mzz mm wlj m m. /m. m tt. Donderdag 29 April a. s. ten 11 uur komen te Enkhuizen in veiling de oude schil derijen en antieke meubelen, die deel uit maken van de aanzienlijke nalatenschap van wijlen mejonkvr. M. M. Snouck van Loosen aldaar. De catalogus vermeldt o. a. de namen, Willem van Aalst, Appelius, Antonie en Jan BeerstraetenAdriaan Verdoel, Honde- coeter, Honthorst, Houbraken, Pieter Potter, Jan Steen, Verkolje, Wouwermans enz.; verder eenige porceleinen kabinetstellen, kastenspiegels en ten slotte eenige boek werken. De mededeeling omtrent de Jury in zake het monument op het graf van wijlen den architect 11. P. Vogel, is niet volkomen juist. De jury bestaat uit de heeren W. C. Metzelaar, lid van het hoofdbestuur der maat schappijJan Springer, voorzitter van het genootschap Architectura et Amicitia", en G. J. Moiré, lid vau het bestuur der afd. 's-Gravenhage. Het museum te Antwerpen heeft een portret door Frans Hals voor 80.000 francs gekocht en voor 200.000 fr. het portret door Rembrandt Bourgmestre Ilollandais" uit de galerij van Orleans. De heer Bredius meldt de, ook door hem gedane, ontdekking van een nieuwen Rem brandt, „De barmhartige Samaritaan"ge- teekend llembrandt 1081. Dr. Thode kocht het stuk voor 2500 Mark. Het is niet be haaglijk maar zeer belangrijk. Het paard, waarop de gewonde (uitmuntend), in elkaar gezakt, hangt, is slecht geteekend; geheel gelijkend op het paard van /-/De doop van den Moorman", te Schweiin. Ook het museum te Brussel is met eene schilderij van Rembrandt verrijkt. Dit prach tige stuk, geteekend „Aetatis 55 Rembrandt 1654", is een vrouwenportret, hoogst eeu- voudig in de kleeding, iets minder dan le vensgroot* De oude vrouwbijna van voren gezien heeft de handen over elkander ge legd ter hoogte van haar middel; het hoofd is met een mutsje met omgewipte hoeken bekleed; voorts draagt zij een wit kraagje en manchettenverder niets tot sieraad dan een gouden ring. De schildering is eenvou dig, streng, zeer harmonieus; de kop leeft. Gelaat en handen in vol licht. L)e aankoops- prijs is volgens de Ned. Speet. ÏOO.OUO francs. Op de tentoonstelling van schilderijen die onlangs te Newcastle on Tyne plaats had is van wege dc kunstclub aldaar aangekocht een schilderij, voorstellende duinen aan het strand te Scheveningenvan den kunstschil der J. J. Destrée te 's Hage. BIMENLANDSCHE berichten. Met ingang van 1 Mei aanstaande wordt het telegraafkantoor op het station der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Warmond met een dagelijkschen dienst van 8 uur voor- tot 1 uur namiddags en van 3 tot 9 uur namiddags voor het alge meen verkeer geopend. Dit kantoor is alleen open voor de aanbieding van telegrammen en tevens voor de aflevering van tijdingen welke van de aanwijzing //Station restant" zijn voorzien. Op het verkeer van dit kan toor met alle overige telegraafkantoren in Nederland, is het uniforme tarief van 0.15 gl. per telegram, vermeerderd met 0.01 gl. per woord, van toepassing. Met het stoomschip Limburg zal op 24 April e. k., te 2.30 's avonds, eene brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. De wijziging der statuten van de Ne- deïlandsche Rijnspoorwegmaatschappij is bij besluit van 12 dezer door Z. M. den koning goedgekeurd. HH. MM. de koning en koningin heb ben gisterennamiddag den erfprins van Wal- deck-Pyrmont rondgeleid op een rijtoer in de residentie. H. M. bracht later met haren broeder bezoeken aan eenige