buitenlaoschïT berichten. De minister van oorlog heeft de tijdstip pen der oproeping in de Sic. van 21 April openbaar gemaakt; zij loopen van 8 Mei tot 20 October. Donderdag a. s. zal de Nederlandsche gedelegeerde ter internationale conferentie betreffende den industrieelen eigendom, mr. F. W. J. George Snyder van Wissenkerke, naar Rome vertrekken. De volgende ambtenaren der posterijen zijn of worden overgeplaatst: de comm. Ie kl. Bachiene van Deventer naar hel spoor- wëgposlkantoor n°. 2; de comm. Ie kl. N. A. C. Hinlopen van dat sp. postkantoor naar Deventer; de comm. 4de kl. O. G. A. Janssen van Leeuwarden naar 's-IIage; idem J. A. Coopmans van 's-Hage naar Leeuwarden; idem B. Meylink van Eindhoven naar Am sterdam idem J. Iloeth van Rozendaal naar Eindhovenidem C. Zij ui van Amsterdam naar Rozendaal. Uit Rotterdam wordt aan het Ilbl gemeld: Sedert eenige dagen had-in een onzer hotels een jeugdige Engelschmanvan eene jonge dame vergezeld, zijn intrek ge nomen. Het paar, oogenschijnlijk man en vrouw, deed zich voornaam voor en maakte grove verteringen. Men meende met aan zienlijke personen te doen te hebben. Inmiddels was de politie door die te Lon den onderricht, dat zich alhier vermoedelijk ophield de gewezen klerk van eene Engelsche bankinstelling, die zijne patroons voor een aanzienlijk bedrag bestolen had en sedert voortvluchtig was. liet vermoeden vestigde zich daarop al spoedig op bovengenoemden jeugdigen Engelschman, wiens gangen nu nauwkeuriger werden nagegaan. Al spoedig kreeg de politie meer zekerheid, dat zij in hem inderdaad den gesignaleerde» persoon gevonden haden in den afgeloopen nacht zijn hij en zijne gezellin in hun hotel in hechtenis genomen en achter slot gebracht. Dat één zwaluw nog geen lente maakt, blijkt dit jaar op Noord Beveland opnieuw, zoo schrijft men aan de AI. Cl. van daar! Reeds vóór 14 dagen riepen we er een tien- lal het welkom toe, doch ze antwoordden met een „tot wederziens!" Een paar dagen later dreven er ook een vijftal ooievaars die zich trouwens hier zelden vertoonen in wijde kringen boven onze woningen, maar ook zij kozen zich geen blijvende plaats in ons midden. Den 18en April gierden weer lenteboden door de lucht, helaas! de noor den- en noordoostenwind verdreef ook dezen. Alleen den schollevaars, die zich verleden jaar voor 't eerst hier vestigden, schijnt het bijzonder goed te bevallenalthans ze waren reeds vroegtijdig weer hier en bleven. Wij zelf intusschen kunnen geduld leeren oefe nen en, geplaagd door verkoudheid, keelpijn en rheumatiek, gelaten afwachten, dat het Boreas" helleven zal zijn fatale windzakken op te bergen. Evenwel niet alle hoop behoeft men op te geven, wanneer men van lieverlede reeds: ude gladde mellekkoeien In het bochtig dal hoort loeien." En dat doen wij. Alleen bochtig moet nog tochtig zijn. Een heer te Amsterdam woonachtig in de Mauritsstraat, heeft op de Hoogesluis van den galant zijner dienstbode een pak slaag ontvangen. Uit Ouddorp zijn weder 16 personen per stoomboot Galand naar Amerika ver trokken. Het bericht omtrent den lsten luit.- kwartiermeester B., van het 8ste reg. inf., die als vermist werd opgegeven, schijnt op eene misvatting te berusten. Uit Deventer meldt men ten minste, dat die officier reeds sedert meer dan 14 dagen in zijue garni zoensplaats is teruggekeerd. Volgens de llaarl. Ct. waren, vóórdat een 60tal wevers liet werk aan de fabriek van de heeren Scholten te Enschedé her vatten, de werkstakers, evenals vorige Maan dagen, naar de fabriek getrokken. Hunne deputatie vroeg den heeren, ot zij thans de vroeger ingevoerde loonsverhooging wilden herstellen. De heeren weigerden echter, er bijvoegende: wie niet terugkomt, vindt later zijne weefgetouwen bezet. Daarop werd eene vergadering op den openbaren weggehouden, en daarbij was het. dat de burgemeester den socialisten en vreemden opruiers verbood, op den weg stil te staan. Het gevolg van een en ander was dat zestigtal werkstakers weder aan het werk gingen. De werkstaking is dus nu geheel gebroken, en het einde kan geacht worden nabij te zijn. Dezer dagen bevond zich te Assen een jongen 's morgens in het bosch, om strui ken te snijden, toen hij in een gat bij een boom een manspersoon zag liggen met een witten doek over het hoold. De