NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Donderdag 29 April 1886. N°. 100. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOET VAARDIG! E. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Xuumier 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Oroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, i contant, zonder rabatper regel 0.10. Bureel: SclieepmakerssteeK 6. 20(>c Jaargang. Stads-Berichten. Wegens werkzaamheden in verhand met de voorgenomen demping van de Zijdgracht zal de passage langs den Vesiwal bij den Koren molen »de Oranjeboom", gedurende ongeveer vier weken ges'remd zijn voor voertuigenpaar den en vee. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KI.sT, Secretaris. Leiden, 26 April 1886. [Herplaatsing wegens misstelling.] HTADINIEUWI. In de raadszitting van 8 April jl. werd besloten tot aanhouding van het ver zoek van den heer E. J. Schlette, tot be koming in eigendom van een gedeelte sloot aan het Haagsche en Delftsche trek pad, tot dat eene beslissing zoude zijn genomen om trent het voorstel der vier raadsleden betref fende het genot van de voordeelen dezer ge meente door niet ingezetenen; daar adressant ingezeten is dezer gemeente en er voor aan houding uit bovenbedoelden hoofde geen aan leiding bestaat, achten burg. en weth. zich verplicht den raad in overweging te geven het verzoek alsnog in de eerstvolgende zit ting in behandeling te nemen. De commissie van financiën adviseert den gemeenteraadop het in hare handen ge stelde request der Leidsche Bouwvereeni- ging, betreffende den aanleg van straten enz. op het door haar aangekochte terrein aan de Haverzaklaan, met het voorstel van burg. en weth. daaromtrent en het advies der commissie van fabricage, a. aan Ie nemen: nos 1, 2 en 3 van het voorsiel van burg. en weth. en b. vast te stellen, dat de kosten niet zullen worden gedekt door geldleening. Burg. en weth. geven den raad in over weging aan den heer H. P. Muller, wegens vertrek uit de gemeente met Mei a. s.res titutie te verleenen van betaald schoolgeld voor zijne dochter, leerling der meisjesschool le klasse, over de maanden Mei en Juni, tot een bedrag van 10. In overleg met den voorzitter der com missie van fabricage geven burg. en weth. den raad in overweging aan den heer S. Crommelin, naar aanleiding van zijn ver zoek, vergunning te verleenen om eene loo- zing voor badwater te maken uit het door hem bewoonde perc. Breestraat n°. 111 naar de kolk welke vóór zijne stoep ligt. Daar de Rotterdamsche Tramweg-Maat schappij door aankoop eigenares is geworden van den paardentramweg alhier en de over dracht van de concessie niet anders mag wor den overgedragen dan met góedkeuring van den gemeenteraad, achten burg. en weth. het in belang der gemeente dat de tram worde geëxploiteerd door eene gunstig be kende, soliede en Ncd. onderneming en ge ven zij den raad in overweging de door de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij ge vraagde goedkeuring te verleenen en hun college te machtigen de vereischte overeen komst aan te gaan. Hedenochtend omstreeks 11 uur ge voelden zich twee scharenslijpers verplicht op de Zijdgracht de deugdelijkheid van hunne slijpkunst te bewijzen, door na een hevigen twist hunne messen op eikaars gelaat te probeeren. De politie vond zulk eene ad vertentie te bloedig en bracht de strijders in bewaring. UNIVERSITEIT. Ingaande met den lsten Mei e. k. tot en met 1°. November daaraanvolgende zal 'a Rijks Museum van Natuurlijke Historie, evenals het vorig jaar, ook op Zondagen kunnen worden bezichtigd, van des middags 12 tot 3 ure. