke wijze toegetakeld. Op de tribune juichte men de vechtenden toe, terwijl de ufgevaardigden sprakeloos op de strijdvaar dige kameraden staarden. Meer dan 10 minuten duurde het gevecht, en weinig had het gescheeld of de geheele vergadering had er aan deelgenomen. Kossonaki is halfdood naar zijne woning gebracht. De strijdlustige stemming der natie openbaart zich, zooals men ziet, op bijzondere wijze. ANËKIK A. Blijkens de berichten uit New-York wordt het in de hoofdcentrums der werksta kingen rustiger. Powderley, voorzitter der „Labour-Knights", heeft een manifest uit gevaardigd, waarin hij den broederen aan raadt, de werkstakingen te verminderen en zich niet met boycotten op te houden. Dit manifest wordt beschouwd als een bewijs van erkenning dat de „Labour-Knights" geslagen zijn. Volgens deu New-Yorkschen conespon- dent der //Daily News" zou het manifest ten doei hebben, een uiteenspatting der genoemde vereeniging te verhinderen, maar zou Pow derley wegens zijn dubbelzinnige houding die uiteenspattiug uiet meer kunnen tegen houden. In het geheel zijn 325.000 werklieden in de Vereenigde Staten voor den werkdag van 8 uui150.000 daarvan hebben hun zin gekregen zonder het werk te staken, 38.000 na een werkstaking, 14-0,000 staken nog het werk of moesten toegeven. PER TELEGRAAF. ATHENE, 12 Mei. Papamichalopulos bedankte hedenmorgen definitief voor de opdracht om een kabinet te vormenomdat hij het niet eens is met den koning, die slechts een voorloopig ministerie wensclit, belast met de taak om de kaïner bijeen te roepen. De koning ontbood daarop den heer Valvis. De heer Valvis heeft een nieuw kabinet gevormdwaarin generaal Petzemas de por tefeuille vau oorlog, Miadalis die van ma rine, Louriotis die van buitenlandsche zaken aanvaardt. De ministers begaven zich naar het paleis des konings, om den eed af te leggen. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is aan Ph. M. Van der Haer, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van bewaarder der hypotheken, het kadaster en de scheepsbe- wijzen te Groningen, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor de diensten door hem, gedurende 52 jaren, aan den lande bewezen. Z. M. de koning heeft het plan om eerst eenige dagen met zijn gezin bij de vorstelijke familie te Arolsen te vertoeven alvorens de reis naar Wildungen te ver volgen. Wij vernemen dat het Z. M. den ko ning behaagd heeft om te bepalen dat het ver.of in 1883 aan den kapilein-ingtnieur P. G. Van Schermbeek verleend om voor den tijd van drie jaren in Japaneeschen krijgsdienst te treden, uiterlijk I Januari a. s. zal eindigen. De diensttijd iu Japan van den heer Van Schermbeek loopt ten einde 1 Augustus a. s.terwijl die beer voor nemens is zijn terugreis naar het vaderland te doen over de vereenigde staten van Noord- Amerika. Indien de heer Van Schermbeek, de geestige schrijver van de Japansche brieven iu de Ned. Spec., die in 1878 als Menno van Calf hoorn menigeen aangename uren verschafte met zijn Odyssee van een Bre- dasch reünist", de indrukken van zijn reis om de wereld en van zijn verblijf bij de Japanneezen mocht wereldkundig maken, zal zijn reis ook uit een letterkundig oog- puut belangrijk kunnen worden. GEMENGDE BERICHTEN De jeugdige hertogin Sforza te Weenen was sedert eenige dagen niet voor haar echt genoot te spreken en toen hij haar uitnoodigde 's avonds naar de opera te gaankeerde zij hem den rug toe zonder te antwoorden. De oorzaak dier verwijdering was geeu an dere dau dat de hertog in zijn droomen eenige malen de naam Cora" had herhaalt* De echtgenoot ging alleen naar de opera; de hertogin volgde echter later, maar ging in een loge naast de zijne, achterste rij, zitten. In de pauze hoorde zij in de loge van haar gemaal het volgend gesprek tus- schen dezen en den markies del Cantos: En waar is de hertogin? Wat raakt mij dat? Ik denk alleen aan „Cora." Welk een hals, welke beenen 'tis om er voor te knielen! Nu stond