NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Dinsdag 27 April 1886. N". 98. ADVERTENTIEN: Uureel: Scheepmakersstee«; 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. e Courant 15eie Courant verschijnt dae 1 ijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. 200° Jaargang. Op de beide Paaschdagen zal de Leidsche Courant niet verschijnen. Aan de geabonncerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de Nos 87— 96 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. Stads-Bericliten. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 29 April 1886, des namiddags te twee uren, waarin o. m zullen worden behandeld de Benoeming van een commissaris der gasfa briek en van een archivaris der gemeenle. Voorslel lol aankoop van twee perceelen len behoeve van de gasfabriek. Voorslel betrekkelijk de Hoogere Burger school voor meisjes. Voorslel bel rekkelijk de overdracht van hel Delflsche trekpad aan de Provincie. Verzoek van de Leidsche bonwvereeniging betrekkelijk den aanleg van stralen. Voorslel van het raadslid Verster vanWul- verhorsl omlrenl hel vissehen in de Singel- grachten. 8TADSIVIEUIVI. Een volk, dat zijn vrijheid en onaf hankelijkheid op prijs stelt, tracht de her innering aan de roemrijke gebeurtenissen, teil gevolge waarvan het die vrijheid en onafhankelijkheid verwierf, levendig le houden. Wee de natie, die haar glorierijk ver leden niet voortdurend in eere houdt. Zij is de ontaarde en verbasterde nazaat van een edel en krachtig voorgeslacht; on waardig de vrijheid, die zij geniet, maar niet waardeert. "Vermoedelijk door deze overwegingen ge leid heeft de commissie voor de volksbijeen komsten het besluit genomen pogingen aan te wenden tot het oprichten van een ver- eeniging, die zich ten doel stelt de jaarlijk- sche viering van den gedenkdag van Leidens ontzet te verzekeren. Wij juichen dit besluit levendig toe, en koesleren de verwachting, dat onze stadge- nooten met het oog op de hooge historische beteekenis van Leiden's ontzet voor land en stad de pogingen der commissie krachtig zullen steunen. De jaarlijksche contributie zal zoo laag mogelijk gesteld worden, opdat de op te richten vereeniging haar leden kan tellen in alle standen en klassen der stedelijke be volking. Naar wij vernemen heeft het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente aan de commissie voor de volksbijeenkomsten zijn ingenomen heid met het beoogde doel betuigd en zijn steun tot verwezelijking er voor toegezegd. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 89 tot 69 volwassen personen en 11 tot 18 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 1 geval van roodvonk en 18 gevallen van mazelen aangegeven. Overleden aan besmettelijke ziekte geene. Bij het dezer dagen te 's-Gravenhage gehouden examen voor telegraafambtenaren in den postdienstslaagde o. a. de heer P. J. Meerburg alhier. Wij vestigen de aandacht onzer inge zetenen op de in dit nummer dezer courant voorkomende advertentie van den heer W. Smit, schoen- en laarzenmaker te dezer stede. Genoemde heer vervaardigt schoeisel volgens model en constructie van prof. Maijer. De schoeu, die hij aflevertmoet niet alleen zeer netjes maar ook zeer gemakkelijk zitten. Levende schol krimp schol! was de roep dezer dagen, en men kraaide de waar heid. De visschersxloot heeft stellig een mooie besomming gemaakt en niemand be hoefde zich door den prijs te laten afschrik ken. Krimp visch langs iedere straat en gracht, welk een overvloed! Zelfs op den afslag kon men voor een bang gezicht terecht komen. Overal heeft de pan gesist, tot in de schamelste achterbuurten. Er was ook ijbokkiug, maar niemand keek ze meer aan Er was ook zalm, maar dat is geen kostje voor ieders mond. Levende schol! De groote naar het buitenland met tarbot en tong, de kleine, maar nu toch knap van stuk en zoo versch als melk voor heel Holland. MUZlfcK, LITTEKENEN KUNST. 25 Apr. Slerfd. van Torquato Tasso. (1595.) 