gerept, de eigenlijke reden voor het ontslag, op 26 Maart aan 9 gezellen en 2 jongens ter drukkerij verleend, terwijl slechts 1 inan en 1 jongen iu dienst werden gehouden moet hierin gelegen zijn, dat de drukkerij met het vorig personeel „geen voldoenden waarborg gaf bij het drukken van geheime stukken." Men wil, dat men daarbij vooral liet oog heeft gehad op een eerlang te ver wachten geweldige proclamatie. Misschien heeft het feit der waarborging van geheimzinnigheid voor anderen eenige waarde als aansporing om des te meer een oog in 't zeil te houden. Men weet, dat de ontslagen ambtenaar Croll (evenals de nog in functie zijnde ambtenaar Otten) commis saris is van de genoemde drukkerij en alzoo zijne medewerking heeft verleend tot het wegzenden van daar in dienst zijnde personen op grond der overweging, dat met de hun toegeschreven gezindheid de geheimen der inrichting niet veilig werden geacht. Ook doet men ons mededeeling van een onlangs voorgekomen geval, waarin, bij monde van den commissaris Croll zeiven, aan een letter zetter werd medegedeeld, dat zijn in dienst nemen of houden afhankelijk werd gesteld van instemming met de beginselen van den bond en dat hiervan blijken moest door toe treding tot het lidmaatschap van den bond Men ziet uit een en ander, dat als de minister er geen prijs op stelde, de geheimen van zijn departement te blijven blootleggen voor een lid van den centralen raad en dit lid, deswege als ambtenaar ontslagen, die ministerieele handeling afkeurde nu het hem zeiven golder te voren feitelijke goedkeuring aan had verleend, door als commissaris van een drukkerij eveneens te handelen. (D. v. Z.-ü. en 's-Gr.) De N. R. Ct. verneemt, dat door de rechtbank aldaar rechtsingang is verleend tegen G. J. C. B.gewezen directeur van het postkautoor der voormalige gemeente Delftshaven, wegens verscheidene door hem in zijne betrekking gepleegde valschheden. Kaar het U. D. verneemt, heeft de kolonel F. M. C'ollard, commandant van het le reg. vesting-artillerie te Utrecht, pen aioen aangevraagd. De pogingen, welke door de bewoners van de Ctioorstraat en de Servetsteeg te Utrecht zijn aangewend, om genoemde stra ten electrisch te verlichten, bij gelegenheid van het a. s. 50e lustrum der academie, zijn met succes bekroond. Een 6-tal booglampen, van 2000 kaarsen lichtsterkte, zullen dit drukste gedeelte der stad 's avonds gedurende de gansche feestweekvan Maandag tot Za terdag, helder verlichten. Dezer dagen ontving de heer J. Van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, bezoek van een 40jarige juf frouw, die ouder meer verhaalde, dat zij uit Amsterdam afkomstig was, onderwijzeres was op een salaris van f 1000 en in zoodanige betrekking naar de Transvaal kon overgaan op een salaris van f 2000. Daar zij echter vernomen had, dat de heer Van 't Linden hout eerlang eene reis naar Amerika zoude ondernemen, verzocht zij hem in zijn gezel schap naar de Nieuwe Wereld te mogen ver trekken, om aldaar haar geluk te beproeven, liet verhaal vond bij den heer Van 't Lin denhout echter weinig belangstelling, zoodat dan ook haar aanbod om mede naar Ame rika te vertrekken, niet voor inwilliging vat baar werd bevonden, en de julfrouw onver- I richter zake moest vertrekken. Op haren tocht van Neerbosch naar Nijmegen wist ze iu- tusschen bij argelooze lieden een ander ver haal te doen, en gelden te leenen, die men wel nooit terug zal ontvangen. Bij onderzoek bleek, dat de juffrouw nie mand anders was dan de beruchte Jeannette