van „Studies naar het naakt model" van Frans Netscher binnen 4 weken nagenoeg uitverkocht, en zullen de uitgeversde heeren Mouton en C°.dezer dagen een tweeden druk ter perse leggen. Volgens den Voltairezijn er in Frank rijk 22,357 kuustschilders, die jaarlijks 15 vierk. kilometers doek volschilderen. Bösendorfer, de bekende klavierfabri kant te Weenen, heeft een toestel bedacht, waarmede ieder zelf zijn piano in korten tijd en volkomen goed kan stemmen. Prof. Alberdingk Thijm heeft zijn arti kelen over beeldhouwkunst in het weekblad „Lelie en Rozeknoppen'afzonderlijk uitge geven, vermeerderd en hier en daar ver beterd. Hij deed daarmede een goed werk in zonderheid de mededeelingen en biographische bijzonderheden omtrent Nederlandsche kunste naars zullen velen interesseeren. Zij beslaan 30 van de 38 bladzijden van het bij de firma Nijgh en Van Ditraar te Rotterdam in bro chure-formaat verschenen werkje. Door den heer W. E. Van Pappelen- dam, te Amsterdam, is aan het Rijksmuseum aldaar ten geschenke gegeven het portret van een krijgsbevelhebber uit de tweede helft der 17e eeuw, geschilderd door Jan Vollevens. Aan den schenker is daarvoor de dankbe tuiging der Regeering aangeboden. (Sl.-Ct.) Bij Havard verscheen een werk van Albert Wolff, „La Capitale de 1'Art"arti kelen over schilders en beeldhouwers. BINNENLANHSCHE BERICHTEN. Door den heer jhr. mr. J. C. N. Van Eys van Lienden, attaché bij het gezant schap te Parijs, is aan den minister van buitenlandsche zaken een verslag ingediend over den invloed van het rioolstelsel te Parijs op het water van de Seine, dat in de Staats-Clvan 7 Mei is opgenomen. In een bijvoegsel tot de Staatscourant van 7 Mei wordt medegedeeld een tabel bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over Januari 1886. In het tarief van gerechtskosten in strafzaken, waarvan de gewone rechter kennis neemt, vastgesteld bij de wet van 18 April 1874 (Stbl. N°. 66,) zooals die is gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1876 {Stöl. N°. 141,) zijn eenige veranderingen noodig om in overeenstemming te worden gebracht met het in te voeren wetboek van Strafrecht en met het wetboek van Strafvordering zooals het gewijzigd is. Een daartoe strekkend wets ontwerp is aan de tweede kamer ingediend. Volgens opgave in de St.-Cl. bedroeg de bevolking des rijks op 1 Jan. 1886: 2,147,133 M 2,188,879 V.,totaal4,336,012, en bedroeg zij op 1 Jan. 1885: 2,117,513 M., 2,160,759 V., totaal 4,278,272, en is alzoo toegenomen in den loop van 1885 met: 29,620 AI., 28,120 V., totaal 57,740. Bij beschikking van den commissaris des konings in Noordholland is bepaalddat de eind-examens der hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus, zoowel als de verga deringen der commissie voor het afnemen dier eind-examens voor 1886 in die provin cie, zullen worden gehouden te Amsterdam terwijl voorts zijn benoemd: tot lid en voorzitter van bedoelde commissie, de heer drc D. Van Lankeren Matthes, directeur der h. b. s. met 5 j. cursus te Amsterdam; tot leden de heeren dr. A. Van Hennekeler, lceraar aan de h. b. s. met 5 j. cursus te Amsterdam; A. Van der Voort en E. A. W. Pauwleeraren aan de h. b. s. met 5 j. cursus te Haarlem; dr. H. W. Waalewijn, leeraar aan en dr. J. D. Boeke, directeur van de rijks h. b. s. te Alkmaar; A. Pelt, directeur van en mr. J. H. L. Van Oven, leeraar aan de h. b. s. te Zaandam; dr. J. Mijers en F. G. G. Valette, leeraars aan de h. b. 8. te