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag van Emile Bergerat. (1845.) Koning Pepijn had de gewoonte bloot- voets zijne zonden te gaan belijden aan den H. Wiro. Dit nu is tot onderwerp geko zen voor eene voorstelling van het vierde der HH. Sacramenten, de Boetvaardigheid en afgebeeld op een glasvenster van de hoofd kerk St. Jan te VI lertogenbo>ch. Veel zorg is er gewijd aan de historische voorstellinghierom en om de schitterende kleurenpracht is het een belangrijk werk te noemen. Met dit meesterstuk is tevens het plan ontworpen door den architect llezenmans door den glasschilder Capronnier voltooid. Van het doopsel tot het huwelijk bezit nu de St. Janskerk een doorloopende reeks tafereelen uit de eerste eeuwen van het Chris tendom in dit gewest. Dezer dagen is bij het gemeentebestuur te Woerden, een schrijven ingekomen van den minister van binnenlandsche zaken, waarin deze, naar aanleiding van een schrijven van den architect Cuypers, er op aandrong het bestaande stadhuis niet te sloopen, maarte behouden en te restaureeren, daar het ge acht kan worden een zeer belangrijk gebouw te zijn van groote historische en kunstwaarde, dat als een belangrijk gedenkteeken verdient geëerbiedigd te worden. De raad heeft nu beslotendat burg. en weth. zich in contact met Z. E. zullen stellen, om te trachten die zaak tot een gewenscht einde te brengen. Door H. M. de koningin van Rumenië zelve daartoe gemachtigdzal de heer W. Gosler te Haarlem eerlang een artistiek portret van Carmen Sy'va in den handel brengen, in lichtdruk uitgevoerd op de ate liers van Martin Rommel en Co. te Stutt gart. Deze uitgaaf staat in verband met die van een compleete biografie van F. Smit Kleine, welke, mede geïllustreerd, bij de zelfde firma ter perse gaat. Het portret, waarvan nog nergens reproductiën aanwezig zijn, meet zonder de marges 38 bij 28 c.M.verbeeldt de gevierde koningin-dich teres in gala, ten voeten uit, en is o. a. be stemd als premie voor de inteekenaren op De Leeswijzer. Op de tentoonstelling in Arti et Ami- citiae te Amsterdam vindt men vele bekende moderne meesters bijeen. In het bijzonder trekken de aandacht //Synagoge" van J. Bosboom, Avondstond" van H. W. Mes dag en „Stilleven" van mevrouw Mes dag van Houten, „Sloot met eenden'' van W. Maris, „Kinderen der zee" van Jozef Israëls en van de vreemde meesiers „Maanlicht," „Le Batalier" en „de Burg" van Emile Breton, „Dorp aan de Oise" van C. F. Daubigny, „Herfst" van Jules Dupré. „Schaapstal" van C. E. Jacque, „Visschen" van A. Vollon Voor het middenraam van de firma Goupil C°. (Plaats) te Den Haag is deze week tentoongesteld een waterverfteekening van J. Bosboom: „Het koor der Groote of St. Jacobskerk aldaar (17e eeuw)." De vriend van Andersen, Edvard Collin, wiens huis het middenpunt van de Deensche letterkundige en muzikale wereld was, is te Kopenhagen op 78-jarigen leef tijd overleden. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de Rubens, door Herman Linde in Amerika opgedolven, niets anders zou ziju dan een copy van een groot werk van den beroem den meester. Het bestuur van „Arti" en andere kunstzalen moeten hebben geweigerd het doek ten toon te stellen. Gabriel Max, de groote Munchensche schilder, hëeft weer een prachtig doek ge reed dat aan de bewonderaars van Byron veel belangstelling zal inboezemen. Het stelt Astarte voor, gelijk zij voor Manfred ver schijnt. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 17 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 18,144,663.S36 en bij de betaalmeesters 2,858,104.48'. Te zamen ƒ21,002,768.32. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Heythuysen c. a., ontvangers en andere ambtenaren, die vol gens de bestaande bepalingen voor de ver vulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 15 Mei e. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. Blijkens een bij het departement van marine ingekomen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Bonaire, onder bevel van 'skoniiigs adjudant in gewonen dienst, den kapitein luitenant ter zee W. baron Van Hogendorp, in den middag van den 25en dezer te Falmouth binnengeloopen. Aan boord was alles wel. (Sic.) Gisteren vergaderde de ministerraad. De meeste ministers hervatten deze week de sedert de jongste ministerieele crisis geschor ste audientiën. De minister de heer Heemskerk be zichtigde Maandag met den heer "Victor De FEUILLETON. 