NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I>eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Donderdag 13 Mei 1886. N°. 112 AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidschc Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 t ent. 200° Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Donderdag 29 April. Stads-Berifhten. SCUUTTEtlTJ. BURGKMEESTKR h WETHOUDERS tik LEIDEN doen te wetenHotter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staatsbln°. 17), een aan- van" «al worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van degenen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dut deie inschrijving zal geschieden in tien afzon derlijke registers, mei dien verstande, dat de per sonen, geltoren in 1852 tot 1860 ingeslotenwelke xicli hier ter stede, sedert de vorige inschrijvinguit andere plaatsen metterwoon hehhen nedergezet, waar onder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort verkregen en zich alhier hehhen gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk cn binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen worden in geschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom belmoren; terwijl de geborenen in hel jaar 1861 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te welen: het eerste van den jure 1886 cn het tiende, of dat der geborenen in 1851, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezondeid, al vermeende luj tot de trijgr.telden of uitgestotenen te hehooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van bet Koninklijk be>luit van den 21 Maart 1828 [Staatsblad n .0), zullen worden geopend op Zaterdag den 15 Mei aanslaande, en op Dm-dag den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat deihalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den 1'° Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd heb ben.le vreemdelingen, alsmede de militairen, welke hun finaal ontslag hehhen hekomen en niet weder xijn in dienst getiedeu), hij ontdekking, alsnog ach ter de teckening tot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen zullen worden ingeschreven, met bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Sehultcrsraad zullen worden verwezen tot eene geld boete, en daareulioven dadelijk, zonder lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien liet zal blijken dal er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aanzien beston den; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aan-praak geelt om in de tweede klasse ge bracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 Decemlicr 1832 Staatsblad 67), op hen moch ten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te koinen afha len ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van lieden al, van des voormidd.igs 9 tot 'snamiddags 4 uren; terwijl zij, welke elders geboren xijn, zich dat bewijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder veraiilwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner ge boorte-akte, door eene verkeerde opgave van bet ge boortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt her innerd, dat zij bij de inschrijving levens zullen moe ten opgeven hunne woonplaats benevens het straat- nomvier hunner trailing, hun beroep en dat hun ner ouder*zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschre venen gehuwd ol ongehuwd zijn, en in liet eerste geval of aij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand om xich van een extract uit het huwelijksregister te voor zien, om daarop door den heer der gebuurte, in wiens gebuurte zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeeren, ten einde daarvan bij de inschrij ving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van beden af worden geva ceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burger lijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Datten einde deze inschrijving geregeld aflnope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepenom zich te vervoegen in een der ver trekken van liet Raadhuis, en wel: Op Zaterdag den 15 Mei 1886, de hew oners van Wijk I, II en III; Op Maandag den 17 Mei 1886, de bewoners van Wijk IV en V Op Dinsdag den 18 Mei 1886, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Woensdag den 19 Mei 1886, de bewoners v«in Wijk VII cn VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduiiler plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hehhe de gevolgenwplke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel za) moeten zijn afgeloopen, nader woirlen bekend gemaakt. Kn verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. M*. besluit