26 Apr. Sterfd. van Racine. (1699.) Geboorted. van Uhland (1787) en van Flotow. (1812 27 Apr. Geboorted. v. UerbertSpencer.(1820.) In het verslag van een concert op Donderdagavond in Arasterdam gegeven zegt het Handelsblad: „De heer Paul Haase zong de aria „Es ist genug", van Mendelssohn en 4 liederen: a. „Feldeinsamkeit" van Brahms, b. „Alt Heidelberg du Feine" van Jensen, c. „Der Doppelganger" van Schubert en d. „Siehst du das Meer" van Herschel. Met zijn prachtig orgaan en voortreffelijke methode, kon het niet uitblijven dat deze kunstenaar, die zich in het afgeloopen jaar bij de voor stellingen van het Duitsche opera-gezelschap zoo gunstig heeft onderscheiden, ook thans een groot succes verwierf." Het Meiconcert der zangvereeniging van de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst, afdeeling Goes zal 5 Mei in de sociëteit „Van ongenuchten vrij" plaats heb ben. O. a. zullen worden uitgevoerd: „Der Rose Pilgerfahrt" van Robert Schumann en „Loreley" van Ferdinand Hiller. De medewerking van een tweetal solisten heeft men zich verzekerd. De Wagner-Vereeniging te Amsterdam heeft een circulaire verspreid om meerdere ondersteuning te vragen, ten einde haar werkkring te kunnen uitbreiden. Indien vol doende medewerking wordt verkregen zal zij in het volgende seizoen aan haar leden vier uitvoeringen aanbieden. De bedoeling is: de programma's der uit voeringen, toegankelijk voor leden, houders van witte kaarten, samen te stellen op de wijze, zooals dit tot dusverre plaats had; voor de uitvoeringen, toegankelijk voor le den, houders van blauwe kaarten, zullen gekozen worden koorwerken etc. van de oude meesters, zonder de scheppingen der nieu- weren uit te sluiten, echter met uitzonde ring van werken der zoogenaamde „moderne" richting. Een witte of blauwe kaart zal voor een heer of dame f 10, voor een heer en dame f 15, kaart voor beide seriën f20 en voor heer en dame f 80 kosten. Naar het schijnt zou de naam Piano of liever Pianoforte, in Engeland voor 't eerst voorkomen op'n theateraffiche van den 16den Mei 1767. Er werd opgevoerd „The beggar's opera." Op het affiche las menMiss Buch- ler zal een lied uit „Giuditta" (Judith) zingen en de heer Dibdin zal haar daarbij op een instrument „Pianoforte" genaamd, begeleiden. De heeren Broad wood, chef van de be roemde pianofabriek te Londen bezitten een exemplaar van dit affiche. Anton Rubinstein, die zich oogen- blikkelijk te Parijs bevindt, werd Dinsdag nacht, na een concert, door een ernstige flauwte overvallen, die zich eenige malen herhaalde. Zaterdag 1 Mei zal de voorstelling in den Stads-Schouwburg te Amsterdam worden bijgewoond door HH. MM. den koning en de koningin. Vertoond wordt: „De Acrobaat" tooneelspel in éen bedrijf, met mevr. Frenkel en den heer Bouwmeester, en „De School- rijdster", blijspel in éen bedrijf, met Rós sing en den heer Schulze. Adelina Patti gaf 31 voorstellingen in Spanje. Haar impresario, Schurmann, ont ving gemiddeld 85,123 fr. per avond, of te zamen 1.098.113 fr. Na aftrek van alle kosten is er een zeer aanzienlijke winst over gebleven het aandeel van Patti daarin be draagt alleen 283.400 francs. Liszt zal te Parijs de gast van den schilder Munckaczy zijn. Horeb is voor het zomerseizoen te Cherbourg, mile. Ambre voor den eerstko- menden winter te Rouaan geëngageerd. BINNENLANDSCIIE BERICHTEN. Het eind-examen der hoogere burger scholen in Zuid-Holland zal dit jaar te Rot terdam plaats hebben. De commissie bestaat uit de heeren Menalda van Schouwenburg, president; Van Santen, Salverda, De Grave, dr. Everts, dr. Van Oven, Keidel, Fortuijn Droogleever, Dugteren, dr. Ekama, Theunis- sen, Nieuwenhuijsen Kruseman, dr. Huben- daal, Masthof en Heskes. Men wil ons verzekeren, dat in de brochure van Van Raay en van den centra le» raad van den Sociaal-democratischen Bond, in antwoord daaropnog niet het volle licht is verspreid over de quaestie, in de drukkerij Excelsior voorgekomenwelke de eerste aanleiding tot het wisselen van die geschrif ten is geweest. Wordt daar toch over choco- lade-quaestiën en andere dergelijke verschil punten tusschen den directeur en de gezellen FEUILLETON. 