bezienswaardige instellingen der residentie. Men heeft de pianoos en de speelkaar ten, de lucifers en de spoorwegbiljetten enz. willen treilenom onze financiëu te herstellen. Zoover we weten, heeft men er echter nog niet aan gedacht om, op het voorbeeld van Oostenrijk, een belasting te heffen van almanakken. Als men één almanak per ziel" rekent, en ze met 5 cent belastte, zou dit een inkomst zijn van ongeveer twee ton, en drukkend zou die belasting zeker niet zijn. (Arnh. Ct.) Naar het D. v. Z-1I. en 'sGr. ver neemt, is dooi het ontslagen personeel van de socialistische drukkerij Excelsior eene vor dering ingesteld, om betaling van hun aan deel in het dividend van het afgeloopen boekjaar. Volgens de balans zouden zij nl., recht hebben op p.m. f 100 per persoon uieer dan hun is uitgekeerd; het personeel is niet tevreden met de verklaring, daaromtrent door de commissarissen der drukkerij geven. Het getal der rechthebbenden is zes personen. Aan het ontwerp-besluit tot heffing eener belasting naar het inkomen door burg. en weth. aan den gemeenteraad te Delft in gediend, ter vervanging van de thans gehe ven wordende plaatselijke directe belasting en de 60 opcenten voor de gemeente op de personeele belastingontleent de D. Ct. eenige bepalingen, waaruit blijkt dat alle ingezete nen, eeu zuiver inkomen van f 450 'sjaars hebbende, belastingschuldig zijn. Het belastbaar inkomen voor Delft kan worden geraamd op f 4,230,000, een cijfer dus, dat bij een hefling van 3 pCt. een opbrengst zou geven van f 126,000, en bij een 2{ pCt. heffing een som van f 105,000. De uitgaven der gemeente gaan de ont vangsten met een bedrag van f 98,671 te boven. LI. Zondag namiddag heeft te Haarlem eene openbare vergadering plaats gehad van den Sociaal-Democratischen Bond, afdeeling Haarlem, waarin als spreker optrad P. A. Van der Stadt, van Zaandam, over het on derwerp: „Wat willen de socialisten?" Van de gelegenheid tot discussie werd gebruik gemaakt door zekeren Cliteur, te Haarlem woonachtig. Deze vroeg, of de toestand in de maatschappij er beter op zou worden, indien, evenals in de dagen der Commune, duizenden menschenlevens werden verwoest wie dan de vrouwen en moeders zouden voeden en onderhouden, wier mannen en zonen als slachtoffers der revolutie gevallen waren? Of de socialisten al dit bloed voor hunne rekening wilden nemen? De voorzit ter Modoo beantwoordde deze vragen, door Cliteur er op te wijzen, dat hij vroeger ook tot den Sociaal- Democratische» Bond behoord had en dientengevolge de middelen wel zou kennen om tot het doel te geraken. Wat betrof het bloedvergieten, dit kwam geheel voor rekening van de „klassen-regeering". Cliteur antwoordde, dat hij vrel is waar lid van den Bond geweest was; dat hij, jong zijnde, ontevreden over den druk der tij den misschien medegesleept door de welbe spraaktheid van eeuen of anderen woordvoer- dei, daartoe was overgegaan, maar dat hij, na ernstig nadenken, als man en vader ge meend had, zich te motten afscheiden van eene partijdie geene middelen zou ontzieu om haar doel te bereiken. (II. Cl.) De deelhebbers in de Krasnapolsky- maatschappij te Amsterdam hebben in de jaarvergadering van gisteren besloten 7 pCt. dividend over 1885 uit te keeren en de be staande hypothecaire 5 pCt. leeuingen in 4 pCts. te cuiiverteeren. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. gemeld: De schade, door een ontrouwen gemeenteambtenaar aan de stedelijke kas toegebracht, ad f45,362, is heden vergoed. De gemeente lijdt dus geen schade. Naar de Zaanl. Courant verneemt, is door de arrond.