NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOBIWEBIENT: Maandag 3 Mei 1886, N°. 103. ADVER TENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. i'rijs per IVtimmer 10 ('ent. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 200» Jaargang. Staris-Berichten. SCUUTTEMJ BURGEMEESTER tl* WETHOUDERS tak LEIDEN doen tc welen, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 (Staatsbl. n®. 17), een aan vang tal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van degenen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat dete inschrijving zal geschieden in tien afzon derlijke registers, mei dien verstande, dat de per sonen, geboren in 1852 tot 1880 ingesloten, welke rich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waar onder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort verkregen en zich alhier heliben gevestigd, alsmede de zich in dit R.jk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen worden in geschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom belmorenterwijl de geborenen in hel jaar l§til zullen worden geplaatst in een nieuw register, te welen: het eerste van den jure 1886 en het tiende, of dal der geborenen in 1851, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de Vrijgestelden of mtgesloienen te beliooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben tiekoinen. Dat de registers van inschrijving, ingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad n 6), zullen worden geopend op Zaterdag den 15 Mei aanslaande, en op Dimdag den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dal dn halve de personen welke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd heb bende vreemdelingen, alsmede de militairen, welke hun finaal ontsla# hebben bekomen en niet weder rijn in dienst getreden), bij ontdekking, alsnog ach ter de teekening lot sluiting, door liet Hoofd van de Regeering aan bet einde van bel register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bijvoeging van bet woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dal er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aanzien beston den; terwijl in zoodanig geval bet huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse ge bracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 Decemlicr 1832 (Staatsblad n°. 67), op hen moch ten kunnen wordeii toegepast. Dat een ieder wordt- vermaand om, voor zooveel htj niet van een gebooriebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te koinen afha len ter secretai ie dezer gemeente (afdeeüng burgerlijke stand), van lieden af, van des voormiddags 9 tol 'snamiddags 4 urenterwijl rij, welke elders geboren zijn, zirh dat bewijs vóór de inschrijving zullen moeten aan.-challen zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer bij, bij gemis zijner ge boorte-akte, door eene verkeerde opgave van liet ge boortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dal den belanghebbenden J)i) deze nog wordt her innerd, dat zij hij de inschrijving tevens zullen moe ten opgeven hunne woonplaatshenevens het straat nummer hunner woninghun beroep en dat hun ner ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den lijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschre venen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand oin zich van een extract uit het huwelijk.-register te voor zienoin daarop door den heer der gebuurie. in wiens gebuurte zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeeren, ten einde daarvan hij de inschrij ving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden geva ceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burger lijke stand), van des voortniddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dalten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegrlijk, iu die termen vallende, hij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der ver trekken van liet Raadhuis, en wel: Op Zatet dag den 15 Mei 1886, de bewoners van Wijk 1, II en 111; Op Maandag den 17 Mei 1886, de bewoners van Wijk IV eu V; Op Dinsdag den 18 Mei 1886, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Woensdag den 19 Mei 1886, de bewoners van Wijk VII en Vlll; telken dage van des voortniddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiplelijk ter aaugeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten bebbe de gevolgenwelke uit hel achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wel, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopcnnader woiden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. M*. besluit van den 7 September 1828 (Staatsbl. n°. 