MLd jêbz m mm wsa moz mm mc mzz mm mj rw rar'^ enkele bezwarendie eene algemeene toepas sing wellicht niet raadzaam maken. (Vad.) Dezer dagen werd gemeld, dat de scheepsmodellen uit de modelzaal in het mi nisterie van marine naar het rijksmuseum zullen worden overgebracht. Dit bericht had vermoedelijk zijn ontstaan te danken aan het ter verzending gereed maken van verschil lende dier modellen. Men verneemt thans, dat tot die overbrengen naar het rijksmu seum geen plan bestaat; de modellen wor den naar Liverpool gezondenwaar ze op de maritieme tentoonstelling, die aldaar wordt gehouden, tijdelijk plaats zullen krijgen. [Utr. Dagbl). Een fabrikant van en twee handelaren in minerale wateren, wonende te Rotterdam, waren gisteren voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage verschenentengevolge van het door den officier van justitie te Rotterdam inge steld appèl tegen vonnissen der rechtbank aldaar, waarbij zij wegens gebrek aan be wijs waren vrijgesproken van de aanklacht, als zouden zij nagen aakt apollinariswater heb ben verkocht in kruiken met merken en voor zien van capsules, alsof het echt water was en waarvan het merk was gedeponeerd. De beklaagden, die niet wisten dat er eenig merk gedeponeerd was, waren van meening, dat zij bevoegd waren het betwiste handelsmerk te gebruiken. Adv.-gen. mr. Bijleveld, die op verschil lende gronden trachtte aan te toonen dat de schuld in deze voldoende bewezen was, re- quireerde de vernietiging van het vonnis schuldigverklaring van de bekl. aan het ver- kooprn van waren, waarvan de verpakking valschelijk was voorzien van een merk, waarop een ander recht had, en hunne ver oordeeling ieder in eene boete van f 25. In het koffiehuis van de wed. v. Wijn gaarden in het voormalige Delftshaven, kwam gisteren een marinier, en iets later een bur ger, aan wien do marinier weldra te kennen gaf zijn geweer te willen verkoopen. De laatstaangekomene scheen wel genegen te zijn dit te koopendoch zeide geen geld genoeg bij zich te hebben. Hij kon dus den koop nie! ingaan, tenzij de kasteleines mocht ge negen zijn hem het bedrag, zijnde f20, te willen leenen. Zij kon dan het geweer als pand in bewaring houden tot hij terugkwam De kasteleines verklaarde zich daartoe bereid en gaf het geld, doch de zoogenaamde koo- per kwam niet terug, en het bleek alras dat men hier weder met eene nieuwe soort van oplichterij te doen had. De kinderbewaarplaats te Dordrecht is in de afgeloopen maand bezocht door 1107 kinderen. Bij arrest van het gerechtshof te Am sterdam van gisteren is J. C., wegens dief stal van p. m. f 18000 ten nadeele der Am- sterdamsche bank, tot twee jaar celstraf veroordeeld. Een hoogst zeldzaam geval deed zich Vrijdag te Eibergen voor: man en vrouw gingen ieder afzonderlijk naar een begrafenis, de man naar die van zijn vader, de vrouw naar die van haar moeder. In den gemeenteraad van Oldebroek hebben de stemmen gestaakt 5 tegen 5 over een voorstel om de verordening tegen het gebruik van rijwielen in te trekken. Te Grave is op 93-jarigen leeftijd overleden de gepensioneerde kapitein H. G. Van Steenhardt, die den 13en Juni 1812 als volontair was in dienst getreden en als luitenant den slag bij Waterloo bijwoonde. De heer Van Steenhardt werd in 1813 ge pensioneerd, na 31 jaren werkelijken dienst en 8 campagnes. Van dit pensioen mocht hij 43 jaren genieten. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan den heer A. M. Van Ham, te Smyrna, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 4de klasse der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der re publiek van Venezuela geschonken. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. KNU£LAWD. Gisteren werd te Londen de coloniale tentoonstelling op pechtige wijze door de koningin, vergezeld van de leden van het koninklijk huis, geopend. In antwoord op de openingsrede, die door den eere-voorzitter, den prins van Wales, werd uitgesproken, uitte de koningin de hoop, dat de tentoonstelling zou mogen bij dragen om den band tusschen de verschil lende deelen van het rijk nauwer aan te halen. De toevloed van belangstellenden was zeer groot. De Duitsche kroonprinses is op 't oo- genblik de gast van de koninklijke familie op Buckingham-palace. Zij kwam naar En geland ter gelegenheid van de doopplech