-rechtb. te Amsterdam rechts ingang verleend tegen F. H. Liese, in wiens bezit indertijd kleedingstukken en andere voorwerpen zouden zijn gevonden, toebehoord hebbende aan den op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen H. Lamblée. Ter verkooping ten sterfhuize van mejonkvrouwe M. M. Snouck van Loosen te Eukhuizen zijn o. a. nog verkocht: 1 gar nituur van 18 damasten servetten en tafel laken f 501 dito dito f52; 1 dito 24 dito en 2 dito f 116; 1 dito 12 dito en 1 dito f83; 1 dito 15 dito en 1 dito f 7U 1 dito 12 dito en 1 dito f59; 1 Smirnaasch tapijt f i701 nieuw Brusselsch f116; 1 Gobelin karpet f 1000. Te Stiens waren tot nog toe eenige arbeiders in gebreke gebleven hunne perso neele belasting te betalen. Toen vóór eenige dagen eeu deurwaarder met zijne helpers kwam om beslag op den inventaris te leg gen werd hij daarin door een groot aantal arbeiders verhinderd. Maandag werd deze onvolbrachte taak voortgezet. De burgemees ter met eenige agenten verscheen met den deurwaarder, die zijn plicht nu volbracht. Ofschoon er eene groote menigte op de been was, vielen er geen ongeregeldheden voor. Zondag zoo schrijft men aan de N. R. Cl. uit het noorden van ons land woedde hier een lievig onweder, dat van half 3 tot half 7 des namiddags duurde en ver gezeld werd van regen en hagel. De hagel- steenen, die in groote menigte neervielen, hadden eene grootte als kleine aardappelen en deden schade aan de knoppen der vrucht- boomen. Te Leens o. a. is eene boerderij door den bliksem in brand geraakt en in asch gelegd Uit het eiland Flakkee vertrokken in de laatste weken verschillende huisgezinnen naar Noord-Amerika. In deze week ver huisde daarheen een gezin, bestaande uit tien personen. Een der te Made door een dollen hond gebeten personen, de arbeider L. Jaaren, zal te Parijs zich aan de inenting tegen de hondsdolheid onderwerpen. Te Meersen zijn Maandagavond de rui ten bij eenige particulieren ingegooid. De politie stelt een onderzoek in. GK\VE\II A<;tv Door Z. M. is J. A. Honée benoemd tot burgemeester der gemeente Meersaen. Door Z. M. is aan den boomwachter bij 's rijks werf te Amsterdam, C. F. Roe- lofs, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend. Door Z. M. is pensioen verleend aan: J. Plokker, zich schrijvende Jacob D. Pluk ker, gewezen brieven- en telegrambesteller te Katwijk aan Zee, ten bedrage van f 178 's jaars. Door Z. M. is aan H. C. M. Ebbinge Wubben, geb. Eskes, W. P. Eskes, G. W. Eskes en P. F. Eskes, de eerstgenoemde te Vries, de laatstgenoemde drie te Amsterdam, concessie verleend tot bet indijken en droog maken van een deel der Westeinder plassen gemeente Aalsmeer. Het gevolg dat, H H. MM. den koning en de koniugin naar Amsterdam zal vergezel.en, zd o. a. bestaan uit de heeren; mr. R. J. graaf Schimmelpeuuinck van Nijenhuis, groot meester en opperkamerheer; mr. F. H. R. R. baron Fagel; opperhofmaarschalk, opper- intendant der kon. paleizen; jhr. J H. Van Capellen, adj.-generaal, chef' van het militaire huis; J. M. L. Van Bronkhorst, hofmaar schalk en kamerheer ceremoniemeester; G. J. A. A. baron Van Heemstra, ordonn.