55) roepen bij deze op alle personenwelke als gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de aigemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien lijd, door liet overlijden van hunne vrouwen of kin deren, de bevoegdheid lirblicn* verloren om in die klasse te verblijven, eu dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algcmccnc Schutters- rjl geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zieli daartoe ter secretarie aan Ie melden, des voormidd.igs lussdien 9 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisge ving door den belanghebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet hij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders proces- verhaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van ait. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staatsbl. n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenis straf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, of wel heide slrallen te zaïnen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant ufgekoudigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KAN TER, Burgemeester, Lit dik 1 Mei 1886. E. KIST, Secretaris. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien arl. 5 1ste al. der Wet van den 28en Juni I8sl (Stbl. no. 97), zooals die nader is gewijzigd; Brengen Ier aigemeene kennis, dat door W. ill. VAN DER HEYDT endoor CORNELIA W ESTGEESTvrouw van Lauiiens knoops een verzoekschrift is ingediend om vergunning tol verkuup van sterken drank in hel klein, resp. in de perceelen (.larensleeg no. 26' en Haar lemmerstraat no. 311. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche i ourant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIsT, Secretaris. Leiden 1 Mei 1386. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden dat dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderddes voor middags van 10—12 uren de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, beboerende tol de lichting van den jare 1881 en voorde zeemilicieus der liclilmg van 1882, verkrijg baar zijn ter gemeenle Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Rurgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 1 Mei 1880. STADSNIEUWS. Tot ingenieur aan de Kon. Ned. grof smederij alhier is benoemd geworden de heer F. Couwenberg, laatst woonachtig te 's Hage. Tot onderwijzer in het meubelmaken aan de ambachtsschool alhier is beDoemd de heer P. H. Janssen te Utrecht. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 42 tot 68 volwassen personen en 12 tot 17 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 1 geval van roodvonk en 8 gevallen van mazelen aangegeven. Aan diphtheritis 3 overleden. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 2 Mei. Sterfdag van Meyerbeer. (1864). 3 Mei. Geboorted. v. A. v. Kotzebue. (1761). In den loop dezer maand, waarschijn lijk op den 13en, zal Leiden's Mannenkoor zijne laatste huishoudelijke uitvoering geven in dit vereenigingsjaar, en wel op Zomerzorg. Het programma biedt leden en geuoo- digden „elk wat wils". We vinden er van Mendelssohn drie quartetten nl. „Tür- kisches Schenkeulied", "Der frohe wanders- raann", en Abendstandchen". Verder zullen we 't „Choeur des Buveurs" genieten uit Halevy's Juive en een der „religiose Ge- sange" van Bernard Klein. Van onzen land genoot Meyroos krijgen we 't bekende „O, Welt, du bist so wunderschön" eu van Hiller, 't hier minder bekende, maar daar om niet minder lieve „Es muss doch Frühling werden". Dan hebben we iets hooren gonzen van een stadgenoot en een aangenaam tenorge luid (maar dat mochten we eigenlijk niet verklappen) terwijl de heer Willem Van Iperen (viool) zijne medewerking heeft toe gezegd. Met zulk een programma kan Lei- dens Mannenkoor er zeker op rekenen dat leden met hunne dames en genoodigden in grooten getale zullen opkomen. Als nu de lieve Meimaand er maar niet boos om wil kijkendat er zoo laat nog eene uitvoering binnenshuis gegeven wordt, dan kunnen de deuren van de Veranda wor den opengezet en gunnen we baar gaarne in ruil ook een deel van 't genot. De Bayreuther Bühnenfestspiele zullen dit jaar plaats hebben van 23 Juli tot 20 Augustus. Eiken Maandag en Vrijdag zal „Parsifal"eiken Zondag en Donderdag „Tris- EEU1LLETON. 