van den 7 September 1828 [Staatsbl. n°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als wedu wenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algeineene rol der Schutterij te worlen gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kin deren, de lievocgdheid hehlicn verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnn in de eerste klasse der voor dit jaar op te inaken ulgemeenc Schutters- rjl geplaatst moeten woiden, oin van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voormiddags tusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mc-i aanstaande; zullende, wanneer deze kennisge ving door den hcianghehliende inoclit zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, dour Btiigemccsler en Wethouders proces verbaal tegen hem iiiucleri worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen 'oc te pussen de strafbepaling van ait. 1 der wet van den 6 Maart 1818 Staatsbln°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenis- sliaf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, of wel heide strallen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DK KANI'KR, Burgemeester, Leiden 1 Mei 1886. E. KIST, Secretaris. PROCES.VERBAAL van de opening der stembrie jesdie ter benoe ming van twee leden der Provinciale Stat n van Zuid Holland den 1 Ie" M, i 1886 zijn ingeleverd. Op heden den twaalfden Mei 1886 in de Gemeente Leiden, hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict) is door het hui eau van stemopneming in de ter in levering van stembriefjes bestemde zaal plaats ge nomen, des inoigens te negen uren. Het bureau is zamengesteld uit den heer Peter Ludwig Carl Drie.venou Isle lid van den Gemeen teraad in jaren, voorzitter, en de hoeren Mr. Joel Benjamin Vos en Floreutius Abraham Vei ster van W ul ver horst, leden van den Gemeenteraadstemop- iiemcrs. De voorzitter plaatst op de tafel een stembus, bij hein den Ilea Mei 1886 overgebracht uit de Ge meente Leiden. De zegels der bus wordt onderzocht en bevonden onge>clioudeii te zijn. De bus wordt achtereenvolgens geopend en bevon den acht honderd een en zestig slciubiiefjes te be vatten. Dit. getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreeiigemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en over luid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard vier stembriefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest: acht honderd zeven cn vijftig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren L. M, De Laat de Kanter 5U4, C. J. Leembruggen 484, Mr J. Bredius 363, A. D. D. Schreden 339, S. De Clercq 3, D. Harlevelt 2 stemmen, Prof. P. Van Geer, Dr. J. C. Kist. T. A. O. De Ridder, Mr. H. Graaf Van Limburg StirumPiof. Van llerson, Dr. J. M. De Go.je, Mr. C. Cock, H. J. Bool en G, Van Hest, ieder e»n sIpiii. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stem men verkregen: de heeren L. M. De Laat de Kanter en C. J Leembruggen. Zijn derhalve vei kozen tot leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland: de heeren L. M. DK LAAT DK KANTER, Burgemeester, en CORNKI.IS JOHANNES LEEMBRUGGEN, Fabrikant, te Le den. Eii zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiexers, geene bezwaren in gebracht. Fn is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaul bevonden. Gedaan te Leiden den 12fB Mei 1886. P. L. C. DRIESSEN, Voorzitter. J. R VOS, VERSTKR VAN Stemopnemers. WULVERHORST, STADSNIEUW!. Heden had de opening plaats van stem briefjes voor de verkiezing van twee leden van de provinciale staten in het kiesdistrict Leiden. Ingeleverd waren 861 stembriefjes, daarvan zijn van onwaarde verklaard 4, geldige stemmen 857, volstrekte meerder heid 429. Gekozen zijn de hh. L. M. De Laat de Kanter, met 504 stemmen, en C. J. Leembruggenmet 484 stemmen. De heer mr. J. Bredius bekwam 363 en de heer A D. D. Schretlen 339 stemmen. 14 stemmen waren op verschillende personen uitgebracht. Heden middag (2.35) maakten wij per bulletin het volgende telegram bekendEen besluit tot ontbinding van de tweede kamer der statengeneraal moet zijn geteekend. Men noemt Dinsdag den 8sten Juni als den ver kiezingsdag. Ineen later telegram, ontvangen 5.23, wordt het bericht omtrent de kamerontbinding be vestigd. De sluiting der tweede kamer is bepaald op 18 Mei door den minister van binneulandsche zaken. MUZIEK, LETTEREN! E\ KUNST. Geboortedag van Alph. Daudet. (1840.) In den zielstoestand van den bekenden tooneeldirecteur en tooneelspeler D. Van Ollefen, die te Zutphen verpleegd wordt, is, naar men verneemt verbetering te be