883.) Daarop begonnen zij hetzelfde werk met Lory. De ellendeling beproefde zich met vuistslagen en schoppen te verzetten. Hij werd op den grond geworpen, op den rug gelegd en stevig gekneveld. „En nu," sprak Gabiron, „nu kunnen wij ademhalen en ons met andere dingen bezighouden. Maar eerst moeten wij denken aan hetgeen het meeste haast heeft. Hij naderde den graaf. De grijsaard, die toegerust was met een ongewone geestkracht had het bewustzijn niet verloren. Maar hij was doodelijk zwak en kon niet meer spre ken. De stomme, die de uitdrukking van den blik haars meesters begreep, beduidde Gabiron, dat hij naar bed wilde gebracht worden. „Help jij een handje," sprak de agent tot den portier. „En jij, Noirot," dus ging hij voort, „blijf hier om onze gevangenen te bewaken en raap die goudstukken op, die uit den zak van dezen zijn gevallen, ter wijl wij hem knevelden.... Kijk, daar heb je er nog een dozijn, die over den grond rollen." „Moet men niet den commissaris van po litie verwittigen?" vroeg Noirot. „Als het tijd is. De eerste persoondie men moet ontbieden, is een dokter. Kent ge er een in de buurt?" vroeg hij den por tier." „Ja, hier in de straat, No. 42." „Ga hem halen," gelastte Gabiron, ter wijl hij zich tot de portiersvrouw wendde. „Laat hem terstond komen. O ja, een na drukkelijke aanbeveling: zeg aan niemand een woord van wat hier is gebeurd." De graaf giste ongetwijfeld Gabirons ge dachte, want hij drukte zijn goedkeuring uit door een hoofdknikje. De vrouw ging weg. Gabiron en den portier hieven den gekwetste uit zijn leun stoel op, en met behulp van Francesca, die het hoofd van haren dierbaren meester on dersteunde, droegen zij hem naar zijn slaap kamer, die grensde aan het salon. Met de grootst mogelijke behoedzaamheid ontkleed den zij hem en legdeu hem in zijn bed. Bijna onmiddellijk voelde de graaf zich veel beter. Zijn houdingrechtuit liggende, was hem gunstig. Hij had reeds met zwakke stem eenige woorden gesprokentoen de dokter verscheen. „Dokter," dus sprak Gabiron tot hem, terwijl hij op den gewonde wees, „de heer Pierre Rousseau is zooeven het slachtoffer geweest van een moordaanslag Hij is in den rug door een dolksteek getroffen." De dokter naderde het bed, hielp de graaf zich op zijn zijde leggen, scheurde het met bloed doortrokken hemd los en onderzocht de wond. „Ik moet naar mijn huis," sprak hij. „Waarom?" vroeg Gabiron. „Men heeft mij niet gezegd wat er aan de hand was, en ik heb niet meegenomen wat ik noodig heb." „Al wat u noodig kunt hebben, is hier, mijnheer! Zie maar eens." En Gabiron opende een glazen kastje, op welks planken een kleine apotheek en een aantal heelkundige instrumenten waren uit gespreid. „Ik ben bij een ambtgenoot," dacht de arts. „Dokter," hernam Gabiron, „al wat daar ligt is te uwer beschikking." „Heel goed," sprak de dokter. Hij begon met de wonde te peileu, in welke het bloed was gaan stollen. „Het lemmer is afgeweken," antwoordde hij op den vragenden blik van Gabiron. „Het drong vrij diep door in het vleesch, maar ontmoette gelukkig het schouderblad. Op de wijze, waarop de stoot werd toege bracht met vaste hand, moest het staal de linker-long doorboren en het hart raken. In dat geval was de dood op staauden voet gevolgd. De gekwetste heeft op hpt oogen- blik, dat hij gewond werd, een plotselinge beweging gemaakt, die hem gered heeft. Gij kunt gerust zijn, voegde hij er bij. Geen levensdeel is aangetast, en de wond is niet van gevaarlijken aard." „Goddank!" sprak Gabiron. De graaf loosde een langen zucht, en de stomme viel op haar knieën, terwijl zij haar bevende handen hemelwaarts hief. De dokter had alles bij de hand. Spoe dig was de wond gereinigd en het verband aangelegd. „En nu," dus sprak hijtoen hij daarmee gereed was, „is mijn tegenwoordigheid hier niet meer noodig en kan ik heengaan. De gekwetste heeft veel bloed verloren, hij is zeer zwak, men moet hem eenige uren laten rusten. Ik zal van avond terugkomen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1