Kasterop, herkomstig uit Nijmegendie eerst onlangs uit het tuchthuis te 's-Bosch was ontslagen, waar zij eene gevangenisstraf van vijf jaren wegens oplichting had ondergaan, en die vroeger eveneens ettelijke jaren voor dergelijke misdrijven in onderscheidene gevan genissen heeft doorgebracht. Deze gevaarlijke oplichtster is dezelfde, die hare praktijken ook te 's-Bosch, werwaarts zij zich van Nij megen schijnt te hebben begeven, met goed gevolg in toepassing heeft gebracht, tenge volge waarvan zij aldaar door de politie is aangehouden. Uit Neerbosch meldt men aan de N. R. Ct.Het is volstrekt niet het plan van den directeur der weesinrichting, om de weesjongens naar Amerika le doen verhui zen, wanneer voor hen in ons land betrek kingen zijn te verkrijgen; maar voor één ding zal de heer Van 't Lindenhout zorg dragen, nu de inrichting zich voortdurend uitbreidt: namelijk, dat hij nooit verlegen behoeft te zitten om plaatsen voor de wee zen te vinden, die zoo ver zijn, dat zij de inrichting kunnen verlaten. Wanneer er wee zen zijn, die reeds de inrichting verlaten hebben en buiten hunne schuld zonder werk gerakenzoodat zij niet meer in hun onder houd kunnen voorzien, zal voor hen vooral de directeur trachten, in Amerika goede be trekkingen te verkrijgen. Met het oog hierop is hij vast beslotende reis daarheen te aan vaarden, om kennis te maken met den maat schappelijke!!, godsdienstigen en zedelijken toestand van de Nederlandsche nederzettin gen aldaar. Eene 56-jarige naaister te Deventer, wie verschillende ingezetenen goederen tot herstelling hadden gegeven, beleende die in de bank van leening. Zij wordt thans vervolgd wegens misbruik van vertrouwen. Uit Eindhoven schrijft men aan het Handelsbladdd. 22 April: Deze week vergaderde de kamer van koop handel alhier met eenige der voornaamste fabrikanten, ter wisseling van gedachten over ons tariefstelsel. Men zoekt de beste wijze vast le stellen om tot leiddraad te dienen bij inklaringen. Ofschoon men tot geen be paald besluit kwam, leverden de alge- meene overwegingen het bewijs, dat de wijze waarop de staat rechten bij invoer heft, niet voldoende is om bedrog te voorkomen. Als voorbeeld werd het volgende aangevoerd: Alle zendingen van eenig belang uit Parijs, Weenen, Londen, enz., waarvan een recht van 5 pCt. geheven wordt, worden franco aan huis bezorgd voor 4 pCt.desnoods nog meer beneden de waarde dier goederen. Rekent men nu de vracht op ten minste 1 pCt.de bemoeiingen van den expediteur met bijkomende kosten op j pCt.dan ge niet de schatkist slechts 3 pCt.waar 5 pCt. verschuldigd is. Ook het verderfelijke, om 10 pCt. te vergoeden boven de aangifte bij benaderingwerd ten strengste afgekeurd Men besloot een der aanwezigen naar Tilburg af te vaardigenten einde de uitkomst te vernemen van hetgeen daar verhandeld is met de commissie van onderzoek naar eene betere regeling der invoerrechten In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. heeft er eene ernstige botsing plaats ge had te Nieuwe Schutting, nabij Roswinkel (Drente) tusschen de commiezen, gesteund door de politie, en eene bende van dertig smokkelaars. De sluikers werden door de commiezen omringd, en niet minder dan twaalf schoten werden gelost, die, naar hel schijnt, enkel hebben gediend, om de slui kers schrik aan te jagen. Vier personen werden bekeurd en honderd dertig kroes spiritus werd hun ontnomen. De drankwet heeft het aantal gelegen heden tot verkrijgen van sterken drank te Leeuwarden met 139 doen verminderen. Op Januari