jongen liep weg en deelde het door hem waargenomene aan anderen mededie zich er heen be gaven. De man, die blijkbaar sliep, werd wakker gemaakt, hetgeen niet dan na her haald roepen gelukte. Hij bleek honger te hebben, waarop door een dpr aanwezigen wat melk met brood werd gehaaldhetwelk door hem werd genuttigd. V olgens zijn zeg gen had hij daar ter plaatse reeds acht dagen gelegenzonder in dien tijd iets te hebben gegeten. Aanvankelijk weinig voldaan over de hulp, welke hem werd verleend en te kennen gevende dat het wenschelijker ware geweest, hem daar zijn einde te laten af wachten, bleek de levenslust toch langzamer hand weer voldoende aan te wakkeren, om die zwaarmoedige gedachten op te geven. Bedoelde man was genaamd S.S.sedert 13 October van het voiige jaar ontslagen uit de kolonie Veenhuizen. Hij had sedert dien tijd, na eerst een bezoek te hebben gebracht bij zijn kinderen te Groningen en Nieuw- Buinen, rondgezworven, steeds naar werk zoekende, doch het niet vindende. (N. Dr. Ct.) De exploitatie der gemeente-reiniging te Leeuwarden heeft over 1885 voor het eerst een nadeelig saldo opgeleverden wel van ruim f 15U0, hoofdzakelijk tengevolge der mindere opbrengst van compost en ier. De gemiddelde prijs van compost was f 1 lager dan in 1884. Gedurende de 15 eerste exploitatiejaren wierp de gemeentereiniging een winst ten bate der gemeentekas af van f 130.000 In een vergadering van sociaal-demo craten te Wolvega hield burger Uotnela Nieu- wenhuis een rede. Toen hij, volgens de Opr. Steen w. Cl., zeide dat de regeering en de ministers opruiers waren, werd de spreker in de rede gevallen door een stem uit het publiek, waardoor eenige spanning ontstond. De burgemeester der gemeente had het w oord genomen en legde den spreker, onder mede- deeling van zijn ambtelijke betrekking, het zwijgen op, waarop burger Nieuwenhuis ant woordde „Mijnheer, ik ben aan 't woorden straks kunt u debatteeren." De burgemeester was echter een ander gevoelen toegedaan en voegde hem de woor den toe: „Mijnheer, de burgemeester debatteert niet; hij ontneemt u het woord, neemt het zelf om u te kennen te geven dat hij niet ver kiest, dat de regeering en de ministers in deze gemeente door u beleedigd worden, en zoo gij u daarvan niet onthoudtzal hij on middellijk de vergadeiing doen uiteengaan." Domela Nieuwenhuis antwoordde daarop, dat hij de ministers niet eens kende, en dat het niet zijn bedoeling was, de regeering en de ministers te beleedigen. De burgemeester zeide na deze verklaring, dat spreker zijn rede kon vervolgen, doch niet adders dan op de uitdrukkelijke voorwaarde: juistere woorden te bezigen en gematigd te spreken, 's CiKAVË.MIAGË. Door Z. M. is de heer Cornell's David Röell, te Dordrecht, met al zijn wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstamme lingen in den Nederlandsche adel ingelijfd, met de praedicaten van jonkheer en van jonkvrouw. Door Z. M. is aan den burgemeester van Wedde, A. P. Ter Meulen, vergunning verleend om uiterlijk tot 1 Mei 1887 in de gemeente Bellingwolde te blijven wonen. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Schaijk, W. Van Oosterhout, candidaat notaris te Tilburg, en te Berlicuui, E. E. D. Mens, candidaat-notaris te 's Hertogen bosch. Door Z. M. is aan H. L. Guillaume Gentil, geb. te la Sagne (Zwitserland), ver gunning verleend tot het geven van middel baar onderwijs hier te lande, mits hij ove rigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischteu voldoe. De adelborst 1ste kl. J. J. C. Bunnik uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van koloniën zal op 23 en die van staat, minister van binnenland- sche zaken op 24 dezer geen audiëntie ver- leenen. B E L Cr 1 IS. Bij de jongste onlusten moeten 1 on derofficier en 7 soldaten gedood en 1 2e luitenant, 7 onderofficieren en 26 soldaten gewond zijn, terwijl van de oproerlingen 117 gedood en door de militairen begravtn wer den, en nog een groot aantal door de bur gerwacht vielen. Van de oproerlingen wer den 257 gewond. Het aantal grevisten te Charleroi be draagt ongeveer 3000 personen. Overal heerscht rust en orde. Op een meeting te Jumct gehouden heb ben de werklieden besloten een petitie aan den koning te zenden. De sprekers hebben kalmte aanbevolen en den mijnwerker» gera