'WP2 Uit bijzondere berichten uit Luxem burg verneemt het N.v.d.D., dat de kon. familie in den aanstaanden herfst een ge- ruimen tijd op het kasteel Colmar-Berg zal komen doorbrengen. De tijding heeft groote vreugde in het groothertogdom verwekt. De Ver zeker ingsbode deelt mede, dat bij de jongste ongeregeldheden in België in twaalf uren tijds voor eene waarde van 9 millioen francs is verwoest. Het blad geeft in overwegingmet het oog op de opruiende taal van Domela Nieuwenhuis, in het ver volg de vergoeding vau zoodanige schade niet meer in de polissen op te nemen, daar geen maatschappij er tegen bestand zou zijn. Uit zelfbehoud zijn de maatschappijen daar toe verplicht. Voor den hoogen raad werd gisteren behandeld de zaak van E. H. tegen J. D. c. s. en J. W. c. s. Partijen waren mede-erfgenamen in eeneu boedel, bij scheiding van welke onder de schulden drie bekentenissen, ten gezamelijken bedrage van f9000, voor den dag kwamen, waarvan twee ter waarde van f 6000 door den heer E. 11., in zijne qualiteit als voogd, betwist werden en zulks op grond, dat de in die schuldbekentenissen uitgedrukte oorzaak (leening) valsch, en de werkelijke oorzaak ongeoorloofd was, nl. eene scheuking, welke aan de legitieme portie te kort deed. In eersten aanleg werden dan ook die twee overeenkomsten nietig verklaard. In hooger beroep echter overwoog het hof, dat de eischer niet voldoende bewezen had, dat de in die schuldbekentenissen uitgedrukte oorzaak valsch was, daar eigenlijk die geleende gelden ver momde schenkingen waren, en dat evenmin bewezen was dat de legitieme portie daardoor benadeeld was. Jhr. mr. De Brauw, optredende voor den eischer, ontwikkelde in deze één cassatiemid del. Volgens pleiter stond vast, dat eischer volstaan kon met te bewijzendat de uitge drukte oorzaak valsch was en dat, wat eischer ook mocht geposeerd hebben, hij slechts d&t dient te bewijzen wat noodig is tot staving zijner bewering (n. 1. dat de uitgedrukte oorzaak valsch was) en het overige over boord kan werpen. Verder beweerde pleiter, dat het hof de in de dagvaarding vermelde feiten ten on rechte als het ware als een onsplistbare be kentenis had aangemerkt, want, als het hof ook dat bewijs wildedan had het ook alles moeten aanvoeren, wat de nietigheid der schenking in het licht stelt. Het had alzoo over het hoofd gezien, dat volgens art. 1719 B. W. schenking bij notarieele akte moet plaats hebben en later uitdrukkelijk moet worden aangenomen, hetgeen niet geschied was. Maar het beroep op die nietigheid oordeelde pleiter onnoodig, gelijk ook de rechtbank had ingezien. Ten slotte beweerde hijdat verweerder had moeten bewijzen dat er eene andere, wettige oorzaak geweest was. Mr. Vlielander Hein, voor den verweerder optredende, betoogde dat, daar tocb eischer, in plaats van inbreng, de vernietiging der schuldbekentenissen gevorderd had, de door dezen gestelde posita moesten bewezen zijn, met name, dat die schuldbekentenissen ver momde schenkingen waren, welke aan het wettelijk erfdeel te kort deden. Wat overigens betrof de door eischer bo vendien gestelde quaestie, of de schenking, welke niet bij notarieele akte is verleden en aangenomen is, als strijdig met de openbare orde moest vernietigd worden, deze liet plei ter, als eene nieuwe defensie in cassatie, ter zijde. Conclusie van het openb. min. in deze op 29 April. e. k. Het gerechtshof te's-Gravenhage heeft gisteren J. D. II. en J. W. P. te Rotter dam beschuldigd van te zamen gepleegden diefstal van een mandje met geld uit de toon banklade van een kruidenierswinkel in de Langbaanstraat, veroordeeld den eerste tot 1 jaar en den tweede tot 8 maanden eenzame opsluiting. Hierna stond terecht de smid G. B. uit Vlissiugen, wien een achttal valsch heden en het gebruik maken van de vervalschte be scheiden worden ten laste gelegd. De adv.