bet besluit der her togin vast. Zij wilde scheiden. Des ander daags schreef zij een brief aan haar ouders en verzocht de echtscheiding voor haar aan te vragen. Terwijl zij daarmeê bezig was, stormde de hertog naar binnen met een prachtige broche, een hart van diamanten, in de handen en haar dit overgevende, riep hij in verrukking: „daar kind dat heb ik voor je gekochtomdat „Cora" bij de wedrennen den eersten prijs heeft gewonnen Tableau Zondag is te Parijs door Godard een nieuwe ballon opgelaten, dien hij de dina- miteuse des airs noemt. De ballon is geheel van zijde, gevuld met oververhitte lucht en van 5000 kubieke meter inhoud. Hij is om ringd met eeu parachutte van 78 meten omtrek. Men kan met behulp van den toestel voor oververhitte lucht naar verkiezing rijzen of dalen, met alle graden van snelheid, zonder gas of ballast. Bommen of houwitzers die de ballon doorborendoen hem noch ontplof fen, noch vallen. De ballon was in een half uur gevuld; in het bootje begaven zich de heeren Godard vader en zoon, en de heer Pierre Cromme- lin. Een uur later daalde de ballon weer neder op de binnenplaats van een huis in de Rue de la Boétie. De onvermoeide schatgraver Heinrich Schliemann bevindt zich thans weder te Athene. In een mededeeling door hem toe gezonden aan de Berlijnsche Nat. Zeilung leest men, dat hij onverwijld een aanvang zal maken met het doen van opgravingen te Lebadia, in Beotië. „Wat later begaf ik mij naar Mycene. Gedureude drie jaren hoop ik mij aldaar te wijden aan het ont- blooten van den burg der Atreiden, en die arbeid, de laatste mijns levens, zal zeer ze kerlijk eeu gewichtige arbeid zijn. Ik durf voorspellen, dat ik daar een paleis zal ont graven, waaraan de bouw volkomen over eenkomt met die van de paleizen te Troje en te Tiryns. Met de voltooiing van dat werk, zal ik mijn taak als geëindigd be schouwen." Ook in een wereldstad kan men zeer klein stadtisch zijn. De graaf en de gravin van Parijs bezochten verleden week een tapijt- magazijn in de rue Vivienne. Nauwelijks was dit bekend of eenige leegloopers gingen on bescheiden door de ruiten gluren. Men deed toen het rijtuig op de binnenplaats komen om op het plein van het Palais Royal de vorstelijke personen te wachten. Een uur lang wachtten sommigen de terugkomst van den graaf en de gravin af en toen deze te voet het magazijn verlieten, waren er een 50-tal personen bijeen, die welhaast tot eenige honderden aangroeiden, omdat men onder de bezoekers van den tuin van het Palais Royal, waar muziek gemaakt werd, het gerucht had verspreid „dat een dief werd opgebracht." Het nieuwste in damesbroches zijn levende kevers. Judic heeft van hare kunst reis in Amerika, vooral uit Mexico en Colorado allerlei merkwaardigheden en eene halve menagerie meegebracht, maar ook een prachtige gouden tor, het geschenk van een harer bewonderaars, die door middel van een tamelijk gecompliceerd toestel als broche dienst kan doen. Het diertje voedt zich met snikerwater en kan verscheidene dagen zonder voedsel blijven. Judic's dames kennissen zijn zeer jaloersch op dit Mexi- caansch geschenk, men beweert, dat er reeds groote bestellingen over zee gezonden zijn, en de invoer van levende gouden tor ren uit Mexico naar Frankrijk zal waar schijnlijk zeer aanzienlijk worden. SCHEEPHTIJUIAGEN. liet stoomschip Prime» Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Aden den 12den Mei. De Madura, van Amsterdam naar Batavia, 7ertrok van Southampton den 12den Mei. De Sumatra, van Batavia naar Amster dam, arriveerde te Port-Said 12 Mei en vertrok denzelfden dag. Leiden, 15 April 1886. Aan de 2de Kamer der Staten-Generaal. Geeft met gepasten eerbied te kennen De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leidendat zij zich veroorlooft de aan dacht Uwer Vergadering te vestigen op eene leemte, waarin, naar hare bescheiden mee ning, niet is voorsien bij het iugedieude

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2