den het werk niet- te hervattenalvorens bet resultaat bekend is. Te Gent zullen op de socialistische meeting, tegen a. s. Zondag en Maandag be- lead, de burgers Volders, Defuisseaux en Fluse spreken. De vergadering is niet pu bliek. FKAAKKIJ K. De minister president De Freycinet ant woordde gisteren in de kamer van afgevaar digden, op eene vraag van den lieer Passy over de houding van Griekenland, dat hij het met dien spreker eens was over het beginsel der scheidsrechterlijke uitspraak, maar dat Frankrijk in de Oostersche aan gelegenheden onmogelijk het initiatief kan nemen. De vereenigde Europeesche mogend heden zijn de aangewezen scheidsrechters. Overigens zijn de mogendheden reeds in dien geest werkzaam, want zij Irachten het Turksch-Grieksche geschil inderniinne te ver etienen. Van den aanvang al' is ook Frank rijk steeds in den meest vredelieveuden zin werkzaam geweest. De verkiezingen in Tarn en Garonne zijn door de kamer, na een contradictoir debat dat geen incident opleverde, met 366 tegen 159 stemmen goedgekeurd. Die verkiezin gen omvatten drie monarchisten en één republikein. - Zondag heeft Basly te Parijs een rede- voering gehouden over den toestand te De- cazeville, waarvan hij de schuld geheel op de regeering wierp; de minister.president, Freycinet, was een ellendeling; dat er nog geen bloedige botsingen waren voorgekomen, was alleen aan hem, Basly, te danken; de beide journalisten, Duc-Quercy en Roche, moesten tot belooning hunner verdiensten voor de zaak der arbeiders bij de Parijsche verkiezingen van 2 Mei a. s. tot kandidaten worden geproclameerd. Dit voorstel werd door de vergadering, 2000 personen sterk, aangenomen. Men riep: „Leve de com mune!" Iemand die „Leve Frankrijk!" had geroepen, werd de deur uitgeworpen. Guesde, van de Cri du Peujile en Cliau- viere predikten de uitbreiding der werksta king, ondersteund door het middel der brandstichting: „Laat ons de wrekers zijn!" „Dat het volk zich wapene!" Onder deze kreten verliet men de zaal; daar buiten werd Basly door een 4000 tal personen met ge jubel ontvangen. De politie liet de schreeu wers ongemoeid, daar zij zich niet aan ge welddadigheden schuldig maakte, 't Zou er nog wel buitensporiger zijn toegegaan, wanneer men kennis gedragen had van een uitspraak van de rechtbank te Villefranche in het dep. Aveyron, die de juist door de parijsche kiezers lot hun candidaten geprocla meerde journalisten Duc-Quercy en Roche, wegens opruiing der arbeiders te Decazeville, tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeelde' Louise Miche' is op eene meeting te Aogent uitgefloten, zoodat zij in het midden van haar conference moest ophouden. Van de vergaderzaal tot aan het station werd zij door het volk vergezeld met een concert, van gefluit en aan het station werd zelfs met steenen geworpen zoodat, de politie moest tusschenbeiden komen en twee personen ar- resteeren. Basly voerde het woord in eene meeting in de „Salie lavié" te Parijs. Hij sprak over de werkstaking van Decazeville. „Het uur der revolutie heeft nog niet geslagen," zeide hij o. a.„en de mijnwerkers wachten op hetgeen hun vrienden van Parijs zullen doen Daarna werd over de verkiezingen van 2 Mei gesproken, en men besloot Roche of Duc-Quercy candidaat te stellen ter ver vanging van Rochefort. «PAXJE. Zondagochtend bevond zich eene groote menigte aan bet Noorderstation te Barce lona: al de republikeinsche comités van Bar celona en omstreken, delegatiën der repu blikeinsche partij van geheel Catalonië wacht ten de aankomst van de heeren Nicolaas Salmeron en Laureono Figuercla, de eerste oud-president der republiek, de ander oud- minister van financiën, op. Bij de aankomst van den trein werden beide heeren met groote geestdrift en met de kreten „Leve de republikeinsche coalitie! leve Ruiz Zorilla ontvangen. Onder het zelfde geroep trok uien door de stad. Er was eeu banket voor 2000 personen besteld.' De troepen zijn in de kazernen gecousiu- neerd. 