- gen. mr. Bijleveld, die in de behoeftige om standigheden en het onbesproken gedrag van besch. verzachtende omstandigheden zag, eischte eene veroordeeling tot 1 jaar celstraf en 16 boeten van f50. De verdediger mr. Smissaert wees het hof op eenige verzach tende omstandigheden. Vervolgens had zich wegens verduistering van gelden en valschheid als openbaar amb tenaar gepleegd, te verantwoorden A. N. L. te Nieuwenhoorn. De adv.-gen. mr. Bijle veld requireerde eene veroonleeling tot 18 maanden celstraf, 1 boete van f 20 en 8 van f 50. De verdediger, mr. Van Praag, hoopte dat verzachtende omstandigheden in aanmer king zouden worden genomen. He uitspraak in beide zaken is bepaald op aanst. Zaterdag. Gisterennamiddag, omstreeks 6 uren, trof den beambte bij de Ned. Rijnspoor wegmaatschappij te 's Gravenhage L. het ongeluk, dat hij, bezig zijnde met het ran geeren aan het station aldaar, struikelde en de wielen van den tender over den voet kreeg, welk lichaamsdeel giuwelijk verminkt werd. Per raderbaar werd de man naar het ziekenhuis vervoerd. De heer P. Mesu, die te Schiedam onder een trein geraakte, is doodelijk zwak. Zijn toestand is zeer ernstig. Wegens openbare dronkenschap werd in Jan. 11. proces-verbaal opgemaakt ten laste van P. B.te Ameide. Daar genoemd feit werd geconstateerd terwijl die persoon zich op het ijs bevond, rees de vraag, of art. 22 der Drankwet, strafbaar stelleud dronken schap op yden openbaren weg", ook in dit geval van toepassing was. De kantonrech ter te Gorinchem heeft die vraag in toe stemmenden zin beantwoord en den bedoel den persoon deswege veroordeeld. Aan den postbode van de route Go rinchemHerwijtien is eene driewielige vélo- cipède met eene daaraan verbonden mand verschaft Met goed gevolg heeft de bude reeds den eersten tocht met deze snelina- chine volbracht. Door drie colporteurs van Recht voor Allen en door een paar vrouwendie gewoon zijn de volksvergaderingen bij te wonen, is eergisteren nacht te ruim half drie bij de po litie te Amsterdam ingebracht de bekende socialist Jacobus De Zwart, die in beschon ken toestand verkeerde, in de Prinsengracht te water gesprongen, maar door een hun ner, die hem nasprong, gered was. Men voor zag hem van droge kleeren. Door de Rumeensche regeering is goed gekeurd de op den 7den dezer plaatsgehad hebbende aanbesteding van het maken van dokken en kaaimuren te Galatz en te Braila, en de uitvoering van dat werk voor ongeveer 5,000,900 frs. gegund aan de beeren W. J. SchramC. Bouterse en F. K. Ozinga, alleu te Amsterdam. Eergisteren Woensdag overleed te Utrecht, in bijna 82 jarigen ouderdom, de gep. generaal-majoor L. A. C. De Bock oud-hoofdofficier van het reg. grenadiers en jagers. In de Dinsdag gehouden zitting van den raad der gemeente Tiel kwam eene be langrijke zaak aan de orde. Onder over- legging van het rechtskundig advies van mr. M. J. Pijnappel te Amsterdam in zake de gasthuis quaestie, stelden burg. en weth. voor, in overeenstemming met de conclusie van bedoeld advies, eene rechtsvordering in te stellen tegen de regenten van het gast huis. De bedoeling is eene beslissing van de rechterlijke macht te verkrijgen, dat ge noemd gesticht ouder de rubriek a van art. 2 dtr Armenwet behoort. Na uitvoerige discussie