dezes jaars bedroeg het aantal drankwinkels en tapperijen aldaar 219. De veehandeldie andere jaren in Friesland zooveel levendigheid veroorzaakt er thans zeer flauw. Er gaat bijna niets De prijzen zijn laag. Ofschoon zoo schrijft men aan de Middelb. Ct. het goederenvervoer over Vlis8ingen niet zoo druk is als een vroeger bericht zou doen denken verdient het toch zeker wel de aandacht, ook al als een verblijdend teeken, dat sedert eenigen tijd met de sneltreinen 's avonds om 9 en 10 uur belangiijke partijen afgesneden bloemen, in kistjes en mandjes verpakt, aankwamen en dadelijk verscheept werden. Vroeger ging dit artikel via Rotterdam—-Harwich, maar wegens de vluggere expeditie geven de meeste verzenders nu aan de Vhssingsche lijn de voorkeur. De bloemen zijn afkomstig uit Haarlem, Beverwijk GRiVEMIiOË. De chef van het militaire huis, en de opperkamerheer des konings, maken bekend, dat Z. M. op Woensdag den 28sten April aanstaande, des morgens te 9J uur, in het paleis te Amsterdamaudiëntie zal ver- leenen aan militairen, civiele autoriteiten en commission, en op Donderdag den 29sten daaraanvolgende te 9} uur, aan particulieren. Degenen, die verlangen tot deze audientiën te worden toegelaten, worden uitgenoodigd, zich in te schrijven op eene der lijsten welke daartoe aan gezegd paleis gereed zullen lig- van heden af, to! en met den 26sten April, des namiddags te 4 uren, op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. De minister van justitie zal op 27 dezer geen audiëntie verleenen. BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. IS om. B L I E. De toestand te Charleroi is verbeterd. Een duizend werklieden hebben den arbeid hervat. Er zijn nog 1500 werkstakers. In de kleine stad Geeraerdsbergen heb ben werkstakers gisterenmorgen overal het werk doen stilstaanen daarna de bruggen opengedraaid. Hierdoor was de stad in tweeën gesneden met de werkstakers in de hoogs stad en de gewapende macht in de lage. Na wet telijke sommatie hebben de werkstakers zich teruggetrokken, en de gendarmen hebben hen aangegrepen. Een der werkstakers is zwaar gekwetst. De bruggen zijn dezen middag weder toegedraaid. Troepen uit Genten Au- deuaerde zijn ter plaatse aangekomen. Na de sommatie is de kalmte eenigszins hersteld. (N. R. Ct.) In IIoei, waar grevisten en gendarmen Maandag in botsing met elkauder zijn geko- in, is de orde sedert dien niet verstoord. ENGELAKO. De opei^ng van de Indische en ko loniale tentoonstelling te Londenop Dins dag 4 Mei, door de koningin, zal een plech tigheid zijn van dezelfde soort als bij de opening van de wereldtentoonstelling van 1351. De geheele koninklijke familie en het gevolg van militaire en civiele hofdigni- tarissen, in gala, zullen door de tentoon stelling, op de terreinen van South-Kensing- ton, naar de Albert-Hall gaan, waar de plechtige opening plaats heeft. Behalve een gelegenheidszang van Sir Sullivan zal mevr. Albani het „Home sweet Home" zingen en 't in Engeland gebruikelijk gebed, zal de Prins van Wales, deeere-voorzitter, aan wiens initiatief de tentoonstelling te danken is, een rede houden, die de koningin kor- telijk zal beantwoorden. Uit Durban verneemt de Timesdat de volksraad van de Zoeloelandsche republiek de bezoldiging der regeeringsbeambten ver minderd heeft, waarop dezen hun ontslag en omstreken en worden meestal te Londen aan de markt te Covent-Garden verkocht. Van de 54 glasblazers, die in de fa briek der firma P. Regout te Maastricht het werk hebben gestaakt, heeft een twin