Hoorn; C. Knapper, leeraar aan de handelsschool te Amsterdam; J. Snijder, leeraar aan de le h. b. s. met 3 j. cursus te Amsterdam; dr. A. E. J. Holwerda en J. De Jong, leeraars aan de h. b. s. te Leiden. Met het stoomschip Noordholland zal 8 Mei aanstaande, des namiddags te 1^ uur, eene brievenmaal worden verzonden van Rotterdam naar Padang en Batavia. Door de anti-revolutionairen zijn in het district Leiderdorp voor de piov. staten candidaat gesteld jhr. mr. H. A. C. De la Bassecour Gaan, aftr. lid, en S. baron Van Heemstra. De Stand, deelt mede, dat de anti revolutionairen in het kiesdistrict Zoeter- meer de candidatuur van mr. J. G. S. Be vers tegenover mr. Patijn hebben overgenomen. Van een ambtenaar bij 's rijks belas tingen ontving het D. v. Z.-ll. en 's Gr. het volgend schrijven: Met zekere belang stelling heb ik het voorloopig verslag te ge- moet gezien van de afdeelingen der tweede kamer nopens de voorgestelde kleine wijzi ging van de patentwet. Of mij die wijziging dan zoo belangrijk voorkwam? Toch niet; maar ik wilde eens zienof geen der kamer leden op het denkbeeld zou komendat die wijziging een abnormaliteit bestendigt, ja nog uitbreidt, die van den beginne af in de wet van 1819 bestaan heeft. Een abnorma liteit althans is m. i. gelegen in de bepaling van 1 van tabel I dier wet (ook toepas selijk op de beroepen en bedrijven der XII tabel), dat „vrouwen en kinderen, welke hunne mannen of ouders in de uitoefening van derzelver beroep behulpzaam zijn, niet onder het getal hunner werklieden zullen ge teld worden/' Een gevolg van deze bepaling is, dat timmerlieden, metselaars, kleermakers, schoenmakers e tutti quanti, die hun zaak jes drijven met behulp van eigen zoons, zooals in de praktijk zeer dikwijls voorkomt, volstaan kunnen met een patentrecht als alleen werkende", terwijl daarentegen an dere bazen, die knechts moeten huren steeds een hooger patentrecht te betalen hebben, behalve nog de personeele belasting voor hun knechts, zoo deze inwonende zijn. Wordt nu het nieuwe ontwerp wet, dan zullen eerst- bedoelden, die toch in alle opzichten van beter conditie zijn, in het geheel geen pa tentrecht meer te betalen hebbenzoouat de onevenredigheid dan nog sterker wordt. Mij dunkt, de wetgever moest daarentegen van de gegeven gelegenheid gebruik maken om aan deze onevenredigheid een eind te maken, door de bewuste bepaling te doen vervallen. Voor een zoon-knecht, die tevens mede kostwinner is, kan de baas beter iets betalen dan voor een huurknecht, en met een billijke verdeeling van lasien is de te genwoordige toestand, in dit opzicht, in strijd. Door de te 's-IIage aanwezigen leden van het Centraal Krakatau-comité, dat in Ned.-Indië werkzaam is geweest, werd gis teren namens dat comité een geschenk in zilver, vervaardigd bij de heeren J. M. Van Kempen en Zonen, aan den heer W. R De Greve aangeboden, als blijk van erkentelijk heid voor de groote diensten, doorhem na de ramp als gedelegeerde van het comité in de Lampongsche districten geheel belangeloos bewezen. Een gelijk geschenk, door genoemde firma vervaardigd, is naar Batavia gezonden, ten einde door het comité te worden uitgereikt aan zijn gewezen secretaris, het lid der Ba- taviasche Wees- en Boedelkamer mr. D. Beets, van wiens diensten geheel hetzelfde kan worden gezegd. Dat de reuzentaak, door het geheele Ned. Indische comité zoo ijverig en belangeloos aanvaard en ten einde gebracht, ook bij de regeering waardeering vond, zal nog