tigheid, die 11. Zondag voltrokken werd aan het jongste dochtertje van den hertog eu de hertogin van Connaught. Peters en meters van de kleine prinses waren de koningin, Prinses Christiaan, de erfgroothertogin van Oldenburg, de Duitsche kroonprins, die door graaf Hatzfeldt werd vertegenwoordigd, de hertog van Saksen Coburg Gotha, vertegen woordigd door prins Christiaan en prins Al ii recht "van Pruisen, vertegenwoordigd door den erfgroolhertog van Oldenburg. De jonge prinses kreeg de namen Victoria, Patricia, Helena, Elisabeth. De heer Gladstone deelde in de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis mede, dat de termijn voor het antwoord van Griekenland eerpsterennainiddag te 5 uren afliep, maar dat sedert geen definitief be richt uit Athene waa ontvangen. De geza menlijke mogendheden achten het vroeger antwoord van Griekenland niet voldoende of bevredigend. De Pall Mall Gazelle vindt in het manifest van den heer Gladstone het bewijs, dat de bill betrekkelijk den aankoop van grond in letland zal worden ingetrokken. De conservatieve pers is van oordeel, dat het manifest bewijst, dat Gladstone zich bewust is van de noodzakelijkheid om ïeta le doen om den stroom der oppositie te keeren. F RANHRIJK. De minister van handel heeft een plan van den ingenieur Eiöel goedgekeurd om op de aanstaande tentoonstelling te Parijs een reuiachtig hoogen ijzeren toren te doen bou wen. De toren zal 1010 voet hoog zijnen op vier ijzeren zuilen ruiten, diehooger dan de toren der Notre Dame zullen zijn. Drie en dertig voet boven de Notre Dame zal een galerij met restauratiezaal enz. gebouwd wor den. De kosten zullen 5,000,000 francs be- dra»en. Hiervan draagt Eiffel 4,000,000 frest en de slaat de rest. Een lift zal de uezoekers naar den top van den toren brengen. Bij helder weder zal een electrisch licht, boven op den toren geplaatst, te Dijon waar genomen kunnen worden. M F A Ai J K. Mevrouw Bazaine is met haar dochter naar Mexico vertrokken om, naar men zegt, een erfenis te aanvaarden. De oud-inaar- schalk en zijn zoon zijn te Madrid achter gebleven. Deze laatste is korporaal in het Spaansche leger. IT A LIE. De op de Italiaansche wetenschappe lijke expeditie gepleegden moord heeft te Napels reeds aanleiding tot ernstige onge regeldheden gegeven. Duizenden menschen meest studenten en werklieden, hielden op de Piazza Dante een samenkomst, teneinde wraak te eischen voor den moord. Eenige sprekers hielden heftige redevoeringen tegen den minister van builenlandsclie zaken, tot de karibiniers verschenen. De soldaten wer den met steeneu ontvangen, dcch slaagden er spoedig in, de menigte uiteen te drij ven en de belhamels in hechtenis te nemen. De uit het geheurde ontstane moeielijk- heid vermeerdert nog door het feit, dat de moord is gepleegd in Harrar een landwaar Engeland tot zekere hoogte een protectoraat uitoefent, en in tegenwoordigheid van sol daten, die in Engelsehen dienst waren. Daarbij is de haven Zeïlah ill de handen der Engelschenzoodat zonder Engelands mede werking niets kan worden ondernomen. Te gelijkertijd wordt Massowah bedreigd door den vijandelijken koning van Abvssinië, die vermoedelijk ook in Harrar de hand in het spel had. Stanley hecht aan het feit geen onvoor waardelijk geloof, zoolang het getuigenis van een vertrouwbaar ooggetuige ontbreekt. De Italiaansche regeering heeft een oorlogschip naar Zeïlah gezonden, teneinde in overleg met de Engelsche autoriteiten juiste berich ten over de expeditie in te winnen. Iutus- schen is den bevelhebber te Massowah, ge neraal Gené, bevolen om met de meeste ge strengheid op te treden, zoodra zich onder de muzelmannen gisting begint te openbaren. Volgens berichten, uit goede bron geput, heeft de koning van Choa de uitdrij ving van al de Katholieke missionnanssen bevolen. Dit bevel is een gevolg van de bedreiging van den keizer van Abyssinie. Het gerucht als zou de apostolische vicaris van Harar gevangen genomen zijn, wordt niet bevestigd. dditichlaid. Het huis van afgevaardigden heeft gisteren een aanvang gemaakt met de eerste lezing der kerkelijke wetten. De heer Gneist sprak tegep. de voordracht. De lieer YYiudthorst verklaarde namens het centrum, dat dit het ontwerp eenvoudig zou aannemen zooals het uit 't heerenhuis gekomen was. De heer Cuny