-officier, tweede stalmeester; C. 11. F. graaf Dumon- ceau, adj., particulier secretaris; G. L. M. baron Taels van Amerongeu, dd. kamerheer; jhr. J. A. Röell, adjudant en R. baron Van Heeckeren van Molccateu, ordonnans-officier van Z. M. De eerste alg. vergadering van den Ned. Vrouwenverbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn, zal hier ter stede plaats hebben op Dinsdag 25 Mei. BUITEiNLAiNl)SCHE BERICHTEST BELGIË. Blijkens het rapport over de begrooting van buitengewone inkomsten en uitgaven, zal het nieuwe gebouw der kamer van af gevaardigden met 1 October a. s. geheel ge reed zijn en zal de begrooting van 3 inil- lioen met 60Ü.ÜU0 fr. overschreden worden. Het vorige gebouw werd, zooals bekend is, in den avond van 6 December 1884 door de vlammen vernield. Prins Boudewijn, de zoon van den Graaf van Vlaanderen, Erfprins van België, heelt zijn studiën aan de militaire school volbracht. De leeraren en officieren aan de school en zijn kameraden hebben den Prins bij deze gelegenheid rijke albums met hun portretten tot aandenken geschonkeü. Door den burgemeester van Brussel, den heer Buis, is 11. Maandag bij den ge meenteraad dier stad het plan ingediend voor eene arbeidsbeurs, welk plan hij van een uitvoerige toelichting deed vergezeld gaan. Het doel is, de circulatie van den arbeid te vergemakkelijken, verder het tot stand brengeu van raden van arbitrage, teneinde zonder werkstakingen en zonder geweld tot de oplossing te geraken van tusschen patroons en werklieden ontstane geschillen, en voorts o. a. het bevorderen van de beoefening van alle vraagstukken welke op de toekomst der arbeidende klassen betrekking hebben. De berichten uit Charleroi doen nieuwe werkstakingen voorzien. Waarschijnlijk zal de burgemeester alsnog de socialisten-demon stratie op Pinksteren verbieden. De werkstakingen breiden zich weer uit. De werkstakers van Jumet hebben be sloten een petitie tot den koning te richten. Het hof van Charleroi heeft wederom 30 personen veroordeeld tot 15 dagen k 6 maanden gevangenisstraf, wegens verhinde ring van anderen om aan het werk te gaan. Mevrouw Van der Smissen is gisteren morgen overleden. ENGELAND. De uitslag der verkiezing te Bradford, ter vervanging van wijlen den lieer Forster, is dat de heer Shaw Lefevre (liberaal) werd gekozen met 4407 stemmen, tegen 3627 op den heer Hoare (conservatief). De heer Lefevre ondersteunt de lersche politiek van den heer Gladstone. De heer Chamberlain heeft te Bir mingham het woord gevoerd. Hij verklaarde zich nadrukkelijk tegen het wetsontwerp op den aankoop van grond in Ierland, doch zijn verzet tegen de voordracht op het lersch bestuur is voorwaardelijk. Indien der re geering zich verbindt tot aanneming der amendementen om lerscbe vertegenwoordigers in het keizerlijk parlement toe te laten, en indien zij aan de provincie Ulster een bij zondere vergadering toekent, zal het hem een genoegen zijn het wetsvoorstel te onder steunen. Anders zal hij er zich ronduit tegen verzetten. Lord Spencer, voormalig onderkoning van Ierland, heeft in eene te Newcastle ge houden meeting het woord gevoerd. Hij ondersteunde met warmte de staatkunde van den lieer Gladstone betreffende Ierland; hij verklaarde dat het eenige middel om den vrede te herstellen bestaat in het volgen eener verzoenende politiek, en het volkomen opgeven van dwangmaatregelen. Hij was overtuigd dat de lersche afgevaardigden geenszins aan sprakelijk zijn voor de misdaden en vergrij pen, welke in Ierland gepleegd zijn, en ge loofde dat de vertegenwoordigers in het lersche parlement trouw hun plicht zouden vervullen. De Standard meldt, dat in regeerings- kringen elk uur de