weid het voorstel vau burg. en weth., om te procedeeren, met 7 tegen 5 stemmen aangenomen. Hoe groot de toevoer van eieren op de weekmarkt te Tiel is, kan men hieruit opmaken, dat er op de laatste vier Maan dagen alleen door den koopman D. Van Drenth, uit Kuilenburg, ruim 125000 zijn opgekocht. De piijs is, in vergelijking van een paar jaren vroeger, zeer laag, op den laatsten marktdag f 8 voor de 104 stuks. Maandagmiddag werd het hoofd der gemeente Zwolle op helderlichten dag in een der straten van het centrum der stad door eenige personen aangerand. Of hier gedacht moet worden aan eene oude veete der socia listische woelingen van het vorige jaar te Zwolle, dan wel aan dronkenschap, dit zal door de bevoegde macht wel onderzocht worden. AmstC.) Uit Deventer wordt gemeld, dat in geen 40 jaar de nuchtere geitenvelletjesj, waarvan glacé handschoenen gefabriceerd wordenzoo weinig waard waren als thans. Men besteedt 10 cent per stuk. Iu vroe gere jaren werd er wel 60 70 cent per stuk voor betaald. Gisterennacht zijn te Enschede bij drie arbeidersdie onlangs het werk hebben her vat, de glasruiten verbrijzeld. De daders zijn tot nog toe onbekend. Een practische wijze van werkverschaf fing wordt te Witinarsum gevolgd. Door sa menwerking van ingezetenen werd verleden jaar 8 hectare land gepacht en met vlas be zaaid. Tot half Maart kon men nu de werk lieden mfct vlasbraken bezig houden en de onderneming gaf nog ruim f 800 winst. Bij verscheidene ingezetenen in Den Bosch vervoegde zich eene juffrouw, voor gevende eene onderwijzeres uit lndië te zijn en t 2000 tractemeut te hebben. Zij be weerde eene dochter van een kapitein te zijn, en gaf hoog op van haar groot fortuin. Na twee dagen en nachten gastvrijheid bij eene familie te hebben genoten, vroeg zij geld ter leen, dat haar ook goedwillig verstrekt werd. Hare handelingen wekten echter ach terdocht, en na informatie bij den commis saris van politie werd zij ontmaskerd, en bleek zij eene naaister uit Nijmegen te zijn, eene sluwe oplichster, die reeds herhaalde malen veroordeeld is geweest. De 2e luit. der art. jhr. Rutgers van Rozenburg te Breda kreeg, toen hij zich op het terrein der wedrennen oefende, eene verwonding aan de linkerheup, met eene kneuzing aan het heupgewricht, een gevolg van een val van zijn paard, toen dit van een op het terrein loopenden hond schrikte. Hij werd per brancard naar het hospitaal gebracht. Men constateerde daar, dat de verwondingen weinig te beteektnen hadden en dat de heer R. v. R. binnen weinige dagen hersteld zal zijn. In de Limburgsche gemeente Mesch is de betrekking van burgemeester vacant jaarwedde 70 gulden een ineuwe winterjas. (7'y</) De gemeente Meerssen houdt er een bijzonderen secretaris en wethouder op na. Bij een verkiezing voor een lid der prov. staten weigerde laatstgenoemde, op instag- natie van den eerste, de stembriefjes van Ulestraten, behoorende tot het onderkies district Meerssen, overeenkomstig art. 87 der kieswet, te voorzien van het zegel van het hoofd- en van het onderkiesdistrict; en moest de commissaris des konings dien heer tot zijn plicht brengen. Later, bij eene volgende verkiezing, weigerde het stembureau, onder leiding van denzelfden wethouder, de nieuw vastgestelde kiezerslijst van Ulestraten te volgen, en weerde de kiezers, die, hoe wel op die nieuwe lijst vermeld, niet op de oude lijst voorkomen. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, inge steld bij kon. besluit van 22 September 1855 n°. 