altijd moeten blijken. Tot nog toe ontving het zelfs geen dankbetuiging, terwijl de diensten, door het Nederlandsche comité bewezen, die hoe belangrijk ook, in beteekenis toch verre achterstaan bij die van de personen, die op de plaatse des onheils zelf werkzaam zijn ge weest, niet onopgemerkt zijn gebleven. (Vad.) De eerste toelatings-examens voor de rijkslandbouwschool zullen dit jaar omstreeks half Juli gehouden worden. Aangiften worden véér 1 Juli ingewacht bij den heer L. Broe- kema, te Wageningen. Naar de heer AI. J. Abracht, conces sionaris van de Bank en de Munt in Trans vaal, ons mededeelt, zijn de contracten be treffende die instellingen, door hem uit Europa medegebracht, door de Transvaalsche regeering goedgekeurd en bekrachtigd. (De Amst.) In baar verslag der vergadering van de R.-K. kiesvereeniging De Grondwet te Rotterdam deelt De Maasbode mede, dat volgens een der leden een aantal vakbazen, als bakkers, spekslagers, drankverkoopers enz. enz., voornemens zijn, een vereeniging te stichten, die hoofdzakelijk ten doel zal hebben den gemeenteraad van Rotterdam om te zetten. Zij hebben verschillende grieven tegen den tegeuwoordigen raad, grieven van dien aard dat zij, vakmannen, niet zullen rusten voordat een nieuwe gemeenteraad aan het bewind is, die meer in het belang der gemeent^naren zal werkzaam zijn. Reeds het volgend jaar bij de periodieke aftreding zou deze nieuwe kiesvereeniging willen optreden. Zekere W. te Rotterdam die onlangs de betalingen staakte, werd dezer dagen het slachtoffer van zekere „slimheid." Er hadden zich te Rotterdam op het Wolfshoek, een paar vreemdelingen gevestigd, die zaken in het groot zouden doen op Zuid-Amerika. Deze „heeren" weuschten een vertegenwoor diger, en W. bood zich daarvoor aan. «3 SE» WLJ zm.. ÏW TT". Hij moest echter 20,000 fr. storten, als waarborg. liet geld liep geen gevaar; het zou bij eene bekende Bank gedeponeerd wor den. W. schreef zelf den brief, deed zelf het bankpapier met den brief in een cou vert, schreef zelf het adres, deed zelf het lak er op alles op het kantoor zijner toe komstige patroons. Het adres was nat, een der toekomstige' patroons stelde voor dit te drogen in een boek met vloeipapier, dat op de tafel lag. Alzoo geschieddeen W. bracht zelf den brief op de post. Den volgenden morgen kreeg hij een schrijven van de Bank waaraan de brief was gezonden, met bericht dat het couvert ontvangen was, maar niets dan papiersnippers bevatte. W. stormde naar het kantoor de vogels waren gevlogen (N. R. Ct.) In verband met het bericht omtrent eene vermeende oplichting ten nadeele van de kolfiehuislioudster wed. K. Van Wijn- gaarde in het voormalige Delftshavendeelt men mede, dat de kooper van het geweer toch nog het hem geleende geld aan de wed, v. W. heeft doen terugbetalen. Ook Dirk De Ruiter, te Ridderkerk, die de vorige week door een dollen hond werd gebetenweigert nu zich te Parijs door Pasteur te laten inenten. De prinses Wilhelm van Baden is per Rijnspoor van Amsterdam met haar kin deren naar Karlsruhe teruggekeerd. Naar de Ned. Fin. uit vertrouwbare bron verneemt, zullen B. en W. van Am sterdam in de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad, op Woensdag 12 dezer, een voorstel indienen om de 4 pCts. oblig. in een 3} pCts. fonds te converteeren. Naar men wil zou als koers van uitgifte van het 3J pCts. fonds 98.J pCt. worden voorgesteld. Een vermakelijk voorval had eergiste ren bij de Sint Anthonie'sbrug te