tigtal zich weder aangemeld. Aan hen kan eerst na eenigen tijd weder werk gegeven worden, daar een der glasovens, ten ge- olge der werkstaking, onbruikbaar is ge worden. De overige werkstakers hebben meerendeels elders werk gezocht. Ouder de oude gebruiken, welke in Limburg nog in zwang zijn, komt ook voor, dat indien een weduwnaar wederom huwt, hij verplicht is aan de buren een vat bier ten geschenke te geven, „huurbier" genoemd. Indien hij hierin nalatig zou zijn, wordt hem 's avonds een serenade met ketelmuziek gebracht, 'welke zoo lang wordt herhaald totdat hij eindelijk zich gedrongen gevoelt toe te geven. Een dergelijke serenade werd Zondagavond jl. aan een weduwnaar in 't gehucht Euverum, onder Gulpen, gebracht. Een groote volksmenigte, welke met ke tels, stukken ijzer, stokken en zweepen was gewapend, trok tierende tot vóór zijn wo ning, en de ketelmuziek nam een aanvang. De politie van Gulpen, intijds hiervan ver wittigd, was echter spoedig ter plaatse en maakte tegen onderscheiden der amok makers, waarvan de meesten in kennelijke staat ver keerden, procesverbaal op. FBAMKRIJk. De heer De Brazza, is door de regee ring benoemd tot commissaris-generaal over het Fransche Cougo-gebied. De dezer dagen door beide kamers aan genomen wet op de spionnage bedreigt 2 tot 5 jaren gevangenisstraf voor ambtenaren, die van geschreven of geheime stukken, welke tot 's lands verdediging betrekking hebben, isbruik maken, en tegen degenen, die een daartoe onbevoegden persoon in kennis stel len met plannen, stukken of oirkondendie hun zijn toevertrouwd. Voorts eene straf van 6 maanden tot 3 jaren tegen ieder, die zich zulke plannen verschaft; 3 maanden tot 3 jaren tegen dengene, die door nalatigheid of niet-iuachtneming van de bestaande ver ordeningen tot misbrnik van plannen enz. de hand leent. Het voorafgaande betreft de landgenooten. Maar verder bedreigt de wet 1 tot 15 jaren gevangenisstraf tegen dege nen, die vermomd, met valsche opgaven van betrekking, naam, beroep of nationaliteit, in eene vesting of andere militaire inrichting te laud of ter zee weten binnen te dringen, verboden kringen overschrijden of berichten verzamelen. In een vergadering van ongeveer 150 afgevaardigden van intransigenten-bladen en revolutionnaire vereenigingen, is Roche kan didaat gesteld voor de kamer, ter vervan ging van Rochefort. Zooals men weet, is Roche wegens zijn gediag te Decazeville tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld en dus niet verkiesbaar. Daarom heeft hij te meer aantrekkelijkheid voor de partij der wauorde Z WITIERLAXD. Op een te Bern in het bondspaleis gehouden vergadering is besloten dat Zwit serland op waardige wijze zal vertegenwoor digd zijn op de internationale tentoonstel ling te Parijs in 1889. DIIITSCHL AND. Naar aanleiding van den oorlogszuch- tigen toon, door Griekenland aangeslagen, zegt de Frankfurter Zeitung: „Het heeft allen s -hijn, alsof deze schijn baar dreigende maatregelen geen ander doel hebben dan de groote mogendheden te be wegen, oui handelend tusschenbeiden te komen, want wanneer al de soldaten, die de regeering reeds (op het papier) heeft laten inlijven en oprukken, in werkelijkheid be stonden, zou thans aan de grens reeds een ontzaglijk leger staan, waartegen zelfs Tur kije niet bestand zou wezen. Feitelijk echter zijn er hoogstens 70,060 man onder de wapenen, en het Atheensche kabinet zal zich dus nog wel wat bedenken, eer het de troe pen over de grenzen zendt. Wellicht gelukt het intusschen lord