281.) „En dan zoo snel mogelijk aan den haal," sprak Colibri, en voegde er bij, terwijl hij zijn gespierde handen opende: „Hou hem «tevig vast." „Dat zou te lang duren," hernam de an dere. Heb je je mes?" „Ja." „Welnu, steekt het hem in zijn keel." „Er zal niet veel tijd toe noodig zijn." De ellendeling haalde zijn mes uit zijn zak en deed het open. Ondanks het gegons in zijn ooren, ver stond de graaf alles. Zijn oogen, die nitts meer onderscheidden, spalkten zich boven matig open en namen een verschrikkelijke uitdrukking aan. Colibri met een knie op den grond, het bovenlichaam op de linkerhand geleund hief den rechterarm op en vestigde zijn glazige en wilde oogen op het ontbloote gedeelte van den hals van het slachtoffer. Hij stond op het punt toe te stooten. Hij had er den tijd niet voor. Twee mannen, beiden met een revolver gewapend, drongen op eens het vertrek bin nen. Het waren Gabiron en Noirot. Terwijl de eerste met een duchtigen schop Colibri een pas of vier ver over den grond deed rollen, wierp Noirot zich op Lory, drong hem in een hoek der kamer en hield hem in bedwang door den loop van zijn re volver hem op de borst te zetten. Colibri stond op, vaalbleek van schrik, slaakte een soort van gebrul, en met een pantsersprong, vloog hij op de deur aan, in de hoop te kunnen ontvluchten. Maar Gabiron's revolver was op de hoogte van zijn hoofd. Als je nog een enkele beweging maakt," voegde de agent hem met een vreeselijke stem toe, „schiet ik je als een hond over hoop." Colibri deinsde knarsetandend achteruit. De stomme, met haar kleeren in wanorde, rollende oogende grijze haren los over de schouders, bevende met moeite zich kun nende staande houden was de kamer achter de beide agenten binnengetreden en aanstonds neergeknield bij haar meester. De graaf richtte zich op, greep de hand der trouwe dienstbode, drukte die, terwijl hij dit woord stamelde: „Dank je." Zich daarna tot Gabiron wendende, sprak hij: „Gij zijt juist bijtijds gekomen, mijn vriend! een seconde later, en ik was er geweest." „Maar u is gewond!" „Niet gevaarlijk, geloof ik. Ik voel niet dat er inwendig een bloeduitstorting plaats had. Ik haal moeielijk adem. Maar de longen werken. Ik zou reeds overeind we zen, als het bloed, dat ik verloren had, en de worsteling niet al mijn krachten had den uitgeput." „Ongelukkig kunnen wijmijn kameraad en ik u voor het oogenblik niet helpen. Wij moeten die schoften in het oog houden, die anders beproeven zouden om te ontsnap pen en daarin misschien slagen. We heb ben versterking noodig. Uwe dienstbode moet den portier gaan halen en ons touwen brengen, stevig genoeg om die twee schur ken le binden „Francesca," sprak de graaf, „je hebt het verstaanga spoedig." Een weinig gerustgesteld door die woorden haars meesters, verwijderde de stomme zich zoo snel haar beenen het haar konden ver oorloven. Het gelukte den graaf zich voort te sle pen naar zijn schrijftafel en na eenige po gingen daartoe te hebben aangewend, in zijn leunstoel te gaan zitten, geholpen door Ga biron, die hem met de eene hand onder steunde, terwijl hij met de andere hand ge reed was op Colibri los te branden. Maar daar zij best inzagen, dat de beide agenten geen oogenblik zouden aarzelen hun een kogel door den kop te jagen, durfden de handlangers van De Sanzac zich niet verroeren. Schuimbekkende van verbeten woede, waanzinnige blikken om zich wer pende, bepaalden zij zich tot een dof ge brul. Hier moeten wij een oogenblik stilstaan om te verhalen, hoe de deur van het hui» voor Gabiron open stond, die, zooals wij boven zeiden, den graaf De Lasserre de ver dwijning der onderwijzeres wilde mededeelen en hem tegelijk zijn kameraad Noirot voor stellen. De stomme, wier hals als in een schroef door Colibri's handen beklemd was geweest, had het vermogen om adem te halen, ver loren. Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1