speuren. Naar bericht wordt, zal Maandag den 7en Juni het huwelijk voltrokken worden tusschen Adelina Patti en den tenorzanger Nicolini. Het Athenaeum meldt, dat weldra het handschrift van Peter Bod's ^llistoria Ilun- garorum Ecclesiastica"door prof. Rauwen- hoff, te Leiden, zal worden uitgegeven. Peter Bod werd in 1712 in Zevenbergen geboren en vertoefde van 1740 tot 1743 te Leiden. Na zijn terugkeer in zijn land werd hij geestelijke en hij overleed in 1769. Hij had met veel volharding gearbeid aan een werk over de geschiedenis van Honga rije en de hervormde kerkmaar hij kon geen uitgever daarvoor vinden. Men be schouwde het handschrift als verlorenmaar het vierde deel werd iu Zevenbergen ont dekt, en de drie andere werden te Leiden teruggevonden door een Hongaar, den heer Szalay, die nu prof. Rauwenhoff behulpzaam is bij de uitgave. Gisteren is weer eene aflevering ver schenen van het Nederl. woordenboek, van prof M. De Vries. Door wijlen den heer Johan Hoog, gewoond hebbende te Leiden, is aan de Koninklijke Bibliotheek te 's Gravenhage ge legateerd zijn aandeel in twee ingebonden deelen brievenschrifturen en diverse stuk ken van het geslacht De Witt. BINNEULANDSCHE BERICHTEN. De Stct. van heden bevat eene op roeping aan hen die in October a. s. wen- schen deel te nemen aan het examen ter verkrijging van het getuigschrift van be kwaamheid voor de betrekking van leerling consul, ten einde, bij voorkomende gele genheid, voor eene benoeming als zoodanig in aanmerking te kunnen komen. Om tot het examen toegelaten te wordenmoet men den ouderdom van 18 jaren bereikt hebben. De Stct. maakt tevens het reglement op het examen openbaar. De tweede kamer der staten-generaal is tot hervatting der werkzaamheden bijeen geroepen tegen Dinsdag 18 dezer, des na middags ten 1} uur. St.-Ct Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stoomschip 4de kl. Java, onder bevel van den luit. ter zee der 1ste kl. C. Hoffman, in den namiddag van 11 dezer te Port-Said aangekomen. Aan boord was alles wel. Te rekenen van 16 dezer zullen de na- gemelde rijkstelegraafkantoren op Zon- en feestdagen gedurende de daarnevens aange duide uren open zijn: Boskoop, van 912 uren; Katwijk aan Zee, van 89, 122 en van 57 uren; en Noordwijk-Binnen, van 8J11} uren. Naar wij vernemen zijn benoemd in de orde van de Eikenkroon: tot groot-offi cier, de generaal H. Arion, inspecteur van het wapen der artillerie in Rumenië en tot officier de kapitein Lambru, mede van het Rumeensche leger. HH. MM. de koning en koningin zullen aanstaanden Zaterdag, 15 dezer, met hun dochtertje van het Loo de rei9 aanne men naar de badplaats Wildungen. Z. M. zal incognito reizen onder den naam van graaf Van Buren. Het koninklijk gezin denkt ruim ééne maand in het buitenland te verblijven. Aan de Zutpkeneche C. wordt uit Den Haag geschreven, dat de heer Sluiter, lid der tweede kamer voor het district 's Gra- venhage, zich niet meer verkiesbaar zal stellen. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand April 1886 vervoerd 22807 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f 3620.83 goederen en diversen f356.915; totaal f 3977.74*. Van af 1 Januari tot en met ultimo April 1886 vervoerd 77029 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f 11181.66s goederen en diversen f 1315.38 totaal 12447.045, per dagkilometer f11525. Verschillende personen zijn door de politie te 's Gravenhage aangehouden, die valschelijk opgevende als lantaarnopsteker, nachtwaker of bij de openbare reiniging in betrekking te zijn, kermis wenschten. Ook was er nog een die voor de Kwerkeloozen" met een busje rondging. In ubrieven uit de hofstad" aan de Arnh. Ct. wordt gewezen op de mislukking van de Haagsche Passage, zoowel uit finan cieel oogpunt, daar degenen, *die zich in de gang vestigen, er maar niet op gang kunnen komen," als wat den bouw aangaat. In de groote kolommen toch aan den ingang bij liet Buitenhof zijn scheuren en spleten gekomen, die zeker niet tot de hechtheid zullen bijdragen. Tegen den eersten deserteur van de Scheveningsche vloot in 1886, is proces verbaal opgemaakt. Hij was 5 jaren in Engeland varende, en nu te Scheveningen teruggekomen. Het badseizoen te Scheveningen wordt op 15 Juni geopend. Op 22 Mei a. s. herdenkt de heer W. C. Mooij, stationchef bij de llollandsche Spoorweg-Maatschappij en chef van het Cen traal station te Amsterdam, den dag waarop hij vóór 25 jaren de loopbaan als Spoorweg ambtenaar betrad. H. M. de koningin van Zweden is gis terenavond te halftwaalf per gewonen trein

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1