Amster dam plaats. Honderden menschen, vooral vrouwen, stonden in het water te kijken: er lag namelijk een kat in het water, en het arme dier spartelde en spartelde, dat geen vrouwenhart onaangedaan bleef. Wat zou men doen? De brug is bijzonder hoog en het scheen dat de poes een beslisten dood tegemoet ging. Maar neen. Er daagt redding in den persoon van een melkboer, die lang zaam met zijn schuitje vol vaten melk komt aanroeien. De vrouwen roepenen smeeken hein om de drenkeling toch te redden. Hij weigert eerst. Eindelijk laat bij zich vermurw enhij grijpt de kat bij den nek, werpt haar in de hoogte, zoodat zijna een luchLeis, welke haar het weinigje adem ontnamdat ze nog over had, op den küit van den wal terecht komt. Daar ligt ze naar adem te snakken, bijna zieltogend. De vrouwen beklagen het lot van het „arme katje", de mannen zijn van meening dat het beter is haar maar in eens uit haar lijden te halen en voor goed te verdrinken. Het gevolg is, dat een uit de menigte het dier weer aangrijpt, het op nieuw een luchtreis doet maken, met het doel het in het water te werpen. Maar het ongeluk wil, dat de drenkeling terecht komt in een der vaten melk van den melkboer in quaestie, die door het witte vocht overgoten wordt en zeer verstoord het dier te voorschijn haalt, dat waarschijnlijk reeds naar betere gewesten was afgereisd. Luid gelach van de omstanders, die de melk wellicht te drinken krijgenen even luid getier van den melk boer, die zwoer, maar een weinig te laat, dat men hem niet meer zoo zou beet nemen. (Uil) Door de politie te Amersfoort is aan gehouden een Duitscher, die verdacht wordt zich te Apeldoorn te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van geld, door raiddel van braak, ten nadeele van een aldaar wo- neuden vriend. Hij had zijne kolfers reeds gepakt, om het daarmede op een loopen te zetten. Over 1886 zal te Zutfen voor de in komstenbelasting 1 pCt. van het belastbaar inkomen worden geheven. Alen meldt aan de N. R. Ct. uit Beek bergen De drie eerste dagen dezer week kenmerkten zich alhier door groote heide en boschbrandeu. Alaandag vernielden de vlammen pl. m. 150 hectaren, Dinsdag on geveer 80 heet. heide en bosch, welke schade aanzienlijk is, Woensdag ongeveer 30 hec taren heide. Al deze branden worden aan kwaadwilligheid toegeschreven. Reeds is tegen één persoon deswege proces-verbaal opgemaakt. De 2e luit.-kwartierm. C. J. A. B. B., van het 5e bat. inf., te Deventer, staat voor den krijgsraad terecht wegens onge oorloofde verwijdering uit zijn garnizoen. Nader verneemt mendat van het peloton huzaren, dat te Enschede gedetacheerd was, tot nader order daar blijven één wacht meester, één korporaal en zes manschappen. Bij de op Paasch-Maandag te Breda ge- honden wedrennen werd op het terrein twee maal door den inspecteur van politie proces verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van sterken drank zonder vergunning. Een bekend veefokker te Roosteren verloor telken jare eenige runderen aan milt. vuur. Véér vier jaren liet hij zijn vee in enten naar het stelsel van Pasteur en deze kunstbewerking jaarlijks herhalen. Sedert is op zijn hoeve geen enkel geval van de gevreesde ziekte meer voorgekomen. (Courr. d. L.) GRAVEMIAGE. Door Z. M. is aan den heer W. Suer- mondt Wzn., te Batavia, vergunning ver leend tot aanneming der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche repu bliek geschonken. Door Z. M. is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Breu- kelen-Nijenrode, J. Th. A. Braams, burge meester van Breukelen-Nijenrode, Breukelen- St. Pieters en Tienhoven, en is goedgekeurd, dat de burgemeester van Breukelen St Pieters, Breukelen Nijcnrode en Tienhoven, J. T. A. Braams, is benoemd tot secretaris der eerst genoemde gemeente. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIË. Prins Boudewijnde oudste zoon van den graaf van Vlaanderen, bij kon. besluit benoemd tot sous-lieutenant bij het regiment der grenadiers, heeft als zoodanig op de plaats der kazerne den eed afgelegd ten overstaan van het regiment en deputatiën van officie ren van andere regimenten, die te Brussel in garnizoen liggen. De koning, de koningin de graaf en de gravin van Vlaanderen en hunne kinderen woonden de indrukwekkende plechtigheid bij. Nadat de eed was afge legd, richtte de koning zich tot de officie ren om hen dank te zeggen voor de vader landslievende gevoelensdoor welke zij toonen bezield te zijn. De arbeidstaking onder de werklieden der steengroeven vanFeluy, welke men voor goed afgeloopen waande, is verleden Dinsdag ochtend weder begonnen. De werklieden van Arquennes kwamen in talrijke benden die van Feluy beletten, zich aan den arbeid *e zetten. De gendarmerie van Nyvil schoot in allerijl toe en tegen 8 uur werd die van Charleroi ontboden. De werkstakers waren echter rustig en gingen, toen zulks bevolen werd, gewillig uiteen. Des avonds zijn dan ook de gendarmes van Charleroi naar hunne kazerne teruggekeerd. ENG£LA1VD. De heer Gladstone zeide in het lager huis, dat door de groote mogendheden aan Griekenland eene nota is overhandigd, waarin de gedane verzekeringen over de ontwape ning onvoldoende worden verklaard. „Wij beschouwen slechts die verzekeringen vol doende", zeide hij verder, „waardoor Tur kije in de mogelijkheid wordt gesteld om de kostbare toebereidselen te staken. Indien Griekenlands antwoord opnieuw onbevredi gend is, zullen de mogendheden onmid dellijk stappen doen, om de bereiking van het doel, dat zij zich gesteld hebben, te verzekeren". De koningin heeft het kasteel van Abergeldic in Schotland voor den geheelen zomer ter beschikking van de gewezen kei zerin Eugénie gesteld. Volgens the World zullen véér het einde van dit jaar lord Lyons en sir Edw. Thornton zich uit het diplomatieke leven terugtrekken. Sir Edw. Alalet zal dan waarschijnlijk van Berlijn naar Parijs wor den overgeplaatst en sir Wm. White zal als Engelsch gezant te Constantinopel optreden. In Opper-Birma wordt de toestand ernstiger. De Dacoits gaan voort met hunne aanslagen op de hoofdstad Mandalay en stichten overal brand. Een gisteren ontvangen bericht maakt melding van eene nieuwe ramp, door hen aangericht. 4000 wonin gen waaronder Chineesche en Siameensche bazars, werden eene prooi der vlammen. Het Engelsche leger was niet bij machte het vuur te blusschen. Zoo er niet spoedig versterkingen komenis de toestand on houdbaar. FRANKRIJK. De verkiezing voor de kamer, waarbij Roche, de held van Decazeville, in de min derheid bleef, heeft de werkstakers in de laatste plaats doen begrijpen, dat de geest drift voor hunne zaak niet zoo groot was, als zij zich hadden voorgesteld. Zij hebben dientengevolge onderhandelingen aangeknoopt met de maatschappij, en de heer Léon Say, die voorzitter is van den raad van beheer, zou gisteren met zijne medeleden beraad slagen over de voorwaarden, door de mijn-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2