1) VITSC II L A D. Blijkens officieel bulletin omtrent de ziekte van den kroonprins van Pruisen (mazelen) blijft de genezing geregeld voort gaan. Met het oog op de vele werkzaamhe den, welke het Pruisisch huis van afgevaar digden na het Paascbreces nog wachten, berekent men in de parlementaire kringen' dat het wel einde Juni zal worden eer dé zittingen van den landdag zullen kunnen gesloten worden. De kanaalwet zou werke lijk gevaar loopen om te worden afgestemd, Onder de nieuwe regeeringsvoordrachtendie nog worden verwacht, behooren eene pensi oenwet voor de leeraren bij de middelbare school en de wijziging der voorschriften nopens het verkeer op de kunstwegen. ANEKIKA. Uit New-York wordt van 11. Maandag gemelddat op twee tramwegen na op alie lijnen boven den grond het werk gestaakt is. Het getal werkstakers bedraagt ongeveer vijftienduizend. Hun doel is om de werk stakers van de Third Avenue-lijn te verster ken en hun voornaamste grief dat eenigen onder de employés hun onwelgevallig zijn, omdat zij niet tot de vereeniging van de Knigl ts of labour behooren of omdat zij te disciplinair zijn. Het publiek, dat hun in de vorige werkstaking gelijk gaf, geeft hun heden ongelijk. De directeuren van den weg hebben verklaard liever failliet te gaau dan aan de onrechtmatige eischen toe te geven. Uit Chicago wordt weder een strike van wisselwachters bericht op den Lake Shore spoorweg, waardoor het verkeer zeer wordt belemmerd. Verscheidene ongeregeldheden hebben plaats gehad. PER TELEGRAAF. LONDEN, 21 April. Aan de Times wordt uit Mandalay gemeld, dat de stad den 15den dezer maand, bij gelegenheid van het Birmeesclie nieuwjaarsfeest, door eene bende plunderaars op zes plaatsen is in brand gestoken. Honderden huizen werden door de vlammen vernield, maar het paleis bleef gespaardofschoon het betaal- en post kantoor en de andere huizen, binnen de omheining van het paleis gelegen, allen eene prooi der vlammen vierden. Men vermoedt, dat de brand op bevel van den troonpretendent Myin-Zaing is ge sticht. LONDEN, 21 April. De Daily News verneemt, dat de Engelsche regeering eene gedachtenwisseling beeft uitgelokt met de mogendheden over het nemen van krach tige maatregelenwaardoor het uitbreken van den oorlog tusschen Turkije en Grie kenland kan worden verhinderd. Een defini tief besluit is evenwel nog niet genomen. LAATSTE IIKKICIITEV. Bij den dienst der rijkstelegraaf zijn: Eervol ontheven (op verzoek) op den 15den April, mejuffrouw E. M. H. Muller, klerk 2de kl. te Dordrecht; op den 16den April mejuffrouw J. A. C. Fleischer, telegr. 2de kl. te Amsterdam. Met Mei a. s. belast met het beheer van het bijpost hulptelegraafkan- toor Delftshaven, J. J. Van Leeuwen van Duivenbode, commies der posterijen te Rot terdam; op denzelfden datum (tijdelijk) te Kralingen: F. H. P. Van der Schrieck, commies der posterijen te Rotterdam. De heer De Steurs, gezant van Z. M. bij de Fransche republiek, heeft een verlof van veertien dagen bekomen om zich naar Madrid, zijne vorige standplaatste begeven. De koninklijke trein, waarmede HH. MM. de koning en de koningin en het prinsesje zich a. s. Dinsdag langs den Hol- iandscben IJzeren spoorweg naar Amsterdam zullen begeven, zal ten half twee ure de residentie verlaten. Maandag 3 Mei ver trekt het koninklijk gezin per extra trein van de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij ten 9.45 van Amsterdam naar het Loo. IIH. MM. de koning en de koningin zullen, tijdens hun bezoek te Amsterdam ook als gewoonlijk het gala concert van Fe lix Meritis bijwonen, dat Vrijdag 30 April, 's avonds te 8 uur, wordt gegeven. Het concert wordt gegeven met mede werking van mevrouw Lydia Holm, (zang); den heer Alphonse Hasselmans, (harp); en den heer Anton Bouman, (violoncel.) Het bericht als zou de tegenwoordige leger-commandant van Nederlaudsch-Indië, generaal Pfeiffer, tegen Juni zijn ontslag nemen, wordt van zeer bevoegde zijde tegen gesproken. ILbl De afd. voor wis- en natuurkundige wetenschappen van de Kon. Akauemie van wetenschappen te Amsterdam zal op Vrijdag 23 dezer eene gewone vergadering houden. In den laatsten tijd is het aan de in richting Feijenoord weder zeer slap met de werkzaamheden. In de afgeloopen week werden ongeveer honderd werklieden bedankt. Zelfs midden in de week werd een aan tal ontslageu, hetgeen voorheen nooit ge schiedde. Op de voorlaatste socialistenvergadering aldus wordt uit Enschedé aan de Zulf. Ct. geschreven, vroeg de burgemeester aan een arbeider naast bem om een weiuig vuur voo{

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2