885.) 1 Gabiron schudde met het hoofd, en dat zelfde zonderlinge lachje dat hij gehad hi.d, toen hij de spons over de lei haalde, ver toonde zich weder op zijn lippen. Hij legde brief en omslag weder op de schrijftafel. Op dat oogenblik verscheen de portier op den drempel der dèur. Mijnheer Gabirondus sprak hij. „Mijn heer Rousseau verzoekt u bij hem (e komen De agent begaf zich onverwijld naar de kamer des graven. Theodoor was juis thuis gekomen. Onder den indruk van een ver schrikkelijke ontroering bracht de trouwe dienaar dien De Lasserre naar de markiezin De Montperrey gezonden had, het monde linge antwoord van deze: Gaston De Limans en De Charmei.le waren nog niet te Parijs terug. „Niets, nog altoos niets," sprak de graaf op smarlelijken toon tot Gabiron. „Mevrouw De Montperrey, op wie ik mijn hoop ves tigde, is even machteloos als wij." Door een gebaar gaf hij Theodoor en Francesca te kennen, dat zij zich moesten verwijderen. Deze gingen aanstonds heen. „Ik heb u laten roepen, Gabiron," her nam hij„omdat ik met u eens moet pra ten. Ik voel mij daarvoor nog sterk genoeg, en ik wil gebruik maken van dit oogen blik van verademing, dat de koorts mij laat, die wel spoedig zich zal verheffen. Morgen, misschien over eenige uren, zal ik niet meer kunnen spreken." „Voelt u zich slimmer?" „Neen, God zij dank. Ik heb veel bloed verlorenen ik voorzie welke de gevolgen zullen zijn van mijn uitputting. Gedurende acht dagen, misschien wel langer, zal ik niet in staat zijn iets te doen. Het is dus goed, dat ik zekere bepalingen maak. Gij hebt mij het leven gered, mijn vriend 1 Ik zal den dienst weten te erkennen, welken gij mij bewezen hebt. Ik rekende niet op uw hulp, want ik wachtte u eerst laterop het uur, waarop gij gewoonlijk komt. Hebt gij mij iets te zeggen? spreek dan op, ik luister." „Ik heb u iets mede te deelen, dat mij niet van belang ontbloot schijnt." „Zeg het mij spoedig." Gabiron begon de graaf te spreken over zijn vermoedens betreffende mevrouw Durand, die hem aanleiding gegeven hadden hem dien zelfden ochtend een bezoek te brengen. Ver volgens verhaalde hij zoo nauwkeurig mo gelijk zijn gesprek met de portiersvrouw, rue Davy." De graaf had zich op zijn bed opgericht en luisterde met vonkelende oogen. „Ik begrijp er niets meer van," riep hij. „Alles is valsch, niets is waar. Ik zie slechts verschrikkelijke, ontzettende dingen. O, het is om gek te worden. De twijfel treft mij vreeselijker dan de dolk van den moordenaar. Hij doodt mij!... Ik zie ner gens licht. Achter mij, voor mij, rechts, links, laagheid 1 Overal laagheid! Hij liet zich, dof steunende, op zijn bed nedervallen. „Arme vader 1" sprak Gabiron zachtjes. XXI. NA Dl MISDAAD.. Na een oogenblik gezwegen te hebben ging de graaf voort: „Gabiron, wat gij mij daar hebt mede gedeeld, is zeker niet van belang ontbloot. Welke beteekenis hecht gij voor u aan de verdwijning der onderwijzeres van juffrouw üelorme? Wat onderstelt gij? Wat ge looft gij." „Mijn twijfel is bijkans zekerheid ge worden." „Dus denkt gij?" „Ik denk dat de onderwijzeres de hand heeft gehad in de ontvoering. Ik durf nog niet zeggen, dat die vrouw ook medeplichtig is aan den moordaanslag, waarvan u bijna het slachtoffer geweest is Maar ik heb de overtuiging, dat er tusschen haar en den vicomte De Sanzac zekere betrekkingen be staan, die veroorloven heel wat aan te netnen." De Lasserre kreeg een soort van benauwd heid die op het punt was een flauwte te veroorzaken. Gabiron schrikte. „Het is niets," antwoordde de graaf, ter wijl hij zich inzette tegen zijn zwakheid. „Gij gelooft dus, ging hij voort, „dat de twee mannen, die mij hebben willen vermoor den, bezoldigd zijn om dat misdrijf te plegen?" „Ja, en u is daar even zeker van als ik." „Welnu, ik wil het u niet ontveinzen, ja, ik geloof, dat die beide onverlaten de uitvoerders zijn van de bevelen, hun gege ven door den vicomte De Sanzac en den markies De Verveine." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1