64, toegekend aan: J. Bethlem, te Wormer, K. Van Lingen, te Jisp, eii H. Bottelier, te Uitgeest, wegens het mst levensgevaar redden van een drenkeling uit de rivier de Zaan in Januari 1886; 11. Tjeertes, matroos te Scheveningen, wegens het met levensgevaar redden van den schip per van de bomschuit IVillern Rarenls, waarop hij in dienst was, uit de Noordzee, op 29 Juni 1885; J. Lodewijks, te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van een drenkeling uit het water bij de Oranjebrug aldaar, op 16 September 1885; K. Was sing, te Groningen, wegens de redding met levensgevaar van een op de Steentilpoorten- gracht aldaar door het ijs gevallen knaap, op 6 Februari 1886; B. A. Van Geenhuy- sen, te Alkmaar, wegens het met levens gevaar redden van eene vrouw en van een kind uit een brandend vertrek aldaar op 19 Februari 1886; den voorman T. A. Bekaan, en de bootslieden K. A. Bekaan R. P. Bekaan, S. P. Bekaan, J. J. Bekaan, B. G. Teerling, J. G. Bijl, G. G. Bijl, E. R. Bertram, G. J. Lüuben, E. E. Wie- brands, A. A. Bakker, M. J. Teerling en F. R. Meeuw, van de reddingsboot op het eiland Borkum, allen wonende aldaar, we gens het met levensgevaar redden van de bemanning van den in den mond van de Ei*ms gestranden Nederlandscheu schoener Nieuwediep in December 1885; jhr. H. F. J. M. Verheijen, te 's Hertogenboschwe gens het met levensgevaar redden van twee jongens uit het ijs in den polder uhet Bosch- veld en May" op 28 Januari 1886, en aan G. J. Dona aldaar, wegens de met levens gevaar bij die redding verleende hulp; A. Van der Looy, te Tongelre, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit het ijs in December 1885. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandscbe zaken, is bepaald, dat de commissie belast met het afnemen der examens B, volgens de artt. 6165 van de wet van 2 Mei 1868(5^/. ii°. 50), voor het jaar 1886 zitting zal hou den te Delft, en zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie, dr. A. C. Oude- inans jr., hoogleeraar directeur der Polytech nische school; tot leden: A. J. Van Pesch, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; dr. G. J. Legebeke, dr. P. Zeeman Gz dr. H. Behrens, J. A. Snijders CJz.hoogieeraars aan de Polytechnische school; A. J. II. Beeloo, hoofdingenieur- adviseur voor scheepsbouw te 's Gravenhage; G. J. Morre, P. Tétar van Elven, J. A. Van der Kloes, A. E. Rahusen, leeraars aan de Polytechnische school. Opgave van overgeplaatste adelborsten le kl. op 11 Mei e. k. J. F. Hosang en jhr. G. L. Van Pauhuys, van schroefstoom- sckip Koningin Emma der Nederlandenop rol opleidingsschip Anna Paulowna, en ge detacheerd aan boord Zr. Ms. iustructiescbip Cat lorJ. A. Van der Star en C. D. W. Boissevain, van schroefstoomschip Koningin Emma der Nederlanden op rol opleid ings- schip Admiraal Van Wassenaer en gedeta cheerd aan boord Zr. Ms. instructieschip PolluxH. P. Dil, J. C. Bentz Van deu Berg, D. W. A. Pels Rijcken, W. H.Von Leschen, O. Van Lennep en M. C. Van Hal, allen van schroefstoomschip Koningin Emma der Nederlanden op instructieschip Nautilus BUITEKLAiNDSCHE BERICHTEiN. BELGIË. De werkstakingen breiden zich weer langzaam uit. Het getal werkstakeis nabij Charleroi is met circa 200 toegenomen. Te Sprimont (Luik) blijft zekere Pahout het werkvolk tot verzet, maar tevens tot kalmte, aanzetten. Hij voert te paard de bende aan en spreekt ook te paard de menigte toe, wanneer hij het eene of andere dorp door trekt. De toestand in de mijndistricten blijft dezelfde. De werklieden van den put Mar tinet te Monceau hebben den arbeid laten staau en de