Rosebery, die wegens den critieken toestand in het Oosten Lon- I den niet wil verlaten, en die waarschijnlijk het alarmeerend artikel van de Daily Hews heeft geïnspireerdde Porte te bewegen, om aan Griekenland enkele concessiën te doen." RI SLAK D. De keizer van Rusland zal in de vol gende week de troepen, in Bessarabië bij eengetrokken, inspecteeren. De Grieken hadden bij de eerste ontmoeting ook twee stukken ganomen. Op bevel uit Athena werden de posities weder ontruimd. Hoe wel de Czaar blijkbaar Grieksch gezind is, hoopt men toch, dat Rusland zich ten slotte bij de mogendheden zal aansluiten. HVNENIE. Ook de Russische gezant te Bucharest, de heer Oroussouff, is naar Livadia vertrok ken; de minister van oorlog zal zich heden derwaarts begeven. G KIEKEXLAXD. Eene dépêche van den Griekschen commandaut aan de regeering over het voor gevallene aan de grens luidt aldus: De Turken begonnen op 21 April tegen mid dernacht te vuren. De Grieken beantwoord den het vuur en de Turken ontruimden daarop hunne stellingen, welke door de Grieken werden bezet. Den volgenden mor gen liet de Turksche commandant aan den Griekschen zijn leedwezen over het gebeurde betuigen, en laatstgenoemde noodigde daarop de Turken uit, hunne stellingen weder in te nemen. De rust is nu hersteld. Een Turksch sergeant en een Grieksche korporaal zijn gekwetst. De Russische gezanten Butzoff en Ne- lidoff zijn, naar men te Athene denkt, naar Livadia ontboden om met den keizer van Rusland van gedachten te wisselen over de middelen om Griekenland te bevredigen. AMERIKA. De werkstaking op de tramlijnen, die jl. Maandag te New-York ontstond, omvatte 20 lijnen, en de werkstakers waren ten ge tale van ongeveer 90O0. De werkstaking veroorzaakte aan de werkende klasse, die het meest van den tremweg gebruik maakt, de grootste moeiel ijk heden. Een 20U0tal constabel9 stonden gereed om oogenblikkelijk alle onlusten te dempen; doch j in de Third Avenue kwamen betreurenswaar dige feiten voor. Het gepeupel sloeg een tramwagen stuk. Hierop maakte de politie gebruik van haar wapenen en slaagde er in, de menigte te verdrijven, na 8 belhamels in hechtenis te hebben genomen. Twee con- stabels werden gewond. Latere berichten melden, dat de bond last heeft gegeven aan de meerderheid der werk stakers bij de tramwegen om den arbeid te hervatten, nadat de tramweg-besturen ver klaard hebben dat zij niet zullen tusschen- beide komen in het geschil tusschen de ver- eeniging de „Third Avenue" en de werk stakers. Er hebben daarna geen verdere onlusten plaats gehad. Te Baltimore is insgelijks een werkstaking onder de trambeambten ontstaan. Maandag hadden ernstige ongeregeldheden plaats. Tengevolge der werkstaking op den Michi gan spoorweg ligt de handel geheel stil te Chicago. De bevolking is zeer verbitterd op de werkstakers. TELEGRAAF. 24 April. In het nieuwe PER BERLIJN, wetsontwerp tot belasting van den suiker, dat heden bij den bondsraad is ingediend, wordt voorgesteld van de beetwortel eene belasting te heffen van 1.7 mark per 1U0 kilo. De vergoeding voor den uitvoer wordt van 1 Oct. 1886 tot 30 Sept. 1887 be paald op 18 mark en daarna 17.25 mark. PARIJS, 24 April. De Fransche regeering heeft gisteren te Athene een plechtigen stap ge daan. Zij raadde op zeer vriendschappelijken toon, maar in zeer dringende bewoordingen, de Grieksche regeering aan, de mededeeling van den wil der groote mogendheden, ten op zichte van de ontwapening, nog te voorkomen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2