zeide, dat de nationaal- liberalen tegen het ontwerp zouden stemmen. Prins Von Bismarck nam toen het woord. Hij zeide dat de laatste nota van kardinaal Jacobini wel is waar niet de verwachte ver klaring bevat, maar in zekere mate eene //betaling op rekening" is van de vroegere toezegging betredende de Anzeigepflicht". De Curie wilde vermoedelijk door deze tegemoetkoming naar eene zoo groot moge lijke eenstemmigheid van het buis streven; in elk geval heeft zij daarmede het ver trouwen geuit, hetwelk hij (Von Bisinarck) tegenover dezen Paus in den volsten omvang beantwoordt. Hij kan niet toegeven, dat dit ontwerp eenige positie der regeering zou schokken, noch dat de rechten van den staat eenigermate verkort worden. In de betrekkingen tusschen staat en kerk kan niet vooruit alles bij de el worden uitgemeten. De wetten geven slechts wat men het vat zou kunnen noemen; de vulling moet met wederzijdsch vertrouwen geschieden. Heeft de Curie eenmaal de yAnzeigepflicht" ver vuld, dan zal zij dit steeds kunnen doen, zonder van haar aanzien iets op te offeren. Als minister moet hij zich steeds afvra gen: wat strekt tot nut van het vrome vaderland? Aan de denkbeelden des konings uitvoering gevende, stelt hij pogingen in het werk om binnen de ons gelatene ruimte een vredeslempel op te richten; daartoe wil hij de hand bieden, en daarom vraagt hij ook de aanneming van het wetsontwerp met zoo groot mogelijke eenstemmigheid en zon der grooten Woordenstrijd. Prins Von Bisinarck wees er in den ver deren loop van het debat nogmaals nadruk kelijk op, dat hij het volste vertrouwen in dezen Paus stelde. ^Het komt er vooral op aan, zeide hij, om meer er aan te den ken dat wij allen landgenooten zijn, dan dat wij tot verschillende geloofsbelijdenissen behooren liet huis verdaagde de verdere beraad slaging over het kerkelijk-politiek voorstel tot heden. Vooraf had de heer Zedlitz nog namens de vrij-conservatieven verklaard, dat zij deels de opvatting van den rijkskanselier deelden, deels zekere bezorgdheid bleven koesteren, zoolang niet aan de eene zijde de grens voor de herziening der Mei wetten, aan de andere zijde de omvang van de concessien der Curie waren te voorzien. De heer Richter zeide, dat de vrijzinnigen tot de voordracht toetraden, doch het be treurden dat zij met het eerst bij het huis van afgevaardigden was ingekomen, om al daar met de beroepen vertegenwoordigers van het Katholieke volk onderzocht te worden. Prins Von Bismarck antwoordde dat de heer Richter met deze opmerking slechts trachtte zijn plicht van onderdaan te ver vullen jegens zijn suzerein, het centrum, met welks hulp hij gekozen was. Te München hebben de ministers met de leiders der partijen in den Beierschen Landdag een bijeenkomst gehouden, ten einde over den financieelen toestand van koning Lodewijk te beraadslagen. Nu alle schikkingen, door de bloedver wanten des konings beproefd, mislukt zijn, dreigen de schuldeischers met processen. De regeering wil dit voorkomen en tracht nu de toestemming van den Landdag te verkrij gen tot het sluiten eener staatsleening van 30,000,000 mark, ten einde hiermede den koning uit de verlegenheid te redden. De civiele lijst des konings bedraagt 4,200,000 mark. Dit bedrag zou door de leening, waar van rente en aflossing moet betaald worden tot de helft verminderen. Ofschoon koning Lodewijk nog steeds in zijn gewone afzondering leeft, bestaat er, volgens vertrouwbare mededeelingen uit Mün chen, niet de minste grond voor de geruch ten, welke over 's konings gezondheidstoe stand en zijn plannen om de kroon neder te leggen nog steeds worden verspreid. RUSLAND. Grootvorst Nicolaas heeft zich Zondag naar het gebied der Donsche kozakken be geven. De Ruraeensche minister van oorlog heeft vóór zijne terugreis naar Bucharest van den keizer van Ru>land de orde van St. Anna le kl. ontvangen; ook de hem vergezellende officieren hebben decoratiën gekregen. AFRIKA. Uit Pretoria wordt gemeld, dat het Zuid-\frikaansche gouvernement bekrachtigd beeft de overeenkomst, door zijn gedelegeerde, den Belgischen consul, gesloten met een syn dicaat van nederlaudsche bankiers, tot op richting van een nationale bank en munt, met een maatschappelijk kapitaal van 500,000 pd. st. AMERIKA. Te New-York werden Zaterdag een aan tal personen