burgemeester verzocht hunnen voorspraak bij de patroons te zijn. Een telegram uit Charleroi meldt, dat de werk staking zich uitbreidt in de mijnen van La- Rochelle, te Roux; Providence, te Mar- chiennes; Grand-Bordia te Jumet en 4 en 11 te Monceau. In de putten Mambourg 2 en 7 van Charleroi is het werk hervat. Een telegram aan de Etoileuitlloei, meldt dat de werklieden der smederijen Marchin, den arbeid hebben gestaakt. Men vreest onlus ten, zegt de depeclie. De burgerwacht, was onder de wapens geroepen. liet cijfer der onkosten, voor de beteuge ling der onlusten, is ontzaggelijk zegt de Palrie. En niet alleen dit, maar ook de vergoedingskosten voor vernielde eigendom men, werkstilstandenz., zijn groot. Deze laatste bedragenalleen een goed half dozijn millioenen. Voeg hierbij de ellende, die overal het volk aan grijnst. Bij huisbe zoekingen komen de gendarmen soms in wo ningen, waar men iu tien dagen geen brood heeft gezien. En het Nieuwsblad van Gheel schrijft: yN'iet alletn hebben Luik en Hene gouwen geledenhet geheele land lijdt heden nog ontzaggelijk door die rampvolle volksop- loopen. Meer dan twintig duizend jonge lingen hebben het ouderlijk huis moeteu verlaten, om als soldaat dienst te doen. Maanden lang hebben zij thuis ledig gezeteu, dagelijks naar het goede jaargetij verlangende, om de handen eindelijk uit de mouwen te kunnen steken en nu het werk er is, nu zij vier handen zouden kunnen gebruiken in plaats van twee, nu moeten zij soldaat worden. FRANKRIJK. De regeering heeft besloten een gedeelte van den ringmuur van Farijs, tusschen Point du Jour en Romaiuville, te doen afbreken. Men berekent, dat de staat door den ver koop der vrijkomende terreinen 150 millioen francs zal verdienen. Uit Parijs wordt gemeldHet is on juist, dat de mogendheden reeds te Athene een gemeenschappelijk ultimatum hebben ingediend. De onderhandelingen duren voort. Het staat echter vast, dat zeer spoedig tot een gemeenschappelijk optreden zal worden besloten. Maandag heeft voor de correctioneele politie te Parijs een Hollander terecht ge staan, die tot een fatsoenlijke familie van Nederland behoort. Wegens wangedrag uit het ouderlijk huis verjaagd, heeft hij sedert lang een zwervend leven geleid. Drie malen reeds is hij in Frankrijk wegens diefstal en oplichterij veroordeeld, waarna hij zich naar Duitschland begeven heeft. Daar te lande schijnt hij wegens verraad van geheimen, de legerorganisatie betreffende, tot gevangenisstraf veroordeeld te zijn ge weest. Na volbrachten straftijd is hij naar Fran krijk teruggekeerd en heeft, onder den val- schen naam van baron De Graillet en de valsche qualiteit van attaché aan het mini sterie vau oorlog, opnieuw oplichterij ge pleegd. De rechtbank heeft hem tot 13 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Madame Adam heeft in de bureaux van de Nouvelle Revue eene conférence ge houden ten voordeele van de nagelaten be trekkingen van zeelieden, die in de havens van Bretagne aan de cholera zijn omgeko men. Te hunnen behoeve zal zij ook in het ministerie van marine een fancy-fair orga- niseeren, die 15 Mei geopend wordt en voor 20 francs toegankelijk zal zijn. Dr. Devidoff meldt uit Smolensk, dat de 16 door den dollen wolf gebeten Russen uit Parijs in welstand daar teruggekeerd en dat zij vol dankbaarheid zijn over de behan deling van Prof. Pasteur. Er zijn weer drie Arabieren uit Algerië aangekomen om zich onder behandeling van Pasteur te stel len. Ook twee Londensche politie-agen-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2