tijding van Let uitbre ken van den Griekschen oorlog wordt ver wacht. Men verzekert, dat de groote mogend heden aan Griekenland eene nota zonden, waarin deze staat wordi uitgenoodigd zich te gedragen naar den eisch der mogendhe den, waarbij een termijn wordt vastgesteld, binnen welken Griekenland zich aan hare vorderingen moet onderwerpen. Aan de Times wordt uit Alexandrië gemeld, dat volgens berichten, door inlanders uit Boven-Egypte overgebracht, de Arabieren zich gereed maken tegen Augustus a. s. naar Beneden-Egypte op te rukkenaan welk voornemen zij gedeeltelijk reeds gevolg be ginnen te geven. FRAMKRIJ K. De kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwep betreffende de tentoonstelling van 1889, ongewijzigd, met 350 tegen 131 stemmen aangenomen. De kamer vereenigde zich vervolgens met de wijzigingen door den senaat in het lee- ningsontwerp gebracht, en ging tot 25 Mei uiteen. De hertog van Castries is te Parijs plotseling gestorven. Hij was in 1838 gebo ren en gehuwd met een dochter van baron Sina; zijn oudste zusier is getrouwd met Mac-Mahon. De hertog was zeer bekend als „sportman" en hij was de eigenaar van „Litle Duck", dat in 1884 den Grand Prix de Paris won. Een inzender in den Temps stelt voor in het Pasteur-gesticht ergens eeu borst- beeldje te plaatsen van Radama II, koning van Madagascar. Die vorst, gedurende zijn korte regeering ëen vriend van Frankrijk, was op zijn manier een voorlooper van Pasteur en zocht, evenals die beroemde ge leerde, naar iuentingsstoffen. vKoning Radama", zegt dr. Vinson in zijn „Reis naar Madagascar" (1861), „was overtuigd dat alle ziekten, en voornamelijk huidziekten, haar bijzonder tegengif hebben. Hij had in een flescli een weinig van aller lei vergiftige stoffen, en meende daaruit een geneesmiddel voor alle mogelijke be smettelijke ziekten te kunnen maken. Hij nam ook verscheiden proeven met dat mid del; niet, zooals Pasteur, op konijnen, maar op verscheiden zijner ministers, die hij er mede inentte." Hoe dat dien heeren bekomen is, wordt niet bericht. Het oploopje te Nogent sur Marne is ernstiger geweest dan eerst gemeld werd. Louise Michel was reeds per rijtuig naar Parijs vertrokken, toen het volk een twin tigtal anarchisten zag, waaronder een vrouw in de rouw Mme. De Bligny genaamd. Deze voor de „roode inaagd" aanziende, schreeuwde men: „daar is la mere Michel!" en van beide zijden begon men te dringen. De lieer De Bligny, die zijn vrouw wilde verdedigen, kreeg een steen tegen het hoofd, waarop uit de groep der anarchisten drie revolver schoten gelost werden, zonder gelukkig iemand te treffen. Eindelijk kwam de politie tusschenbeide die een anarchist, die met een Amerikaan- sche ploertendooder gewapend was, en een Belg, die een nog rookende revolver in de hand hield, in hechtenis nam. In de steenkolenmijnen te Epinac, in het departement Saöne-et-Loire, hebben de mijnwerkers den arbeid gestaakt. Zij ver langen verhooging van loonvermindering van werkuren en gratis brandstof. Tot nu toe is de orde door de werkstakers niet verstoord. OOITENRIJ H. Ter beurze te Weenen heerscht groote onrust, daar alle berichten bevestigen, dat Rusland zich toerust ten oorlog. De Fransche en Russische kabinetten ver klaren zich aan den dwang tegen Grieken land te onttrekken. Men verzekert, dat ook te Venetië verschillende gevallen van cholera met doode- lijken afloop zijn voorgekomen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2