gearresteerd wegens boycotting en het uiten van heftige taal in openbare redevoeringen. Te Chicago heeft de werkstaking zich ver der uitgebreid. De werkstakers liepen de verschillende los- en laatplaatsen af eti dwon gen de arbeiders zich bij hen aan te sluiten. Hierdoor worden de Wabash, de New-Albani, de Illinois Central, de Lake Chore, de Chicago Burlington and Quitieyde Chicago en Altor, de Chicago Rock Island Pacific spoorwegen benadeeld. Uit St Louis, Mil- wauke, Kansas City en Pittsburg worden ook werkstakingen gemeld. De vorige week is Jefferson Davids, de bejaarde gewezen president der zuidelijke slaten, voor het eerst sedert het eind van den burgeroorlog in het openbaar opgetreden. Hij heeft den eersten steen gelegd voor een monument, dat te Montgomery in Alabama ter herinnering aan de gesneuvelde zuide lijken zal worden opgericht. Meer dan 20.000 menschen woonden de plechtigheid bij. Slaande op dezelfde plek, waar hij in 1861 den eed als president aflegde, hield Davis een redevoering, doch nu onder de vlag der Unie, waaronder de noordelijke en zuidelijke staten zijn vereenigd. De werkstaking te Chicago, heeft bot singen ten gevolge gehad. "Vier agenten van politie zijn licht en twee werkstakers doode- lijk gewond. De onruststookers zijn voor het meerendeel vreemde socialisten. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 4 Mei. {Part. lel. II.) Volgens bijzondere berichten, alhier uit Athene ont vangen, is het vertrek der gezanten aldaar voorloopig verhinderd door Frankrijk's tus- schenkomst, aan welke mogendheid de mi nister-president Delyannis zoo spoedig moge lijk een bevel tot ontwapening toezeide. CHICAGO, 5 Mei. Gisterennamiddag deden de werklieden, die den arbeid hebben gestaakt, met gewtren en steenen gewapend een aanval op de politie. Een officier werd gedood en een doodelijk gewond. Vele mui ters zijn doodgeschoten en een groot aantal is in hechtenis genomen. De militie be schermt het arsenaalten einde een aanval der menigte te voorkomen. Voor de militie zijn versterkingen uit Milwaukee gezonden. ATHENE, 5 Mei. Het corps diplomatique is uitgenoodigd tot bijwoning van het Te Deum, dat heden ter eere van het Sint George-feest in de kathedraal zal worden gezongen. De vertegenwoordigers der mogend heden zullen echter de receptie ten paleize, welke na het Te Deum wordt gehouden, niet bijwonen. Het gerucht loopt dat morgen het besluit tot ontbinding der laatste twee lichtingen van de reserve zal worden uitgevaardigd. Ook wordt verteld dat de Turksche troe pen dichter naar de grenzen oprukken. CAIRO, 5 Mei. De Khedive heeft eene dépêche uit Korosko ontvangen waarin wordt medegedeeld, dat een onderbevelhebber van den Mahdi, te Berber, alle manschappen, die van Khartoem komen, in allerijl naar Dongola heeft gezonden. Hij zelf is met de laatste bezending medegegaan. Men ge looft, dat de opstandelingen eene talrijke legermacht te Dongola bijeentrekken. CHICAGO, 5 Mei. Gisterenavond heeft een verbitterd gevecht plaats gehad tusschen de politie en de sociaal-democraten. De socialisten, ten getale van 15000, hielden eene bijeenkomst, toen de politic hen op- eischte om uiteen te gaan. De socialisten weigerden en begonnen met dynamiet-bom- men te werpen. Vijf politieagenten werden gedood en velen gewond. Omstreeks vijftig muiters werden door geweerschoten getroffen. Velen van hen werden doodelijk gekwetst. ATHENE, 5 Mei. Op het initiatief van den Engelschen gezant, zijn de vijf groote mogendheden overeengekomen om aan Dely annis nader omschreven verzekeringen te vragen betreffende den termijn, binnen wei ken de ontwapening zal plaats hebben. De openbare meening in Griekenland ver zet zich echter tegeu iedere concessie, voor dat de internationale vloot zal zijn terug getrokken. LAATSTE BERICHTEN. Uit nadere ter plaatse waar men 't weten kan en moet, ingewonnen inlichtin gen is gebleken, dat het bericht betreffende het voornemen tot overbrenging der scheeps modellen uit de modelzaal in het ministerie van marine naar het rijksmuseum te Am sterdam, juist was en de tegenspraak daar van op geenerlei grond berustte. Van eene opzending der modellen naar de zeevaartkundige tentoonstelling te Liver pool was en is in het geheel geen sprake.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2